Aug 24, 2017 - Thursday 9:30 am

Thursday Stratiflighted Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
18.55 Gold 1 165.00 Joanne MatchetteVero Beach, FL Paul KarasElm Grove, WI James Marsh SternbergPalm Bch Gdns, FL Robert SteuerGlendale, WI
13.91 Gold 2 144.00 Robert GentzKenosha, WI Larry HayslipPooler, GA Paul SternFranklin, WI Emmanuel VuvunasRacine, WI
9.13 Gold 3/4 1/2 1/2 111.00 George FriedmanMequon, WI Larry SherkowWest Bend, WI Daniel DennehyMilwaukee, WI Joe LentzMadison, WI
9.13 Gold 3/4 1/2 1/2 111.00 John WallbaumSheboygan, WI James SchultzSheboygan, WI Janet HickersonChicago, IL Michael AirdoOak Park, IL
6.18 Gold 5 3 108.00 Henry SokolMequon, WI Steven PicusMequon, WI Ted WittMenomonee Falls, WI Ronald GouldMequon, WI
5.30 Gold 6 106.00 Yvette NearyMequon, WI William MalesevichMayville, WI Marlene KonikHighland Park, IL Betsy DownsChicago, IL
3.71 Gold 4 3 84.00 Bonnie ElliottWauwatosa, WI Thomas OhlgartBrookfield, WI Judy NickMenomonee Falls, WI Steve NickMenomonee Falls, WI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
16 Joanne Matchette Paul Karas James Marsh Sternberg Robert Steuer A 1 - - - - - 165.00 0.00 165.00 18.55 Gold
10 Robert Gentz Larry Hayslip Paul Stern Emmanuel Vuvunas A 2 - - - - - 144.00 0.00 144.00 13.91 Gold
14 John Wallbaum James Schultz Janet Hickerson Michael Airdo Y 3/4 1/2 1/2 - - - 111.00 0.00 111.00 9.13 Gold
6 George Friedman Larry Sherkow Daniel Dennehy Joe Lentz Y 3/4 1/2 1/2 - - - 111.00 0.00 111.00 9.13 Gold
7 Henry Sokol Steven Picus Ted Witt Ronald Gould X 5 3 - - - - 108.00 0.00 108.00 6.18 Gold
19 Yvette Neary William Malesevich Marlene Konik Betsy Downs A 6 - - - - - 106.00 0.00 106.00 5.30 Gold
4 Stan Fuhrmann Charles Anderson Donna Swarthout Dave Swarthout A - - - - - - 102.00 0.00 102.00 1.75 Red
11 Michael Wierzbicki David Schudson Joan Stein Chris Benson A - - - - - - 98.00 0.00 98.00 1.50 Red
12 Jennifer James Jerry Poliquin Tamas Szabo William McFall A - - - - - - 95.00 0.00 95.00 1.50 Red
3 Bonnie Elliott Thomas Ohlgart Judy Nick Steve Nick Y - 4 3 - - - 84.00 0.00 84.00 3.71 Gold
1 Bob Marheine John Winter George Urquhart Paul Schroeder A - - - - - - 83.00 0.00 83.00 1.50 Red
8 Marilyn Wescott Harold Dwiggins Mary Matthews Henry Kensler X - - - - - - 83.00 0.00 83.00 1.00 Red
18 Harriette Myers Harry Kollman Mary Ose Dave Vidaver X - - - - - - 79.00 0.00 79.00 1.50 Red
5 Mary Emory Nancy Burke Mary Goulet Joanne Kelly X - - - - - - 74.00 0.00 74.00 1.25 Red
9 Mary Lou Findley Mary McCormick Irene Bolton Sharon May Y - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.00 Red
17 William Parsons Monica Ansay Suzanne Haidinger James Bruckner Y - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.75 Red
13 Maxine Cohn Sandy Palmer Dee Becker Nishat Chishti Y - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.50 Red
2 Gary Vanden Houten Steve Slinger Marlene Feldman Patti Weigler X - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.00 Red
15 Carol Cobus Kathleen Winrich Joan Banholzer Myrna Grossman Y - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results