Jul 16, 2017 - Sunday 9:30 am

Stratified Swiss Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
19.25 Gold 1 98.00 Richard BenderSpringfield, MO Jon NanceSpringfield, MO Paul PresslyOlathe, KS Beckie StasiShawnee Mission, KS Ned HagerTulsa, OK B MarshallTulsa, OK
14.44 Gold 2 83.00 John SchwartzPlano, TX James ThurtellDallas, TX Colby VernayLacon, IL Rita EllingtonCharlotte, NC Venkatrao KoneruSan Antonio, TX
10.83 Gold 3 82.00 H Wendell WilliamsOklahoma City, OK Carolyn BryanOklahoma City, OK Charles ScallonNorman, OK Shelba ParmleyOklahoma City, OK
8.12 Gold 4 1 80.00 Gary McDoleLees Summit, MO Fred LambertKansas City, MO Leo SpittlerLeawood, KS Fred DischmanKansas City, MO
6.42 Gold 5 2 1 73.00 Becky LoweBartlesville, OK Kristi FjareEstes Park, CO Douglas FjareEstes Park, CO J SandersTulsa, OK
5.50 Gold 6 3 2 70.00 Elizabeth RheaOverland Park, KS Susan SwansonLeawood, KS David RheaOverland Park, KS Rick BondKansas City, MO
3.11 Gold 4 69.00 Rosalie HansonTulsa, OK Robert HansonTulsa, OK Carol BumpTulsa, OK Sara LebowTulsa, OK
3.52 Gold 3 60.00 Trigg YerbyAda, OK Bonnie PalonMidwest City, OK Pat WardAda, OK Peter Huggler IIISeminole, OK
2.37 Gold 4/5 56.00 Henry RobinBartlesville, OK Marilyn LaFleurTulsa, OK Kas RanganJenks, OK James TynerTulsa, OK
2.37 Gold 4/5 56.00 Bob PatrumBroken Arrow, OK Sherman LaymanOkemah, OK Yvonne CarverShawnee, OK Mary Ellen MartinShawnee, OK

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
3 Richard Bender Jon Nance Paul Pressly Beckie Stasi Ned Hager B Marshall A 1 - - - - - 98.00 0.00 98.00 19.25 Gold
11 John Schwartz James Thurtell Colby Vernay Rita Ellington Venkatrao Koneru A 2 - - - - - 83.00 0.00 83.00 14.44 Gold
18 H Wendell Williams Carolyn Bryan Charles Scallon Shelba Parmley A 3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 10.83 Gold
1 Gary McDole Fred Lambert Leo Spittler Fred Dischman B 4 1 - - - - 80.00 0.00 80.00 8.12 Gold
7 Becky Lowe Kristi Fjare Douglas Fjare J Sanders C 5 2 1 - - - 73.00 0.00 73.00 6.42 Gold
2 Elizabeth Rhea Susan Swanson David Rhea Rick Bond C 6 3 2 - - - 70.00 0.00 70.00 5.50 Gold
16 Rosalie Hanson Robert Hanson Carol Bump Sara Lebow B - 4 - - - - 69.00 0.00 69.00 3.11 Gold
15 Trigg Yerby Bonnie Palon Pat Ward Peter Huggler III C - - 3 - - - 60.00 0.00 60.00 3.52 Gold
14 Raymond Zekauskas Jr Dale Gillman Ted Meyers Angela Reed B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.50 Red
13 Jeanne Houghton Ronald Traudt Harold George Richard Holmes B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.50 Red
19 Dale Ginn Willie Baker Jr Gary Straka Jack Killough B - - - - - - 57.00 0.00 57.00 1.50 Red
4 Henry Robin Marilyn LaFleur Kas Rangan James Tyner C - - 4/5 - - - 56.00 0.00 56.00 2.37 Gold
6 Bob Patrum Sherman Layman Yvonne Carver Mary Ellen Martin C - - 4/5 - - - 56.00 0.00 56.00 2.37 Gold
17 Rex Smith Rita Estes Wayne Cardwell Gregory Burton C - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.50 Red
10 Jerry Hastings Sally McCoy Clarawalte Bowman Lois Rosenstein C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.50 Red
20 Robert Adams Jo Woolery Joe Hill Joann Court B - - - - - - 48.00 0.00 48.00 1.00 Red
12 Otis LoVette Gini Henshaw Alex Balestrieri Senna Lovette B - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.00 Red
5 Janet Yeager Catherine Waldron Darrell Mayfield Barbara Jones C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 1.00 Red
8 David Koble Jane Eakin Cindy Wilcox May Young C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.50 Red
9 Julie Scherz Sandra Jo Hager Ophelia Maloney Dolores Crissman C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 1.00 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results