Jul 07, 2017 - Friday 6:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.32 Silver 1 67.00 David KammGrand Rapids, MI Robert VartyGrand Rapids, MI John Molt JrGrand Rapids, MI Joanne MoltGrand Rapids, MI
3.99 Silver 2 56.00 Larry SimonPortland, MI Walter CasperGrand Rapids, MI Dave FredInterlochen, MI Patty FredInterlochen, MI
3.10 Silver 3 1 55.00 Beth ArmstrongKalamazoo, MI Robert TrenaryMendon, MI Terri JohnsonLansing, MI Stephen HuOkemos, MI
2.33 Silver 4 2 50.00 Leon SchmelzerBath, MI Stanley StolzOkemos, MI Margaret StolzOkemos, MI Vicki NeibergMason, MI
1.74 Silver 5 3 1 48.00 Graham PutnamDexter, MI James EganAnn Arbor, MI Inderpal BhatiaAnn Arbor, MI Martha BhatiaAnn Arbor, MI
1.15 Silver 6/7 4/5 46.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Paul KwiecienLansing, MI Robert ChristensenDewitt, MI Katherine JerniganEaton Rapids, MI
1.15 Silver 6/7 4/5 46.00 Richard HillHaslett, MI Alice HillHaslett, MI Ernest DunnDurand, MI Dorothy DunnDurand, MI
1.30 Silver 2 41.00 K Van Alstine JrEaton Rapids, MI Julia BrunerLansing, MI Jeanne HendryOkemos, MI Zoe YostEast Lansing, MI
0.97 Silver 3 37.00 Sharon OomKentwood, MI Rich OomKentwood, MI Cristi NelsonGrand Rapids, MI Barbara WardropRockford, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 David Kamm Robert Varty John Molt Jr Joanne Molt A 1 - - - - - 67.00 0.00 67.00 5.32 Silver
2 Larry Simon Walter Casper Dave Fred Patty Fred A 2 - - - - - 56.00 0.00 56.00 3.99 Silver
9 Beth Armstrong Robert Trenary Terri Johnson Stephen Hu B 3 1 - - - - 55.00 0.00 55.00 3.10 Silver
11 Leon Schmelzer Stanley Stolz Margaret Stolz Vicki Neiberg B 4 2 - - - - 50.00 0.00 50.00 2.33 Silver
6 Graham Putnam James Egan Inderpal Bhatia Martha Bhatia C 5 3 1 - - - 48.00 0.00 48.00 1.74 Silver
16 Richard Hill Alice Hill Ernest Dunn Dorothy Dunn B 6/7 4/5 - - - - 46.00 0.00 46.00 1.15 Silver
13 Suzanne Baker Paul Kwiecien Robert Christensen Katherine Jernigan B 6/7 4/5 - - - - 46.00 0.00 46.00 1.15 Silver
3 Ruth Subers Emily Subers Robert Houtrow Marian Gilbert B - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.46 Silver
8 Douglas Kahn Andrew Garnett James Walter Wilbur Argersinger A - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.69 Silver
18 K Van Alstine Jr Julia Bruner Jeanne Hendry Zoe Yost C - - 2 - - - 41.00 0.00 41.00 1.30 Silver
19 Sharon Oom Rich Oom Cristi Nelson Barbara Wardrop C - - 3 - - - 37.00 0.00 37.00 0.97 Silver
10 Bruce Graham Narain Saxena Frederick Sill Elaine Lafave C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.46 Silver
12 Mary Henry Nancy House Beatrice Treleaven Evelyn Lynch C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.23 Silver
7 Richard Johns C Phillip Simonds Gerald Avery Gary Theis B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.23 Silver
1 Donald Schenk Jim Koerber Joseph Stephenson Charis Linklater B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.46 Silver
15 Diane Schafer Helen Van Amburg Kathy Stepanovich Chuck Theis B - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.46 Silver
17 Jacqueline Larivee Marcia Trappen Karen Wildrom Mary Barrett C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.46 Silver
4 Irene Mead Christine Dolan Patrick Dolan Linda Hill C - - - - - - 17.00 0.00 17.00
14 Mary Stewart Pearl Lim Kathy Olson Sara Stid C - - - - - - 11.00 0.00 11.00

Bracket

Bracket available from Fast Results