Jun 11, 2017 - Sunday 9:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.50 Silver 1 69.00 Duane SteinhauerMadison, WI William ChristensenArbor Vitae, WI Lee PrellwitzRipon, WI Arthur FlashinskiWausau, WI
4.13 Silver 2 60.00 George KaiserMilwaukee, WI Dorothy CoakleyElm Grove, WI Bud SteinMilwaukee, WI Gabriel TawilGlendale, WI
3.09 Silver 3 55.00 Richard RhoadWesterville, OH Thomas GrandineSeattle, WA Dorothy GrandineSaint Germain, WI Paolo RanaldiEau Claire, WI
2.32 Silver 4 52.00 Paul MeerschaertSaint Paul, MN John KochSaint Cloud, MN Terry BeckmanBrooklyn Park, MN Kathy BeckmanBrooklyn Park, MN
3.30 Silver 5 1 48.00 Colleen McCabeMadison, WI William HigbeeMadison, WI Ralph ChiodoCumberland, WI Helen RugowskiMadison, WI
2.48 Silver 6 2 46.00 Mary Lou FindleyHartland, WI William ParsonsDelafield, WI Margaret ParsonsDelafield, WI Bonnie ElliottWauwatosa, WI
1.86 Silver 3 43.00 Charles VierthalerMonroe, WI George BleskachekEau Claire, WI JoAnne ZickertMinocqua, WI Florence EricksonRhinelander, WI
1.39 Silver 4 37.00 Nancy OgreencWautoma, WI David RaittMadison, WI Adam GewissElk Mound, WI Dennis RyanMenomonie, WI
1.61 Silver 5 1 36.00 Mary Jo WalkerNaples, FL Jerry WalkerNaples, FL Carolyn PfeifferArbor Vitae, WI Lee SchultzArbor Vitae, WI
1.21 Silver 2 35.00 Judyann TerraultPowers, MI Barbara SchultzHermansville, MI Sandy NelsonMinneapolis, MN Sandy FisherPlymouth, MN

Recaps

Section AA

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Duane Steinhauer William Christensen Lee Prellwitz Arthur Flashinski A 1 - - - - - 69.00 0.00 69.00 5.50 Silver
6 George Kaiser Dorothy Coakley Bud Stein Gabriel Tawil A 2 - - - - - 60.00 0.00 60.00 4.13 Silver
11 Richard Rhoad Thomas Grandine Dorothy Grandine Paolo Ranaldi A 3 - - - - - 55.00 0.00 55.00 3.09 Silver
17 Paul Meerschaert John Koch Terry Beckman Kathy Beckman A 4 - - - - - 52.00 0.00 52.00 2.32 Silver
9 Colleen McCabe William Higbee Ralph Chiodo Helen Rugowski B 5 1 - - - - 48.00 0.00 48.00 3.30 Silver
8 Mary Lou Findley William Parsons Margaret Parsons Bonnie Elliott B 6 2 - - - - 46.00 0.00 46.00 2.48 Silver
19 Thomas Smith Rita Xistris Richard Nordeng Ann Nordeng A - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.46 Silver
18 Charles Vierthaler George Bleskachek JoAnne Zickert Florence Erickson B - 3 - - - - 43.00 0.00 43.00 1.86 Silver
13 Yvette Neary William Malesevich Diane Vaughan Worth Vaughan A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.46 Silver
2 Nancy Ogreenc David Raitt Adam Gewiss Dennis Ryan B - 4 - - - - 37.00 0.00 37.00 1.39 Silver
12 Mary Jo Walker Jerry Walker Carolyn Pfeiffer Lee Schultz C - 5 1 - - - 36.00 0.00 36.00 1.61 Silver
10 Judyann Terrault Barbara Schultz Sandy Nelson Sandy Fisher C - - 2 - - - 35.00 0.00 35.00 1.21 Silver
20 Gena Hartlieb Helen Anglemire Janette Howard Francis Buhler B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.46 Silver
5 Jack Washow William Murphy Bobbie Sward Rose Sword B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.46 Silver
7 Jerry Brelage Jennifer Enkro Mary Bolen Caroline Pieper C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.46 Silver
4 Mollie Freier Susan Goulet Elizabeth Miller Frances Baldasari C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.23 Silver
3 Edmund Bettinger James Bruckner Jim O'Brien Sandra O'Brien B - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.23 Silver
1 Carol Vetter Karlyn Meinert Alice Scidmore Fred Hills C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.23 Silver
15 Katie Grundy Michael Sabin Tomasz Goral Sharon Goral C - - - - - - 23.00 0.00 23.00 0.23 Silver
16 Edward Casey Joan Kilger Deanne Wardeberg Marge Jones B - - - - - - 22.00 0.00 22.00

Bracket

Bracket available from Fast Results