Jun 25, 2017 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.08 Silver 1 97.00 Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Martin HirschmanSouthfield, MI Dennis KasleBloomfield, MI Mark BendureGrosse Pointe, MI
6.81 Silver 2 96.00 Kurt DasherPetersburg, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Michael D AliotoBirmingham, MI
5.11 Silver 3 94.00 Gordon ParnesFlint, MI Susan ParnesFlint, MI Brenda BryantFerndale, MI Robert KatzAnn Arbor, MI
3.83 Silver 4 85.00 Lynne CookRiverview, MI Linda PerlmanMilan, MI Rose BurkeBloomfield Hls, MI Debra EavesNorthville, MI
4.13 Silver 5 1 83.00 Margaret MooreRoyal Oak, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Clarke CunninghamAnn Arbor, MI Sandy BirnholtzSylvan Lake, MI
2.59 Silver 6 82.00 Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI David GraffAnn Arbor, MI John KoschikLivonia, MI Dennis CarmanPlainwell, MI
3.10 Silver 2 74.00 Shobhana JoshiAnn Arbor, MI Deepak DigheWest Bloomfield, MI Mark BumlerShelby Township, MI John PiljanNaples, FL
2.32 Silver 3 70.00 S BerryBath, MI Freda MillsBloomfld Hills, MI Mary Lou SchafferEast Lansing, MI Sue BerryBath, MI
1.74 Silver 4 67.00 Kenneth GeislerClarkston, MI Arlene GeislerClarkston, MI Mary BennettOakland, MI Ginny PoulterOakland Twp, MI
1.88 Silver 1 61.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Mark HuggerDexter, MI Inderpal BhatiaAnn Arbor, MI Martha BhatiaAnn Arbor, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
16 Daniel Marcus Martin Hirschman Dennis Kasle Mark Bendure A 1 - - - - - 97.00 0.00 97.00 9.08 Silver
15 Kurt Dasher Jonathan Fleischmann Sheldon Kirsch Michael D Alioto A 2 - - - - - 96.00 0.00 96.00 6.81 Silver
6 Gordon Parnes Susan Parnes Brenda Bryant Robert Katz A 3 - - - - - 94.00 0.00 94.00 5.11 Silver
8 Lynne Cook Linda Perlman Rose Burke Debra Eaves A 4 - - - - - 85.00 0.00 85.00 3.83 Silver
7 Margaret Moore Robert Raf Clarke Cunningham Sandy Birnholtz B 5 1 - - - - 83.00 0.00 83.00 4.13 Silver
10 Wilbur Argersinger David Graff John Koschik Dennis Carman A 6 - - - - - 82.00 0.00 82.00 2.59 Silver
2 Jerrold Grossman Jack Shartsis Richard Temkin Michael Crane A - - - - - - 79.00 0.00 79.00 0.96 Silver
12 Shobhana Joshi Deepak Dighe Mark Bumler John Piljan B - 2 - - - - 74.00 0.00 74.00 3.10 Silver
3 Zachary Wasserman Lowell Seyburn Robert Houtrow Owen Lien A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.28 Silver
11 S Berry Freda Mills Mary Lou Schaffer Sue Berry B - 3 - - - - 70.00 0.00 70.00 2.32 Silver
5 Steven Winokur Sondra Schubiner Brenda Jaffe William Winokur A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.28 Silver
1 Kenneth Geisler Arlene Geisler Mary Bennett Ginny Poulter B - 4 - - - - 67.00 0.00 67.00 1.74 Silver
4 Michael Giordano Edward White Walter Goldsmith Bert Newman A - - - - - - 67.00 0.00 67.00 0.96 Silver
17 Bob Ondo Mark Hugger Inderpal Bhatia Martha Bhatia C - - 1 - - - 61.00 0.00 61.00 1.88 Silver
9 Naresh Kapila Lakshmi Vora Scott Miller Harry Jagtiani B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.64 Silver
18 Bridget Schipper Tyrone Loving Dennis Ebendick Richard Muntz C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.96 Silver
13 Lynn Cundy Albert Sayed Klaus Brondum Martha Toon C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.64 Silver
14 Carolyn Simmer Richard Menczer Ronna Galin Bonnie Weinstein B - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.64 Silver
19 Anthony Savant Harrison Fletcher Lori Briscoe Arlene Stec B - - - - - - 36.00 0.00 36.00

Bracket

Bracket available from Fast Results