Jun 23, 2017 - Friday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

17.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.87 Silver 1 72.00 Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Richard TemkinFarmington, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Michael D AliotoBirmingham, MI
4.40 Silver 2 55.00 Carol KasleBloomfield, MI Lynne CookRiverview, MI Rose BurkeBloomfield Hls, MI Sondra SchubinerFranklin, MI
3.30 Silver 3 50.00 Robert MendelsonTroy, MI Jack ShartsisHuntington Wds, MI Bob WebberWaterford, MI Charles SchiffBirmingham, MI
2.48 Silver 4 49.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Richard BecherBloomfield Hls, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI Brenda JaffeFarmington, MI
1.86 Silver 5 48.00 Myles MaddoxPleasant Ridge, MI Mary SmithHazel Park, MI Chuck BurgerWest Bloomfield, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI
2.61 Silver 1 1 47.00 Inderpal BhatiaAnn Arbor, MI Martha BhatiaAnn Arbor, MI Graham PutnamDexter, MI James EganAnn Arbor, MI
1.96 Silver 2 44.00 Thom AllenNorthville, MI Dan SutherlandNorthville, MI Joyce BellOak Park, MI Ruth BrownsteinWest Bloomfield, MI
1.47 Silver 3 42.00 Michael KaleelSterling Hgts, MI Neal StrandRochester Hills, MI Ching-Po WangTroy, MI Deepak DigheWest Bloomfield, MI
1.10 Silver 4 36.00 Anthony SavantClinton Twp, MI Harrison FletcherShelby Township, MI Larry LewisRochester, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
3 Daniel Marcus Richard Temkin Sheldon Kirsch Michael D Alioto A 1 - - - - - 72.00 0.00 72.00 5.87 Silver
14 Carol Kasle Lynne Cook Rose Burke Sondra Schubiner A 2 - - - - - 55.00 0.00 55.00 4.40 Silver
10 Robert Mendelson Jack Shartsis Bob Webber Charles Schiff A 3 - - - - - 50.00 0.00 50.00 3.30 Silver
8 Michael Giordano Richard Becher Walter Goldsmith Brenda Jaffe A 4 - - - - - 49.00 0.00 49.00 2.48 Silver
6 Myles Maddox Mary Smith Chuck Burger Suzy Burger A 5 - - - - - 48.00 0.00 48.00 1.86 Silver
13 Inderpal Bhatia Martha Bhatia Graham Putnam James Egan C - 1 1 - - - 47.00 0.00 47.00 2.61 Silver
2 Thom Allen Dan Sutherland Joyce Bell Ruth Brownstein B - 2 - - - - 44.00 0.00 44.00 1.96 Silver
9 Michael Kaleel Neal Strand Ching-Po Wang Deepak Dighe B - 3 - - - - 42.00 0.00 42.00 1.47 Silver
16 Linda Perlman Debra Eaves Jerrold Grossman Dennis Kasle A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.54 Silver
1 Anthony Savant Harrison Fletcher Larry Lewis Naresh Kapila B - 4 - - - - 36.00 0.00 36.00 1.10 Silver
11 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Robert Katz Robert Houtrow A - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.54 Silver
12 Kenneth Geisler Arlene Geisler Sue Berry Nancy House C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.54 Silver
15 Rebecca Bellinger Lois Wodika Mary Stewart Pearl Lim C - - - - - - 29.00 0.00 29.00
17 Dennis Ebendick Paul Stunkel Janice Stephens Donajean Lawson C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.54 Silver
7 Michael Crane Lori Strager William Winokur Steven Winokur A - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.27 Silver
5 Duaine Benard Gary Luoma Jane Gardner Marilyn Crane B - - - - - - 26.00 0.00 26.00 0.27 Silver
4 Tom Baer Victoria Vallone Barb Ferrera William Landrum B - - - - - - 20.00 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results