Apr 06, 2017 - Thursday 2:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.15 Gold 1 1 92.00 Nancy OgreencWautoma, WI Tom FogartyChicago, IL David RaittMadison, WI Robert LassChicago, IL
7.61 Gold 2 2 79.00 Marlene KonikHighland Park, IL Frank RedmanHighland Park, IL David LangerBuffalo Grove, IL Mark GinsburgBuffalo Grove, IL
5.00 Gold 3/4 78.00 Judy ZhuRomeoville, IL Maribeth MillerNaperville, IL Jeffrey MillerNaperville, IL Jack SnyderNaperville, IL
5.00 Gold 3/4 78.00 Patt QuinnLa Grange, IL Larry CohenElmhurst, IL Serdar OgutDarien, IL Keith BachBensenville, IL
3.38 Gold 5 71.00 Mark FriedlanderDeerfield, IL Mark WeismanGlenview, IL Samuel MillerGlencoe, IL Jim HumphreyHighland Park, IL
3.19 Gold 6/7 3 1 70.00 Nick Suciu IVLake Forest, IL Robert ParksEast Lansing, MI J Robert ParksChicago, IL Matt ParksTaylor, MI
2.72 Gold 6/7 70.00 Suzi SubeckGlenview Nas, IL Stanton SubeckGlenview, IL Annette ClarkIndianapolis, IN Donald FloridaIndianapolis, IN
2.36 Gold 4 66.00 Norman SegalDeerfield, IL Jan RatliffHighland Park, IL Paul DarinSan Diego, CA Harriet SmithSolana Beach, CA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Nancy Ogreenc Tom Fogarty David Raitt Robert Lass B 1 1 - - - - 92.00 0.00 92.00 10.15 Gold
15 Marlene Konik Frank Redman David Langer Mark Ginsburg B 2 2 - - - - 79.00 0.00 79.00 7.61 Gold
7 Judy Zhu Maribeth Miller Jeffrey Miller Jack Snyder A 3/4 - - - - - 78.00 0.00 78.00 5.00 Gold
8 Patt Quinn Larry Cohen Serdar Ogut Keith Bach A 3/4 - - - - - 78.00 0.00 78.00 5.00 Gold
4 Mark Friedlander Mark Weisman Samuel Miller Jim Humphrey A 5 - - - - - 71.00 0.00 71.00 3.38 Gold
5 Suzi Subeck Stanton Subeck Annette Clark Donald Florida A 6/7 - - - - - 70.00 0.00 70.00 2.72 Gold
11 Nick Suciu IV Robert Parks J Robert Parks Matt Parks C 6/7 3 1 - - - 70.00 0.00 70.00 3.19 Gold
16 Dick Bruno Mark Kessler David Joyce L James Phillips Craig Gardner Mary Gardner A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.26 Red
3 James Diebel Wayne Eggers William McFall Jerry Poliquin A - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.26 Red
19 Norman Segal Jan Ratliff Paul Darin Harriet Smith B - 4 - - - - 66.00 0.00 66.00 2.36 Gold
9 Ray Johnson Lewis Gamerman Adam Grossack Chayem Ben Moshe A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.26 Red
1 Gordon Decker Suzanne Dunaway Michael Kutska Bob Meixner A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.84 Red
10 Louis Nimnicht Steven Watson Robert Butz John Goring B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.84 Red
6 Marc Passman Steven Tucker Ronna Warshauer Merle Levy B - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.05 Red
13 Monica Ansay Suzanne Haidinger Barbara Schuelke Melodee Curtes C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.26 Red
12 Rick Schoenfield David Bogolub James Melville Charles Sheaff A - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.84 Red
21 Oren Kriegel Shirley Kriegel Mike Jones Diane Martin C - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.84 Red
14 Gary Vanden Houten Steve Slinger Martha Brusegar Nancy Hegna C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.42 Red
2 James McKinney Fred Clayton Kay Korte Simon Sellers B - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.63 Red
20 Douglas Babcock Kevin Babcock Ruth Subers Emily Subers Robert Houtrow C - - - - - - 23.00 0.00 23.00 0.42 Red
17 E Ann Tippy Marjorie Swelstad James Ryan Ronald Frick C - - - - - - 7.00 0.00 7.00

Bracket

Bracket available from Fast Results