Apr 22, 2017 - Saturday 10:00 am

GNT Flight A District Final Event Summary

Session

14.0 Tables

Players

Leaderboards

 

mps Color A VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
2.10 Red 1 93.37 Kimberly GilmanCarlisle, MA Harrison LubaLynnfield, MA Maxim SilineHudson, MA Xiaoqian LiuHudson, MA
1.68 Red 2 91.98 Stewart RubensteinNewton, MA Christina ParkerNewton Center, MA Susan SmithNewington, CT Michael SmithNewington, CT
1.68 Red 3 80.24 Barry BraginProspect, CT Gary MiyashiroWest Redding, CT Weiling ZhaoBrookfield, CT Michael HessWilton, CT
2.10 Red 4 78.95 James RasmussenCambridge, MA Pamela MillerCambridge, MA Yiji StarrWayland, MA Dean PanagopoulosLynn, MA
1.68 Red 5 78.11 Anton TsypkinAshland, MA Robert VirgileLexington, MA Kevin O'DonnellLynnfield, MA Melody BiAshland, MA
2.10 Red 6 76.64 Roger WebbAmherst, MA Philippe GalaskiFlorence, MA Sonja SmithNorth Granby, CT Paul BurnhamWilton, CT
1.68 Red 7 72.21 Timothy GoodwinStandish, ME Thomas GoodwinLewiston, ME Daniel McGuireEpsom, NH Ronald MakManchester, NH
1.68 Red 8 71.94 Allan WolfNorth Haven, CT Sandra DeMartinoRiverside, CT Russell FriedmanWilton, CT Frances SchneiderRiverside, CT
1.68 Red 9 71.69 Robert BertoniHaverhill, MA Wayne BurtPembroke, NH Joyce PearsonFramingham, MA Jeffrey LehmanNewton Center, MA
1.26 Red 10 68.81 Eric SchwartzArlington, MA Doug AndersonQuincy, MA Nathan GlasserSomerville, MA Paul WendtWatertown, MA
1.68 Red 11 66.39 Barry MargolinArlington, MA James Jones JrJamaica Plain, MA Alix TaylorLincoln, MA Cecilla BorrasWaltham, MA
0.84 Red 12 48.50 Maria KawkaBolton, MA Natalie BassilBoston, MA Marek KawkaBolton, MA Marina PolestraBoston, MA
0.42 Red 13 37.90 Donald CaplinWaltham, MA Charles PolayChelmsford, MA Amnon GabayNewton, MA Daniel AlbertRozenbergCambridge, MA
0.00 14 10.59 Saul AgranoffWaltham, MA Stuart WhittleWaltham, MA Jori GrossackWaban, MA Linda RobinsonArlington, MA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A A
4 Kimberly Gilman Harrison Luba Maxim Siline Xiaoqian Liu A Q 1 - - - - - 93.37 0.00 93.37 2.10 Red
3 Stewart Rubenstein Christina Parker Susan Smith Michael Smith A Q 2 - - - - - 91.98 0.00 91.98 1.68 Red
10 Barry Bragin Gary Miyashiro Weiling Zhao Michael Hess A Q 3 - - - - - 80.24 0.00 80.24 1.68 Red
12 James Rasmussen Pamela Miller Yiji Starr Dean Panagopoulos A Q 4 - - - - - 78.95 0.00 78.95 2.10 Red
9 Anton Tsypkin Robert Virgile Kevin O'Donnell Melody Bi A 5 - - - - - 78.11 0.00 78.11 1.68 Red
6 Roger Webb Philippe Galaski Sonja Smith Paul Burnham A 6 - - - - - 76.64 0.00 76.64 2.10 Red
14 Timothy Goodwin Thomas Goodwin Daniel McGuire Ronald Mak A 7 - - - - - 72.21 0.00 72.21 1.68 Red
11 Allan Wolf Sandra DeMartino Russell Friedman Frances Schneider A 8 - - - - - 71.94 0.00 71.94 1.68 Red
7 Robert Bertoni Wayne Burt Joyce Pearson Jeffrey Lehman A 9 - - - - - 71.69 0.00 71.69 1.68 Red
1 Eric Schwartz Doug Anderson Nathan Glasser Paul Wendt A 10 - - - - - 68.81 0.00 68.81 1.26 Red
13 Barry Margolin James Jones Jr Alix Taylor Cecilla Borras A 11 - - - - - 66.39 0.00 66.39 1.68 Red
5 Maria Kawka Natalie Bassil Marek Kawka Marina Polestra A 12 - - - - - 48.50 0.00 48.50 0.84 Red
2 Donald Caplin Charles Polay Amnon Gabay Daniel AlbertRozenberg A 13 - - - - - 37.90 0.00 37.90 0.42 Red
8 Saul Agranoff Stuart Whittle Jori Grossack Linda Robinson A 14 - - - - - 10.59 0.00 10.59

Bracket

Bracket available from Fast Results