Apr 21, 2017 - Friday 7:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

36.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.59 Red 1 66.00 Polly DunnBellevue, WA Pat DunnBellevue, WA Hendrik SharplesBrush Prairie, WA Gerry MarshallCalgary, AB
6.44 Red 2 60.00 Mervyn AdeyVictoria, BC Paul FlanaganVictoria, BC Michael AinsleyVictoria, BC Glen MacDonaldVictoria, BC
4.83 Red 3 58.00 Christopher ClassSequim, WA Vern NunnallySequim, WA James WiitalaPort Angeles, WA Yuri WiitalaKirkland, WA
3.62 Red 4 54.00 Dawn CampbellPortland, OR Bob JohnsonTigard, OR Jon BartlettPortland, OR Roger McNayBeaverton, OR
2.72 Red 5 52.00 Ingrid AndersonNanoose Bay, BC Dan Owen-KeithCalgary, AB Barbara SchultzShawnigan Lake, BC Sheldon SpierChemainus, BC
5.46 Red 6/7 1 51.00 Karen HudesmanSeattle, WA Donald StarkSeattle, WA Elizabeth SaulBellevue, WA Moises SaulBellevue, WA
1.79 Red 6/7 51.00 Howard EpleyKent, WA Karen EpleyKent, WA Derek WardHornby Island, BC Donald SacheDelta, BC
4.10 Red 8 2 1 50.00 Paul ReitsmaParksville, BC Roger TaylorParksville, BC Paul TinneyParksville, BC Lorna TinneyParksville, BC
3.07 Red 3 46.00 Jim MurphyCalgary, AB Chris MurphyCalgary, AB Barbara WebsterCalgary, AB Susan WaltonBillings, MT
2.30 Red 4 45.00 Deborah LackeyWashougal, WA Pauline BullertVancouver, WA Cliff Allen IIICamas, WA Gerald BrownVancouver, WA
1.73 Red 5 43.00 Rita CannonLadysmith, BC Beth CooksonNanaimo, BC Dianna RicksonComox, BC Gayle AndersonNanaimo, BC
2.21 Red 6 2 42.00 Donald BerryVictoria, BC Russell PageVictoria, BC Neville HircockVictoria, BC Heather ErskineVictoria, BC
1.65 Red 3 39.00 Eileen DeutschPort Townsend, WA Bonnie BrodersPort Townsend, WA Razon JohnsonKingston, WA Margaret WalthallSequim, WA
0.96 Red 4/6 38.00 Rod AndersonQualicum Beach, BC K. Darlia AndersonQualicum Beach, BC Ross BraybrookNanoose Bay, BC Lorna VeitchQualicum Beach, BC
0.96 Red 4/6 38.00 R.Terry HandleyGreenfield, CA David OwSalinas, CA Glenn CheeSalinas, CA James PondCarmel, CA
0.96 Red 4/6 38.00 Roxy SandmaierVictoria, BC Lou SandmaierVictoria, BC D Lainey ClarkShawnigan Lake, BC Edmund BlumenthalDuncan, BC

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
29 Polly Dunn Pat Dunn Hendrik Sharples Gerry Marshall A 1 - - - - - 66.00 0.00 66.00 8.59 Red
21 Mervyn Adey Paul Flanagan Michael Ainsley Glen MacDonald A 2 - - - - - 60.00 0.00 60.00 6.44 Red
36 Christopher Class Vern Nunnally James Wiitala Yuri Wiitala A 3 - - - - - 58.00 0.00 58.00 4.83 Red
2 Dawn Campbell Bob Johnson Jon Bartlett Roger McNay A 4 - - - - - 54.00 0.00 54.00 3.62 Red
32 Ingrid Anderson Dan Owen-Keith Barbara Schultz Sheldon Spier A 5 - - - - - 52.00 0.00 52.00 2.72 Red
31 Howard Epley Karen Epley Derek Ward Donald Sache A 6/7 - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.79 Red
8 Karen Hudesman Donald Stark Elizabeth Saul Moises Saul B 6/7 1 - - - - 51.00 0.00 51.00 5.46 Red
16 Paul Reitsma Roger Taylor Paul Tinney Lorna Tinney C 8 2 1 - - - 50.00 0.00 50.00 4.10 Red
19 Sue Anderson Cynthia Glad John Weinberg Sarah Weinberg A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.50 Red
17 Martin Henneberger Dianne Isfeld Jane Shimokura Howard Shimokura A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.50 Red
26 Jim Murphy Chris Murphy Barbara Webster Susan Walton B - 3 - - - - 46.00 0.00 46.00 3.07 Red
23 Deborah Lackey Pauline Bullert Cliff Allen III Gerald Brown B - 4 - - - - 45.00 0.00 45.00 2.30 Red
27 Rita Cannon Beth Cookson Dianna Rickson Gayle Anderson B - 5 - - - - 43.00 0.00 43.00 1.73 Red
24 Donald Berry Russell Page Neville Hircock Heather Erskine C - 6 2 - - - 42.00 0.00 42.00 2.21 Red
13 Dora Lee Jane Wagner Roy Wagner Myrna Green B - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.50 Red
34 Glen Thornborough Karen Turner Donald Gray Karen Billett A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.25 Red
7 John Patterson Angela Taylor Ann-Marie Crabbe Barbara Jubenville A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.25 Red
6 John Emmerson Melinda Westgate John Massman III Galen Hesson B - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.25 Red
4 Eileen Deutsch Bonnie Broders Razon Johnson Margaret Walthall C - - 3 - - - 39.00 0.00 39.00 1.65 Red
12 Lila Jay Barbara Huntington Diane Uyttersprot Vilborg Wilson B - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.50 Red
10 Julie Larsen Marion Pennell Delia Michaud Anne Primeau B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
22 Carolann Murray Helen Dunham Marj Behrman Bonnie Christopherson B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.38 Red
20 Roxy Sandmaier Lou Sandmaier D Lainey Clark Edmund Blumenthal C - - 4/6 - - - 38.00 0.00 38.00 0.96 Red
18 R.Terry Handley David Ow Glenn Chee James Pond C - - 4/6 - - - 38.00 0.00 38.00 0.96 Red
15 Rod Anderson K. Darlia Anderson Ross Braybrook Lorna Veitch C - - 4/6 - - - 38.00 0.00 38.00 0.96 Red
33 Donald Hanset William Drayton Nobi Morris Karen Rise C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.50 Red
1 Rick Zander Brian Metke Roy Markham Sylvia Markham B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.25 Red
5 Jerry Cox Stephanie Booth Joe Norton Patricia Heller C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.25 Red
30 Bill Kennedy Grace Kennedy Roger Lucas Rose Lucas C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.50 Red
14 Edward Eisner Gayle Good Mary Miller Maureen Schroder B - - - - - - 29.00 0.00 29.00 0.25 Red
28 Deborah Machlin Rita Rubenfeld Judy Duning Linda Shallit B - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.25 Red
11 Leonard Hills Sharon Hills Tim Newland Phyllis Newland C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.50 Red
9 Doris Lange Barbara Bayer Al Romanchuk Tom Halford C - - - - - - 24.00 0.00 24.00
25 Gerald Hickman Margie Hickman Marjorie Mandery Roger Mandery C - - - - - - 23.00 0.00 23.00
3 Milt Mansell Sharon Mansell Mary Turley Wayne J P Turley C - - - - - - 21.00 0.00 21.00
35 Gary Corbett Consuelo Corbett Carolyn Wyman John Sims C - - - - - - 17.00 0.00 17.00 0.25 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results