Apr 26, 2017 - Wednesday 1:00 pm

SENIOR FLIGHTED SWISS TEAMS-Open Flight Event Summary

Session 2

16.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
12.88 Gold 1 108.00 Mark AquinoJamaica Plain, MA Carole WeinsteinWaltham, MA Natalie BassilBoston, MA Marina PolestraBoston, MA
9.66 Gold 2 107.00 Pat McDevittBrookline, MA Sheila GabayNewton, MA Lewis GamermanRandolph, MA Robert McCawBrewster, MA
7.25 Gold 3 1 101.00 Robert CarvinNorth Easton, MA Fredrick MagnusFramingham, MA Barbara McLaganSudbury, MA Audrey FrankCoconut Grove, FL
5.43 Gold 4 2 100.00 Greg ChangLexington, MA Grace CharronFall River, MA Albert VotolatoAttleboro, MA Paul SimonArlington, MA
4.29 Gold 5 99.00 Shome MukherjeeRandolph, MA John StiefelWethersfield, CT Richard DeMartinoRiverside, CT Karen McCallumExeter, NH
2.90 Gold 3 78.00 Michael WavadaEnfield, CT Tom CooneyVenice, FL J Pamela CooneyVenice, FL Linda AhrensLincoln, RI
2.42 Gold 4 1 71.00 Rene FraymanAuburn, MA Susan FraymanAuburn, MA Bari BoyerWorcester, MA Carol SeagerWorcester, MA
1.82 Gold 2 68.00 John SwindenLoretto, ON Helen SwindenLoretto, ON Nancy ClaymanBoston, MA Susan RutsteinBoca Raton, FL

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
9 Mark Aquino Carole Weinstein Natalie Bassil Marina Polestra A 1 - - - - - 108.00 0.00 108.00 12.88 Gold
1 Pat McDevitt Sheila Gabay Lewis Gamerman Robert McCaw A 2 - - - - - 107.00 0.00 107.00 9.66 Gold
5 Robert Carvin Fredrick Magnus Barbara McLagan Audrey Frank X 3 1 - - - - 101.00 0.00 101.00 7.25 Gold
2 Greg Chang Grace Charron Albert Votolato Paul Simon X 4 2 - - - - 100.00 0.00 100.00 5.43 Gold
7 Shome Mukherjee John Stiefel Richard DeMartino Karen McCallum A 5 - - - - - 99.00 0.00 99.00 4.29 Gold
11 Arnold Berman Edward Rothman Barton Buffington Wayne Burt A - - - - - - 88.00 0.00 88.00 1.13 Red
10 Anne Mahoney Leo Mahoney L. Anne Posch Jonathan Shute A - - - - - - 84.00 0.00 84.00 1.25 Red
3 Michael Wavada Tom Cooney J Pamela Cooney Linda Ahrens X - 3 - - - - 78.00 0.00 78.00 2.90 Gold
6 David Blackburn Linda Green Sandra DeMartino Joyce Stiefel A - - - - - - 77.00 0.00 77.00 1.13 Red
8 Robert Bertoni Cecilla Borras Alix Taylor Jeffrey Lehman A - - - - - - 75.00 0.00 75.00 1.00 Red
4 Rene Frayman Susan Frayman Bari Boyer Carol Seager Y - 4 1 - - - 71.00 0.00 71.00 2.42 Gold
14 John Swinden Helen Swinden Nancy Clayman Susan Rutstein Y - - 2 - - - 68.00 0.00 68.00 1.82 Gold
13 B L (Tink) Tysor Ann Swaim Joe Watts Daniel Button Y - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.63 Red
12 Rick Holcomb James Keegan Curtis Barton Sandra Macpherson X - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.88 Red
16 Terry Berenson Callie Brauer Otto Kaes John Demakes Y - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.50 Red
15 Harry Jancis Maruta Jancis George Smedes Sarah Smedes Y - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.25 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results