Feb 12, 2017 - Sunday 10:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.08 Silver 1 95.00 Kurt DasherPetersburg, MI Cono EmanueleBrownstown Twp, MI Robert KatzAnn Arbor, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI
6.81 Silver 2 94.00 Anastasia TesslerAnn Arbor, MI Bert NewmanWest Bloomfield, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI Michael GiordanoCommerce Twp, MI
5.11 Silver 3 91.00 Gary BrinkerMaumee, OH Joseph ErnsthausenSylvania, OH Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Henry ShevitzBloomfield Hls, MI
4.54 Silver 4 1 1 89.00 Martha ToonAnn Arbor, MI D AbrahamWindsor, ON David ArmstrongWhitmore Lake, MI Klaus BrondumAnn Arbor, MI
3.41 Silver 5 2 88.00 Joe MonroBeverly Hills, MI Michael McGawTroy, MI Rhonda MonroBeverly Hills, MI Robert MendelsonTroy, MI
2.59 Silver 6 80.00 Martin HirschmanSouthfield, MI Gordon ParnesFlint, MI Susan ParnesFlint, MI Lynne SchaefferWest Bloomfield, MI
2.55 Silver 3 78.00 Charles LadihaVermilion, OH Charles SchollShaker Heights, OH Donna LargentCleveland, OH Philip MacFarlaneCleveland, OH
1.92 Silver 4 74.00 Steven JacobBirmingham, MI Steven ShumerFarmington, MI Clarke CunninghamAnn Arbor, MI Sandy BirnholtzSylvan Lake, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
15 Kurt Dasher Cono Emanuele Robert Katz Jonathan Fleischmann A 1 - - - - - 95.00 0.00 95.00 9.08 Silver
18 Anastasia Tessler Bert Newman Walter Goldsmith Michael Giordano A 2 - - - - - 94.00 0.00 94.00 6.81 Silver
6 Gary Brinker Joseph Ernsthausen Sheldon Kirsch Henry Shevitz A 3 - - - - - 91.00 0.00 91.00 5.11 Silver
8 Martha Toon D Abraham David Armstrong Klaus Brondum C 4 1 1 - - - 89.00 0.00 89.00 4.54 Silver
12 Joe Monro Michael McGaw Rhonda Monro Robert Mendelson B 5 2 - - - - 88.00 0.00 88.00 3.41 Silver
4 Martin Hirschman Gordon Parnes Susan Parnes Lynne Schaeffer A 6 - - - - - 80.00 0.00 80.00 2.59 Silver
20 Charles Ladiha Charles Scholl Donna Largent Philip MacFarlane B - 3 - - - - 78.00 0.00 78.00 2.55 Silver
2 Steven Winokur Frank Treiber III William Winokur Mark Bendure A - - - - - - 76.00 0.00 76.00 1.16 Silver
19 Michael Crane Lori Strager Dennis Carman John Koschik A - - - - - - 75.00 0.00 75.00 0.73 Silver
14 Steven Jacob Steven Shumer Clarke Cunningham Sandy Birnholtz B - 4 - - - - 74.00 0.00 74.00 1.92 Silver
3 Jack Shartsis Jerrold Grossman Richard Temkin Irving Rosenstein A - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.31 Silver
10 Jim Koerber Donald Schenk S Berry Sue Berry B - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.45 Silver
16 Brenda Bryant Owen Lien Zachary Wasserman Mary Smith A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.58 Silver
5 Katherine Jernigan Robert Christensen Leon Schmelzer Vicki Neiberg B - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.87 Silver
9 William Niemczyk James Walter Barb Ferrera Bob Ondo B - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.87 Silver
1 Deepak Dighe William Landrum Thomas Ciaramitaro Victoria Vallone B - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.87 Silver
13 Corey Powell Renata Wasserman Reuven AnafShalom Evelyn Rosen C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.58 Silver
7 Satish Shah Scott Miller Harry Jagtiani Jerome Hasenjager B - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.29 Silver
17 Kenneth Geisler Arlene Geisler Kathy Twomey Melinda Muirhead C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.58 Silver
11 Arlene Stec Phyllis Schwikert Sheri Rotenberg Miriam Forman C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.58 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results