Jan 25, 2017 - Wednesday 9:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.50 Gold 1 87.00 Mike LevineBoca Raton, FL Kay EnfieldSanta Fe, NM Rachael Gosling Robert ToddTallahassee, FL
6.90 Gold 2/3 1 82.00 Russell CraftSt Petersburg, FL Dee CraftSt Petersburg, FL Elysa Burland Patricia Colmet
6.90 Gold 2/3 82.00 Loretta RiversMonroe, LA Mike CappellettiDelray Beach, FL Sally MeckstrothClearwater Bch, FL Jeff MeckstrothClearwater Bch, FL
4.43 Gold 4 79.00 Jill ThompsonToronto, ON John RaynerToronto, ON Kelly ShieldsToronto, ON Elaine WallaceEast Elmhurst, NY Nora GuinaneToronto, ON
3.50 Gold 5 77.00 G S Jade BarrettElk Point, SD Donna LombardiniAlcester, SD Margaret Way Stephan JuliusburgerMiami, FL
3.00 Gold 6 67.00 Dale RandsPalm Beach, FL James Marsh SternbergPalm Bch Gdns, FL John AdamsJupiter, FL Theri AndinoNiceville, FL
3.62 Gold 2 63.00 Ann GriffinWilson, NC Sarah BarnesWilson, NC Deas LinvilleWilson, NC Betty Jon SmithWilson, NC
2.38 Gold 3/4 61.00 Joanne Grandy Rosemary CheungToronto, ON Helen LerbergToronto, ON Kathleen HartToronto, ON
2.38 Gold 3/4 61.00 John HodgeAllendale, NJ Sue HodgeAllendale, NJ Elizabeth HuffmanAnnandale, VA Francesca MazarellaAlexandria, VA
1.61 Gold 5 1 60.00 Young ChaMuttontown, NY Kay ChaMuttontown, NY Doug TownsendToronto, ON Lois TownsendToronto, ON
2.10 Red 2 55.00 Gail TitusOakville, ON Martha StiglerToronto, ON Patricia AitchisonMississauga, ON Pamela KayOakville, ON

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
3 Mike Levine Kay Enfield Rachael Gosling Robert Todd A 1 - - - - - 87.00 0.00 87.00 10.50 Gold
17 Loretta Rivers Mike Cappelletti Sally Meckstroth Jeff Meckstroth A 2/3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 6.90 Gold
8 Russell Craft Dee Craft Elysa Burland Patricia Colmet B 2/3 1 - - - - 82.00 0.00 82.00 6.90 Gold
19 Jill Thompson John Rayner Kelly Shields Elaine Wallace Nora Guinane A 4 - - - - - 79.00 0.00 79.00 4.43 Gold
10 G S Jade Barrett Donna Lombardini Margaret Way Stephan Juliusburger A 5 - - - - - 77.00 0.00 77.00 3.50 Gold
1 Dale Rands James Marsh Sternberg John Adams Theri Andino A 6 - - - - - 67.00 0.00 67.00 3.00 Gold
4 Ann Griffin Sarah Barnes Deas Linville Betty Jon Smith B - 2 - - - - 63.00 0.00 63.00 3.62 Gold
9 Joanne Grandy Rosemary Cheung Helen Lerberg Kathleen Hart B - 3/4 - - - - 61.00 0.00 61.00 2.38 Gold
18 John Hodge Sue Hodge Elizabeth Huffman Francesca Mazarella B - 3/4 - - - - 61.00 0.00 61.00 2.38 Gold
14 Young Cha Kay Cha Doug Townsend Lois Townsend C - 5 1 - - - 60.00 0.00 60.00 1.61 Gold
6 Nirmala Shevde Ketan Shevde Bari Boyer Carol Seager B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.08 Red
12 Peter Haglich Kathleen Haglich Dianne Morton Carolyn Wood A - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.44 Red
16 Gail Titus Martha Stigler Patricia Aitchison Pamela Kay C - - 2 - - - 55.00 0.00 55.00 2.10 Red
13 Louise Allard Ronald Allard Scott Taylor Joseph Anton C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.08 Red
2 Robert Torrens Jr Sheridan Torrens Helen Richards Margot Holden B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.72 Red
15 Linda Tuff Jane Filbee Melinda Maclean James Praught A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.08 Red
7 Pearl Lim Zoe Yost Ellen Eyman Cheryl Richman C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.36 Red
11 Krisztina Luttor Suzanne Jaffe Judith McIntyre Janet Parsons B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.18 Red
5 Barbara Frank Sheila Terens Norma Mauro Carole Rodnick C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.36 Red
20 Lisa Hadar Jeffrey Bennett Pat Robinson Patti Bunston-Gunn C - - - - - - 17.00 0.00 17.00 0.36 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results