Jan 07, 2017 - Saturday 7:00 pm

Zip Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

17.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
3.71 Silver 1 72.00 Arthur LowenNashville, TN Clay HallVestavia, AL Brooks McNeelyKnoxville, TN Joe RickmanMaryville, TN Barbara HellerKnoxville, TN
3.71 Silver 2 59.00 Rick WhiteheadKnoxville, TN Rosemary BruggenLoudon, TN Peter MisslinVonore, TN James GreinerLoudon, TN John FriedlSignal Mountain, TN
2.78 Silver 3 51.00 Brian HingertyKnoxville, TN Dick ArnoldKnoxville, TN Eleanor RodgersNashville, TN Dot BlueNashville, TN
2.74 Silver 4 1 47.00 Dan BeckerWirtz, VA Judith KempCohutta, GA L Kathy WassonRinggold, GA Myra ReneauChattanooga, TN
1.57 Silver 5 46.00 Peter J Boyd-BowmanGreensboro, NC Alex HudsonRaleigh, NC Bob HellerKnoxville, TN John BradyJacksonville, FL
1.80 Silver 2/3 1 45.00 Janice FeliceEstil Springs, TN Caroline DennisWinchester, TN Patricia CastleWinchester, TN Joan SwannNormandy, TN
1.80 Silver 2/3 45.00 Kent GriffithKnoxville, TN Kitty HopperKnoxville, TN Millicent TaylorOak Ridge, TN David VineChattanooga, TN
1.23 Silver 4/5 2 38.00 Pat WhitakerChattanooga, TN Sophie FieldChattanooga, TN Ann KeownChattanooga, TN Winnell GoodnerHixson, TN
1.02 Silver 4/5 38.00 Fred AlbrechtLoudon, TN Judy AlbrechtLoudon, TN Doris RyanLoudon, TN Franklin MihVonore, TN
0.81 Silver 3/4 35.00 Geri DenneyLoudon, TN Jennifer CrispKnoxville, TN Jane WelchKingsport, TN Gail DaltonBristol, VA
0.81 Silver 3/4 35.00 George ParkhurstKnoxville, TN Elliot GillispieRinggold, GA Jack GillispieRinggold, GA Keith HonnoldChattanooga, TN

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
15 Arthur Lowen Clay Hall Brooks McNeely Joe Rickman Barbara Heller A 1 - - - - - 72.00 0.00 72.00 3.71 Silver
11 Rick Whitehead Rosemary Bruggen Peter Misslin James Greiner John Friedl A 2 - - - - - 59.00 0.00 59.00 3.71 Silver
16 Brian Hingerty Dick Arnold Eleanor Rodgers Dot Blue A 3 - - - - - 51.00 0.00 51.00 2.78 Silver
12 Dan Becker Judith Kemp L Kathy Wasson Myra Reneau B 4 1 - - - - 47.00 0.00 47.00 2.74 Silver
17 Peter J Boyd-Bowman Alex Hudson Bob Heller John Brady A 5 - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.57 Silver
8 Kent Griffith Kitty Hopper Millicent Taylor David Vine B - 2/3 - - - - 45.00 0.00 45.00 1.80 Silver
5 Janice Felice Caroline Dennis Patricia Castle Joan Swann C - 2/3 1 - - - 45.00 0.00 45.00 1.80 Silver
7 Pat Whitaker Sophie Field Ann Keown Winnell Goodner C - 4/5 2 - - - 38.00 0.00 38.00 1.23 Silver
13 Fred Albrecht Judy Albrecht Doris Ryan Franklin Mih B - 4/5 - - - - 38.00 0.00 38.00 1.02 Silver
10 Karen Brown Peggy Dupont Helen Remsberg Carol Bond B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.46 Silver
4 George Parkhurst Elliot Gillispie Jack Gillispie Keith Honnold C - - 3/4 - - - 35.00 0.00 35.00 0.81 Silver
2 Geri Denney Jennifer Crisp Jane Welch Gail Dalton C - - 3/4 - - - 35.00 0.00 35.00 0.81 Silver
6 Sylvia Waters Janelle Hair Jacklyn Thomas Barbara Miller C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.23 Silver
3 Johanne Ardire Jenny Lamb Susan Thering Jerry Thering C - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.46 Silver
14 John Robey Tonya Jones Mary Caraway James Lawler B - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.46 Silver
9 Gloria Blount Winifred Hassell Dianne Sussman Sheila Fleming B - - - - - - 25.00 0.00 25.00 0.23 Silver
1 Carol Walden Peggy Hull Hedda O'Donovan Jo Kelly C - - - - - - 16.00 0.00 16.00

Bracket

Bracket available from Fast Results