Oct 28, 2016 - Friday 9:00 am

Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

15.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
15.40 Gold 1 88.00 Bill WisdomSalisbury, NC Tom RutledgeCharleston, SC Kay JoyceChapel Hill, NC Randy JoyceChapel Hill, NC
9.63 Gold 2 84.00 Jerry HelmsCharlotte, NC B Wayne Stuart IIIRaleigh, NC Alex HudsonRaleigh, NC Peter J Boyd-BowmanGreensboro, NC Olin HubertAtlanta, GA Samuel MarksAtlanta, GA
9.24 Gold 3 1 75.00 John GarnerFernandina Bch, FL Ann BuchholzPonte Vedra Bch, FL Nadine SabatierPonte Vedra, FL Lynn LeisyAmelia Island, FL
6.93 Gold 4 2 69.00 Kathy BrownGeorgetown, SC Eileen O'NeillPawleys Island, SC Elaine CagleGeorgetown, SC Annette WallaceLongs, SC
5.13 Gold 5 67.00 Francine MoringColumbia, SC Mark McLaughlinCharleston, SC Richard SmithSpartanburg, SC Hugh Brown JrMcCormick, SC Susanne McLaughlinCharleston, SC
5.20 Gold 3 1 64.00 Peggy YoungCharlotte, NC Jane ConlanCharlotte, NC Carmina DiazFort Mill, SC Paula BrewerCharlotte, NC
3.90 Gold 4 2 61.00 Joyce JenzanoDurham, NC Gary ZadjeikaDurham, NC Charles MarshallPittsboro, NC Jacqueline MarksChapel Hill, NC
2.42 Gold 3 55.00 Barry FratkinRichmond, VA Winifred FratkinRichmond, VA William BelanichGlen Allen, VA Gerald BotkinStaunton, VA

Recaps

Section O

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
4 Bill Wisdom Tom Rutledge Kay Joyce Randy Joyce A 1 - - - - - 88.00 0.00 88.00 15.40 Gold
7 Jerry Helms B Wayne Stuart III Alex Hudson Peter J Boyd-Bowman Olin Hubert Samuel Marks A 2 - - - - - 84.00 0.00 84.00 9.63 Gold
15 John Garner Ann Buchholz Nadine Sabatier Lynn Leisy X 3 1 - - - - 75.00 0.00 75.00 9.24 Gold
12 Kathy Brown Eileen O'Neill Elaine Cagle Annette Wallace X 4 2 - - - - 69.00 0.00 69.00 6.93 Gold
3 Francine Moring Mark McLaughlin Richard Smith Hugh Brown Jr Susanne McLaughlin A 5 - - - - - 67.00 0.00 67.00 5.13 Gold
5 Peggy Young Jane Conlan Carmina Diaz Paula Brewer Y - 3 1 - - - 64.00 0.00 64.00 5.20 Gold
9 Joyce Jenzano Gary Zadjeika Charles Marshall Jacqueline Marks Y - 4 2 - - - 61.00 0.00 61.00 3.90 Gold
13 Barry Fratkin Winifred Fratkin William Belanich Gerald Botkin Y - - 3 - - - 55.00 0.00 55.00 2.42 Gold
10 Satish Bhalla Martha Jean Marshall Marian Fort Marie Golladay Robert Birthisel X - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.00 Red
1 Wes Bailey Jr Lynda Hempel Avram Ninyo Susan Ninyo X - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.00 Red
11 Lorraine Allen Patsy Jourdan June Satterfield Iris Holt Y - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.00 Red
8 Dave Stephenson Kinza Pickelsimer Rachael Garrity Margaret Grayson Y - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.00 Red
2 Reid Campbell Jodianne Johnson Marjorie Redding Ruth Carson Y - - - - - - 40.00 0.00 40.00 1.00 Red
6 William Ridings Raelene Kirkbride Anne Sprock John Boger Jr Y - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.50 Red
14 Paul Beebe Kay Beebe Owen Doster Barbara Doster X - - - - - - 29.00 0.00 29.00 1.00 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results