Aug 25, 2016 - Thursday 7:15 pm

Stratified Open Swiss Teams (VP) Event Summary

Session 1

27.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.91 Red 1 59.00 John CoxSaint Maries, ID Richard D'LitzenbergerLeavenworth, WA Vern NunnallySequim, WA Christopher ClassSequim, WA
5.18 Red 2 55.00 Baixiang LiuBurnaby, BC Jack LeeRichmond, BC Tao FengBurnaby, BC James WuSurrey, BC
4.40 Red 3/4 1 53.00 Thomas SteverBellevue, WA Kenneth EtheredgeRedmond, WA Muhunthan SivapragasamRedmond, WA Julius BudosBellevue, WA
3.41 Red 3/4 53.00 David SetterholmIssaquah, WA Emery SelymesMaple Valley, WA Nicholas StockNorth Vancouver, BC Les FouksVancouver, BC
2.89 Red 5/6 2/3 1 52.00 Edee RumleyLangley, BC Diane GriffithsLangley, BC Stephanie WilliamsDelta, BC Ron WilliamsDelta, BC
2.89 Red 5/6 2/3 52.00 Yuri WiitalaKirkland, WA Gert WiitalaPort Angeles, WA Gary StephensWhitefish, MT Marv NordenPeachland, BC
1.86 Red 7 4 46.00 Curt PetersonShoreline, WA Melinda WestgateMercer Island, WA John EmmersonFederal Way, WA Carol SchroederRedmond, WA
1.39 Red 5 45.00 Mary Jo BoarmanSeattle, WA Allen CusterEdmonds, WA Yat Sing MaLynnwood, WA Vivian CamandonaMill Creek, WA
1.04 Red 6 44.00 Ron JakoshAnacortes, WA Suzanne BorutaAnacortes, WA Jennifer BeallBellingham, WA Margery EricksonMarysville, WA
1.75 Red 2 43.00 Ruthann QuinnSeattle, WA Susan CothernWoodinville, WA Lisa BrockKirkland, WA Linda LongmireYarrow Point, WA
1.15 Red 3/4 41.00 Karen MadisonEast Wenatchee, WA Karen RiseLeavenworth, WA Steven LachowiczWenatchee, WA Chuck ReppasLeavenworth, WA
1.15 Red 3/4 41.00 James Dukelow JrBenton City, WA Marilyn SteeleRichland, WA Lowell BassettKirkland, WA Lucie FritzRichland, WA

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 John Cox Richard D'Litzenberger Vern Nunnally Christopher Class A 1 - - - - - 59.00 0.00 59.00 6.91 Red
24 Baixiang Liu Jack Lee Tao Feng James Wu A 2 - - - - - 55.00 0.00 55.00 5.18 Red
19 David Setterholm Emery Selymes Nicholas Stock Les Fouks A 3/4 - - - - - 53.00 0.00 53.00 3.41 Red
1 Thomas Stever Kenneth Etheredge Muhunthan Sivapragasam Julius Budos B 3/4 1 - - - - 53.00 0.00 53.00 4.40 Red
16 Yuri Wiitala Gert Wiitala Gary Stephens Marv Norden B 5/6 2/3 - - - - 52.00 0.00 52.00 2.89 Red
12 Edee Rumley Diane Griffiths Stephanie Williams Ron Williams C 5/6 2/3 1 - - - 52.00 0.00 52.00 2.89 Red
7 Curt Peterson Melinda Westgate John Emmerson Carol Schroeder B 7 4 - - - - 46.00 0.00 46.00 1.86 Red
21 Mary Jo Boarman Allen Custer Yat Sing Ma Vivian Camandona B - 5 - - - - 45.00 0.00 45.00 1.39 Red
3 Ron Jakosh Suzanne Boruta Jennifer Beall Margery Erickson B - 6 - - - - 44.00 0.00 44.00 1.04 Red
27 Reidun Decker Maxine Ogino John Swanson Glen Neidhardt A - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.38 Red
9 Ruthann Quinn Susan Cothern Lisa Brock Linda Longmire C - - 2 - - - 43.00 0.00 43.00 1.75 Red
13 Karen Madison Karen Rise Steven Lachowicz Chuck Reppas C - - 3/4 - - - 41.00 0.00 41.00 1.15 Red
22 James Dukelow Jr Marilyn Steele Lowell Bassett Lucie Fritz C - - 3/4 - - - 41.00 0.00 41.00 1.15 Red
23 William Velick Diane Velick Alan Gailfus Debbie Gailfus A - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.50 Red
6 Joseph Titone Shirley Titone Charles Burns Lynda Hirst B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
25 Paul Huntress Lynne Phillips Leigh Castoldi Paul Evanoff C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.25 Red
2 Connie Heller Dennis Heller Tim White Renae Gunstone-White A - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.50 Red
11 Gary Matsumoto Joseph Ulrich Dex Stuberg Terrance Chinn B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.25 Red
8 Michael Scott-Kerr Eleanor Scott-Kerr Shirley Charters Marnie Hueston B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.50 Red
18 Eileen Deutsch Bonnie Broders Tim Berta Razon Johnson C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.50 Red
15 Ann Stephens Ginger Augustavo Bunny Renouard Brian Turner C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.25 Red
20 Roberta Reaber John Thomas Susan Swope Darla Perman B - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.50 Red
17 Marlene Powell Myra Johnston Kathy Bye Rhoda Tafler A - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.25 Red
5 Elinor Hood Marla Patterson Dean Altschuler Lynda Cole A - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.25 Red
4 Dee Patrick Genevieve Wilson Chen Wang Garry Skoropada B - - - - - - 29.00 0.00 29.00 0.25 Red
26 Jean Sager Dennis Sager Joe Moore Chris Moore C - - - - - - 19.00 0.00 19.00 0.25 Red
10 Barbra Cowan Marilyn Olson Pamela Thaut Nobi Morris C - - - - - - 13.00 0.00 13.00

Bracket

Bracket available from Fast Results