Jun 08, 2016 - Wednesday 1:00 pm

Wed Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.85 Gold 1 110.00 Joel WooldridgeAstoria, NY Lynne TarnopolNew York, NY Brad MossDenver, CO Justin LallPlano, TX Valerie WestheimerNew York, NY
8.14 Gold 2 97.00 Satya PabuwalLoudonville, NY Kamal GuptaLatham, NY Malik Magdon-IsmailAlbany, NY Gregg DeitchMayfield, NY
6.10 Gold 3 90.00 Lawrence LauWestport, CT John KlaymanHaymarket, VA Faye MarinoGreenwich, CT Mimi BieberHartsdale, NY
6.04 Gold 4 1 1 89.00 Wendy LeeEast Hanover, NJ Michelle LaniganWyckoff, NJ David SuttonWest Orange, NJ Dorothy KoernigSummit, NJ
3.62 Gold 5 78.00 Ellie HanlonBarre, VT Mary SavkoBarre, VT Vincent Grande JrSalem, MA Bill IrvineQuincy, MA
4.53 Gold 6 2 2 75.00 Susan WenerPointe-Claire, QC Ron WenerPointe-Claire, QC Lynda FriedCote Saint-Luc, QC Phyllis PascalMont-Royal, QC
3.40 Gold 3 73.00 Doris StaubiWhite Plains, NY Lawrence ChristiansonThornwood, NY Therese HuotBoucherville, QC Suzanne ViauBoucherville, QC
2.55 Gold 4 72.00 Julia ZuckerMonroe Township, NJ Nat ZuckerMonroe Township, NJ Eileen O'NeillLarchmont, NY Norma GrossYonkers, NY
2.48 Gold 5 3 69.00 Nancy HaleWestport, NY Peter AllenPlattsburgh, NY Peter MitchellSilver Bay, NY Robert DicksonSilver Bay, NY
1.86 Gold 4 67.00 Leonard LapinskiVoorheesville, NY Christopher AlmyScotia, NY Diane AlexanderGuilderland, NY Diana LackDuanesburg, NY

Recaps

Section AA

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Joel Wooldridge Lynne Tarnopol Brad Moss Justin Lall Valerie Westheimer A 1 - - - - - 0.00 110.00 10.85 Gold
4 Satya Pabuwal Kamal Gupta Malik Magdon-Ismail Gregg Deitch A 2 - - - - - 0.00 97.00 8.14 Gold
6 Lawrence Lau John Klayman Faye Marino Mimi Bieber A 3 - - - - - 0.00 90.00 6.10 Gold
21 Wendy Lee Michelle Lanigan David Sutton Dorothy Koernig C 4 1 1 - - - 0.00 89.00 6.04 Gold
17 Ellie Hanlon Mary Savko Vincent Grande Jr Bill Irvine A 5 - - - - - 0.00 78.00 3.62 Gold
13 Susan Wener Ron Wener Lynda Fried Phyllis Pascal C 6 2 2 - - - 0.00 -1.00 75.00 4.53 Gold
19 Sandra DeMartino Tania Reyes Hiller Doris Greenwald Betty Jane Corbani A - - - - - - 0.00 74.00 1.44 Red
12 John Kinn Cathleen Kinn Chandler Gibbs Jr Dennis Kaye A - - - - - - 0.00 73.00 1.44 Red
1 Sandra Nelson William Nelson David Standig Kurt Gandenberger Rich Kasprowicz A - - - - - - 0.00 73.00 1.08 Red
2 Doris Staubi Lawrence Christianson Therese Huot Suzanne Viau B - 3 - - - - 0.00 73.00 3.40 Gold
10 Julia Zucker Nat Zucker Eileen O'Neill Norma Gross B - 4 - - - - 0.00 72.00 2.55 Gold
3 Nancy Hale Peter Allen Peter Mitchell Robert Dickson C - 5 3 - - - 0.00 -1.00 69.00 2.48 Gold
14 Leonard Lapinski Christopher Almy Diane Alexander Diana Lack C - - 4 - - - 0.00 67.00 1.86 Gold
5 R Barkley Calkins Glenda Calkins Robert Donald Diane Burger A - - - - - - 0.00 67.00 1.08 Red
15 Genevieve Leidelinger Marie Duval Jean-Luc Dubois Sylviane Hyvrier C - - - - - - 0.00 64.00 1.08 Red
9 Stephen Pope Edythe Krauss Ellen Ryan Sharon Durr C - - - - - - 0.00 -1.00 62.00 1.26 Red
8 Richard Hartz Jr Betty Youmans Doug Finch Richard Hall C - - - - - - 0.00 61.00 1.26 Red
20 Sylvia Quint Natalie Morganstein Phyllis Kis Evelyn Ruckenstein C - - - - - - 0.00 58.00 1.08 Red
7 Arnie Obler Geri Obler Judy Goff Kathleen Fahey C - - - - - - 0.00 50.00 0.36 Red
11 Deborah Richter Ellen Kramer Carol Maxon Ida Cardona C - - - - - - 0.00 45.00 0.72 Red
16 Loretta Stamler Elaine Strauss Jean Frankel Susan Schnur C - - - - - - 0.00 23.00 0.18 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results