May 14, 2016 - Saturday

Saturday Swiss Teams Event Summary

Session 2

24.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
11.90 Gold 1 107.00 Larry MoriClearwater, FL Mark BendureGrosse Pointe, MI Joe ChiesaOak Park, MI Jim FatkaGreenville, MI
8.93 Gold 2 104.00 Michael CraneCanton, MI Bob WebberWaterford, MI Linda PerlmanMilan, MI Debra EavesNorthville, MI Michael D AliotoBirmingham, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI
6.69 Gold 3 102.00 Rhonda MonroBeverly Hills, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Michael McDonaldRochester Hills, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Joe MonroBeverly Hills, MI
5.02 Gold 4 101.00 Jonathan SteinbergToronto, ON Michael KennyAurora, ON Bert NewmanWest Bloomfield, MI Edward WhiteGrand Blanc, MI
7.09 Gold 5/6 1 97.00 Alan CohnWest Bloomfield, MI Grant PetersenTaylor, MI James SmythLathrup Village, MI Anand AgarwalFarmington Hls, MI
3.69 Gold 5/6 97.00 William ArlinghausAnn Arbor, MI James MelvilleSpringfield, IL Charles SheaffJacksonville, IL Hans JacobsBrighton, ON
5.32 Gold 2 91.00 Michael KaleelSterling Hgts, MI Arthur GolumbiaWest Bloomfield, MI Linda GolumbiaWest Bloomfield, MI John DreifusFarmington, MI
3.49 Gold 3/4 89.00 Ying YuanKalamazoo, MI Xingyu ZhangYpsilanti, MI Suman AgarwalColumbus, OH Sue Lan MaKirtland Hills, OH
3.49 Gold 3/4 89.00 Carol ZaleRochester, MI Mark HauserRochester Hills, MI Thomas CiaramitaroRochester Hills, MI Victoria ValloneMacomb, MI
2.36 Gold 5 81.00 Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI Lakshmi VoraBloomfield Hls, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI Larry LewisRochester, MI
2.94 Gold 1 66.00 Theresa BellingerMount Pleasant, MI Rebecca BellingerLeslie, MI Lois WodikaWest Bloomfield, MI Marsha LeiphartShelby Township, MI
2.21 Gold 2 64.00 Fred GoodellSaint Clair, MI Elmer WinkelmanMarysville, MI Robert LangtryEast China, MI Ed SeguinSarnia, ON

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Larry Mori Mark Bendure Joe Chiesa Jim Fatka A 1 - - - - - 0.00 107.00 11.90 Gold
14 Michael Crane Bob Webber Linda Perlman Debra Eaves Michael D Alioto Sheldon Kirsch A 2 - - - - - 0.00 104.00 8.93 Gold
4 Rhonda Monro Frank Treiber III Michael McDonald Daniel Marcus Joe Monro A 3 - - - - - 0.00 102.00 6.69 Gold
21 Jonathan Steinberg Michael Kenny Bert Newman Edward White A 4 - - - - - 0.00 101.00 5.02 Gold
8 William Arlinghaus James Melville Charles Sheaff Hans Jacobs A 5/6 - - - - - 0.00 97.00 3.69 Gold
12 Alan Cohn Grant Petersen James Smyth Anand Agarwal B 5/6 1 - - - - 0.00 97.00 7.09 Gold
2 Michael Kaleel Arthur Golumbia Linda Golumbia John Dreifus B - 2 - - - - 0.00 91.00 5.32 Gold
22 Ying Yuan Xingyu Zhang Suman Agarwal Sue Lan Ma B - 3/4 - - - - 0.00 89.00 3.49 Gold
24 Carol Zale Mark Hauser Thomas Ciaramitaro Victoria Vallone B - 3/4 - - - - 0.00 89.00 3.49 Gold
17 Michael Creager Kenneth Kranyak Robert Alexander Stephanie Alexander A - - - - - - 0.00 83.00 0.93 Red
1 Kathy Twomey Lakshmi Vora Naresh Kapila Larry Lewis B - 5 - - - - 0.00 81.00 2.36 Gold
5 Mollie Freier Cerona Stevens Karen Reese Joyce Hyslop B - - - - - - 0.00 80.00 1.24 Red
23 Anthony Savant Harrison Fletcher Carol Macksey Woodie Goddard B - - - - - - 0.00 77.00 1.55 Red
19 Brand Marwil Geraldine Spilman Susan Marwil Bonnie Weinstein B - - - - - - 0.00 76.00 1.09 Red
18 Neeta Mone Raj Patil Arun Desouza Shobhana Joshi B - - - - - - 0.00 74.00 1.09 Red
3 Tai Chan John Vollmayer Deepak Dighe Genie Baker B - - - - - - 0.00 74.00 0.93 Red
7 Martin Hirschman Lynne Schaeffer Steven Winokur William Winokur A - - - - - - 0.00 74.00 1.24 Red
20 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Brad Dracka Zachary Wasserman B - - - - - - 0.00 74.00 0.93 Red
15 Theresa Bellinger Rebecca Bellinger Lois Wodika Marsha Leiphart C - - 1 - - - 0.00 66.00 2.94 Gold
16 Fred Goodell Elmer Winkelman Robert Langtry Ed Seguin C - - 2 - - - 0.00 64.00 2.21 Gold
11 Donald Schenk Jim Koerber Linda Hill Pauline Murray C - - - - - - 0.00 59.00 0.62 Red
13 James McNamara Judy Schmidt Dennis Ebendick Lois Beyer C - - - - - - 0.00 57.00 0.62 Red
10 Tan Yang Anne Ye Xiaoping Wu Tengyun Tony Cao C - - - - - - 0.00 54.00 0.31 Red
9 Chelane Priller Carole Wiseley Michael O'Neill Tyrone Loving C - - - - - - 0.00 50.00 0.62 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results