May 22, 2016 - Sunday 9:30 am

Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables Based on: 30.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
11.00 Silver 1 98.00 James HawkesCharleston, SC Anne Rahtjen HawkesCharleston, SC Michael KamilSpartanburg, SC Gabrielle ShermanSpartanburg, SC
8.25 Silver 2 81.00 Warren Roberts IIIFlat Rock, NC Richard MaybinHendersonville, NC Hugh Brown JrMcCormick, SC Greg RobertsAiken, SC
6.19 Silver 3 79.00 Brenda KlinkerMount Pleasant, SC Len CaseCharlotte, NC Mark McLaughlinCharleston, SC Susanne McLaughlinCharleston, SC
4.64 Silver 4 1 77.00 Cecil Boyle JrLandrum, SC Andrea KahnInman, SC Linda ShererColumbus, NC Sally Jo CarterTryon, NC
3.67 Silver 5 73.00 Happoldt NeufferColumbia, SC Richard BrownEasley, SC Jeff ZiemerTaylors, SC Hugh HughesGreenville, SC
3.14 Silver 6 71.00 Linda SmithAnderson, SC Rosalyn SilversteinAnderson, SC Lorraine HolubHilton Head, SC Robert KleinSimpsonville, SC
3.14 Silver 2 1 68.00 Tom FlowersSimpsonville, SC Stephen DunnSimpsonville, SC Kim RhodehamelGreer, SC George SarnoffSimpsonville, SC
2.36 Silver 3 2 66.00 Vladimir StemkovskiHolly Springs, NC Tatyana StemkovskiHolly Springs, NC Andre AsburyWarner Robins, GA Jui WangDurham, NC
1.77 Silver 4 3 57.00 Carmina DiazFort Mill, SC Paula BrewerCharlotte, NC Wei SituFort Mill, SC John EdeFort Mill, SC
1.19 Silver 4/5 56.00 Craig LemrowColumbia, SC Kathryn KimmerlingBlythewood, SC Janet SheridanBlythewood, SC Mary FrameColumbia, SC
1.19 Silver 4/5 56.00 Roger NewberryHendersonville, NC Allen ShifleyAsheville, NC Bert HallFletcher, NC Lloyd WeinermanAsheville, NC

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 James Hawkes Anne Rahtjen Hawkes Michael Kamil Gabrielle Sherman A 1 - - - - - 0.00 98.00 11.00 Silver
8 Warren Roberts III Richard Maybin Hugh Brown Jr Greg Roberts A 2 - - - - - 0.00 81.00 8.25 Silver
1 Brenda Klinker Len Case Mark McLaughlin Susanne McLaughlin A 3 - - - - - 0.00 79.00 6.19 Silver
6 Cecil Boyle Jr Andrea Kahn Linda Sherer Sally Jo Carter B 4 1 - - - - 0.00 77.00 4.64 Silver
19 Happoldt Neuffer Richard Brown Jeff Ziemer Hugh Hughes A 5 - - - - - 0.00 73.00 3.67 Silver
3 Linda Smith Rosalyn Silverstein Lorraine Holub Robert Klein A 6 - - - - - 0.00 71.00 3.14 Silver
4 Tom Flowers Stephen Dunn Kim Rhodehamel George Sarnoff C - 2 1 - - - 0.00 68.00 3.14 Silver
11 Vladimir Stemkovski Tatyana Stemkovski Andre Asbury Jui Wang C - 3 2 - - - 0.00 66.00 2.36 Silver
5 Sandy Pierce Blair Bill Gutermuth Jr Wayne Goddard Jaime Villanueva A - - - - - - 0.00 64.00 0.99 Silver
7 Melissa Gumbert James Gumbert Steven Devico Gayle Covey A - - - - - - 0.00 62.00 0.99 Silver
12 Carmina Diaz Paula Brewer Wei Situ John Ede C - 4 3 - - - 0.00 57.00 1.77 Silver
9 Roger Newberry Allen Shifley Bert Hall Lloyd Weinerman C - - 4/5 - - - 0.00 56.00 1.19 Silver
2 Craig Lemrow Kathryn Kimmerling Janet Sheridan Mary Frame C - - 4/5 - - - 0.00 56.00 1.19 Silver
10 William Kelly Donald Clayton Zygmunt Przedpelski Margie Ruben A - - - - - - 0.00 -1.00 52.00 0.66 Silver
18 Juha Kokko Nancy Kokko Len Perkins Eden Persons B - - - - - - 0.00 51.00 0.99 Silver
15 Darleen Bates Michael Kilgore Vinay Apte David Zeckets A - - - - - - 0.00 45.00 0.66 Silver
20 Eleanor McIntyre Arthur Allen Ann Bottin Johan Yssel C - - - - - - 0.00 45.00 0.66 Silver
16 Frank Amrine Jo Ellen Amrine Jean Bahan Sheila Templin C - - - - - - 0.00 44.00 0.33 Silver
17 Mary Winiarski Linda Lewis Barbara Little Dee Steely C - - - - - - 0.00 30.00 0.33 Silver
13 Brenda Gantt Martha Hartley David Shuping Carolyn Lynn C - - - - - - 0.00 24.00

Bracket

Bracket available from Fast Results