Apr 28, 2016 - Thursday 10:00 am

Senior 0-1500 Swiss Teams Event Summary

Session 2

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.38 Gold 1 110.00 Peter ClayWellesley, MA Franklyn CaineWeston, MA Virginia IanniniOrleans, MA Simon ZimmermanHopkinton, MA
4.04 Gold 2 104.00 Alan GodesNeedham, MA Isaiah ShalomWest Brookfield, MA Robert SagorGreenfield, MA Judith HydeNorthampton, MA
3.03 Gold 3 102.00 Michael WavadaEnfield, CT Ann HudsonSuffield, CT Felix SpringerWest Hartford, CT Steven SalidasBrewster, MA
3.68 Gold 4 1 97.00 James AllenSchwenksville, PA L Irish MurphyPottstown, PA Bonnie MurphyBranford, CT Jonathan ClarkBranford, CT
1.79 Gold 5 91.00 Arlene SeguinCranston, RI Albert Seguin JrCranston, RI Chris SoaresSwansea, MA Clauda GiffordWestport, MA
2.42 Gold 6/7 2/3 89.00 B L (Tink) TysorGrantham, NH Edith NicholsS Strafford, VT Joe WattsGrantham, NH Ann SwaimMarstons Mls, MA
2.42 Gold 6/7 2/3 89.00 Claude DannerSouth Yarmouth, MA Otto DannerSouth Yarmouth, MA Nancy ShactmanSouth Orleans, MA Peter LaubensteinWest Chatham, MA
1.55 Gold 4 87.00 Barbara NewcombSouth Portland, ME Donald MurrayHampden, ME N. Van RaymondBangor, ME William CarterCastine, ME
1.23 Gold 5 85.00 Ruth KenneyOwls Head, ME Kathleen KearneyRound Pond, ME Elizabeth GerdingNewcastle, ME Linda BradleyEast Dennis, MA
1.64 Red 1 79.00 Jane VerdragerGrantham, NH Patricia EastmanWest Windsor, VT Alice FieldNew London, NH Christina JenningsSpringfield, VT

Recaps

Section O

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Peter Clay Franklyn Caine Virginia Iannini Simon Zimmerman A 1 - - - - - 0.00 110.00 5.38 Gold
11 Alan Godes Isaiah Shalom Robert Sagor Judith Hyde A 2 - - - - - 0.00 104.00 4.04 Gold
19 Michael Wavada Ann Hudson Felix Springer Steven Salidas A 3 - - - - - 0.00 102.00 3.03 Gold
5 James Allen L Irish Murphy Bonnie Murphy Jonathan Clark B 4 1 - - - - 0.00 97.00 3.68 Gold
12 Arlene Seguin Albert Seguin Jr Chris Soares Clauda Gifford A 5 - - - - - 0.00 91.00 1.79 Gold
18 B L (Tink) Tysor Edith Nichols Joe Watts Ann Swaim B 6/7 2/3 - - - - 0.00 89.00 2.42 Gold
22 Claude Danner Otto Danner Nancy Shactman Peter Laubenstein B 6/7 2/3 - - - - 0.00 89.00 2.42 Gold
8 Barbara Newcomb Donald Murray N. Van Raymond William Carter B - 4 - - - - 0.00 87.00 1.55 Gold
21 Ruth Kenney Kathleen Kearney Elizabeth Gerding Linda Bradley B - 5 - - - - 0.00 85.00 1.23 Gold
6 Bari Boyer Carol Seager Kathy Aberizk A Jean Fast A - - - - - - 0.00 84.00 0.90 Red
9 Elizabeth Paige Maureen Yachimski Elaine Sheeran Patricia Cotta B - - - - - - 0.00 83.00 0.72 Red
20 Norman Guivens Jr Kathleen Aubrey Carolyn Johansson Charles Mattina B - - - - - - 0.00 82.00 0.63 Red
17 Ronald Ouellet Nick Tinios Joyce Pitman James De Ruosi B - - - - - - 0.00 81.00 0.81 Red
16 Jane Verdrager Patricia Eastman Alice Field Christina Jennings C - - 1 - - - 0.00 79.00 1.64 Red
3 Philip Tifft Carol Critchell Barbara Cook C C Dyer B - - - - - - 0.00 72.00 0.63 Red
15 Renee Janow Joan Stroup Jan Rosow Maureen Walsh B - - - - - - 0.00 68.00 0.54 Red
4 Larry Clark Paul Levesque Patricia Stevens Eben Stevens C - - - - - - 0.00 67.00 0.54 Red
7 Nora Miller Deirdre Ellerson Peter Valiante Claire Gardner A - - - - - - 0.00 61.00 0.54 Red
1 Marlene Lynch Dolores Garabedian Anna Bedrosian Elizabeth Beshara A - - - - - - 0.00 61.00 0.18 Red
13 Carolyn Markowsky Carolyn McNaught Doris Lowry Betsy Stegeman B - - - - - - 0.00 60.00 0.45 Red
14 Judith Cavagnaro Susan Wavada Charlotte Bailey Lucie Fradet C - - - - - - 0.00 59.00 0.54 Red
10 Harry Jancis Maruta Jancis Sarah Smedes George Smedes B - - - - - - 0.00 49.00 0.18 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results