Feb 26, 2016 - Friday

Friday Afternoon Swiss Teams Event Summary

Session 1

13.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
4.22 Silver 1 65.00 Donald VarvelCorpus Christi, TX Eleanor SherwynCorpus Christi, TX Nancy RileyKingwood, TX Bill RileyKingwood, TX
3.17 Silver 2 1 54.00 William McIndooGeorgetown, TX Rita WiegensteinGeorgetown, TX Michael BossertCypress, TX Sara BossertCypress, TX
2.37 Silver 3 2 1 53.00 Patricia WebbAustin, TX Laurene JacobAustin, TX Robin TuckerAustin, TX Michele AbriolAustin, TX
1.56 Silver 4/5 3/4 46.00 Dale IrishGeorgetown, TX Larry FranzGeorgetown, TX Harvey BrowningGeorgetown, TX Richard RyanAustin, TX
1.56 Silver 4/5 3/4 46.00 Sheila HarrisonHouston, TX Pam BarksdaleHouston, TX Kim BrinkmanHighland Vlg, TX David TicenVictoria, TX
1.16 Silver 2 42.00 Rebecca ParmentierAustin, TX Jane CollinsGeorgetown, TX Jerry BarrettAustin, TX Gary AndersonAustin, TX

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Donald Varvel Eleanor Sherwyn Nancy Riley Bill Riley A 1 - - - - - 0.00 65.00 4.22 Silver
10 William McIndoo Rita Wiegenstein Michael Bossert Sara Bossert B 2 1 - - - - 0.00 54.00 3.17 Silver
8 Patricia Webb Laurene Jacob Robin Tucker Michele Abriol C 3 2 1 - - - 0.00 53.00 2.37 Silver
13 Sheila Harrison Pam Barksdale Kim Brinkman David Ticen B 4/5 3/4 - - - - 0.00 46.00 1.56 Silver
6 Dale Irish Larry Franz Harvey Browning Richard Ryan B 4/5 3/4 - - - - 0.00 46.00 1.56 Silver
7 Rebecca Parmentier Jane Collins Jerry Barrett Gary Anderson C - - 2 - - - 0.00 42.00 1.16 Silver
5 Sharon Dameron Karen Elaine Dameron Julianne McKenna Lazaro Brener C - - - - - - 0.00 40.00 0.69 Silver
9 Dianne Ebert Diana Rogers Ginger Lake Denise Groman B - - - - - - 0.00 39.00 0.46 Silver
12 Patricia Berry Melinda Simmen Mickey Goldwater Lucerne Bunch C - - - - - - 0.00 33.00 0.46 Silver
4 Sandy Potts Martha Norman Kimi Lambert Sanae Zaveloff B - - - - - - 0.00 29.00 0.23 Silver
11 Diane Davis James Glathar Blair Lapwing Nola Ray C - - - - - - 0.00 29.00 0.23 Silver
3 Diana Whitfield Sandra Dayton Gary Dayton Joanie Gates C - - - - - - 0.00 24.00 0.23 Silver
1 Harry Ingham Elaine Martin Steven Andersen Arthur Widen B - - - - - - 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results