Feb 12, 2016 - Friday

Friday Afternoon Swiss Teams Event Summary

Session 1

17.0 Tables Based on: 20.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.50 Silver 1 61.00 Brenda BryantFerndale, MI Jack ShartsisHuntington Wds, MI Robert MendelsonTroy, MI Debra EavesNorthville, MI
4.13 Silver 2 56.00 Brenda JaffeFarmington, MI Myles MaddoxPleasant Ridge, MI Marilyn MaddoxPleasant Ridge, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI
3.09 Silver 3 55.00 Richard TemkinFarmington, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Chuck BurgerWest Bloomfield, MI
2.75 Silver 4 1 48.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Robert HoutrowDelton, MI Genie BakerAnn Arbor, MI
1.74 Silver 5 46.00 Joe MonroBeverly Hills, MI Owen LienDetroit, MI Grant PetersenTaylor, MI Michael McDonaldRochester Hills, MI
1.59 Silver 2/4 44.00 Steven JacobBirmingham, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Georgene CroninRochester Hills, MI Michael KaleelSterling Hgts, MI
1.59 Silver 2/4 44.00 Chris PetersThe Villages, FL Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI Ginny PoulterOakland Twp, MI Suzanne McIlhinyDearborn, MI
1.59 Silver 2/4 44.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Tyrone LovingLincoln Park, MI Joyce BellOak Park, MI Dan SutherlandNorthville, MI
1.35 Silver 1 30.00 George PopeFarmington, MI David DursumLake Odessa, MI Neal GehringRoyal Oak, MI Robin MylesWest Bloomfield, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
15 Brenda Bryant Jack Shartsis Robert Mendelson Debra Eaves A 1 - - - - - 0.00 61.00 5.50 Silver
1 Brenda Jaffe Myles Maddox Marilyn Maddox Walter Goldsmith A 2 - - - - - 0.00 56.00 4.13 Silver
6 Richard Temkin Daniel Marcus Suzy Burger Chuck Burger A 3 - - - - - 0.00 55.00 3.09 Silver
8 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Robert Houtrow Genie Baker B 4 1 - - - - 0.00 48.00 2.75 Silver
17 Joe Monro Owen Lien Grant Petersen Michael McDonald A 5 - - - - - 0.00 46.00 1.74 Silver
7 Chris Peters Kathy Twomey Ginny Poulter Suzanne McIlhiny B - 2/4 - - - - 0.00 44.00 1.59 Silver
3 Steven Jacob Robert Raf Georgene Cronin Michael Kaleel B - 2/4 - - - - 0.00 44.00 1.59 Silver
14 Bob Ondo Tyrone Loving Joyce Bell Dan Sutherland B - 2/4 - - - - 0.00 44.00 1.59 Silver
4 Kenneth Geisler Arlene Geisler Philip Smith Susan Woodrow B - - - - - - 0.00 43.00 0.46 Silver
10 Wilbur Argersinger Steven Winokur David Graff William Winokur A - - - - - - 0.00 42.00 0.58 Silver
11 Frank Treiber III Robert Katz Sheldon Kirsch Henry Shevitz A - - - - - - 0.00 41.00 0.23 Silver
13 Mary Bennett Satish Shah Jerome Hasenjager Thomas Hunt B - - - - - - 0.00 40.00 0.35 Silver
5 Mary Smith Thomas Thomson Michael Kraut Irving Rosenstein A - - - - - - 0.00 37.00 0.46 Silver
16 George Pope David Dursum Neal Gehring Robin Myles C - - 1 - - - 0.00 30.00 1.35 Silver
12 Jean Hellekjaer Barbara Dursum Germaine Hegarty Carol Resnick C - - - - - - 0.00 28.00 0.35 Silver
9 Bonnie Hamden William Hamden Marianne Linderman Craig Linderman C - - - - - - 0.00 17.00 0.12 Silver
2 Nancy Slater Imogene Pilarski John Caldwell Susy Inza C - - - - - - 0.00 4.00

Bracket

Bracket available from Fast Results