Apr 10, 2015 - Friday

BAM Teams Event Summary

Session 1

28.0 Tables Based on: 36.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C Overall Score Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.28 Silver 1 18.50 Dennis RyanMenomonie, WI Thomas KiteEau Claire, WI George BleskachekEau Claire, WI James RugowskiHayward, WI
6.09 Silver 2/3 16.50 William CummingsMonticello, MN Carol CummingsOwatonna, MN Greg CaucuttRochester, MN Donald KerlinRochester, MN
6.09 Silver 2/3 16.50 Kerry HollowayBloomington, MN Michael HowlandMinneapolis, MN Brian CrossleyDurham, NC Barry PurringtonEagan, MN
3.02 Silver 4/6 15.50 Michael Cassel IIRoseville, MN Carol RyndersSaint Paul, MN Jean BoettcherMinneapolis, MN Steven GaynorMinneapolis, MN
3.02 Silver 4/6 15.50 Terry BeckmanBrooklyn Park, MN Kathy BeckmanBrooklyn Park, MN John KochSaint Cloud, MN Paolo RanaldiEau Claire, WI
3.02 Silver 4/6 15.50 G S Jade BarrettElk Point, SD Donna LombardiniAlcester, SD Susan JacksonRoseville, MN Stephen JacksonRoseville, MN
4.06 Silver 7 1 15.00 Carole MatayaRochester, MN Arnold FocklerRochester, MN Richard EstryRochester, MN Alan LarsonRochester, MN
3.05 Silver 2 14.50 Lavonne PetersonSpencer, IA Carolyn RossieArnolds Park, IA Bonnie JohnsonSpirit Lake, IA Sharon JudsonBella Vista, AR
2.28 Silver 3 13.00 Ann Van RynRochester, MN Nathan PikeLake City, MN Brenda TravisRochester, MN Barbara GillilandDodge Center, MN
1.92 Silver 4/5 1 12.00 James BloedornLa Crosse, WI Jeffrey CopseyLa Crosse, WI Betty StoriLake City, MN Patricia BaileyLake City, MN
1.50 Silver 4/5 12.00 Linda MillsOnalaska, WI Mardi DemlLa Crosse, WI Sharon MillerLa Crosse, WI Maria RoswallLa Crosse, WI
1.26 Silver 6/9 2/3 11.50 Janet SanbornChatfield, MN Janet GonnellaRochester, MN Kathleen EversRochester, MN Connie WalshRochester, MN
1.26 Silver 6/9 2/3 11.50 Dianne St AubinEau Claire, WI Mary McDougallEau Claire, WI Mary BoyumNaperville, IL Mary LentRochester, MN
0.79 Silver 6/9 11.50 Ann HouseEden Prairie, MN Cindy MoatLakeville, MN Jane TrahmsLakeville, MN Barbara WijdicksRochester, MN
0.67 Silver 6/9 11.50 Sharon JohnsonSpirit Lake, IA Kathleen JohnsonOkoboji, IA Gene BrandlApple Valley, MN Del SwansonLakeville, MN
0.81 Silver 4 11.00 Deborah RidenourEau Claire, WI Jane O'MearaEau Claire, WI Pamela RhodesEau Claire, WI Mary RybergEau Claire, WI

Recaps

Section EEE

NS

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Dennis Ryan Thomas Kite George Bleskachek James Rugowski A 1 - - 1 - - 77.08 18.50 9.28 Silver
3 William Cummings Carol Cummings Greg Caucutt Donald Kerlin A 2/3 - - 2 - - 68.75 16.50 6.09 Silver
12 Terry Beckman Kathy Beckman John Koch Paolo Ranaldi A 4/6 - - 3/4 - - 64.58 15.50 3.02 Silver
9 Michael Cassel II Carol Rynders Jean Boettcher Steven Gaynor A 4/6 - - 3/4 - - 64.58 15.50 3.02 Silver
13 Linda Mills Mardi Deml Sharon Miller Maria Roswall B - 4/5 - 5 1 - 50.00 12.00 1.50 Silver
1 Ann House Cindy Moat Jane Trahms Barbara Wijdicks B - 6/9 - 6/7 2/3 - 47.92 11.50 0.79 Silver
5 Janet Sanborn Janet Gonnella Kathleen Evers Connie Walsh C - 6/9 2/3 6/7 2/3 1 47.92 11.50 1.26 Silver
8 Deborah Ridenour Jane O'Meara Pamela Rhodes Mary Ryberg C - - 4 - 4 2 45.83 11.00 0.81 Silver
7 Mary Wierzenski C Mary Beard Rita Bertsch Rhea Dickson B - - - - - - 43.75 10.50
10 Gregory Nastrom Charlene Thul Darlene Nastrom Jane Curtis B - - - - - - 43.75 10.50
11 Kathleen Blackwell Marshall Blizzard Grant Boadwine Leon Blackwell B - - - - - - 43.75 10.50
14 Karen Taylor Jill Bleskachek James Peterson Alexis Campbell C - - - - - - 41.67 10.00
2 Kathleen Maegerlein V Gene Diel Linda Butterfield John Ryder C - - - - - - 37.50 9.00
4 Christine Greenberg Judith Harris Jan Bouquet Deborah Ernster C - - - - - - 22.92 5.50