Williamsville, NY

Winter Sectional Tournament Overalls

Jan 24, 2020 - Jan 26, 2020

Click here for Masterpoint Winners List
Players

A/B/C/ Pairs - 4.5 Tables

10:30 AM

MPsABNamesScore
3.441Claire Gareleck Snyder, NY; June Feuerstein Buffalo, NY56.88%
1.4542John Scott - Barbara Scott Lockport, NY51.85%
1.9431Audrey Ray Kenmore, NY; Carol Roth Sarasota, FL52.90%
2.582Walter Olszewski North Tonawanda, NY; Eleanor Whelan Lewiston, NY54.49%

Double Session A/B/C Pairs - 18.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
8.252Fred Yellen Buffalo, NY; Judith Padgug Getzville, NY565.50
3.5292John Sinclair Tonawanda, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY498.00
4.335Jay Costello East Amherst, NY; Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY543.00
4.644Kamil Bishara - Dian Petrov Buffalo, NY549.00
1.753Mary Ball Clarence Center, NY; Joyce Frayer East Amherst, NY455.00
2.751James Lanzo Lockport, NY; Eugene Giorgini North Tonawanda, NY460.50
2.085Barbara Sadkin - Paula Kotowski Williamsville, NY477.00
6.193Sharon Benz Buffalo, NY; Stanley Kozlowski Clarence, NY552.50
2.643Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY487.00
2.448Saleh Fetouh Buffalo, NY; Donna Steffan East Amherst, NY506.00
4.6961Davis Heussler East Aurora, NY; David Colligan Buffalo, NY530.00
11.001John Ziemer Youngstown, NY; Victor Bergsten East Amherst, NY573.00
2.062Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY460.00
1.346Steve McGrahan - Robert Innes Hamilton, ON473.50
2.797William Rushmore Buffalo, NY; Arthur Morth Grand Island, NY523.50
1.164David Latart - Allen Bergerson Rochester, NY413.50
1.984John Welte - Martha Welte Buffalo, NY484.50

A/B/C/ Pairs - 2.5 Tables

2:30 PM

MPsRankNamesScore
2.981Marilyn Wortzman Buffalo, NY; James Easton Williamsville, NY65.00%
2.242Nadine Stein Williamsville, NY; Dale Anderson Buffalo, NY57.50%

A/B/C/ Pairs - 6.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
0.884/5Judie Bailey Williamsville, NY; Ginny Panaro Snyder, NY50.83%
3.67111Joanne Nover Buffalo, NY; Laurie Foster Williamsville, NY62.50%
2.412/322John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY54.58%
2.412/3Mike Silverman Williamsville, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY54.58%
0.884/5Gay Simpson Tonawanda, NY; Paul Zittel Eden, NY50.83%
1.5543Helen Panza Grand Island, NY; Eleanor Whelan Lewiston, NY54.17%

Double Session A/B/C Pairs - 15.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
6.003Saleh Fetouh Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY351.00
2.142Margaret Zhou Getzville, NY; Joyce Frayer East Amherst, NY322.00
1.495Martha Welte - John Welte Buffalo, NY323.00
4.504Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg Buffalo, NY348.00
3.555Barbara Grzegorzewski - Steven Grzegorzewski Meadville, PA346.50
4.47711Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY340.00
1.094James Lanzo - Robert Lederhouse Lockport, NY309.50
10.661Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Donna Steffan East Amherst, NY389.50
8.002John Laufer - Anu Goodman Toronto, ON378.00
2.513Arthur Morth Grand Island, NY; Mary Ball Clarence Center, NY331.50
2.378Barry Passer Newfield, NY; Elaine Kurasiewicz North Tonawanda, NY339.00
3.056William Rushmore Buffalo, NY; Katherine Pollock East Amherst, NY340.50
1.563Xiang Long - Debbie Carpenter Ithaca, NY312.00
2.004Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY324.50
3.352Gary Gottermeier Fairport, NY; Padmanabh Kamath Rochester, NY333.00

A/B/C/ Pairs - 6.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.6742Barbara Sadkin Williamsville, NY; June Feuerstein Buffalo, NY53.75%
1.103/42/3John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY50.00%
2.752Mike Silverman Williamsville, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY64.17%
2.23311James Easton Williamsville, NY; Marilyn Wortzman Buffalo, NY55.00%
3.671Robert Padgug - Judith Padgug Getzville, NY69.17%
1.103/42/3Doanne Jackson Buffalo, NY; Marcia Turley Amherst, NY50.00%

Stratified A/B/C Swiss Teams - 16.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
3.523/41/2Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY; Allen Beroza East Amherst, NY; Robert Sommerstein Williamsville, NY135.00
3.523/41/2Michael Breen - R Clark Dansville, NY; William Port Perry, NY; William Ormsby Hornell, NY135.00
2.013Florence Boyd Cheektowaga, NY; Denise Slattery Caledonia, NY; Ruth Wurster Orchard Park, NY; Dale Anderson Buffalo, NY105.00
7.151Randolph Seidenberg Jr - Saleh Fetouh - Fred Yellen Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY168.00
1.514John Bava Hamburg, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY; Edward Morgan - Lawrence Abate Williamsville, NY102.00
2.385Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg - Alexander Kowal Buffalo, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY119.00
5.362Michael Ryan - Howard Foster Buffalo, NY; James Gullo Lancaster, NY; Donna Steffan East Amherst, NY143.00
1.931Arthur Kean Tonawanda, NY; Judy Zeckhauser Buffalo, NY; Peter Patterson Fort Erie, ON; Paul Zittel Eden, NY93.00