Williamsville, NY

Unit 116 Fall Sectional Tournament Overalls

Sep 20, 2019 - Sep 22, 2019

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Friday 10:30 1-session Pairs - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
1.122Paula Rosen Snyder, NY; Judy Zeckhauser Buffalo, NY45.24%
1.224/5Allen Beroza East Amherst, NY; Judith Marshall Buffalo, NY55.95%
1.074Dorothy May Cheektowaga, NY; Joseph Rooney Hamburg, NY54.76%
2.222/31/21Audrey Ray Kenmore, NY; Carol Roth East Amherst, NY56.85%
2.222/31/2Jo Nasoff-Finton Getzville, NY; Sue Neubecker Buffalo, NY56.85%
1.424/53John Bava Hamburg, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY55.95%
3.301Helen Panza Grand Island, NY; Mike Silverman Williamsville, NY60.12%
0.835Larry Soong - Dorothy Soong Williamsville, NY51.49%

Friday 2-session Pairs - 16.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.6762Amita Arora - Kusum Phadke Williamsville, NY358.00
5.514Chongmin Zhang Getzville, NY; Saleh Fetouh Buffalo, NY426.00
4.355William Rushmore Buffalo, NY; Arthur Morth Grand Island, NY422.00
4.4781John Welte - Martha Welte Buffalo, NY388.00
3.736John Ziemer Youngstown, NY; Judith Padgug Amherst, NY420.50
3.277Dian Petrov Buffalo, NY; Robert Linn Youngstown, NY393.00
1.715Tova Reinhorn Williamsville, NY; Betty Metz Grand Island, NY359.50
13.061Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY489.00
7.353Christine Urbanek Tonawanda, NY; Sharon Benz Buffalo, NY426.50
2.5131Ruth Nawotniak Clarence, NY; Richard McGowan Williamsville, NY373.00
1.894Ten-Pao Lee Grand Island, NY; Alexander Kowal Buffalo, NY371.00
3.352E Finton Getzville, NY; Kamil Bishara Buffalo, NY374.50
9.802Stewart Cramer Pittsford, NY; Jerome Weiss Penfield, NY446.50

Friday 2:30 1-session Pairs - 3.5 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
2.571Dale Anderson Buffalo, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY58.75%
1.123/52/42/4Rajinder Puri Amherst, NY; Rajat Basu East Amherst, NY50.00%
1.123/52/42/4Sue Neubecker Buffalo, NY; Jo Nasoff-Finton Getzville, NY50.00%
1.123/52/42/4Doanne Jackson Buffalo, NY; Marcia Turley Amherst, NY50.00%
1.94211John Bava Hamburg, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY52.50%

Saturday 10:30 1-session Pairs - 11.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
0.976/76/7Paul Zittel Eden, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY54.76%
1.2255Barbara Sadkin - Judy Kaprove Williamsville, NY57.74%
0.973Virginia Rubinstein - H John Rubinstein Naples, FL50.89%
1.6244Walter Olszewski North Tonawanda, NY; Victor Bergsten East Amherst, NY58.33%
3.8511Andrei Reinhorn - Tova Reinhorn Williamsville, NY66.07%
2.8922Linda Burroughsford Fort Erie, ON; David Colligan Buffalo, NY64.29%
1.726/76/71Sushil Amlani - Maria Amlani Lockport, NY54.76%
1.292Denise Slattery Caledonia, NY; Lawrence Abate Williamsville, NY52.68%
2.1733David Donaldson - Robert Kaprove Williamsville, NY60.12%
0.734John Scott - Barbara Scott Lockport, NY50.30%

Saturday 2-session Pairs - 13.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
4.644John Ziemer Youngstown, NY; Judith Marshall Buffalo, NY366.00
3.3162Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY346.50
3.675Saleh Fetouh Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY358.00
11.001Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Levy Amherst, NY398.50
1.704Judite Kokis - Ronald Esposti Mississauga, ON319.50
1.672Jasbeer Makhija - James Lanzo Lockport, NY283.00
8.2521Martha Welte - John Welte Buffalo, NY372.50
2.607/83Mary Ball Clarence Center, NY; Arthur Morth Grand Island, NY331.50
6.193Michael Carney Pittsford, NY; Jerome Weiss Penfield, NY369.50
2.231Luann Pero Rochester, NY; Carol Richardson Fairport, NY291.50
1.345Ten-Pao Lee Grand Island, NY; Ken Meier Orchard Park, NY318.50
2.607/8Christine Urbanek Tonawanda, NY; Stanley Kozlowski Clarence, NY331.50

Saturday 2:30 1-session Pairs - 5.5 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.653Mike Silverman Williamsville, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY59.43%
1.5631Joyce Greenspan East Amherst, NY; Pawan Matta Williamsville, NY52.42%
1.6742Paul Zittel Eden, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY53.33%
1.1742Margaret Zhou Getzville, NY; Audrey Ray Kenmore, NY46.61%
2.931John Marvin III - Daniel Gerstman Buffalo, NY69.08%
2.2321Tova Reinhorn - Andrei Reinhorn Williamsville, NY62.55%

Sunday Swiss Teams - 18.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
7.701Jay Levy Amherst, NY; Sally Parsons Rochester, NY; Robert Cannizzaro Fairport, NY; Ethan Xie Williamsville, NY170.00
1.791Jeffrey Bender - Terrence Camp Buffalo, NY; James Lanzo Lockport, NY; Patricia Haynes Hamburg, NY108.00
2.8152Allen Beroza East Amherst, NY; Robert Sommerstein Williamsville, NY; Ken Meier Orchard Park, NY; Sandra England East Aurora, NY118.00
3.254Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg - Alexander Kowal Buffalo, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY120.00
1.584Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY; Betty Metz Grand Island, NY; David Donaldson Williamsville, NY109.00
5.782Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Costello East Amherst, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY166.00
4.3331Thomas Cowles Dundas, ON; Robert Spencer Freelton, ON; Bob Simpson - Eric Anderson Burlington, ON146.00
2.113Jan Egger - Thomas Mulgrew - Jane Romal - John Kress Rochester, NY113.00