Williamsville, NY

Unit 116 Fall Sectional Tournament Overalls

Sep 21, 2018 - Sep 23, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Stratified A/B/C Pairs - 6.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
2.2022Carol Bedell Williamsville, NY; Susan Bergman East Amherst, NY57.92%
2.9311Betty Metz Grand Island, NY; Tova Reinhorn Williamsville, NY66.67%
1.122Rajinder Puri Amherst, NY; Rajat Basu East Amherst, NY47.92%
1.491John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY50.42%
1.6533Stuart Caswell - William Castle Lockport, NY56.25%
1.2444Eva Schmidt - Cynthia Helfman East Amherst, NY55.00%

Stratified A/B/C Pairs - 22.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
2.364Walter Olszewski North Tonawanda, NY; Ken Meier Orchard Park, NY494.35
2.209Stanley Kozlowski Clarence, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY516.21
2.192Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY451.56
1.643David Latart - Allen Bergerson Rochester, NY434.29
2.9251Mary Ball Clarence Center, NY; Joyce Frayer East Amherst, NY491.71
3.675Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg Buffalo, NY531.32
3.146E Finton Getzville, NY; James Gullo Hamburg, NY527.97
2.448Jay Costello East Amherst, NY; Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY524.09
4.192Davis Heussler East Aurora, NY; Linda Burroughsford Fort Erie, ON500.00
5.59111Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY504.50
3.677Donna Steffan East Amherst, NY; Judy Graf Clarence, NY525.09
2.0010Christine Urbanek - John Sinclair Tonawanda, NY505.32
3.143James Jones - Paula Jones Newfane, NY494.82
6.193Jerome Weiss Penfield, NY; Roger Woodin Rochester, NY548.29
8.252Dian Petrov - Saleh Fetouh Buffalo, NY566.68
1.606S Neubecker Buffalo, NY; Elaine Kurasiewicz North Tonawanda, NY473.50
1.188/9Koji Kari - Elaine Kari Unionville, ON470.00
11.001Fred Yellen Buffalo, NY; Jay Levy Amherst, NY567.44
1.234David Whitt - Sharon Wilcox Lewiston, NY430.50
1.308/9Paul Zittel Eden, NY; David Donaldson Williamsville, NY470.00
4.644Katherine Pollock East Amherst, NY; Judith Padgug Amherst, NY546.68
1.407John Welte - Martha Welte Buffalo, NY470.32
0.975Marilyn Wortzman Amherst, NY; James Easton Williamsville, NY426.15

Stratified A/B/C Pairs - 4.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
2.5711Amita Arora - Sharon Chang Williamsville, NY57.64%
1.9322Gary Schmitt Buffalo, NY; Carol Bedell Williamsville, NY56.94%
1.4533Doanne Jackson Buffalo, NY; Pam Murphy56.25%

Stratified A/B/C Pairs - 10.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
1.1655Tova Reinhorn Williamsville, NY; Susan Bergman East Amherst, NY59.52%
0.774Sushil Amlani - Maria Amlani Lockport, NY50.60%
3.67111Rajinder Puri Amherst, NY; Rajat Basu East Amherst, NY68.75%
2.0633Cynthia Helfman East Amherst, NY; Nadine Stein Williamsville, NY61.61%
2.75222John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY62.50%
0.926Walter Olszewski North Tonawanda, NY; David Donaldson Williamsville, NY55.06%
0.876Dale Anderson Buffalo, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY58.33%
1.55443Ruth Nawotniak Clarence, NY; Barbara Hill Amherst, NY59.82%

Stratified A/B/C Pairs - 20.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
4.1962Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY535.50
4.354Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg Buffalo, NY541.50
2.849Stanley Kozlowski Clarence, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY523.50
3.448Rajarshi Roy Amherst, NY; Teresa Fraas Cheektowaga, NY479.50
1.407Victor Bergsten East Amherst, NY; John Ziemer Youngstown, NY489.00
1.553Padmanabh Kamath Rochester, NY; Nelson Mathias Fairport, NY467.50
2.062Marilyn Wortzman Amherst, NY; James Easton Williamsville, NY474.00
2.418Dian Petrov Buffalo, NY; James Gullo Hamburg, NY525.50
3.1473Chongmin Zhang Getzville, NY; Ethan Xie Williamsville, NY532.00
2.51104Davis Heussler East Aurora, NY; David Colligan Buffalo, NY521.50
1.865Martha Welte - John Welte Buffalo, NY514.50
5.8031Kamil Bishara Buffalo, NY; E Finton Getzville, NY544.00
7.732William Rushmore Buffalo, NY; Katherine Pollock East Amherst, NY566.50
3.445Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Jay Levy Amherst, NY538.00
10.311Daniel Gerstman Buffalo, NY; John Stevens St Catharines, ON585.50
1.164Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY466.00
2.7561Elizabeth Patton - James Patton Pittsford, NY490.00

Stratified A/B/C Pairs - 5.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
2.7511Robert Kaprove - David Donaldson Williamsville, NY60.50%
1.1642John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY51.00%
1.5533Ruth Wurster Orchard Park, NY; Judie Bailey East Amherst, NY53.65%
2.06221Carol Neuhaus East Amherst, NY; Ruth Nawotniak Clarence, NY56.88%

Stratified A/B/C Swiss Teams - 18.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
4.3331Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY; Ken Meier Orchard Park, NY; Sandra England East Aurora, NY135.00
5.782Kamil Bishara - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; E Finton Getzville, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY141.00
2.213Carl Hasselback - Jan Hasselback Williamsville, NY; Linda Zittel - Paul Zittel Eden, NY120.00
7.701Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg - Alexander Kowal Buffalo, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY161.00
2.575Fred Yellen - William Rushmore Buffalo, NY; Katherine Pollock East Amherst, NY; Judith Padgug Amherst, NY121.00
2.2041John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan - Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY115.00
1.652John Scott - Barbara Scott Lockport, NY; James Jones - Paula Jones Newfane, NY106.00
3.2542Martha Welte - John Welte Buffalo, NY; Davis Heussler East Aurora, NY; Linda Burroughsford Fort Erie, ON128.00