Bothell, WA

KO Sectional Tournament Overalls

May 25, 2018 - May 28, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Open Stratified Pairs, Grass Roots Day - 24.5 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
7.384Phyllis Rakevich Tumwater, WA; Stephen Hosch Olympia, WA60.54%
5.545Kim Eng Issaquah, WA; Jeffrey Ford Redmond, WA60.28%
1.015Patrick Johnson - Robert Richardson Clinton, WA53.43%
2.348Craig Zastera Woodinville, WA; Sun-O Ho Redmond, WA57.61%
17.5011Scott Chupack - Bryan Delfs Seattle, WA65.72%
13.132Barbara Nist Seatac, WA; Patti Hartley Kenmore, WA62.96%
3.117Harry Steiner Seattle, WA; Yoko Barnett Kirkland, WA58.19%
1.354Rex Tu Bellevue, WA; George Tu Vancouver, BC53.51%
4.156Ray Loftis - Patrick Dunn Bellevue, WA59.53%
1.793Valerie Lycette Issaquah, WA; Sandy Thor Seattle, WA54.10%
2.3110/114Carol Schroeder Redmond, WA; Marion Nelson Woodinville, WA55.27%
1.6710/11J. Jay Roll Kelso, WA; Connie Marfell Milwaukee, OR55.27%
3.191251Monty Gray - Thomas Brown Seattle, WA55.07%
3.0893Michael Ring Mukilteo, WA; Shawn Abernethy Seattle, WA55.85%
9.8432Dell Berg - Fan Zhang Redmond, WA60.95%
2.3962Lorenzo Migliorini Seattle, WA; Terence Block Bellevue, WA54.52%
1.3513Mary McCune Seattle, WA; Yayoi French Kirkland, WA54.71%

0-750 Stratified Pairs, Grass Roots Day - 12.5 Tables

1:30 PM

MPs752NamesScore
1.4944Margaret King Seattle, WA; Sandy Freeling Edmonds, WA55.80%
0.784Carlyn Gauen Sammamish, WA; Yoko Tilley Bellevue, WA48.80%
0.8466Kamlesh Batra - Shiv Batra Mercer Island, WA54.28%
1.053Keith Rosenthal - Carol Rosenthal Sammamish, WA51.14%
3.52111Linda Kitchen North Bend, WA; Jane McClure Carnation, WA64.60%
1.9833D John Cunningham Lake Forest Pk, WA; Tony Alberts Seattle, WA58.48%
2.6422Linda Allen - David Mac Auley Bellingham, WA62.10%
1.40552Mary Greeniaus Redmond, WA; Nancy Price Medina, WA55.57%

0-200 Stratified Pairs, Grass Roots Day - 13.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.953/41/21/2Alta Stauffer - Ron Delbecq Bellingham, WA54.36%
1.953/41/21/2Sue Rewak Mukilteo, WA; Mary Ewing54.36%
0.655/74Faye Plum - Sharon Mossman Bellevue, WA51.52%
0.9443Carolyn Campbell - Sharron Horn Mercer Island, WA53.79%
0.605/7Deborah Cleveland Mercer Island, WA; Patricia Johnson Sammamish, WA51.52%
0.545/7Barbara Horrell - James Horrell Redmond, WA51.52%
2.142Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA55.87%
0.795/6Margaret Shoosmith - John Shoosmith Redmond, WA53.98%
2.851Ellen Collins - Philip Collins Seattle, WA63.45%
1.255/63Jane Millar Woodinville, WA; Elisabeth Best Bellevue, WA53.98%

Open Stratified Pairs, Grass Roots Day - 20.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.0394Michael Christensen Seattle, WA; Becky Stevens Mercer Island, WA55.47%
3.076Patti Hartley Kenmore, WA; Barbara Nist Seatac, WA56.98%
1.434Patrick Johnson - Robert Richardson Clinton, WA50.71%
2.8551Karen Rise Leavenworth, WA; Karen Madison East Wenatchee, WA54.66%
4.674Stanford Christie Kirkland, WA; David Setterholm Issaquah, WA60.12%
1.538Polly Dunn - Jackie Buroker Bellevue, WA55.97%
1.603Douglas Krauter Snohmish, WA; Albert Cook Everett, WA51.52%
3.5153Eric Sieg - Bryan Delfs Seattle, WA59.01%
2.1462Muhunthan Sivapragasam Redmond, WA; Peiyush Jain Bothell, WA53.34%
2.197Craig Zastera Woodinville, WA; Sun-O Ho Redmond, WA56.48%
7.272/32Dell Berg - Fan Zhang Redmond, WA60.73%
1.1110Patrick Dunn - Ray Loftis Bellevue, WA55.06%
7.272/3Kim Eng Issaquah, WA; Jeffrey Ford Redmond, WA60.73%
11.0811Michael Ring Mukilteo, WA; Shawn Abernethy Seattle, WA61.23%
0.905William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA49.80%

0-750 Stratified Pairs, Grass Roots Day - 8.0 Tables

7:00 PM

MPs753NamesScore
1.553Marilyn Helbig Bellevue, WA; Elizabeth Grossman Bothell, WA59.23%
1.0554Margaret King Seattle, WA; Sandy Freeling Edmonds, WA57.14%
2.07222David Mac Auley - Linda Allen Bellingham, WA62.50%
1.0453Douglas Johnson Gig Harbor, WA; Mary Paynter Des Moines, WA56.55%
2.76111Mike Derrenberger - Louis Bohannan Port Ludlow, WA63.99%
1.4043Kamlesh Batra - Shiv Batra Mercer Island, WA58.63%

Open Stratified Pairs - 22.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
12.381Patrick Dunn Bellevue, WA; William O'Brien Mountlake Ter, WA65.11%
5.224Sun-O Ho Redmond, WA; Jim Aitken Bellevue, WA61.17%
1.3895David Wright - Shawn Abernethy Seattle, WA55.77%
1.263Douglas Krauter Snohmish, WA; Albert Cook Everett, WA49.91%
2.9463George Tu Vancouver, BC; Jim Chen56.96%
9.2921Paul Martin Duvall, WA; David Roselle Kirkland, WA63.92%
6.963Andrew Sherrill Bellevue, WA; Yayoi French Kirkland, WA61.45%
1.682David Argent - Michael Cohen Seattle, WA50.64%
2.207Howard Epley - Karen Epley Kent, WA56.87%
1.13116Marion Nelson Woodinville, WA; Tom Hansen Duvall, WA55.40%
3.9252Jeremy Gulley Redmond, WA; Jackie Buroker Bellevue, WA57.51%
2.241Karen Rise Leavenworth, WA; Karen Madison East Wenatchee, WA51.47%
0.715June Bruno - Roy Bruno Redmond, WA47.71%
1.2410J. Jay Roll Kelso, WA; Connie Marfell Milwaukee, OR55.49%
0.954Ron Jakosh Anacortes, WA; Ouida McCullough Bellingham, WA48.17%
1.8484Leonard Wisbey Graham, WA; Paul Evanoff Kent, WA56.32%

0-750 Stratified Pairs - 21.5 Tables

1:30 PM

MPs752NamesScore
0.9166Prakash Limaye - Nandini Limaye Seattle, WA60.36%
0.825Jonathan Weyn Seattle, WA; Nancy Hertl Edmonds, WA55.48%
1.6244Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA62.15%
0.596Ellen Collins - Philip Collins Seattle, WA55.08%
1.323Craig Leonard Renton, WA; Jolanta Janowski Kirkland, WA60.14%
2.17332Arthur Gong - Rui Gong Sammamish, WA64.35%
3.85111Colin Hooks Shoreline, WA; Elliot Kavesh Bellevue, WA67.98%
1.2255Steve Kasner Bellevue, WA; Douglas Johnson Gig Harbor, WA61.46%
0.994Susan Meredith - Joan Nordheim Edmonds, WA55.63%
2.8922Nora Demmert - Rebecca Brown Bellingham, WA67.34%

Open KO 1 - 10.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
22.491Eric Sieg - Harry Steiner - Ray Miller Seattle, WA; Ken Scholes Bellevue, WA
9.003/4Peiyush Jain Bothell, WA; Dennis Heller - Connie Heller Clinton, WA; Arvind Ranasaria Redmond, WA
15.742Jeffrey Ford Redmond, WA; Kim Eng Issaquah, WA; Stanford Christie Kirkland, WA; Michael Christensen Seattle, WA
9.003/4Brian Koblenz - Richard D'Litzenberger - Chuck Reppas Leavenworth, WA; Lane Galloway Seattle, WA

0-2500 Bracketed KO 1 - 8.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
6.362Karen Hudesman - Donald Stark Seattle, WA; George Bennett Bellevue, WA; William Creech Bainbridge Isle, WA
9.081Alexander Woo Moscow, ID; Nelson Davis Seattle, WA; Gianni Hsieh Urbana, IL; Frank Hsieh Sammamish, WA

0-2500 Bracketed KO 2 - 7.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
3.862Elsie Nogle Bellevue, WA; Marianne Timmins Redmond, WA; Elaine Lieberman - Eileen Duffy Seattle, WA
5.521Bradley Rind - Terry Jacobson Mercer Island, WA; Thomas Brown - Monty Gray Seattle, WA

Open Stratified Pairs - 14.0 Tables

7:00 PM

0-750 Stratified Pairs - 6.5 Tables

7:00 PM

MPs752NamesScore
0.8644Nora Demmert - Rebecca Brown54.28%
1.54221J Frisbie - David Dailey57.17%
0.6555Margaret King - Barbara Aydelott52.25%
1.1533Bruce Scharf - Mary Hanson-Spofford55.24%
2.0511Bob Shelley - Carol Shelley60.76%
0.952John York-Erwin - Charles Fleck50.76%

Open Stratified Swiss Teams - 7.0 Tables

7:00 PM

Open Stratfied Pairs - 17.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
1.5984Diana Thompson Bellevue, WA; John McCaslin Kirkland, WA56.37%
7.052Gary Haldane - David Setterholm Issaquah, WA61.54%
1.981William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA51.32%
1.059/105/6Andrea James Auburn, WA; John Massman III Seattle, WA55.53%
2.9753Dex Stuberg Seattle, WA; Joseph Ulrich Arlington, WA58.65%
2.236Sun-O Ho Redmond, WA; Jim Aitken Bellevue, WA58.17%
0.844Shawn Husmann Newcastle, WA; Joan Greening Redmond, WA44.35%
9.4011John Givins - Daniel Poore Seattle, WA63.46%
1.677Ken Christiansen Bothell, WA; Ray Loftis Bellevue, WA56.61%
1.492Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA48.80%
3.974Sandra Scholes - Polly Dunn Bellevue, WA59.38%
1.059/105/6Alan Hendrickson North Bend, WA; Kent Harold Redmond, WA55.53%
5.2932Leonard Wisbey Graham, WA; Paul Evanoff Kent, WA59.98%
1.113Tony Joyce - Gilda Joyce Medina, WA45.67%

0-750 Stratified Pairs - 13.5 Tables

1:30 PM

MPs752NamesScore
1.63332Ronald McMullen Shoreline, WA; Gene Gousie Seattle, WA58.24%
1.10553Jane McClure Carnation, WA; Linda Kitchen North Bend, WA55.36%
0.82664Rui Gong - Arthur Gong Sammamish, WA54.86%
2.8911Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA62.08%
0.625Keith Rosenthal - Carol Rosenthal Sammamish, WA52.80%
1.2244Margaret King Seattle, WA; Barbara Aydelott Edmonds, WA55.50%
2.17221Betsy Bohnert; Dale Strawn Seattle, WA60.14%
0.656Jonathan Weyn Seattle, WA; Nancy Hertl Edmonds, WA52.39%

Open Stratfied Pairs - 14.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
1.58664Chuck Reppas Leavenworth, WA; Lane Galloway Seattle, WA55.77%
3.7433Paul Martin Duvall, WA; David Roselle Kirkland, WA60.80%
4.99221Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA62.57%
1.187Leonard Wisbey Graham, WA; Paul Evanoff Kent, WA54.88%
2.10553William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA56.36%
2.81442Rex Tu Bellevue, WA; George Tu Vancouver, BC57.84%
6.6511John Massman III Seattle, WA; Andrea James Auburn, WA62.87%

0-750 Stratified Pairs - 5.0 Tables

7:00 PM

MPs721NamesScore
1.80111Martin Goldstein - Julia L Goldstein Redmond, WA64.00%
1.02322Douglas Johnson Gig Harbor, WA; Mary Paynter Des Moines, WA56.50%
1.352Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA59.00%
0.7743Monica Leid Severna Park, MD; Sue Rewak Mukilteo, WA52.50%

A/X/Y Swiss Teams - 17.0 Tables

10:30 AM

MPsAXYNamesScore
4.685/6Thomas Devine Ferndale, WA; Robert Bjorge Bellingham, WA; Susan Peters Vancouver, BC; Doug Hansford Surrey, BC69.00
6.384Sun-O Ho Redmond, WA; Craig Zastera Woodinville, WA; Donna Bailey Bothell, WA; Ronald Tracy Edmonds 98026, WA72.00
4.685/6Ken Scholes Bellevue, WA; Stanford Christie Kirkland, WA; Ray Miller - Michael Christensen Seattle, WA69.00
2.8932Sharon Miller - Gary Haldane Issaquah, WA; Paul Schwaighart Normandy Park, WA; David Taylor Seattle, WA67.00
15.1311Kim Eng Issaquah, WA; Jeffrey Ford Redmond, WA; Eric Sieg - Bryan Delfs Seattle, WA87.00
11.352Leo Schwartz Mill Creek, WA; Ray Loftis Bellevue, WA; William O'Brien Mountlake Ter, WA; Kevin Bolan Snohomish, WA75.00
8.51321Karen Hudesman - Donald Stark - Judith Dubester - Paul Wayne English Seattle, WA73.00
2.1743John Emmerson Federal Way, WA; Ann Romeo - John Massman III - Rosemay Vazeux Seattle, WA66.00

0-200 Swiss Teams - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
0.793Sharon Mossman - Faye Plum Bellevue, WA; Judy Fisher - Maritza Aubrey Redmond, WA45.00
0.9011David Bauman - Kit Adams - Kenna Winston Seattle, WA; Angus Carey-Douglas40.00
1.052Jonathan Weyn - Barbara Erickson - Bruce Baker-Harvey - Jeannie Falls Seattle, WA52.00
1.401Monica Leid Severna Park, MD; Sue Rewak Mukilteo, WA; Jeanne Johnson Kirkland, WA; Barbara Sivertsen Edmonds, WA61.00

Mon Bracketed B Teams - 9.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
7.391Terrance Chinn - Dex Stuberg - Dave Walker Seattle, WA; Joseph Ulrich Arlington, WA105.00
3.643/4Linda Morrison - Leslie Milstein Bellevue, WA; Maureen Schroder - Joyce Williamson Kirkland, WA89.00
3.643/4Dana Lawrence Kirkland, WA; Vivian Camandona Mill Creek, WA; Margaret Moen - Mary Jo Boarman Seattle, WA89.00
5.542Brad Tuor - Nancy Bass Enumclaw, WA; Michael Perrault Eatonville, WA; Asbjorn Dalan Renton, WA99.00

Mon Bracketed Swiss - 11.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
2.463Elsie Nogle Bellevue, WA; Marianne Timmins Redmond, WA; Kamlesh Batra - Shiv Batra Mercer Island, WA92.00
4.381Felipe Souza - Guilherme De Souza - Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA115.00
3.292Rodney Waldbaum Kirkland, WA; Carl Berkenwald - Allen Sussman Mercer Island, WA; Terence Block Bellevue, WA107.00
1.854Leeanne Creech Snoqualmie, WA; Marilyn Helbig Bellevue, WA; Karen Madison East Wenatchee, WA; Karen Rise Leavenworth, WA86.00