Burnaby, BC

Vancouver Tournament Overalls

Apr 02, 2018 - Apr 08, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Charity Open Pairs - 29.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
11.381Leo Glaser Lake Country, BC; Koba Ter Neuzen Victoria, BC63.15%
1.553Bill Matheson Richmond, BC; Tadeusz Smaruj Vancouver, BC55.38%
6.403Patti Adams Burnaby, BC; Dave Adelman Calgary, AB62.08%
2.706Susan Peters - Julie Smith Vancouver, BC58.46%
1.305Glenda Affleck - Ian Affleck Vancouver, BC51.92%
8.54211Frances Corney - Paul Fournier Vancouver, BC62.77%
4.204/52/3Marla Patterson Arlington, WA; Karen Rise Leavenworth, WA60.69%
2.8574Gustav Axen - Laila I Axen New Westminster, BC58.31%
1.164Nanette Hittmeier Olympia, WA; Gale Gropp Bellingham, WA52.38%
1.5196Yinsheng Tu Vancouver, BC; Morris Chen Surrey, BC56.92%
4.204/52/3Ronald Dixon - Sid Segal Vancouver, BC60.69%
2.07852Shameine Ali - Alan Borden Vancouver, BC58.08%
1.1611Nicholas France Spring Valley, NY; Judy Hess Kirkland, WA56.31%
1.3110Sam McIlwain Vancouver, BC; Sandy McIlwain Invermere, BC56.85%

199er Pairs - 9.5 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.113Bill Walter - Christine Walter Vancouver, BC51.74%
0.785Anne Jenkins Qualicum Beach, BC; Mavis Bollman Winnipeg, MB54.72%
0.654Peter Barnes - Salma Mitha North Vancouver, BC48.73%
1.98211Mojgan Shad - Khosrow Shad West Vancouver, BC61.03%
2.481Cedric Miller - Adelaine Miller Surrey, BC62.96%
0.635Amir Somji - Gulshirin Somji North Vancouver, BC49.23%
1.054John Coates - Miranda Levert Vancouver, BC57.57%
1.49622Bakul Dalal Vancouver, BC; David Waters52.90%
1.403Robert Giffin - Carolyn Giffin Mill Creek, WA59.00%
0.8643Luigi Giammarco Oakville, ON; Barbara Kerr Mount Forest, ON51.06%

Mon-Wed Evening Bracketed Knockout Teams 1 - 6.0 Tables

7:30 PM

MPsRankNames
12.242Doug Andrews Etobicoke, ON; Michael Dimich - Ben Takemori Burnaby, BC; Nicholas Stock North Vancouver, BC
17.491Monica Angus - Alex Hong West Vancouver, BC; Jack Lee - Sidney Yang Richmond, BC; William Ge Burnaby, BC

Mon-Wed Evening Bracketed Knockout Teams 2 - 6.0 Tables

7:30 PM

MPsRankNames
7.112David Yu - Long Xie - Yuandong Ren Burnaby, BC; Lei Chao West Vancouver, BC
10.161Allan Karro - Yen Karro Surrey, BC; Myra Johnston North Vancouver, BC; Marlene Powell Vancouver, BC

Mon-Wed Evening Bracketed Knockout Teams 3 - 6.0 Tables

7:30 PM

MPsRankNames
6.081Tom Jen Kwan - Keith Lee - Judy Chang Vancouver, BC; Debbie Martignago Pitt Meadows, BC
4.262Helen Miller - John Penney Lacey, WA; Patricia Robbins - Orrin Robbins Olympia, WA

199er Pairs - 12.0 Tables

10:00 AM

MPsDEFNamesScore
0.95543David Waters; Bakul Dalal Vancouver, BC57.74%
0.576/7Robert Giffin - Carolyn Giffin Mill Creek, WA56.55%
1.25432Doug Ellenor - Jo-Anne Ellenor Surrey, BC58.33%
1.6732Laurie Gould Vancouver, BC; Laurie Baker Burnaby, BC59.52%
2.052Bill Ophoff - Don Gurski Surrey, BC61.31%
0.706/754Lori Staehling - Karen Munro North Vancouver, BC56.55%
2.73111Trish Smith West Vancouver, BC; Stephanie Hackett North Vancouver, BC62.50%

Tue-Wed Bracketed Knockout Teams 1 - 16.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
16.693/4Susan Peters Vancouver, BC; Doug Hansford Surrey, BC; Donald Sache Burnaby, BC; Barbara Nist Seatac, WA
29.202Eric Pan - David Huang Burnaby, BC; David Hu Richmond, BC; Edward Hung Chicago, IL
41.721Steve Vincent - Laurence Betts Burnaby, BC; John Bryden - David Waterman Surrey, BC
16.693/4Julie Smith - Gray McMullin Vancouver, BC; Scott Chupack - Ray Miller Seattle, WA

Tue-Wed Bracketed Knockout Teams 2 - 13.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
9.882Vincent Yung - Robin Chan Vancouver, BC; Ching Chung Lai - Cyril Tsou Richmond, BC
5.643/4Deborah Cool Blaine, WA; Shael Smith Richmond, BC; Tom Satanove Surrey, BC; Harry Satanove Vancouver, BC
5.643/4Dean Altschuler Bellingham, WA; Ronald Pratt Langley, BC; Maryellen Gallo - Jack Johnson Surrey, BC
14.111Stephanie Williams Delta, BC; Kevin Contzen Vancouver, BC; Diane Griffiths - Edee Rumley Langley, BC

(Tue-Sat) Morning Side Pairs - 9.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.73542Judy Chang - Keith Lee Vancouver, BC53.94%
0.974Pat Hartley - Gary Kaiway West Vancouver, BC49.77%
1.2953John Nader - Rose Marie Norton-Nader Bellingham, WA52.78%
2.30431James Harris Vancouver, BC; Dave Lake Tiny, ON56.94%
3.601Dudley Brown Grandview, WA; Deborah Goldsmith San Diego, CA58.33%
2.7032Mhairi Longridge - Kurt Moller Vancouver, BC57.87%
3.6021Marla Patterson Arlington, WA; Karen Rise Leavenworth, WA58.10%

ABC Open Pairs - 26.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
7.957Gilbert Lambert West Vancouver, BC; Sheila Sache Burnaby, BC740.34
13.414Mike Wilson New Westminster, BC; Ryley Breiddal Vancouver, BC772.14
2.096Bill Matheson Richmond, BC; Brock Short Abbotsford, BC645.34
5.2512Margie Neate North Vancouver, BC; Anne Smith Burnaby, BC709.34
2.8975Paul Fournier - Frances Corney Vancouver, BC647.82
10.595Gerald Fox Napa, CA; Tom Jacobson Fairfield, CA754.16
7.068Allan Karro Surrey, BC; Andrew Lee Richmond, BC723.66
31.781Cam Doner Surrey, BC; Dan Jacob Vancouver, BC816.98
11.57111Gustav Axen New Westminster, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC719.16
9.086Bob Gerrie - Aban Gerrie Richmond, BC747.34
4.5413Ray Boehne Oceanside, CA; Betty Jackson Pebble Beach, CA706.18
3.3164Don Ostrom Cambridge, ON; Dennis Huber 70 Mile House, BC662.84
6.369Cindy Oishi West Vancouver, BC; Michael Dimich Burnaby, BC721.66
5.4842Alan Borden - Shameine Ali Vancouver, BC671.50
4.1153Pat Johnson - Elizabeth Axford Clinton, WA664.00
17.883Kathy Adachi Surrey, BC; Sherman Kwan Richmond, BC779.22
6.513Paul Harding New Westminster, BC; Jim McKenzie Vancouver, BC671.92
8.6821Tom Anderson North Vancouver, BC; Andy Hellquist Surrey, BC684.68
5.7810Andrew Krywaniuk - Ben Takemori Burnaby, BC720.66
23.842Nick Stock North Vancouver, BC; Les Fouks Vancouver, BC787.16

Gold Rush ( 0-750) Pairs - 20.0 Tables

3:00 PM

MPs732NamesScore
1.236/7Al Warner Vancouver, BC; Art Loy Surrey, BC176.00
2.914Joe Moore - Chris Moore Delta, BC189.50
3.2592Laila Axen New Westminster, BC; Ginger Chiew Vancouver, BC181.50
1.055Bill Walter - Chris Walter Vancouver, BC167.00
1.536/74Lauren Cockroft - Nancy Ruegg Surrey, BC176.00
3.883Nita Dalal - Tadeusz Smaruj Vancouver, BC192.00
1.856/7Merilyn Hicks - Brian Yager North Vancouver, BC184.50
2.441032Susan Breiddal - Mark Raymond Victoria, BC181.00
6.891Janice Avis - Brian Stone West Vancouver, BC202.50
1.856/7Colin Johnson Abbotsford, BC; Brian Sims Cultus Lake, BC184.50
2.305Michiyo Takeda - Sachi Yamakami Vancouver, BC186.50
1.7853Junkai Peng - Flora Yan Langley, BC179.50
5.172John Cryer - Freda Cryer Kelowna, BC198.50
1.834Howard Haugom - Rob Fought West Vancouver, BC180.00
4.33811Mike Stewart - Ray Wargo Vancouver, BC183.50

199er Pairs - 9.0 Tables

3:00 PM

MPsDEFNamesScore
0.884/5Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC56.85%
0.654Louis Fortin - Daphne Fortin Surrey, BC47.92%
2.3611John Wilson New Westminster, BC; Pat Hodgson North Vancouver, BC70.54%
1.33332Mojgan Shad - Khosrow Shad West Vancouver, BC60.12%
0.884/543David Waters; Bakul Dalal Vancouver, BC56.85%
0.635Vonda Krear Bellingham, WA; Wendy Allex Ferndale, WA52.08%
1.77221Wolf Fiedler Port Moody, BC; Ron Edgar Vancouver, BC62.50%

Single Session Swiss Teams - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.2931Marv Norden Peachland, BC; Ralph Wilhelmi Olympia, WA; Sharon Hills Sequim, WA; Gert Wiitala Port Angeles, WA40.00
2.3832Dave Adelman - Jadwiga Polujan Calgary, AB; Richard D'Litzenberger Leavenworth, WA; John Cox Saint Maries, ID47.00
3.7311Monica Angus - Alex Hong West Vancouver, BC; Jack Lee - Sidney Yang Richmond, BC; William Ge Burnaby, BC55.00
2.802Ken Scholes - Sandra Scholes Bellevue, WA; Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC53.00
1.574Joan Cremin - Haig Tchamitch Paradise Valley, AZ; Geoff Hampson Las Vegas, NV; Huub Bertens Bend, OR; Christophe Grosset45.00

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.03432Shirley Laidlaw Surrey, BC; Adrianne Damgaard Whistler, BC55.79%
0.825Gary Kaiway - Pat Hartley West Vancouver, BC51.62%
2.133Deborah Goldsmith San Diego, CA; Dudley Brown Grandview, WA58.33%
1.1465Fred Baldwin - Peggy Winter South Surrey, BC54.17%
2.84221Homa Boustani West Vancouver, BC; Bert Schoner Vancouver, BC59.72%
1.174Carol-Ann Halliday Vernon, BC; Bruce Macdonald Vancouver, BC53.47%
1.52543Doug Ellenor - Jo-Anne Ellenor Surrey, BC54.86%
3.7911Margaret Gibson Port Moody, BC; Louise Elliott Nanaimo, BC68.06%

(Tue-Sat) Evening Side Pairs - 9.5 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.492Evelyn Goedhart Saanichton, BC; Shelley Burnham Brentwood Bay, BC50.28%
2.842Oren Kriegel Chicago, IL; Junko Hemus Windermere, FL59.29%
2.5632Kelvin Raywood Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC58.99%
1.9243Margaret Gibson Port Moody, BC; Louise Elliott Nanaimo, BC56.68%
3.7911Yinsheng Tu Vancouver, BC; Morris Chen Surrey, BC62.34%
1.99651Miranda Levert - John Coates Vancouver, BC53.23%
1.4454Gustav Axen New Westminster, BC; Colleen Walker West Vancouver, BC56.00%

199er Pairs - 10.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.11633Bobbi Moon Surrey, BC; Lois Louden Delta, BC53.87%
0.9344Deborah Vivian - John Wiebe Surrey, BC52.68%
1.98211Wolf Fiedler Port Moody, BC; Ron Edgar Vancouver, BC56.85%
0.655Ian Gilhooley Vancouver, BC; Karen Tomkins Burnaby, BC51.19%
0.875Bill Ophoff - Don Gurski Surrey, BC54.46%
2.481Shaviv Ben Neriah - Alvin Hornstein Vancouver, BC59.52%
1.054Helen Phillips - Elizabeth Tovey Vancouver, BC55.06%
1.49322Lynda Bowie - Penny Smith Surrey, BC55.95%

Wed-Thu Bracketed Knockout Teams 1 - 9.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
14.483/4Michael Yuen Vancouver, BC; Michael Dimich - Ben Takemori Burnaby, BC; Doug Andrews Etobicoke, ON
14.483/4Joan Cremin - Haig Tchamitch Paradise Valley, AZ; Huub Bertens Bend, OR; Geoff Hampson Las Vegas, NV; Christophe Grosset
25.342Lee Barton - Lucille Barton Edmonton, AB; Cindy Cossey - Glenn Cossey Innisfail, AB
36.201Monica Angus - Alex Hong West Vancouver, BC; Jack Lee - Sidney Yang Richmond, BC; William Ge Burnaby, BC; Nicholas Stock North Vancouver, BC

Wed-Thu Bracketed Knockout Teams 2 - 13.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
6.563/4Edgar L'Heureux White Rock, BC; Raymond Clemmons Langley, BC; John Stevens - Robert Dillon Surrey, BC
16.411Bruce Busby - Brian Busby Garibldi-Hgld, BC; Doreen Ransom Squamish, BC; Claire Burns North Vancouver, BC
11.492Amir Alibhai - Marion Crowhurst North Vancouver, BC; John Ashwell Vancouver, BC; Ted Dagan Richmond, BC
6.563/4Eric Promislow - Bert Schoner Vancouver, BC; Barry Promislow - Homa Boustani West Vancouver, BC

(Tue-Sat) Morning Side Pairs - 12.5 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
2.453Samuel Asai Hood River, OR; Sylvia Riewerts Milwaukee, OR57.39%
4.361Marv Norden Peachland, BC; Ralph Wilhelmi Olympia, WA61.89%
2.2453Carol-Ann Halliday Vernon, BC; Bruce Macdonald Vancouver, BC57.01%
2.30641John Nader - Rose Marie Norton-Nader Bellingham, WA55.12%
3.9821Joy Berry - B Mulock North Vancouver, BC58.14%
0.974Karen Rise Leavenworth, WA; Dennis Huber 70 Mile House, BC52.46%
2.9942Christa Mead New Westminster, BC; Rosalee Hardin Vancouver, BC57.17%
1.2963Jerry Shapiro - Dave Herbert Vancouver, BC53.79%
1.7352Carolyn Keane West Vancouver, BC; Tom Bell54.72%

ABC Open Pairs - 28.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
10.77521Gerald Leckie Vancouver, BC; Jim Munns Surrey, BC751.50
32.301Roger McNay Beaverton, OR; Ed Frymoyer Half Moon Bay, CA802.50
2.7596Ryley Breiddal Vancouver, BC; Tom Anderson North Vancouver, BC692.00
4.311485Elizabeth Axford - Pat Johnson Clinton, WA697.00
9.236Judy Harris Salmon Arm, BC; Peter Herold Namaimo, BC741.50
7.18842Matt Loewen Vancouver, BC; Nigel Fullbrook Delta, BC722.00
8.0873Ron Ohmart - Gary Harper Burnaby, BC730.50
6.46953Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC720.50
5.38117Sid Segal Vancouver, BC; Howard Rubin North Vancouver, BC711.00
4.9712Yue Su - Larry Pocock Vancouver, BC705.00
5.871064Bill Wang Burnaby, BC; Kun Shao Surrey, BC720.00
13.634Gerald Fox Napa, CA; Tom Jacobson Fairfield, CA764.50
4.6113Oren Kriegel Chicago, IL; Junko Hemus Windermere, FL703.50
24.232Rhoda Tafler - Andrew Lee Richmond, BC775.50
18.1731Andrew Krywaniuk Burnaby, BC; Zoran Peca Vancouver, BC774.00

Gold Rush ( 0-750) Pairs - 23.0 Tables

3:00 PM

MPs732NamesScore
2.00743Flora Yan - Junkai Peng Langley, BC184.50
2.176Steve Ottridge - Peter Durant Vancouver, BC185.50
1.185Debra Sutherland Burnaby, BC; Stan Gray Richmond, BC176.00
1.1312/13Trudy Merritt Surrey, BC; Sharon Perry Delta, BC181.00
1.618/954Deborah Davy Gibsons, BC; Don Campbell North Vancouver, BC184.00
3.20432Khosrow Shad - Mojgan Shad West Vancouver, BC191.00
5.6921Janice Avis - Pam Robertson West Vancouver, BC206.00
1.1312/13Roger Howard - Kurt Moller Vancouver, BC181.00
2.535Adelina Wong-Chor Vancouver, BC; Janet Banning West Vancouver, BC187.00
4.26321Amrit Manak North Vancouver, BC; Brenda Tuele193.00
7.581Michiyo Takeda - Sachi Yamakami Vancouver, BC207.00
1.3810Darlene Allen Squamish, BC; Denise Holst Courtenay, BC183.50
1.35116James Harris Vancouver, BC; Dave Lake Tiny, ON183.00
1.688/9Janneke Noort Vancouver, BC; Flo Schramm Westbank, BC184.00
1.187Art Loy Surrey, BC; Al Warner Vancouver, BC178.50

199er Pairs - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
0.923Gail Abbott - Pauline Lawrence Garibldi-Hgld, BC52.08%
1.224/53/42Bakul Dalal Vancouver, BC; David Waters54.76%
1.0565Betty Cameron - John Lenaghan Delta, BC53.27%
1.63321Norma Sloan Chilliwack, BC; Louise Busch Maple Ridge, BC56.25%
2.481Bill Ophoff - Don Gurski Surrey, BC58.33%
0.824Doug Ellenor - Jo-Anne Ellenor Surrey, BC50.00%
2.1021Bernice Blonarwitz Royston, BC; Audrey Mactier Victoria, BC58.04%
1.044/53/4Bill Worobets - Janet Worobets Victoria, BC54.76%

Single Session Swiss Teams - 16.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.992/3Jack Johnson - Maryellen Gallo Surrey, BC; Dean Altschuler Bellingham, WA; Ronald Pratt Langley, BC46.00
1.992/3Maureen Schroder Kirkland, WA; Mary Miller - Dianne Cox - Dennis Duryea Redmond, WA46.00
4.851Warren Watson Trail, BC; Ted Moffatt Creston, BC; Ross Bates - Dot Dore Castlegar, BC60.00
2.733Gray McMullin - Julie Smith Vancouver, BC; Ray Miller - Scott Chupack Seattle, WA51.00
3.642John Cox Saint Maries, ID; Richard D'Litzenberger Leavenworth, WA; Jadwiga Polujan - Dave Adelman Calgary, AB57.00
1.535Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC; Ken Scholes - Sandra Scholes Bellevue, WA47.00
3.03411Harry Satanove Vancouver, BC; Tom Satanove Surrey, BC; Deborah Cool Blaine, WA; Shael Smith Richmond, BC49.00
1.3842Gabor Sandi - Lorna Hawes - Norma Doucette - Jean La Borie Vancouver, BC42.00

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 12.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
4.1711Jacques Printz - Tom Kwan Vancouver, BC59.49%
1.764Samuel Asai Hood River, OR; Sylvia Riewerts Milwaukee, OR56.94%
1.104Alan Kemp-Gee - William Gibson West Vancouver, BC54.63%
0.915Karen Rise Leavenworth, WA; Dan Branscum Oak Harbor, WA52.78%
1.716/72/3Don Hanset Sandpoint, ID; Bill Drayton Naples, ID54.86%
1.716/72/3Amir Somji - Gulshirin Somji North Vancouver, BC54.86%
3.1322Margaret Gibson Port Moody, BC; Louise Elliott Nanaimo, BC58.56%
1.555/64/5Melinda Ponto - Glenn Ponto Coquitlam, BC55.32%
2.605/64/51Pat Hartley - Gary Kaiway West Vancouver, BC55.32%
2.3533Ata Amiri - Zahra Jafroudi West Vancouver, BC57.64%

(Tue-Sat) Evening Side Pairs - 13.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
2.453Scott Chupack - Ray Miller Seattle, WA61.06%
2.2453Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC58.49%
1.104Anssi Rantamaa Vancouver, BC; Basil Hassain51.28%
4.36111Tracey Guice Seattle, WA; Karen Rise Leavenworth, WA62.66%
1.396Gustav Axen New Westminster, BC; Colleen Walker West Vancouver, BC55.61%
1.884Oren Kriegel Chicago, IL; Junko Hemus Windermere, FL59.62%
3.2722Shelley Burns North Vancouver, BC; Kelvin Raywood Vancouver, BC62.02%
1.265Sandy McIlwain Invermere, BC; Sam McIlwain Vancouver, BC56.09%
0.825Ian Affleck - Glenda Affleck Vancouver, BC48.88%
1.95642Shelley Burnham Brentwood Bay, BC; Evelyn Goedhart Saanichton, BC56.73%
1.463Christine McKenna - Sandy Freeling Edmonds, WA54.65%

199er Pairs - 14.0 Tables

10:00 AM

MPsDEFNamesScore
2.80211Khosrow Shad - Mojgan Shad West Vancouver, BC65.45%
1.18544Randall Hauff Lynden, WA; Wendy Allex Ferndale, WA55.43%
1.58433Ruth Freeman - Rhona Thornton Vancouver, BC55.61%
2.981Bill Ophoff - Don Gurski Surrey, BC74.77%
0.6665Wolf Fiedler Port Moody, BC; Ron Edgar Vancouver, BC54.48%
0.686Huguette Laflamme - Bob Newton Vancouver, BC52.73%
2.10322Lori Staehling - Karen Munro North Vancouver, BC57.34%
0.9465Frank Vick - Gordon Scott Surrey, BC54.55%

Thu-Fri Bracketed Knockout Teams 1 - 12.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
13.093/4Kelvin Raywood - Gray McMullin Vancouver, BC; Ray Miller - Scott Chupack Seattle, WA
22.912Edward Hung Chicago, IL; David Hu Richmond, BC; Laurence Betts - Ron Ohmart Burnaby, BC
32.731Roger McNay Beaverton, OR; Edward Frymoyer Half Moon Bay, CA; Ed Ulman - Stu Swan Portland, OR
13.093/4Cam Doner Surrey, BC; Dan Jacob Vancouver, BC; Aidan Ballantyne - Katrin Litwin Burnaby, BC

Thu-Fri Bracketed Knockout Teams 2 - 13.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
13.141John Cryer - Freda Cryer - Wayne Stann Kelowna, BC; Sharon Horvath Agassiz, BC
9.202Ryley Breiddal Vancouver, BC; Thomas Anderson North Vancouver, BC; Kenneth Ramsay West Vancouver, BC; Andrew Nalos Surrey, BC
5.263/4Marlene Sumi Burnaby, BC; Debbie Martignago Pitt Meadows, BC; Jim Garnier Maple Ridge, BC; Lou Rene Legge Pitt Meadiows, BC
5.263/4Christopher Maylin Surrey, BC; Dean Altschuler Bellingham, WA; Fred Baldwin - Peggy Winter South Surrey, BC

(Tue-Sat) Morning Side Pairs - 10.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.6344John Penney - Helen Miller Lacey, WA56.25%
1.29553Don Guichon - Carroll Guichon White Rock, BC54.86%
3.79111Ernst Walti - Matt Loewen Vancouver, BC63.19%
0.796/76/7Jane Shimokura - Howard Shimokura Vancouver, BC53.94%
0.974Dennis Huber 70 Mile House, BC; Deborah Goldsmith San Diego, CA49.77%
2.1333Rowena Huberman - Gladys Adilman Vancouver, BC56.48%
0.796/76/7David Gabel - L Ralph Buckley Vancouver, BC53.94%
2.84222Kate Allard - Dan Allard West Vancouver, BC59.95%

ABC Open Pairs - 24.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
23.572Les Fouks Vancouver, BC; Don Sache Burnaby, BC559.00
5.7110June Keith New Westminster, BC; Kathy Adachi Surrey, BC502.00
4.5281Cindy Oishi - Jim Lenobel West Vancouver, BC475.50
2.543Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC469.50
17.683Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC536.00
5.2411Bob Bjorge - John Moffat Bellingham, WA500.50
1.914Bruna Giacomazzi - Jack Johnson Surrey, BC469.00
31.4311Kai Zhou - Long Xie Burnaby, BC609.00
6.299Polly Dunn - Pat Dunn Bellevue, WA505.00
6.9885John Emmerson Federal Way, WA; Paul Bartron Tacoma, WA508.50
3.447Danny Lee - Robin Chan Vancouver, BC479.50
3.936Richard Syrnyk North Vancouver, BC; Anne Smith Burnaby, BC484.50
7.867Ken Scholes - Sandra Scholes Bellevue, WA509.50
4.8412John Keech Victoria, BC; Kathy Bye Burnaby, BC495.00
10.4853Andrew Krywaniuk Burnaby, BC; Zoran Peca Vancouver, BC517.00
3.392Jack Hopwood Surrey, BC; W Allen Hopwood Courtenay, BC470.00
8.9864Allan Karro - Yen Karro Surrey, BC516.00
13.2642Joel Fuhrman Kirkland, WA; Victor Bremson Seattle, WA525.50

Gold Rush ( 0-750) Pairs - 21.0 Tables

3:00 PM

MPs732NamesScore
1.296Valerie Wilson White Rock, BC; Raymond Perell Langley, BC181.50
2.511152Patricia Robbins - Orrin Robbins Olympia, WA182.00
2.10104Cia Van Horne North Vancouver, BC; Wayne Goodman Vancouver, BC183.50
3.4052James Harris - Keith Lee Vancouver, BC191.50
3.35931Joanne Parker - Ted Parker Abbotsford, BC184.00
4.013Shirley Laidlaw Surrey, BC; Adrianne Damgaard Whistler, BC202.00
1.614Luigi Giammarco Oakville, ON; Barbara Kerr Mount Forest, ON172.50
1.125Bill Worobets - Janet Worobets Victoria, BC163.00
3.004Merilyn Hicks - Brian Yager North Vancouver, BC192.50
1.817Edward Youngberg Surrey, BC; Ann Clemmons Langley, BC181.00
2.036Nanette Hittmeier Olympia, WA; Gale Gropp Bellingham, WA189.50
1.883Robert Fraser - Foster Tom Vancouver, BC180.50
7.121Brian Stone - Howard Haugom West Vancouver, BC211.00
2.427Meg Okada Seattle, WA; Philip Woo Bellevue, WA187.50
5.3421Al Warner Vancouver, BC; Art Loy Surrey, BC208.50
1.618Sandy Freeling - Christine McKenna Edmonds, WA185.50

199er Pairs - 11.5 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
0.86554Louis Fortin - Daphne Fortin Surrey, BC56.36%
2.05221Penny Smith - Lynda Bowie Surrey, BC58.64%
1.15443Randall Hauff Lynden, WA; Wendy Allex Ferndale, WA57.27%
0.95665Jan Cook - Betty Manning New Westminster, BC54.37%
2.7311Carole Clugston Abbotsford, BC; Dianna Gilbreath Maple Ridge, BC64.79%
1.54332Deborah Vivian - Rosemary Zelinka Surrey, BC58.18%

Single Session Swiss Teams - 12.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.5811Henry Yao Vancouver, BC; Junkai Peng - Flora Yan Langley, BC; Jennifer Hong Burnaby, BC42.00
3.082Doug Andrews Etobicoke, ON; Ben Takemori - Michael Dimich Burnaby, BC; Michael Yuen Vancouver, BC55.00
2.023/4Warren Watson Trail, BC; Ross Bates - Dot Dore Castlegar, BC; Hugh McSheffrey Nelson, BC50.00
1.453Beverley Hall North Vancouver, BC; Rangie Sylvestre Vancouver, BC; John Teschke - Marta Zahorecz Burnaby, BC38.00
4.111Joan Cremin - Haig Tchamitch Paradise Valley, AZ; Geoff Hampson Las Vegas, NV; Huub Bertens Bend, OR; Christophe Grosset68.00
2.023/4Michael Moffatt - Vicki Moffatt - Tom Cotton - Isabel Chernoff Surrey, BC50.00
1.942John Patterson Chemainus, BC; Angela Taylor - Marianne Daem - Daryl Krepps Nanaimo, BC40.00

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 12.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.216/76/73/4Mike Foster Surrey, BC; Linda Vernon Anchorage, AK56.71%
1.806/76/73/4Dave Lake Tiny, ON; Faye Jensen Vancouver, BC56.71%
2.573/43/4L Ralph Buckley - David Gabel Vancouver, BC57.64%
2.063/43/4Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC57.64%
4.1711Louise Elliott Nanaimo, BC; Sally Craig Port Moody, BC65.74%
3.13221Homa Boustani West Vancouver, BC; Bertram Schoner Vancouver, BC64.58%
1.84552Terry Foster Victoria, BC; Tanweer Saqalan Richmond, BC57.41%

Thursday-Friday Evening Swiss Teams - 12.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
4.33331Baixiang Liu - Tao Feng - David Yu Burnaby, BC; Amy Gao Richmond, BC73.00
3.2544Eric Pan - William Ge - David Huang Burnaby, BC; Veronica Peacock Vancouver, BC71.00
5.7822Dianne Isfeld - Martin Henneberger Coquitlam, BC; Nigel Fullbrook Delta, BC; Andrew Krywaniuk Burnaby, BC76.00
7.7011Long Xie - Kai Zhou Burnaby, BC; Jack Lee Richmond, BC; Alex Hong West Vancouver, BC102.00
2.562Edee Rumley - Diane Griffiths Langley, BC; Myra Johnston North Vancouver, BC; Anne Smith Burnaby, BC55.00

(Tue-Sat) Evening Side Pairs - 9.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
3.601David Taylor - Scott Chupack Seattle, WA70.60%
3.41211Stephen Ottridge Vancouver, BC; Robert Sewell North Vancouver, BC62.04%
2.5632Tracey Guice Seattle, WA; Robert Getz Everett, WA56.94%
1.684/53/4Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC56.25%
0.974Anssi Rantamaa Vancouver, BC; Basil Hassain47.92%
1.293Don Hanset Sandpoint, ID; Bill Drayton Naples, ID48.15%
1.085Stuart Carr Burnaby, BC; Thomas Davis North Vancouver, BC54.17%
1.684/53/4Louise Elliott Nanaimo, BC; Sally Craig Port Moody, BC56.25%
1.732Dan Branscum Oak Harbor, WA; Karen Rise Leavenworth, WA48.84%

199er Pairs - 7.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
0.655Ian Gilhooley - Joyce Tokarek Vancouver, BC50.83%
0.745Anne Jenkins Qualicum Beach, BC; Mavis Bollman Winnipeg, MB52.08%
1.19332Arden Poitras Surrey, BC; Lorraine Larson White Rock, BC57.08%
1.5822Shaviv Ben Neriah Vancouver, BC; Dieter Rechel Richmond, BC65.83%
0.89443Bakul Dalal Vancouver, BC; David Waters55.42%
2.11111Carole Clugston - Janet Melissen Abbotsford, BC69.17%

Fri-Sat Bracketed Knockout Teams 1 - 14.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
12.873/4Richard Piette - Tracy Horan Calgary, AB; Lucy Zhong - Jack Qi North Vancouver, BC
12.873/4Lee Barton - Lucille Barton Edmonton, AB; Cindy Cossey - Glenn Cossey Innisfail, AB
32.171Monica Angus - Alex Hong West Vancouver, BC; Jack Lee - Sidney Yang Richmond, BC; Nicholas Stock North Vancouver, BC
22.522Doug Hansford Surrey, BC; Susan Peters Vancouver, BC; Steve Vincent - Michael Dimich Burnaby, BC

(Tue-Sat) Morning Side Pairs - 13.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.383Louise Boudreau Victoria, BC; Shirley Miller Nanaimo, BC54.81%
1.8844Helen Miller - John Penney Lacey, WA56.41%
2.45331Don Guichon - Carroll Guichon White Rock, BC57.69%
1.036Marv Norden Peachland, BC; Douglas Drew Victoria, BC55.77%
1.8462Joyce Pearkes - Trish Dumoulin Vancouver, BC54.97%
1.034Dan Branscum Oak Harbor, WA; Karen Rise Leavenworth, WA53.85%
3.2722Barry Yamanouchi - Stuart Carr Burnaby, BC58.33%
4.3611Rowena Huberman - Gladys Adilman Vancouver, BC61.54%
1.3855Dianne Cox - Dennis Duryea Redmond, WA56.09%

ABC Open Pairs - 30.0 Tables

3:00 PM

MPsAXYNamesScore
5.836/73/4Dave Herbert Vancouver, BC; Larry Meyer Richmond, BC687.00
4.3514Gilbert Lambert West Vancouver, BC; Don Sache Burnaby, BC701.50
18.353Eurydice Nours Richmond, BC; Sam Asai Hood River, OR784.50
3.476/73/4Bill Matheson Richmond, BC; Wenda Hopp Madeira Park, BC687.00
3.8085Lynda Wuetherick - Maurice Wuetherick Nanaimo, BC673.00
24.472Gerry Fox Napa, CA; Tom Jacobson Fairfield, CA825.50
1.976Jack Hopwood Surrey, BC; W Allen Hopwood Courtenay, BC649.50
5.4411Andrew Lee Richmond, BC; Sheila Sache Burnaby, BC705.50
10.885June Keith New Westminster, BC; Les Fouks Vancouver, BC735.50
4.0815Jane Fyfe - Ping Ding Kamloops, BC701.00
4.315Andrew Krywaniuk Burnaby, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC695.00
13.774Michael Roche - Daniel Lyder Victoria, BC775.00
5.931042Pat Johnson - Liz Axford Clinton, WA706.00
6.539Peter Cooper - Julie Smith Vancouver, BC706.50
5.0212Rhoda Tafler Richmond, BC; Kathy Adachi Surrey, BC705.00
2.599Roberta McIlwain - Sandy McIlwain Invermere, BC658.50
7.28831Robin Chan Vancouver, BC; Suzette Bahar West Vancouver, BC711.50
32.6311Kai Zhou - Long Xie Burnaby, BC861.50
9.326Aban Gerrie - Bob Gerrie Richmond, BC721.00
4.6613Peter Herold Namaimo, BC; Judy Harris Salmon Arm, BC704.00
9.7172Tom Satanove Surrey, BC; Tai Eng North Vancouver, BC716.00

Gold Rush ( 0-750) Pairs - 19.0 Tables

3:00 PM

MPs732NamesScore
1.2465Luigi Giammarco Oakville, ON; Barbara Kerr Mount Forest, ON176.50
6.8911Geoffrey Trafford West Vancouver, BC; Katie Trafford Calgary, AB206.79
2.986Adrianne Damgaard Whistler, BC; Marie Lamontagne Squamish, BC194.00
2.914Steve Ottridge - Peter Durant Vancouver, BC197.29
3.88332Gilbert Zhang Vancouver, BC; Jennifer Hong Burnaby, BC204.50
2.305Lorna Hawes - Kurt Moller Vancouver, BC195.21
5.17221Flora Yan - Junkai Peng Langley, BC205.50
1.439Michiyo Takeda - Sachi Yamakami Vancouver, BC184.00
1.5054Karen Cooke - Bill Cooke North Vancouver, BC179.50
1.538Heather Duncan Victoria, BC; Gwenn Brusset Sidney, BC184.50
1.5610C Tsou - Ching Chung Lai Richmond, BC180.50
2.40743Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC189.21

199er Pairs - 9.0 Tables

3:00 PM

MPsDEFNamesScore
1.1552Carole Clugston - Janet Melissen Abbotsford, BC55.78%
0.654Linda Simmons Vancouver, BC; Debra Sutherland Burnaby, BC51.57%
1.7722Ian Gilhooley - Joyce Tokarek Vancouver, BC58.93%
1.53541Ron Delbecq Bellingham, WA; Wendy Allex Ferndale, WA55.95%
1.333Mavis Bollman Winnipeg, MB; Anne Jenkins Qualicum Beach, BC57.95%
0.863Lynda Bowie - Penny Smith Surrey, BC52.68%
2.3611Shaviv Ben Neriah Vancouver, BC; Dieter Rechel Richmond, BC62.63%
1.1843Laurie Gould Vancouver, BC; Laurie Baker Burnaby, BC56.76%

Single Session Swiss Teams - 10.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.8021Beverley Hall North Vancouver, BC; Rangie Sylvestre Vancouver, BC; Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC50.00
1.883/421Marlene Sumi Burnaby, BC; Debbie Martignago Pitt Meadows, BC; Lou Rene Legge Pitt Meadiows, BC; Jim Garnier Maple Ridge, BC47.00
3.731Scott Chupack - Ray Miller Seattle, WA; Kelvin Raywood - Gray McMullin Vancouver, BC67.00
1.843/4Eric Pan - David Huang - Alex Chuang Burnaby, BC; Xiangdong Meng Surrey, BC47.00

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 14.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.034Don Ostrom Cambridge, ON; Jackie Macdougall Kelowna, BC45.83%
4.5511Sharon Hills Sequim, WA; Gert Wiitala Port Angeles, WA65.06%
2.3543Dennis Duryea - Dianne Cox Redmond, WA58.81%
1.165/6Ata Amiri - Zahra Jafroudi West Vancouver, BC55.61%
2.45641Dennis Huber 70 Mile House, BC; Deborah Goldsmith San Diego, CA56.89%
1.842Bill Gibson - Alan Kemp-Gee West Vancouver, BC53.69%
1.165/6Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC55.61%
2.803Douglas Drew Victoria, BC; Marv Norden Peachland, BC59.78%
3.4122Barry Yamanouchi - Tomie Yamanouchi Burnaby, BC61.70%
1.445Ray Boehne Oceanside, CA; Betty Jackson Pebble Beach, CA57.69%
1.383Karen Rise Leavenworth, WA; Dan Branscum Oak Harbor, WA48.88%

(Tue-Sat) Evening Side Pairs - 9.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.364Doug Strachan - Maureen Newcombe Abbotsford, BC53.47%
3.6011Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC66.90%
1.8153Louise Elliott Nanaimo, BC; Sally Craig Port Moody, BC53.70%
1.492Don Hanset Sandpoint, ID; Bill Drayton Naples, ID47.92%
2.4242Marv Norden Peachland, BC; Sharon Gecse Osoyoos, BC56.25%
1.555Edward Hung Chicago, IL; Yen Karro Surrey, BC53.01%
1.991Dennis Huber 70 Mile House, BC; Deborah Goldsmith San Diego, CA51.62%
2.702John Teschke Burnaby, BC; Tom Jen Kwan Vancouver, BC58.56%
2.033Ray Boehne Oceanside, CA; Betty Jackson Pebble Beach, CA57.41%

199er Pairs - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.6722Don McPherson North Vancouver, BC; Peter Austin Vancouver, BC58.04%
1.07542Bakul Dalal Vancouver, BC; David Waters55.95%
1.43431Huguette Laflamme - Bob Newton Vancouver, BC56.55%
0.803Lori Staehling - Karen Munro North Vancouver, BC54.17%
1.253Linda McIntosh Coquitlam, BC; Ernst Walti Vancouver, BC56.85%
2.2311Betty Brophy White Rock, BC; Cory McCaig Delta, BC64.88%

Compact Bracketed Knockout Teams 1 - 8.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
8.882Harry Satanove Vancouver, BC; Rhoda Tafler - Shael Smith Richmond, BC; Tom Satanove Surrey, BC
12.681Joan Cremin - Haig Tchamitch Paradise Valley, AZ; Christophe Grosset; Geoff Hampson Las Vegas, NV

Compact Bracketed Knockout Teams 2 - 9.0 Tables

10:00 AM

MPsRankNames
2.024Jack Johnson - Maryellen Gallo Surrey, BC; Edgar L'Heureux White Rock, BC; Raymond Clemmons Langley, BC
4.042Brian Stone - Rob Fought - Howard Haugom West Vancouver, BC; Maarten Tjebbes Vancouver, BC
5.771Samuel Lai - Sherman Kwan - Kam Tang Richmond, BC; Ronald Pratt Langley, BC
2.603Marlene Sumi Burnaby, BC; Tom Cotton - Isabel Chernoff Surrey, BC; Insa Fricker White Rock, BC

(Tue-Sat) Morning Side Pairs - 11.5 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.325Marv Norden Peachland, BC; Douglas Drew Victoria, BC53.65%
3.7931Dennis Duryea - Dianne Cox Redmond, WA59.62%
1.293Joy Berry North Vancouver, BC; Natalie Warnes West Vancouver, BC48.15%
1.604Paul Fournier Vancouver, BC; Margaret Gibson Port Moody, BC52.00%
4.171Sam Asai Hood River, OR; Sylvia Riewerts Milwaukee, OR64.24%
2.30631Don Hanset Sandpoint, ID; Bill Drayton Naples, ID53.48%
0.974Tarmohamed Sadru North Vancouver, BC; Al Jinnah Vancouver, BC47.56%
1.7352Dan Branscum Oak Harbor, WA; Karen Rise Leavenworth, WA50.60%
0.906Fred Baldwin - Peggy Winter South Surrey, BC50.08%
2.8442Brian Sims Cultus Lake, BC; Harold Hansen Port Moody, BC58.06%
3.132Jim Marshall - Garry Skoropada Maple Ridge, BC62.82%

ABC Open Pairs - 34.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
6.659Karen Cumpstone Nanaimo, BC; Daniel Lyder Victoria, BC735.12
6.271752Larry Meyer Richmond, BC; Jim McKenzie Vancouver, BC710.64
2.374Scott Chupack - JC Chupack Seattle, WA666.24
9.50621Splinter Smith Jr Homer, AK; Deborah Goldsmith San Diego, CA742.36
4.7513Oren Kriegel Chicago, IL; Junko Hemus Windermere, FL719.78
8.327Michael Christensen Mercer Island, WA; Stanford Christie Kirkland, WA738.18
14.034Peter Herold Namaimo, BC; Mike Wilson New Westminster, BC760.79
2.768Kelvin Raywood Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC679.98
4.4314Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC718.56
6.94113Robert Getz Everett, WA; Thomas Land Vashon, WA723.86
2.479Ken Lochang Vancouver, BC; Barb Hillman Richmond, BC670.14
3.9116Eric Pan - David Huang Burnaby, BC712.76
4.1615John Demeulemeester Burnaby, BC; Andrew Lee Richmond, BC714.74
3.5263Ted Dagan Richmond, BC; Brock Short Abbotsford, BC707.76
6.0510Trudy Hurdle - John Hurdle Richmond, BC729.48
24.952Zoran Peca - Michael Yuen Vancouver, BC791.82
18.713Dave Grubbs Seattle, WA; Barbara Nist Seatac, WA786.80
1.875Cindy Oishi - Jim Lenobel West Vancouver, BC640.88
12.3351Long Xie - Kai Zhou Burnaby, BC752.19
5.20124Andrew Nalos Surrey, BC; Ken Ramsay West Vancouver, BC720.04
1.616Judy Chang - Keith Lee Vancouver, BC638.64
7.398Sandra Scholes - Ken Scholes Bellevue, WA736.68
3.087John Bryden - David Waterman Surrey, BC706.04
33.261Lawrence Hicks Coquitlam, BC; Dan Jacob Vancouver, BC844.88

Gold Rush ( 0-750) Pairs - 17.0 Tables

3:00 PM

MPs732NamesScore
6.20111Morris Chen Surrey, BC; Qiang Hua Vancouver, BC216.00
2.157Eve Jensen - Colin Johnson Abbotsford, BC183.50
3.493Douglas Grant - John Zohrab West Vancouver, BC195.50
2.10854Linda Simmons - Bryan Hannay Vancouver, BC183.00
2.6243Caroline Solonenko Brackendale, BC; Barney Kalos Vancouver, BC194.50
1.42965Janet Worobets - Bill Worobets Victoria, BC180.50
2.07543Flora Yan - Junkai Peng Langley, BC189.50
2.286Herb Brown - Gita Sheikholeslami Vancouver, BC187.50
4.65222John Maunsell - Bonnie Hua Vancouver, BC209.50

199er Pairs - 7.0 Tables

3:00 PM

MPsDEFNamesScore
2.11111Deborah Vivian - Rosemary Zelinka Surrey, BC69.58%
1.193Pat Hartley - Gary Kaiway West Vancouver, BC57.08%
1.15432Stephanie Hackett - Vern Porter North Vancouver, BC56.25%
0.86543Bakul Dalal Vancouver, BC; David Waters55.42%
1.5822John Wilson New Westminster, BC; Pat Hodgson North Vancouver, BC62.50%
0.654Rhona Thornton - Wendy Yoshida Vancouver, BC50.00%

Single Session Swiss Teams - 13.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
4.2911Jennifer Beall - Ron Beall - Robert Bjorge Bellingham, WA; Thomas Devine Ferndale, WA53.00
3.22221Richard Piette - Tracy Horan Calgary, AB; Lucy Zhong - Jack Qi North Vancouver, BC52.00
1.4742Glenda Affleck - Ian Affleck Vancouver, BC; Merilyn Hicks - Brian Yager North Vancouver, BC43.00
2.113/43Warren Watson Trail, BC; Dot Dore - Ross Bates Castlegar, BC; Hugh McSheffrey Nelson, BC51.00
2.113/4Brad Bart Coquitlam, BC; Ed Ulman - Stu Swan Portland, OR; Cam Doner Surrey, BC51.00
1.365Robert Gerrie - Aban Gerrie Richmond, BC; Dianne Isfeld - Martin Henneberger Coquitlam, BC45.00

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 12.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
4.1711Helen Miller - John Penney Lacey, WA59.03%
2.305/64/51Bill Drayton Naples, ID; Don Hanset Sandpoint, ID56.25%
1.805/64/5Ata Amiri - Zahra Jafroudi West Vancouver, BC56.25%
3.132Doug Drew Victoria, BC; Marv Norden Peachland, BC57.87%
0.974Stephanie Green - Alan Kemp-Gee West Vancouver, BC49.31%
1.293Homa Boustani West Vancouver, BC; Ken Kaan49.54%
2.5743Gabi Bowling Los Altos Hills, CA; Juna Lok Palo Alto, CA56.48%
2.8432Fred Baldwin - Peggy Winter South Surrey, BC57.41%
1.296Susan Jonvik Vancouver, BC; Bernice Mulock North Vancouver, BC55.32%
1.732John Nader - Veronica Deskey Bellingham, WA54.17%

Board-A-Match Teams - 5.0 Tables

7:30 PM

MPsABNamesScore
2.701/21Kevin Strangway Grande Prairie, AB; Kelvin Raywood Vancouver, BC; Jack Hopwood Surrey, BC; Ben Takemori Burnaby, BC16.50
2.701/2Dianne Isfeld - Martin Henneberger Coquitlam, BC; Sandra Robson New Westminster, BC; Gene Fomin Glacier, WA16.50

(Tue-Sat) Evening Side Pairs - 4.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
2.6511Nigel Fullbrook Delta, BC; Matt Loewen Vancouver, BC63.89%
1.992William Osten Richmond, BC; John Demeulemeester Burnaby, BC60.92%
1.99321Don Hanset Sandpoint, ID; Bill Drayton Naples, ID52.18%
1.492Deborah Goldsmith San Diego, CA; Shameine Ali Vancouver, BC49.40%

(Tue-Sat) Morning Side Pairs - 133.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
6.493/4Gladys Adilman Vancouver, BC59.01%
5.395Marv Norden Peachland, BC58.83%
5.176/7Dennis Duryea Redmond, WA57.86%
5.176/7Dianne Cox Redmond, WA57.86%
7.051/2Sylvia Riewerts Milwaukee, OR60.81%
7.051/2Samuel Asai Hood River, OR60.81%
6.493/4Rowena Huberman Vancouver, BC59.01%

(Tue-Sat) Afternoon Side Pairs - 143.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
6.922Margaret Gibson Port Moody, BC63.31%
5.973/4Bert Schoner Vancouver, BC62.15%
5.973/4Homa Boustani West Vancouver, BC62.15%
4.645Sally Craig Port Moody, BC60.35%
5.936/7Douglas Drew Victoria, BC58.83%
5.936/7Marv Norden Peachland, BC58.83%
8.051Louise Elliott Nanaimo, BC66.90%

(Tue-Sat) Evening Side Pairs - 116.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
6.926Tracey Guice Seattle, WA59.80%
7.701Scott Chupack Seattle, WA65.83%
5.842/3Glenn Ponto Coquitlam, BC62.70%
5.842/3Melinda Ponto Coquitlam, BC62.70%
5.834/5Kelvin Raywood Vancouver, BC60.50%
5.834/5Shelley Burns North Vancouver, BC60.50%

Open Swiss Teams - 33.0 Tables

10:00 AM

MPsAXNamesScore
27.411/2Sam McIlwain Vancouver, BC; Sandy McIlwain Invermere, BC; Leo Glaser Lake Country, BC; Koba Ter Neuzen Victoria, BC96.00
5.613Kevin Strangway Grande Prairie, AB; Gustav Axen New Westminster, BC; Kelvin Raywood - Gray McMullin Vancouver, BC72.00
11.834/5Sandra Robson New Westminster, BC; Gene Fomin Glacier, WA; Aban Gerrie - Bob Gerrie Richmond, BC90.00
3.774/5Shelley Burns - Tom Anderson North Vancouver, BC; Andrew Nalos Surrey, BC; Ken Ramsay West Vancouver, BC70.00
7.837Laurence Betts - Michael Dimich - Don Brazeau Burnaby, BC; John Bryden Surrey, BC85.00
27.411/21David Yu - Tao Feng - Jeffery Ren - Long Xie Burnaby, BC96.00
6.968Judy Harris Salmon Arm, BC; Peter Herold Namaimo, BC; Trudy Hurdle - John Hurdle Richmond, BC84.00
8.9562Chen Xinguo Richmond, BC; Lu Gan Vancouver, BC; Eric Pan - Kai Zhou Burnaby, BC87.00
17.623William Ge - David Huang Burnaby, BC; Ed Hung Chicago, IL; Rhonda Foster - Gerry McCully Victoria, BC91.00
11.834/5Cam Doner Surrey, BC; Don Sache Burnaby, BC; Dan Jacob Vancouver, BC; Lawrence Hicks Coquitlam, BC90.00
3.774/5Paul O'Brien - Ouida McCullough Bellingham, WA; Allan Karro - Yen Karro Surrey, BC70.00

B/C 0-2500 Swiss Teams - 22.0 Tables

10:00 AM

MPsBCNamesScore
6.645Beverley Hall North Vancouver, BC; Rangie Sylvestre Vancouver, BC; Glenn Ponto - Melinda Ponto Coquitlam, BC82.00
5.6964Eve Jensen - Colin Johnson - Gisele Maher Abbotsford, BC; Lois Mazuren Chilliwack, BC81.00
11.213Bruce Busby - Brian Busby Garibldi-Hgld, BC; Doreen Ransom - Colin Ransom Squamish, BC94.00
3.995Tom Davis - Kathryn Shannon North Vancouver, BC; Leatha Dudra - Maryellen Gallo Surrey, BC79.00
14.9522Morris Chen Surrey, BC; Qiang Hua - George Tu Vancouver, BC; Kenny Ying99.00
3.426Vincent Yung - Robin Chan Vancouver, BC; Ching Chung Lai - Cyril Tsou Richmond, BC77.00
19.9311David Huang - Alex Chuang Burnaby, BC; Henry Yao Vancouver, BC; Xiangdong Meng Surrey, BC107.00
8.4143John Kay Blaine, WA; Norma McNamara - Diane McNames Delta, BC; Marlene Barber Surrey, BC87.00

Gold Rush 0-750 Swiss Teams - 21.0 Tables

10:00 AM

MPs73NamesScore
1.734Rich Piette - Tracy Horan Calgary, AB; Lucy Zhong - Jack Qi North Vancouver, BC83.00
3.0852Raymond Perell Langley, BC; Valerie Wilson White Rock, BC; Bob Zoltok - Evelyn Sutherland86.00
1.375Art Loy - Mike Foster Surrey, BC; R Backman Burnaby, BC; Luda Tchvialeva Vancouver, BC78.00
2.404Donna Thain - Jean Bushuk Winnipeg, MB; Jackie Macdougall Kelowna, BC; Shirley Miller Nanaimo, BC87.00
2.3163Cia Van Horne - Merilyn Hicks - Brian Yager North Vancouver, BC; Wayne Goodman Vancouver, BC85.00
3.213Brian Stone - Dan Allard - Howard Haugom - Rob Fought West Vancouver, BC90.00
5.7011Cedric Miller - Adelaine Miller Surrey, BC; Ted Parker - Joanne Parker Abbotsford, BC100.00
4.282Alan Whitman Okanagan Falls, BC; Carl Abbott Kamloops, BC; Janet Mori Penticton, BC; Sharon Gecse Osoyoos, BC96.00