Buffalo, NY

Unit 116 Winter Sectional Tournament Overalls

Jan 19, 2018 - Jan 21, 2018

Click here for Masterpoint Winners List
Players

A/B/C/ Pairs - 8.5 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
2.612Elizabeth Clark East Aurora, NY; Harry Cheung Williamsville, NY61.26%
1.51433Denise Slattery Buffalo, NY; Nadine Stein Williamsville, NY57.91%
0.855Martin Pieterse - Barbara Pieterse Lancaster, NY52.85%
3.48111Rajat Basu East Amherst, NY; Rajinder Puri Amherst, NY66.84%
1.1354Sharon Wilcox Lewiston, NY; Dorothy Soong Williamsville, NY55.83%
2.01322Stuart Caswell - William Castle Lockport, NY59.63%

Double Session A/B/C Pairs - 21.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.407Elaine Kurasiewicz North Tonawanda, NY; S Neubecker Buffalo, NY459.41
3.55104Elaine Universal Eden, NY; Teresa Fraas Cheektowaga, NY502.32
1.094Robert Sommerstein - Lawrence Abate Williamsville, NY432.50
4.245Christine Urbanek Tonawanda, NY; Joan Rose Buffalo, NY523.00
3.187Jerome Weiss Penfield, NY; Roger Woodin Rochester, NY514.41
7.1632Penny Shui Williamsville, NY; Peter Shui Clarence, NY546.18
1.942Mary Seeman - George Isgrigg Pittsford, NY447.71
3.636Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg Buffalo, NY516.47
1.453Marc Wetmore - John Nelson Rochester, NY435.56
1.868Linda Burroughsford Fort Erie, ON; Alexander Kowal Buffalo, NY454.00
12.7211Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY583.59
2.1211Donna Steffan East Amherst, NY; Judith Padgug Amherst, NY495.59
2.581Gary Gottermeier Fairport, NY; Padmanabh Kamath Rochester, NY453.97
5.374Saleh Fetouh Buffalo, NY; David Hemmer East Amherst, NY523.50
3.5593Kathy Creveling Rochester, NY; Duncan Jones Newark, NY505.38
1.906Dale Anderson - Ronald Henrikson Buffalo, NY482.41
1.865Davis Heussler East Aurora, NY; Fred Yellen Buffalo, NY493.26
2.838John Ziemer Youngstown, NY; Michael Ryan Buffalo, NY510.12
9.542Dian Petrov - Kamil Bishara Buffalo, NY571.18

A/B/C/ Pairs - 4.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.45332Audrey Ray Kenmore, NY; Margaret Zhou Getzville, NY55.53%
1.9322Larry Soong - Dorothy Soong Williamsville, NY56.46%
2.57111Rajat Basu East Amherst, NY; Rajinder Puri Amherst, NY61.79%

A/B/C/ Pairs - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
3.3011Dale Anderson Buffalo, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY66.67%
2.4822Rita Sofia East Amherst, NY; Anne Watkins Buffalo, NY62.50%
1.86331Stuart Caswell - William Castle Lockport, NY62.20%
1.202Ruth Nawotniak Clarence, NY; Barbara Hill Amherst, NY52.08%
1.0455Walter Olszewski North Tonawanda, NY; Eleanor Whelan Lewiston, NY52.38%
1.3944William Rushmore - David Colligan Buffalo, NY58.04%
0.903Mary Joyce - Mary Berlow Buffalo, NY51.19%

Double Session A/B/C Pairs - 23.0 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.743John Nelson - Marc Wetmore Rochester, NY451.53
7.543Glenn Milgrim Ransomville, NY; Saleh Fetouh Buffalo, NY572.20
2.2411Stanley Kozlowski Clarence, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY519.76
2.9272David Whitt - Sharon Wilcox Lewiston, NY504.30
3.836Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg Buffalo, NY533.08
4.475Fred Yellen - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY535.21
5.6642Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY564.24
3.787Roger Woodin Rochester, NY; Jerome Weiss Penfield, NY531.81
2.6510Lois Sanders Fairport, NY; Richard Briggs Pittsford, NY521.96
2.06125Gay Simpson Tonawanda, NY; Denise Slattery Buffalo, NY512.64
1.304D'Arcy Cropp - Chandi Jayawardena St Catharines, ON424.27
3.0961George Isgrigg Pittsford, NY; Padmanabh Kamath Rochester, NY510.09
10.062John Ziemer Youngstown, NY; Judith Marshall Buffalo, NY574.62
1.988Kathy Creveling Rochester, NY; Duncan Jones Newark, NY500.96
2.6894Arthur Morth Grand Island, NY; Mary Ball Clarence Center, NY523.26
3.2783Penny Shui Williamsville, NY; Peter Shui Clarence, NY530.89
13.4111Chongmin Zhang Getzville, NY; Ethan Xie Williamsville, NY577.06
1.035Audrey Ray Kenmore, NY; Joyce Frayer East Amherst, NY420.92

A/B/C/ Pairs - 4.5 Tables

2:30 PM

MPsABCNamesScore
1.034/53/4Larry Soong - Dorothy Soong Williamsville, NY49.31%
1.034/53/4Dale Anderson Buffalo, NY; Arthur Matthies East Amherst, NY49.31%
2.751Judith Padgug - Robert Padgug Amherst, NY61.81%
1.57322John Bava Hamburg, NY; Edward Morgan Williamsville, NY52.78%
2.09211Tova Reinhorn - Andrei Reinhorn Williamsville, NY53.47%

Stratified A/B/C Swiss Teams - 20.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
3.484Elbert HargesheimerIII Hamburg, NY; Christy Kellogg - Alexander Kowal Buffalo, NY; Ten-Pao Lee Grand Island, NY129.00
4.643Michael Ryan Buffalo, NY; Eugene Harvey Lackawanna, NY; Judy Graf Clarence, NY; James Gullo Hamburg, NY135.00
2.366David Hemmer East Amherst, NY; Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr Buffalo, NY; Christine Urbanek Tonawanda, NY125.00
6.1921John Welte - Martha Welte Buffalo, NY; Davis Heussler East Aurora, NY; Linda Burroughsford Fort Erie, ON148.00
2.755Clyde Paul - Jeremy Smee - John Mackay St Catharines, ON; Brian Macartney Vineland, ON128.00
1.791Lawrence Abate - Robert Sommerstein Williamsville, NY; Denise Slattery Buffalo, NY; Gay Simpson Tonawanda, NY95.00
8.251Jerome Weiss Penfield, NY; Michael Carney Pittsford, NY; Guy Arie - Roger Woodin Rochester, NY165.00
1.584Marilyn Wortzman - Rajinder Puri Amherst, NY; James Easton Williamsville, NY; Claire Gareleck Snyder, NY97.00
2.812Shakeel Ahmad - Manju Ceylony Clarence Center, NY; Peter Shui Clarence, NY; Penny Shui Williamsville, NY107.00
2.113Elaine Kurasiewicz North Tonawanda, NY; S Neubecker Buffalo, NY; Kathy Creveling Rochester, NY; Duncan Jones Newark, NY101.00