Bothell, WA

KO Sectional Tournament Overalls

May 26, 2017 - May 29, 2017

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Open Stratified Pairs - 27.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
2.18842William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA57.10%
1.22126Kathy Gilman Shoreline, WA; Michael Ring Mukilteo, WA55.84%
0.906Allen Custer Edmonds, WA; Yat Sing Ma Lynnwood, WA50.07%
4.285Ray Loftis Bellevue, WA; Ken Christiansen Bothell, WA59.69%
1.63105Michael Christensen - Becky Stevens Redmond, WA56.73%
13.52111Xiang Tu Bellevue, WA; Yinsheng Tu Vancouver, BC63.98%
3.2163David Taylor - Victor Bremson Seattle, WA58.21%
5.704Kevin Bolan Snohomish, WA; Eric Sieg Seattle, WA60.72%
7.613Kim Eng Issaquah, WA; Jeffrey Ford Redmond, WA61.32%
1.509Dennis Heller - Connie Heller Clinton, WA57.03%
2.417Helen Abbott Mercer Island, WA; Paul Schwaighart Normandy Park, WA57.32%
1.56133Marla Patterson - David Fallen Arlington, WA55.47%
10.1422Joel Fuhrman Kirkland, WA; Galen Hesson Shoreline, WA63.02%
2.6411Stanley Roberts Kirkland, WA; David Hildebrand Lake Forest Pk, WA56.14%
0.995Dex Stuberg Seattle, WA; Cliff Marx Everett, WA50.67%
1.634Kirby Baker Mill Creek, WA; Joyce Williamson Kirkland, WA53.11%

0-750 Stratified Pairs - 10.0 Tables

1:30 PM

MPs752NamesScore
2.41111Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA60.29%
1.812Christine McKenna Issaquah, WA; Lorenzo Migliorini Seattle, WA60.08%
1.443/42/3Trish Webb - Dean Dubofsky Bellevue, WA56.17%
1.02542Terry Jacobson - Susan Waggoner Mercer Island, WA55.56%
0.6965Susan Cothern Woodinville, WA; Meg Okada Seattle, WA55.35%
0.773Rodney Waldbaum Kirkland, WA; Carl Berkenwald Mercer Island, WA50.00%
1.443/42/3Paul Huntress Auburn, WA; Lynne Phillips Sammamish, WA56.17%

0-200 Stratified Pairs - 11.5 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
0.7754Jeanne Johnson Kirkland, WA; Barbara Sivertsen Edmonds, WA55.83%
1.37321Robert Horn Jr Woodinville, WA; Thomas Conlon Redmond, WA56.67%
2.1411Stanley Slete Auburn, WA; Robin Dowd Des Moines, WA65.00%
1.03432Faye Plum - Sharon Mossman Bellevue, WA56.59%
0.446Rona Visser Bellevue, WA; Nancy Escott Woodinville, WA52.92%
0.544Laura Bethel - Beth Velling Seattle, WA51.59%
0.723Mary Jo Eldenburg Kirkland, WA; Carolyn Campbell Mercer Island, WA52.71%
0.5865Patti Hulvershorn - Eric Swanson Seattle, WA53.86%
1.612Carolyn Wyman Beaux Arts, WA; Mary Adele Hornish Lake Forest Pk, WA59.58%

Open Stratified Pairs - 24.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
5.673Dave Grubbs Seattle, WA; Emery Selymes Maple Valley, WA58.36%
1.1294Clay Laughary Renton, WA; Pete Cowles Lynnwood, WA54.77%
10.08111William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA65.97%
2.3965Marion Nelson Woodinville, WA; Carol Schroeder Redmond, WA56.02%
1.4983Alan Hendrickson North Bend, WA; Kent Harold Redmond, WA54.85%
0.636Patrick Johnson - Robert Richardson Clinton, WA54.52%
1.9576Yuri Wiitala Kirkland, WA; Gert Wiitala Port Angeles, WA55.27%
4.2543Joel Fuhrman Kirkland, WA; Galen Hesson Shoreline, WA57.11%
3.19542Hugh Hendrickson Renton, WA; Tim Berta Sequim, WA57.02%
7.5622John Emmerson Federal Way, WA; Dave Walker Seattle, WA59.03%
1.01105Bonnie Broders - Eileen Deutsch Port Townsend, WA54.68%

0-750 Stratified Pairs - 9.5 Tables

7:00 PM

MPs731NamesScore
0.584Thomas Conlon Redmond, WA; Robert Horn Jr Woodinville, WA47.13%
0.606Trish Webb - Dean Dubofsky Bellevue, WA51.56%
1.36322Colin Hooks Shoreline, WA; Elliot Kavesh Bellevue, WA59.38%
2.411Franklin Tiangsing Auburn, WA; Jim Burbidge Federal Way, WA64.35%
1.024D John Cunningham Lake Forest Pk, WA; Bill Davis Woodridge, IL56.02%
0.9353Susan Servais Bellevue, WA; Sharon Riddle Kirkland, WA53.13%
1.81211Bruce Baker-Harvey - Jeannie Falls Seattle, WA61.81%
0.7843Tracey Guice - Ivy French Seattle, WA50.93%

Open Stratified Pairs, Grass Roots Day - 20.0 Tables

1:30 PM

MPsABCNamesScore
10.072Patti Hartley Kenmore, WA; Barbara Nist Seatac, WA61.13%
4.2553Demeter Manning Tumwater, WA; Jonathan Nowitz Olympia, WA57.19%
1.324Thomas Stever Bellevue, WA; Muhunthan Sivapragasam Redmond, WA52.33%
1.7985Tami Gillman Seattle, WA; James Sherman Bellevue, WA55.97%
7.553Howard Epley - Karen Epley Kent, WA57.69%
5.66421Douglas Krauter Snohmish, WA; Albert Cook Everett, WA57.49%
2.63963Susan Swope Seattle, WA; Joyce Williamson Kirkland, WA55.67%
13.4211Steven Handley - Cynthia Handley Edmonds, WA61.23%
1.2810/11Maurice Blustein Bellevue, WA; Richard Carter Medina, WA55.26%
3.18642Xiang Tu Bellevue, WA; Yinsheng Tu Vancouver, BC56.68%
2.397Sandra Scholes - Polly Dunn Bellevue, WA56.58%
1.2810/11Dave Grubbs Seattle, WA; Stephen Hosch Olympia, WA55.26%

0-750 Stratified Pairs, Grass Roots Day - 16.0 Tables

1:30 PM

MPs752NamesScore
3.98111Steven Levy Seattle, WA; Terence Block Bellevue, WA62.82%
1.54544Karen Trenner Kirkland, WA; Janet Meister Bellevue, WA57.56%
2.243Jon Schneidler Snohomish, WA; Bill Brueggemann Redmond, WA60.13%
2.05433William Ellis Edmonds, WA; Muriel Murphy Seattle, WA59.49%
0.626Bruce White Woodinville, WA; Larry White Redmond, WA55.13%
1.1565Gary Corbett Bellevue, WA; Frederick Fogg Seattle, WA57.05%
0.825D Betts Seattle, WA; Aleksandar Zavaljevski Lake Stevens, WA55.26%
1.276Kamlesh Batra - Shiv Batra Mercer Island, WA56.15%
2.99222Elliot Kavesh Bellevue, WA; Colin Hooks Shoreline, WA60.64%

FLIGHT A KO - 10.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
8.043/4David Taylor - Chris Pesce - Lane Galloway Seattle, WA; Kathy Gilman Shoreline, WA
8.043/4Jeff Ford Redmond, WA; Kim Eng Issaquah, WA; Shawn Abernethy Seattle, WA; Mike Ring Mukilteo, WA
20.091Ray Miller - Eric Sieg Seattle, WA; Kevin Bolan Snohomish, WA; Mike Christensen Redmond, WA
14.062Ken Scholes Bellevue, WA; Harry Steiner - Henry Lortz Seattle, WA; Dave Setterholm Issaquah, WA; Emery Selymes Maple Valley, WA

0-2500 Bracketed KO 1 - 8.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
6.482Peggy Moen - Ed Shen Seattle, WA; Yat Sing Ma Lynnwood, WA; Allen Custer Edmonds, WA
9.261Matt Korol - Theo Korol - Kevin Cline Seattle, WA; David Hankins Kirkland, WA

0-2500 Bracketed KO 2 - 8.0 Tables

1:30 PM

MPsRankNames
4.402Larry Holdren - John Ellis - Susan Servais Bellevue, WA; Sharon Riddle Kirkland, WA
6.281Susan Tenborg Graham, WA; Margol Tucci Puyallup, WA; Kay Vaughan - Russell Vaughan Federal Way, WA

Open Stratified Pairs, Grass Roots Day - 13.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
9.041Ray Loftis - Patrick Dunn Bellevue, WA63.52%
1.6674Judy Hess Kirkland, WA; Kirby Baker Mill Creek, WA54.30%
6.78211William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA56.71%
2.22632Thomas Stever Bellevue, WA; Muhunthan Sivapragasam Redmond, WA54.65%
3.814Dave Grubbs Seattle, WA; Stephen Hosch Olympia, WA56.24%
2.865Corneliu Galer Mercer Island, WA; Dennis Heller Clinton, WA55.82%
1.255James Darcy Everett, WA; Nelson Davis Seattle, WA53.96%
5.0932Linda Kleinsasser Bellevue, WA; Maureen Schroder Kirkland, WA56.56%

0-750 Stratified Pairs, Grass Roots Day - 8.0 Tables

7:00 PM

MPs752NamesScore
0.874Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA52.68%
2.0722Kamlesh Batra - Shiv Batra Mercer Island, WA59.82%
1.55332Jeannie Falls - Bruce Baker-Harvey Seattle, WA56.25%
2.76111Craig Leonard Renton, WA; Jolanta Janowski Kirkland, WA61.01%
1.054/54/53Gene Gousie Seattle, WA; Ronald McMullen Shoreline, WA55.65%
1.024/54/5Eri Griffin Kenmore, WA; Peter Chow Woodinville, WA55.65%

Stratified Open Swiss Teams - 8.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
2.4821Glenn Young - James Thompson Seattle, WA; Beau Hovda Bothell, WA; Joseph Ulrich Arlington, WA57.00
3.301Mary McCune - Marty McCune - Cindy Glad Seattle, WA; Paul Schwaighart Normandy Park, WA59.00
1.86321Hugh Hendrickson Renton, WA; Tim Berta Sequim, WA; Bonnie Broders - Eileen Deutsch Port Townsend, WA47.00

0-750 Stratified Pairs - 9.0 Tables

1:30 PM

MPs752NamesScore
1.0252Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA53.70%
0.773Janet Meister Bellevue, WA; Karen Trenner Kirkland, WA52.78%
2.291Dee Patrick - Dennis Patrick Redmond, WA62.50%
1.293Bob Shelley - Carol Shelley Bellevue, WA58.56%
1.39421Jeanne Johnson Kirkland, WA; Sue Rewak Mukilteo, WA55.32%
1.0453D John Cunningham Lake Forest Pk, WA; Bill Davis Woodridge, IL55.09%
0.784Trish Webb - Dean Dubofsky Bellevue, WA54.63%
1.8521Eri Griffin Kenmore, WA; Peter Chow Woodinville, WA60.65%

Open Stratfied Pairs - 19.0 Tables

7:00 PM

MPsABCNamesScore
3.1873Glenn Young Seattle, WA; Joseph Ulrich Arlington, WA490.50
7.163Patti Hartley Kenmore, WA; Barbara Nist Seatac, WA520.81
1.983Hugh Hendrickson Renton, WA; Tim Berta Sequim, WA478.50
4.06621David Roselle Kirkland, WA; Paul Martin Duvall, WA497.92
9.542Ray Loftis - Patrick Dunn Bellevue, WA536.39
4.245Larry Pocock Vancouver, BC; Thomas Carmichael Mill Creek, WA501.50
12.721Dave Grubbs Seattle, WA; Stephen Hosch Olympia, WA540.69
5.4141Brad Bart Coquitlam, BC; Yue Su Vancouver, BC507.08
2.838Craig Zastera Woodinville, WA; Stanford Christie Kirkland, WA486.97
1.666Dave Walker Seattle, WA; Joel Fuhrman Kirkland, WA480.58
2.3742William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA484.19
1.754Alan Hendrickson North Bend, WA; Kent Harold Redmond, WA474.14
1.805Jonathan Nowitz Olympia, WA; Demeter Manning Tumwater, WA482.78

0-750 Stratified Pairs - 5.0 Tables

7:00 PM

MPs731NamesScore
1.801Dee Patrick - Dennis Patrick Redmond, WA59.50%
0.893/4D John Cunningham Lake Forest Pk, WA; Bill Davis Woodridge, IL57.50%
1.352Eri Griffin Kenmore, WA; Peter Chow Woodinville, WA59.00%
1.343/41Tracey Guice - Ivy French Seattle, WA57.50%
1.012Bruce Baker-Harvey - Jeannie Falls Seattle, WA52.50%

0-200 Swiss Teams - 4.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
1.0911Steven Levy Seattle, WA; Terry Block Bellevue, WA; Rod Waldbaum Kirkland, WA; Carl Berkenwald Mercer Island, WA38.00

0-2500 Bracketed Swiss 1 - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
5.892Tim White - Joel Castoriano - Renae Gunstone-White Mercer Island, WA; Diane Felure Seattle, WA96.00
4.423John Thomas - Charles Gravenkemper - Martin Gelfand Seattle, WA; Darla Perman Kent, WA81.00
7.851Adam Ruprecht - Chris Jarvis - Chris Pesce Seattle, WA; Cornel Galer Mercer Island, WA99.00

0-2500 Bracketed Swiss 2 - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
3.403Lorenzo Migliorini - Monty Gray - Craig Von Land Seattle, WA; Irv Sonkin Kirkland, WA78.00
4.542Hugh Hendrickson Renton, WA; Tim Berta Sequim, WA; Eileen Deutsch - Bonnie Broders Port Townsend, WA86.00
6.051Brad Tuor Enumclaw, WA; Marci Knipschield Stanwood, WA; Mike Perrault Puyallup, WA; Ozzie Dalan Renton, WA104.00

0-2500 Bracketed Swiss 3 - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
2.323Susan Waggoner - Alan Tesler - Brad Rind - Terry Jacobson Mercer Island, WA77.00
4.131Gary Corbett Bellevue, WA; Fred Fogg - Mike Hedreen Seattle, WA; Terry Kilbreath Edmonds, WA96.00
3.102Guilherme De Souza - Felipe Souza - Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA80.00

Open BAM Teams - 11.0 Tables

6:00 PM

MPsABCNamesScore
12.711/2Craig Zastera Woodinville, WA; Peiyush Jain Bothell, WA; Stanford Christie Kirkland, WA; Dave Grubbs Seattle, WA35.50
12.711/211Kim Eng Issaquah, WA; Michael Christensen - Jeffrey Ford Redmond, WA; Michael Ring Mukilteo, WA35.50
8.173Barbara Nist Seatac, WA; Doug Hansford Surrey, BC; Patti Hartley Kenmore, WA; Susan Peters Vancouver, BC35.00
6.1342Howard Epley - Karen Epley Kent, WA; Alan Epley - Steven Handley Edmonds, WA34.00