Lynnwood, WA

Puget Sound Regional Tournament Overalls

Aug 22, 2016 - Aug 28, 2016

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Kickoff Bracketed Knockout Teams 1 - 9.0 Tables

7:15 PM

MPsRankNames
21.342Joan Vernick - Mary Dougherty Santa Fe, NM; Polly Dunn - Patrick Dunn Bellevue, WA; Valentin Kovachev Las Vegas, NV
30.491Laurie Rowe Eugene, OR; Thomas Devine Ferndale, WA; Ron Beall Bellingham, WA; Kevin Bolan Snohomish, WA
12.203/4Dawn Campbell - Jon Bartlett Portland, OR; Robert Johnson Tigard, OR; Roger McNay Beaverton, OR
12.203/4Doug Hansford Surrey, BC; Barbara Nist Seatac, WA; Susan Peters Vancouver, BC; Patti Hartley Kenmore, WA

Kickoff Bracketed Knockout Teams 2 - 10.0 Tables

7:15 PM

MPsRankNames
5.453/4Dana Lawrence Kirkland, WA; Vivian Camandona Mill Creek, WA; Richard Swanson Bothell, WA; Ann Swanson Renton, WA
5.453/4Jim Windus Vancouver, WA; Gary Stephens Whitefish, MT; Jerry Woodman Woodland, WA; Marv Norden Peachland, BC
9.542Beau Hovda Bothell, WA; James Thompson Seattle, WA; Jacques Printz Vancouver, BC; Curt Peterson Shoreline, WA; Debbie Martignago Pitt Meadows, BC
13.631Tim White - Renae Gunstone-White Mercer Island, WA; Karen Rise Leavenworth, WA; Nobi Morris Wenatchee, WA

Kickoff Bracketed Knockout Teams 3 - 9.0 Tables

7:15 PM

MPsRankNames
8.981Paul Huntress Auburn, WA; Lynne Phillips Sammamish, WA; Leigh Castoldi Renton, WA; Paul Evanoff Kent, WA
3.593/4Susan Servais Bellevue, WA; Sharon Riddle Kirkland, WA; Debbie Perry Sammamish, WA; Lynne Castoldi La Quinta, CA
3.593/4Terry Adamik Henderson, NV; Richard Anderson Moses Lake, WA; Darlene Allen Squamish, BC; Denise Holst Courtenay, BC
6.292Duane Herzig Brier, WA; Muriel Budzien - Penn Curran Seattle, WA; Glenda Chambers Tucson, AZ

Charity Open Pairs - 24.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.445Chris Pesce - Shawn Abernethy Seattle, WA54.79%
7.44222Kamlesh Batra - Shiv Batra Mercer Island, WA63.62%
4.194Lynn Hays Veradale, WA; Corrine Joinette Edmonds, WA60.35%
1.2364Marilyn Helbig Bellevue, WA; Leeanne Creech Snoqualmie, WA51.74%
1.9294Margaret Gibson Port Moody, BC; Chen Wang Everett, WA56.64%
1.777Nick Tipton Lynnwood, WA; Robert Moore San Diego, CA58.71%
1.748Ronald Woodard - Gregory Trautman Olympia, WA57.73%
3.47533Susanne Sherburne - Rebecca Brown Bellingham, WA59.04%
5.583Thomas Kuehne Bermerton, WA; Florence Beaird Dallas, TX62.85%
2.486David Roselle Kirkland, WA; Paul Gelb Palm Springs, CA58.93%
9.92111Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA65.58%
1.535Terry Johnson Renton, WA; Paul Johnson Stanwood, WA50.87%

199er Stratified Pairs - 5.0 Tables

7:15 PM

MPsDENamesScore
1.5241Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA52.00%
1.861Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA66.00%
1.402Mary Greeniaus Redmond, WA; Nancy Price Medina, WA61.00%
1.142Bruce White Woodinville, WA; Larry White Redmond, WA51.00%
1.053Beverly Walker Vancouver, WA; Carol Wilkinson Thousand Palms, CA59.00%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 6.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
1.203Judith Cotner-Montoya - Janet Harvey Seattle, WA48.75%
1.134/5V Louise Saylor Spokane, WA; Martha Burdick Liberty Lake, WA50.83%
1.703Suanne Blair Morehead, KY; John Jensen Maysville, KY57.08%
3.031Judy Stilson Everett, WA; Ralph Zack Eugene, OR62.08%
2.84211Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA57.50%
1.603Grant Deger - Louise Lott Bellingham, WA53.75%
2.1342Yat Sing Ma Lynnwood, WA; Allen Custer Edmonds, WA55.83%
1.614/52Gary Griesmeyer Tumwater, WA; Paul Sekulich Olympia, WA50.83%

Stratified Open Swiss Teams - 40.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.475Mirjana Reams - Douglas Wake - Nick Nichols Seattle, WA; Tom Robinette Kent, WA74.00
13.132John Moffat Bellingham, WA; Dave Westfall Spokane, WA; Ken Christiansen Bothell, WA; Stanford Christie Kirkland, WA114.00
5.972Bill Angus Maple Ridge, BC; Robert Walters New Westminster, BC; Audrey Wass - Steve Estvanik Seattle, WA91.00
4.483Kathy Gilman Shoreline, WA; Michael Ring Redmond, WA; Jonathan Forde Geneva, NY; Doug Anderson Quincy, MA88.00
3.3152Lowell Bassett Kirkland, WA; Valerie Lycette Issaquah, WA; Marilyn Steele - Lucie Fritz Richland, WA85.00
3.898Daniel Hoekstra Portland, OR; Bjorgvin Kristinsson Minneapolis, MN; Gert Wiitala Port Angeles, WA; Paul Gelb Palm Springs, CA96.00
5.835Nicholas Stock North Vancouver, BC; Les Fouks Vancouver, BC; William Ge - Eric Pan Burnaby, BC105.00
3.509G Gard Hays Veradale, WA; Cameron Doner Surrey, BC; Charles James - Andrea James Auburn, WA95.00
2.136/7Ivor Philips - Marilyn Philips Bellevue, WA; Art Silvas - Lee Silvas Renton, WA83.00
4.4141Patrick Johnson - Elizabeth Axford - Bill McGeary - Sheryl Clough Clinton, WA87.00
3.1810Paul Schwaighart Normandy Park, WA; Helen Abbott Mercer Island, WA; Ronald Tracy Edmonds, WA; Donna Bailey Bothell, WA93.00
2.136/7Susanne Thomas Coupeville, WA; A Kuo Anacortes, WA; Mardi Dennis Oak Harbor, WA; Joseph Ulrich Arlington, WA83.00
9.843Brad Sands - Dave Walker - David Binney Seattle, WA; Carl Wilson Tacoma, WA110.00
2.483Ruthann Quinn - Dave Drischell - Terry Graham Seattle, WA; Susan Cothern Woodinville, WA79.00
1.864Yuri Wiitala Kirkland, WA; Susan Waggoner Mercer Island, WA; Razon Johnson Kingston, WA; Tim Berta Sequim, WA78.00
7.384Sun-O Ho Redmond, WA; David Hildebrand Lake Forest Pk, WA; Craig Zastera Woodinville, WA; John Stafford Seattle, WA106.00
7.9661Ernst Staudt Everett, WA; Evan Stoll, Jr Kingston, WA; Tommy Bailey Shoreline, WA; Larry Pilger Arlington, WA103.00
17.501Sandra Scholes - Ken Scholes Bellevue, WA; Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC118.00
4.387John Cox Saint Maries, ID; Richard D'Litzenberger Leavenworth, WA; Christopher Class - Vern Nunnally Sequim, WA98.00

199er Stratified Pairs - 18.0 Tables

1:00 PM

MPsDEFNamesScore
2.6022David Mac Auley Bellingham, WA; Tracey Guice Seattle, WA63.39%
1.743/43/41Terry Johnson Renton, WA; Paul Johnson Stanwood, WA62.80%
1.31552Chuck Shively - Gretchen Shively Seattle, WA59.82%
3.4711Patricia Robbins - Orrin Robbins Olympia, WA64.88%
0.834Sue Rewak Mukilteo, WA; Mary Kate Feie54.76%
1.183James Johnson Puyallup, WA; Steve Gillett Tacoma, WA57.14%
0.555Robert Tilley - Yoko Tilley Bellevue, WA48.21%
0.8266Lola Leen Bellevue, WA; Patricia Johnson Sammamish, WA59.52%
1.713/43/4Jacqueline Hennes Seattle, WA; John Holtman Laguna Woods, CA62.80%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.3553Beth McCaslin - John McCaslin Kirkland, WA59.62%
2.563Louise Lombard Wenatchee, WA; Donna Gerard Mill Creek, WA62.18%
0.996Grant Deger - Louise Lott Bellingham, WA53.85%
1.164Jim Burbidge Federal Way, WA; Marilyn Torosian Palm Desert, CA49.04%
1.7664Ken Fox - Maxine Ogino Seattle, WA57.69%
1.5553Karen Hudesman Seattle, WA; Bradley Rind Mercer Island, WA57.05%
0.875Kwanshing Hui Palm Springs, CA; John Stroud Palm Desert, CA48.88%
4.551Anant Gokhale - Kumud Gokhale Edmonds, WA66.51%
0.996Margaret Sebastian Bellevue, WA; Joyce Williamson Kirkland, WA55.45%
1.086Genie Reynolds - Jeff Reynolds San Francisco, CA57.53%
3.13422Yoko Reilly Redmond, WA; Carlose Souza60.26%
4.17211Larry Holdren - Myrtis Holdren Bellevue, WA64.26%

Stratified Open Pairs - 28.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
2.456Julius Budos Bellevue, WA; Stephen Kalish Redmond, WA703.78
3.2792William Campbell Mercer Island, WA; Judith Dubester Seattle, WA676.72
7.024Dell Berg Redmond, WA; Yayoi French Kirkland, WA755.42
5.97103Alan Hendrickson North Bend, WA; Kent Harold Redmond, WA724.34
7.68511Allen Sussman Mercer Island, WA; Terence Block Bellevue, WA755.16
5.7662Gary Haldane - Sharon Miller Issaquah, WA755.02
2.565Barbara Keller Juneau, AK; Roger Putnam Redmond, WA706.98
4.167Russell Johnson - Gregory Trautman Olympia, WA748.84
3.889Dennis Heller - Connie Heller Clinton, WA726.02
3.8814Dudley Brown Grandview, WA; Edith DeShaw Seattle, WA708.00
1.455Nora Demmert - Linda Allen Bellingham, WA620.66
1.844Moises Saul Bellevue, WA; Irving Sonkin Kirkland, WA625.48
2.3813Barbara Schultz Shawnigan Lake, BC; Nancy Merry Duncan, BC717.72
2.453Susan Andonian Yarrow Point, WA; Carolyn Roe Seattle, WA638.00
1.947Eric Sieg Seattle, WA; Michael Christensen Redmond, WA694.84
12.472Harry Steiner Seattle, WA; Yoko Barnett Kirkland, WA781.52
9.353Rhoda Tafler Richmond, BC; Kathy Bye Burnaby, BC773.72
16.631Thomas Carmichael Kennesaw, GA; Steve Beatty Mill Creek, WA788.48
2.7712Diana Thompson Bellevue, WA; Phyllis Gravitz Mercer Island, WA718.96
3.708Phyllis Rakevich Tumwater, WA; Ronald Woodard Olympia, WA729.50
3.24114Victor Bremson Seattle, WA; Martin Gelfand Mercer Island, WA721.30
5.548Anne S Kao Bellevue, WA; Jerry Tierney North Bend, WA687.20

199er Stratified Pairs - 8.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.002James Horrell - Barbara Horrell Redmond, WA45.24%
1.672Keith Rosenthal - Carol Rosenthal Sammamish, WA58.63%
0.794Thomas Shannon - Peggy Shannon-Brown Lake Havasu Cit, AZ49.40%
2.2311Rodney Waldbaum Kirkland, WA; Carl Berkenwald Mercer Island, WA63.10%
0.785Carolyn Wyman Beaux Arts, WA; Lynne Rigby Redmond, WA57.44%
1.053William Ophoff - Don Gurski Surrey, BC52.08%
1.403/421Colin Hooks Shoreline, WA; Elliot Kavesh Bellevue, WA57.74%
1.103/4William Rusby Camano Island, WA; Rhonda Hardy San Jose, CA57.74%

(Tue-Sat) Evening Side Game - 12.5 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.9562Steven Levy Seattle, WA; Jeremy Gulley Redmond, WA55.07%
3.2722Chris Pesce - David Taylor Seattle, WA66.10%
1.7654Margaret Sebastian Bellevue, WA; Joyce Williamson Kirkland, WA55.68%
4.3611Steven Pessin - Ginny Stark Eugene, OR67.31%
1.104Janet Banning West Vancouver, BC; Wendy McCrea North Vancouver, BC53.98%
1.884John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB56.99%
2.60651Jean-Philipp Weber - Russell Page Victoria, BC55.12%
0.825Robert Main - Sharon Main Vancouver, BC49.65%
2.4533Jane Shimokura - Howard Shimokura Vancouver, BC59.85%
1.463Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA54.55%

Wed/Thur Morning Open Swiss Teams - 10.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
2.9542Jim Windus Vancouver, WA; Jerry Woodman Woodland, WA; Marv Norden Peachland, BC; Gary Stephens Whitefish, MT66.00
5.2521John McCaslin - Beth McCaslin Kirkland, WA; Joan Bickel Bellevue, WA; Edith Huffman Redmond, WA73.00
2.072Ann Romeo Sammamish, WA; Bill Angus Maple Ridge, BC; Russell LaForce Redmond, WA; David Peeples Moses Lake, WA49.00
2.7631Karen Madison East Wenatchee, WA; Karen Rise - Chuck Reppas Leavenworth, WA; Steven Lachowicz Wenatchee, WA64.00
3.943Suzanne Boruta - Michael Boruta Anacortes, WA; Sandra Robson New Westminster, BC; Gene Fomin Glacier, WA70.00
0.421Mary Dougherty - Joan Vernick Santa Fe, NM; Valentin Kovachev Las Vegas, NV; Michael Christensen Redmond, WA; Eric Sieg Seattle, WA86.00

(Tue-Sat) Morning Side Game - 7.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
2.1352Ralph Moskowitz Laguna Woods, CA; Barbara Shortwell Manhattan Beach, CA57.08%
3.221Robert Hope Provost, AB; John Coone Vernon, BC66.25%
1.9931Gary Griesmeyer Tumwater, WA; Paul Sekulich Olympia, WA53.33%
1.983Rudolph Lisa Kirkland, WA; Elizabeth Fujii Sammamish, WA59.17%
1.394Genie Reynolds - Jeff Reynolds San Francisco, CA57.92%
1.4942Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA45.00%
2.8421James Thompson Seattle, WA; Paula Strand Kirkland, WA60.42%

Mid-Week Bracketed Knockout Teams 1 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
16.983/4Emery Selymes Maple Valley, WA; Nicholas Stock North Vancouver, BC; David Setterholm Issaquah, WA; Les Fouks Vancouver, BC
16.983/4Alan Gailfus - Debbie Gailfus Carlsbad, CA; William Velick - Diane Velick Laguna Beach, CA
42.441Vicki Rauscher Shoreline, WA; John Schermer Seattle, WA; Thomas Carmichael Kennesaw, GA; Steve Beatty Mill Creek, WA
29.712Monica Angus West Vancouver, BC; Susan Peters Vancouver, BC; Doug Hansford Surrey, BC; Rock Shi Yan Richmond, BC

Mid-Week Bracketed Knockout Teams 2 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
9.543/4Shirley Titone - Joseph Titone - Lynda Hirst - Charles Burns Vancouver, WA
9.543/4James Smith Mapleton, OR; Albert Wilson Jr Brookings, OR; Jay Brandt - Gay Parrish Bellingham, WA
23.851Leo Schwartz Mill Creek, WA; Ole Godefroy - Julie Godefroy Bellevue, WA; William O'Brien Mountlake Ter, WA
16.702Ann Romeo Sammamish, WA; John Massman III Seattle, WA; Galen Hesson Shoreline, WA; Karen Westerlund Kirkland, WA

Mid-Week Bracketed Knockout Teams 3 - 16.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
7.403/4Mary Jo Boarman Seattle, WA; Vivian Camandona Mill Creek, WA; Yat Sing Ma Lynnwood, WA; Allen Custer Edmonds, WA
7.403/4Bill King - Larry Verrall Mount Vernon, WA; Michael Walker Vancouver, WA; Darryl Hendershot Thousand Palms, CA
12.962Shirley Hayes - Frank Alexandro Kirkland, WA; Gilda Joyce - Tony Joyce Medina, WA
18.511Steve Estvanik - Audrey Wass Seattle, WA; Bill Angus Maple Ridge, BC; Robert Walters New Westminster, BC

Mid-Week Bracketed Knockout Teams 4 - 16.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
5.193/4Karen Madison East Wenatchee, WA; Karen Rise - Chuck Reppas Leavenworth, WA; Steven Lachowicz Wenatchee, WA
5.193/4Mary Wondra Lopez, WA; Marilyn Knipp Delta, BC; Marlene Sumi Burnaby, BC; Tom Cotton Surrey, BC
9.092Debbie Perry - Ruth Rugh Sammamish, WA; Elsie Nogle Bellevue, WA; Marianne Timmins Redmond, WA
12.981Dave Drischell - Jim Stickman - Martha Potter - Terry Graham Seattle, WA

199er Stratified Pairs - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.543Frances Smith - Robert Smith Langley, WA58.93%
2.7311Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA68.45%
1.674/52Michael O'Neal - Barbara O'Neal Issaquah, WA58.63%
0.803Robert Tilley - Yoko Tilley Bellevue, WA50.30%
1.014/5Mary Blanchett Issaquah, WA; James Downing Redmond, WA58.63%
2.052Carolyn Giffin - Robert Giffin Mill Creek, WA61.90%
1.253Marjorie Bathum Bellevue, WA; Joanne Kerr Kirkland, WA56.25%
1.0752Judy Fisher Redmond, WA; Barbara Baierle Snohomish, WA50.60%
0.656George Hubman Palm Desert, CA; Katy Titcomb Seattle, WA58.04%
1.4341Ronald Miller - Maritza Clough Bellingham, WA53.87%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 14.5 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.0464Susan Taylor Renton, WA; Gail Fraser Snohomish, WA54.33%
3.562Jennifer Ballantyne Vancouver, BC; David Taylor Seattle, WA63.94%
2.99422Larry Holdren - Myrtis Holdren Bellevue, WA56.42%
0.9764Bruce Massie Cochrane, AB; Roberta Tarr Clinton, WA51.92%
2.2453Paula Strand Kirkland, WA; James Thompson Seattle, WA56.25%
2.673Anant Gokhale - Kumud Gokhale Edmonds, WA61.63%
4.74111Gary Jun Ye - Julia Yan Ye Bothell, WA65.28%
1.4653David Mack - Colin Charlton Bellevue, WA52.24%

A/B Open Pairs - 22.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
12.744Barbara Nist Seatac, WA; Patti Hartley Kenmore, WA527.38
2.205Monty Gray - Thomas Brown Seattle, WA468.35
6.049Julie Smith Vancouver, BC; June Keith New Westminster, BC497.91
8.636Gregory Trautman Olympia, WA; Joe Norkoski Lacey, WA524.85
4.1253Kent Harold Redmond, WA; Alan Hendrickson North Bend, WA481.65
3.5364Xiang Tu Bellevue, WA; Yinsheng Tu Vancouver, BC474.62
5.2142Thomas Kuehne Bermerton, WA; Nancy Sjoblom Tumwater, WA494.35
9.26102David Binney Seattle, WA; Joel Castoriano Mercer Island, WA496.92
22.642Robert Bjorge - John Moffat Bellingham, WA544.04
7.557Ray Loftis Bellevue, WA; Ken Christiansen Bothell, WA513.47
6.951131Anne S Kao Bellevue, WA; Jerry Tierney North Bend, WA496.91
30.191Dave Grubbs Seattle, WA; Stephen Hosch Olympia, WA550.97
16.983Kevin Bolan Snohomish, WA; Eric Sieg Seattle, WA542.00
10.065Howard Epley Kent, WA; Craig Zastera Woodinville, WA526.65
12.3581Connie Marfell Milwaukee, OR; Eurydice Nours Richmond, BC502.35

Gold Rush Pairs - 27.0 Tables

7:15 PM

MPsPQRNamesScore
2.4361Wendy McCrea North Vancouver, BC; Janet Banning West Vancouver, BC633.00
1.8414Gordon Sawyer Seattle, WA; Lyn Tierney Federal Way, WA595.50
1.9153Nora Demmert - Linda Allen Bellingham, WA569.50
2.2442Tracey Guice Seattle, WA; David Mac Auley Bellingham, WA578.50
3.594Trish Webb - Dean Dubofsky Bellevue, WA640.00
8.501Leigh Castoldi Renton, WA; Paul Evanoff Kent, WA739.00
2.981131Rodney Waldbaum Kirkland, WA; Carl Berkenwald Mercer Island, WA606.00
2.5064Jolanta Janowski - Steven Mark Lewis Kirkland, WA552.00
2.995Lisa Caras - Brenda Schonfeld Los Angeles, CA635.50
1.898Gary Griesmeyer Tumwater, WA; Paul Sekulich Olympia, WA620.00
1.2113Richard Sentner Bow, WA; William Pontius Burlington, WA596.00
6.382D Jean Gilliland Port Townsend, WA; Louis Bohannan Port Ludlow, WA644.00
2.1372Carl Ostertag - James Lapinski Coupeville, WA629.50
1.5510Susanna Hunter - Susanne Sherburne Bellingham, WA609.00
1.709Joan Greening Redmond, WA; Sue Huberty Bellevue, WA619.50
1.5212Fred Parkinson - Lee Parkinson Tacoma, WA596.50
4.783Genevieve Wilson Brookings, OR; Ellen Heck Allen, TX642.00

Swiss Teams (Board-a-Match) - 14.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
3.3621Joseph Ulrich Arlington, WA; Dex Stuberg Seattle, WA; Terrance Chinn Bellevue, WA; Gary Matsumoto Spokane, WA350.00%
1.721Eileen Deutsch - Bonnie Broders Port Townsend, WA; Tim Berta Sequim, WA; Razon Johnson Kingston, WA287.50%
4.481Gerry Marshall Calgary, AB; Jim Aitken Bellevue, WA; Sun-O Ho Redmond, WA; David Hildebrand Lake Forest Pk, WA500.00%
1.664/5Renae Gunstone-White - Tim White Mercer Island, WA; Connie Heller - Dennis Heller Clinton, WA312.50%
2.523Rhonda Foster - Gerry McCully Victoria, BC; Sandra Scholes - Ken Scholes Bellevue, WA337.50%
1.822Bryan Gerard - Dennis Duryea Bellevue, WA; Joyce Williamson Kirkland, WA; Dianne Cox Redmond, WA300.00%
1.664/5Ronald Tracy Edmonds, WA; Donna Bailey Bothell, WA; Robert Richardson - Patrick Johnson Clinton, WA312.50%

199er Stratified Pairs - 6.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.9811Valerie Wilson - Nancy Newton White Rock, BC56.25%
1.2232Kent Koprowicz Seattle, WA; Colin Hooks Shoreline, WA52.92%
0.844William Rusby Camano Island, WA; Rhonda Hardy San Jose, CA52.50%
0.923Janet Meister - Charlotte Riviera Bellevue, WA50.42%
1.492Mary Blanchett Issaquah, WA; James Downing Redmond, WA55.42%

(Tue-Sat) Evening Side Game - 13.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
2.305/65/61David Peeples Moses Lake, WA; Beverly Walker Vancouver, WA54.17%
2.4533Chen Wang Everett, WA; Gary Jun Ye Bothell, WA56.73%
0.974Margaret Sebastian - Leslie Milstein Bellevue, WA48.88%
4.3611Allen Hamm - Janet Geoffroy Seattle, WA59.13%
1.732Valerie Lycette Issaquah, WA; Karen Hudesman Seattle, WA52.24%
1.293Irving Sonkin Kirkland, WA; Craig Von Land Seattle, WA50.00%
1.615/65/6John Thomas Seattle, WA; Darla Perman Renton, WA54.17%
3.2722Gary Stephens Whitefish, MT; Marv Norden Peachland, BC58.97%
1.8444Jules Bue Kent, WA; Stephen Wise Everett, WA55.13%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 9.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
1.524Richard Sentner Bow, WA; Judy Stilson Everett, WA56.25%
2.3041Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA52.68%
2.422V Louise Saylor Spokane, WA; Martha Burdick Liberty Lake, WA55.06%
3.2231Grant Deger - Louise Lott Bellingham, WA57.44%
1.7352Gary Griesmeyer Tumwater, WA; Paul Sekulich Olympia, WA51.79%
1.293Rona Visser Bellevue, WA; Wendy Wilson Los Angeles, CA49.11%
1.145Rudolph Lisa Kirkland, WA; Elizabeth Fujii Sammamish, WA55.65%
0.974Blythe Bartlett - Perry Cowgill Vashon, WA47.32%
3.601Jeff Reynolds - Genie Reynolds San Francisco, CA63.10%
1.813Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC53.27%
2.702John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB58.04%

Compact Knockout Teams 1 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
6.164Gerry Marshall Calgary, AB; Jim Aitken Bellevue, WA; Sun-O Ho Redmond, WA; David Hildebrand Lake Forest Pk, WA
7.923Dawn Campbell - Jon Bartlett Portland, OR; Robert Johnson Tigard, OR; Roger McNay Beaverton, OR
12.312Daniel Hoekstra Portland, OR; Bjorgvin Kristinsson Minneapolis, MN; Bill Cook Louisville, KY; Robert Todd Tallahassee, FL
17.591Polly Dunn - Patrick Dunn Bellevue, WA; Joan Vernick Santa Fe, NM; Valentin Kovachev Las Vegas, NV

Compact Knockout Teams 2 - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
4.243Ernst Staudt Everett, WA; Craig Roloff Edmonds, WA; Tommy Bailey Shoreline, WA; Evan Stoll, Jr Kingston, WA
3.304Leeanne Creech Snoqualmie, WA; Marilyn Helbig - Linda Kleinsasser Bellevue, WA; Dana Lawrence Kirkland, WA
9.431Ginny Stark - Steven Pessin Eugene, OR; Bert Adams - Carolyn Adams Steilacoom, WA
6.602Paul Bartron - Jerry Thorpe Tacoma, WA; Joe Collier - Shirley Kuhlman Federal Way, WA

Compact Knockout Teams 3 - 16.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
2.364Nancy Price Medina, WA; Mary Greeniaus - Larry White Redmond, WA; Carolyn Wyman Beaux Arts, WA
6.731Janice Nelsen Puyallup, WA; David Erickson - Maggie Burke - Steven Larson Tacoma, WA
3.033Craig Von Land Seattle, WA; Irving Sonkin Kirkland, WA; Hugh Hendrickson Renton, WA; Edwin Nordstom Santa Fe, NM
4.712Karen Hudesman - Judith Dubester Seattle, WA; Valerie Lycette - Christine McKenna Issaquah, WA

199er Stratified Pairs - 11.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
0.656Ellen Collins - Philip Collins Seattle, WA55.65%
0.9454Janet Meister - Charlotte Riviera Bellevue, WA57.14%
2.2221Jeanne Johnson Kirkland, WA; Barbara Sivertsen Edmonds, WA61.31%
1.6732Bobbie Baronsky Seattle, WA; Jane Gates Palm Desert, CA60.42%
0.654James Monroe - Dorothy Monroe Edmonds, WA51.79%
1.2543Lorraine Almy - Donald Almy Edmonds, WA58.63%
2.601George Hubman Palm Desert, CA; Michael Servais La Quinta, CA61.52%
0.863Brigid Boman - Marianne Hoffman Redmond, WA51.87%
1.152Robert Tilley - Yoko Tilley Bellevue, WA52.89%
1.5351Steven Levy - Ted Klastorin Seattle, WA55.18%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 15.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.133Elaine Vona - Mary Miller Redmond, WA54.01%
3.795/61Barbara Keller Juneau, AK; Margo Putnam Redmond, WA57.53%
3.562Suanne Blair Morehead, KY; John Jensen Maysville, KY64.42%
1.335Dianne Cox Redmond, WA; Joyce Williamson Kirkland, WA50.16%
1.604Susan Taylor Renton, WA; Gail Fraser Snohomish, WA50.64%
2.044Allen Reiter - Adam Reiter Bellevue, WA58.17%
2.8421Diane Parker Medina, WA; Barbara Aydelott Edmonds, WA54.17%
1.293Bob Shelley - Carol Shelley Bellevue, WA49.52%
0.974Larry Holdren - Myrtis Holdren Bellevue, WA47.44%
1.7362Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC49.84%
4.741John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB65.87%
2.673Gene Fomin Glacier, WA; Sandra Robson New Westminster, BC63.30%
1.315/6John Kamb - Wilma Kamb Mount Vernon, WA57.53%

A/B Open Pairs - 30.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
4.3514Corrine Joinette Edmonds, WA; Jessie Brunswig Kirkland, WA685.50
3.8152Harriett Kessinger - Terry Nagel Eugene, OR675.00
24.4721T Brian Zaugg Burien, WA; Michael Ring Redmond, WA768.00
4.6613Stu Swan - Hadi Allahverdian Portland, OR696.00
18.353Thomas Devine Ferndale, WA; Robert Bjorge Bellingham, WA766.00
3.2663Eric Sieg Seattle, WA; Dong Yan Sammamish, WA667.00
10.885Kevin Bolan Snohomish, WA; Ron Beall Bellingham, WA753.50
1.934William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA650.00
7.258Regenia Butler Lacey, WA; Gregory Trautman Olympia, WA728.50
2.867M Brennan Bellingham, WA; Michael Boruta Anacortes, WA663.00
9.326Louallen Thomassen Hot Springs Vlg, AR; Allan Lazar Seattle, WA740.50
6.42123Jonathan Forde Geneva, NY; Doug Anderson Quincy, MA706.50
4.821541Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC675.50
1.915Nancy Sjoblom Tumwater, WA; Thomas Kuehne Bermerton, WA646.00
5.9310Maurice Blustein - Marilyn Breeze Bellevue, WA713.00
8.57112Gary Haldane - Sharon Miller Issaquah, WA709.50
32.631Henry Lortz - David Baer Seattle, WA782.00
13.774Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC756.00
8.167Phyllis Rakevich Tumwater, WA; Joe Norkoski Lacey, WA734.00
6.539Helen Abbott Mercer Island, WA; Cynthia Glad Seattle, WA716.50

Gold Rush Pairs - 26.0 Tables

7:15 PM

MPs732NamesScore
2.386Fred Parkinson - Lee Parkinson Tacoma, WA633.86
1.5010Jim Burbidge Federal Way, WA; Franklin Tiangsing Auburn, WA605.41
1.463Darlene Allen Squamish, BC; Denise Holst Courtenay, BC552.82
4.6532Marilyn Widlan - Sheldon Widlan Seattle, WA670.59
1.8484Tony Marshall Seattle, WA; Gary Corbett Bellevue, WA617.64
1.7611Rose Marie Norton-Nader - John Nader Bellingham, WA603.64
8.271Eri Griffin Kenmore, WA; Peter Chow Woodinville, WA696.73
2.117Marian Wolfe - Leo Wolfe Seattle, WA617.77
6.20211Susan Servais Bellevue, WA; Sharon Riddle Kirkland, WA685.27
2.76532Linda Allen - David Mac Auley Bellingham, WA638.64
1.68136Bill Davis Woodridge, IL; D John Cunningham Lake Forest Pk, WA596.77
1.62125Glen Scroggins Olympia, WA; Rosemay Vazeux Seattle, WA598.64
3.494Margaret Sebastian - Leslie Milstein Bellevue, WA650.00
1.689Kurt Lichtenberg - John Ellis Bellevue, WA612.45

Stratified Open Swiss Teams (VP) - 27.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.153/4Karen Madison East Wenatchee, WA; Karen Rise - Chuck Reppas Leavenworth, WA; Steven Lachowicz Wenatchee, WA41.00
6.911John Cox Saint Maries, ID; Richard D'Litzenberger Leavenworth, WA; Vern Nunnally - Christopher Class Sequim, WA59.00
4.403/41Thomas Stever - Julius Budos Bellevue, WA; Kenneth Etheredge - Muhunthan Sivapragasam Redmond, WA53.00
2.895/62/3Yuri Wiitala Kirkland, WA; Gert Wiitala Port Angeles, WA; Gary Stephens Whitefish, MT; Marv Norden Peachland, BC52.00
1.046Ron Jakosh - Suzanne Boruta Anacortes, WA; Jennifer Beall Bellingham, WA; Margery Erickson Marysville, WA44.00
3.413/4David Setterholm Issaquah, WA; Emery Selymes Maple Valley, WA; Nicholas Stock North Vancouver, BC; Les Fouks Vancouver, BC53.00
1.8674Curt Peterson Shoreline, WA; Melinda Westgate Mercer Island, WA; John Emmerson Federal Way, WA; Carol Schroeder Redmond, WA46.00
1.395Mary Jo Boarman Seattle, WA; Allen Custer Edmonds, WA; Yat Sing Ma Lynnwood, WA; Vivian Camandona Mill Creek, WA45.00
1.752Ruthann Quinn Seattle, WA; Susan Cothern Woodinville, WA; Lisa Brock Kirkland, WA; Linda Longmire Yarrow Point, WA43.00
1.153/4James Dukelow Jr Benton City, WA; Marilyn Steele - Lucie Fritz Richland, WA; Lowell Bassett Kirkland, WA41.00
2.895/62/31Edee Rumley - Diane Griffiths Langley, BC; Stephanie Williams - Ron Williams Delta, BC52.00
5.182Baixiang Liu - Tao Feng Burnaby, BC; Jack Lee Richmond, BC; James Wu Surrey, BC55.00

(Tue-Sat) Evening Side Game - 14.5 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
2.044Gene Fomin Glacier, WA; Sandra Robson New Westminster, BC59.22%
1.786/74/54/5Pete Cowles Seattle, WA; Clay Laughary Renton, WA54.51%
2.45533Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA59.05%
1.056Jane Shimokura - Howard Shimokura Vancouver, BC50.70%
1.036Lyn Tierney Federal Way, WA; Yvonne Kirkland Seatac, WA53.84%
1.786/74/54/5Kathy Gilman Shoreline, WA; Lane Galloway Seattle, WA54.51%
3.27322Stephen Ottridge - Paul Fournier Vancouver, BC61.68%
4.74111John Krah - Daniel Poore Seattle, WA64.74%
3.562James Thompson Seattle, WA; Dudley Brown Grandview, WA62.79%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 15.0 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
1.164Chuck Reppas Leavenworth, WA; Steven Lachowicz Wenatchee, WA53.98%
3.562Mary Dougherty Santa Fe, NM; Valentin Kovachev Las Vegas, NV60.98%
3.13322Richard Sentner Bow, WA; William Pontius Burlington, WA60.80%
0.915Roberta Tarr Clinton, WA; Bruce Massie Cochrane, AB52.46%
2.0454Gary Stephens Whitefish, MT; Marv Norden Peachland, BC57.20%
1.5563Karen Rise Leavenworth, WA; Karen Madison East Wenatchee, WA55.49%
1.4665Stephen Pickett Vancouver, BC; Shelley Burns North Vancouver, BC56.63%
4.74111Mary Wondra Lopez, WA; Marilyn Knipp Delta, BC64.58%
2.3543Steven Pessin - Ginny Stark Eugene, OR58.33%

199er Stratified Pairs - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.84421Marianne Hoffman Redmond, WA; Cindy Hamilton Sammamish, WA58.97%
2.981George Hubman Palm Desert, CA; Michael Servais La Quinta, CA71.00%
1.38532Linda Kitchen North Bend, WA; Jane McClure Carnation, WA58.50%
0.865Margaret Shoosmith - John Shoosmith Redmond, WA56.33%
2.4521Lola Leen Bellevue, WA; Carolyn Wyman Beaux Arts, WA61.76%
0.654Mary Jo Eldenburg Kirkland, WA; Mary Geraghty Bellevue, WA53.17%
1.683David Mac Auley - Linda Allen Bellingham, WA60.92%
1.03643Joanne Kerr Kirkland, WA; Elaine Lotzkar Mercer Island, WA56.61%
0.626Judith Cotner-Montoya - Janet Harvey Seattle, WA53.34%

Weekend Bracketed Knockout Teams 1 - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
16.743/4Charles James - Andrea James Auburn, WA; Ross Willingham Jr Federal Way, WA; Jules Bue Kent, WA
29.302Henry Lortz Seattle, WA; G Gard Hays Veradale, WA; Ron La Cour Freeland, WA; Ronald Tracy Edmonds, WA
41.851Baixiang Liu - Tao Feng Burnaby, BC; Jack Lee Richmond, BC; James Wu Surrey, BC
16.743/4Jon Bartlett - Dawn Campbell Portland, OR; Robert Johnson Tigard, OR; Roger McNay Beaverton, OR

Weekend Bracketed Knockout Teams 2 - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
8.803/4Joel Fuhrman Kirkland, WA; Muhunthan Sivapragasam Redmond, WA; Galen Hesson Shoreline, WA; John Massman III Seattle, WA
8.803/4Kevin Cline - Theo Korol - Matt Korol Seattle, WA; David Hankins Kirkland, WA
22.001Marlene Powell Vancouver, BC; Myra Johnston North Vancouver, BC; Edgar L'Heureux White Rock, BC; Chuck Irwin Surrey, BC
15.402Tim White - Renae Gunstone-White Mercer Island, WA; Becky Stevens - Michael Christensen Redmond, WA

Weekend Bracketed Knockout Teams 3 - 9.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
10.172Ernst Staudt Everett, WA; Evan Stoll, Jr Kingston, WA; Tommy Bailey Shoreline, WA; Larry Pilger Arlington, WA
5.813/4Marnie Hueston Victoria, BC; Shirley Charters Duncan, BC; Vivian Camandona Mill Creek, WA; Mary Jo Boarman Seattle, WA
5.813/4Gail Fraser Snohomish, WA; Martin Gelfand Mercer Island, WA; Charles Gravenkemper Seattle, WA; Darla Perman Renton, WA
14.531Xiang Tu Bellevue, WA; Yinsheng Tu Vancouver, BC; David Huang - Alex Chuang Burnaby, BC

Weekend Bracketed Knockout Teams 4 - 13.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
8.112Jerry Kilner Bellevue, WA; Larry Baum - Krishna Rustagi Seattle, WA; Sonia Arsene San Luis Obispo, CA
4.633/4Karen Hudesman - Donald Stark - Monty Gray - Mirjana Reams Seattle, WA; Terry Jacobson - Bradley Rind Mercer Island, WA
11.581Lindsey Smith Redmond, WA; Leslie Milstein Bellevue, WA; Gilda Joyce - Tony Joyce Medina, WA
4.633/4David Rosenberg Paradise Valley, AZ; Barry Rothstein Long Beach, CA; Lynn Shapley Redmond, WA; Douglas Wake Seattle, WA

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.563Gene Fomin Glacier, WA; Ronald Woodard Olympia, WA61.06%
3.412Garry Skoropada Maple Ridge, BC; Robert Hope Provost, AB61.22%
0.825Monty Gray - Mirjana Reams Seattle, WA47.92%
1.964Suanne Blair Morehead, KY; John Jensen Maysville, KY58.97%
2.136/733Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC56.89%
0.906Jane Shimokura - Howard Shimokura Vancouver, BC51.12%
0.956/7John Kamb - Wilma Kamb Mount Vernon, WA56.89%
4.55111Mary Wondra Lopez, WA; Marilyn Knipp Delta, BC61.70%
1.6044Ann Swanson Renton, WA; Richard Swanson Bothell, WA53.85%
1.265Ralph Moskowitz Laguna Woods, CA; Barbara Shortwell Manhattan Beach, CA52.24%
2.84522Terry Johnson Renton, WA; Paul Johnson Stanwood, WA58.33%

A/B Open Pairs - 28.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
5.3811Dave Grubbs Seattle, WA; Stephen Hosch Olympia, WA724.24
3.4675Dennis Duryea - Julius Budos Bellevue, WA663.90
4.3114Jessie Brunswig Kirkland, WA; Lynn Hays Veradale, WA713.88
2.176Allen Hamm - Janet Geoffroy Seattle, WA637.90
10.38721Barbara Higgins Redmond, WA; Alan Tesler Mercer Island, WA739.10
13.634Maurice Blustein Bellevue, WA; Richard Carter Medina, WA747.12
10.775Katrin Litwin - Aidan Ballantyne Burnaby, BC744.60
5.5412Stu Swan - Hadi Allahverdian Portland, OR721.58
7.7932Eric Sieg Seattle, WA; Dong Yan Sammamish, WA700.10
5.8443James Lenobel - Cindy Oishi West Vancouver, BC693.60
18.173John Stafford Seattle, WA; Craig Zastera Woodinville, WA751.88
4.6113June Keith New Westminster, BC; Les Fouks Vancouver, BC715.62
24.2321Marion Nelson Woodinville, WA; Alan Hendrickson North Bend, WA754.60
5.8710Sandra Scholes - Ken Scholes Bellevue, WA725.76
3.088Jane Youngberg Surrey, BC; John Demeulemeester Burnaby, BC649.40
7.188Barbara Nist Seatac, WA; Howard Epley Kent, WA733.60
9.236Andre Asbury Warner Robins, GA; Cristal Nell Seattle, WA742.42
32.301Robert Bjorge Bellingham, WA; Thomas Devine Ferndale, WA762.04
3.9564Thomas Kuehne Bermerton, WA; Nancy Sjoblom Tumwater, WA668.74
6.469Julie Smith - Peter Cooper Vancouver, BC728.40
4.615Jonathan Forde Geneva, NY; Doug Anderson Quincy, MA672.90

Gold Rush Pairs - 23.0 Tables

7:15 PM

MPsPQRNamesScore
2.42631Charles Butros Shelton, WA; Stanley Delducco Olympia, WA398.00
4.2632Chuck Reppas Leavenworth, WA; Steven Lachowicz Wenatchee, WA421.50
1.136William Maxson Stanwood, WA; Dan Branscum Oak Harbor, WA369.00
1.907Lee Parkinson - Fred Parkinson Tacoma, WA389.00
1.688Bob Shelley - Carol Shelley Bellevue, WA387.50
5.6921Bill Davis Woodridge, IL; D John Cunningham Lake Forest Pk, WA432.50
1.6811/12Gerald Hickman - Margie Hickman Bellingham, WA377.50
7.581Clifford Marx Everett, WA; Dex Stuberg Seattle, WA467.50
1.2211/12Stephen Brown - Glen Scroggins Olympia, WA377.50
1.3810Tom Cotton Surrey, BC; Marlene Sumi Burnaby, BC381.00
2.535Carol Harrison - Sandi Cummings Moraga, CA415.50
3.204Paul Huntress Auburn, WA; Lynne Phillips Sammamish, WA419.50
1.315Vincent Johnson Enumclaw, WA; Clare Bungay University Pl, WA373.00
1.822Beverly Walker - Benjamin Levy Vancouver, WA367.50
1.5294Patrick Johnson - Elizabeth Axford Clinton, WA383.00

Stratified Board-a-Match Teams - 15.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
2.1321Jeanne Johnson Kirkland, WA; Lucie Fritz - Marilyn Steele Richland, WA; Barbara Sivertsen Edmonds, WA11.00
1.674/6David Baer - Marty McCune Seattle, WA; David Roselle Kirkland, WA; Rose Bolson Lake Forest Pk, WA14.50
1.403/4Kathy Gilman Shoreline, WA; Stephen Pickett Vancouver, BC; Leah Sieg Seattle, WA; Hugh Woolley Burnaby, BC10.00
1.674/6Richard D'Litzenberger Leavenworth, WA; Christopher Class - Vern Nunnally Sequim, WA; John Cox Saint Maries, ID14.50
5.131David Binney - Ray Miller - Daniel Poore Seattle, WA; James Sherman Bellevue, WA16.50
3.852Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC; Diana Jing New Westminster, BC; Nicholas Stock North Vancouver, BC16.00
2.893Lea Rogers - Dave Westfall Spokane, WA; David Setterholm Issaquah, WA; Stanford Christie Kirkland, WA15.50
1.403/4Mary Hovda Sandy, OR; James Dukelow Jr Benton City, WA; Beau Hovda Bothell, WA; Ann Romeo Sammamish, WA10.00
2.844/61T Brian Zaugg - Liliana Diaconescu Burien, WA; Shawn Abernethy Seattle, WA; Chen Wang Everett, WA14.50

(Tue-Sat) Evening Side Game - 14.5 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
2.99622Judy Chang Vancouver, BC; Margaret Gibson Port Moody, BC58.91%
3.562Sharon Bialek - Norm Bialek Bellevue, WA64.98%
2.2433Pete Cowles Seattle, WA; Clay Laughary Renton, WA55.42%
0.875Karen Rise Leavenworth, WA; Karen Madison East Wenatchee, WA51.23%
1.265Bryan Delfs Kent, WA; J C Chupack Seattle, WA53.59%
1.505Peter Morse - Kathryn Shannon North Vancouver, BC59.23%
1.684Elaine Vona Redmond, WA; Lynda Hirst Vancouver, WA53.70%
1.1664Gary Jun Ye - Julia Yan Ye Bothell, WA53.22%
4.74111Jo Ann Smith Bothell, WA; John Dove Sr Vancouver, WA68.08%
2.923Gene Fomin Glacier, WA; Ronald Woodard Olympia, WA62.04%
2.004Glen Neidhardt Lynnwood, WA; Maxine Ogino Seattle, WA60.59%

(Tue-Sat) Morning Side Game - 7.5 Tables

9:00 AM

MPsABCNamesScore
3.4111Alex Chuang - David Huang Burnaby, BC70.38%
1.284Gary Stephens Whitefish, MT; Marv Norden Peachland, BC50.78%
1.203Wendy Allex Ferndale, WA; Ellen Stoneburg Bellingham, WA48.38%
2.562John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB62.38%
2.27421Karen Rise Leavenworth, WA; Karen Madison East Wenatchee, WA59.49%
1.923Valentin Kovachev Las Vegas, NV; Joan Vernick Santa Fe, NM59.56%
1.70532Gary Griesmeyer Tumwater, WA; David Hopkins Shelton, WA55.03%

Compact Knockout Teams 1 - 14.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
15.521Tami Gillman - James Thompson Seattle, WA; Bert Adams - Carolyn Adams Steilacoom, WA
10.862Bill Angus - Garry Skoropada Maple Ridge, BC; David Schmidt Chilliwack, BC; Robert Walters New Westminster, BC
6.983Mary Dougherty Santa Fe, NM; Polly Dunn - Patrick Dunn Bellevue, WA; Valentin Kovachev Las Vegas, NV
5.434Rita Cannon Ladysmith, BC; Barbara Schultz Shawnigan Lake, BC; Donald Merry - Nancy Merry Duncan, BC

Compact Knockout Teams 2 - 12.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
3.573Eileen Deutsch - Bonnie Broders Port Townsend, WA; Tim Berta Sequim, WA; Thomas Reis Port Angeles, WA
2.784Ann Romeo Sammamish, WA; Beau Hovda Bothell, WA; Mary Hovda Sandy, OR; James Dukelow Jr Benton City, WA
7.931Katherine Enos Bremerton, WA; Thomas Kuehne Bermerton, WA; Sidney Porter Kirkland, WA; Betsy Brezel Union, WA
5.552Victor Bremson Seattle, WA; Alan Tesler Mercer Island, WA; Shirley Hayes - Frank Alexandro Kirkland, WA

Compact Knockout Teams 3 - 15.0 Tables

1:00 PM

MPsRankNames
3.962Ryley Breiddal Vancouver, BC; Susan M Breiddal - Jean-Philipp Weber - Russell Page Victoria, BC
1.984Eri Griffin Kenmore, WA; Jack Yuan Bellevue, WA; Yoko Reilly Redmond, WA; Peter Chow Woodinville, WA
5.661Gay Jungemann Vashon, WA; Judith Boardman Vashon Island, WA; Genevieve Wilson Brookings, OR; Shameine Ali Vancouver, BC
2.553Margaret Walthall Sequim, WA; Razon Johnson Kingston, WA; Carol Akers - Michael Akers Port Townsend, WA

199er Stratified Pairs - 16.0 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
1.025Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA57.77%
3.22111Colin Hooks Shoreline, WA; Elliot Kavesh Bellevue, WA67.42%
2.42222Chuck Shively - Gretchen Shively Seattle, WA62.81%
0.6665Judy Fisher - Maritza Aubrey Redmond, WA55.30%
1.18643Sandra Tone Renton, WA; Gail Williams Seattle, WA56.95%
0.646Jean Fitzgerald Issaquah, WA; Elaine Lotzkar Mercer Island, WA52.06%
1.8133Judith Cotner-Montoya - Janet Harvey Seattle, WA62.52%
1.364George Hubman Palm Desert, CA; Michael Servais La Quinta, CA57.95%
0.8954Joanne Kerr Kirkland, WA; Patricia McLean Seattle, WA55.37%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game - 8.5 Tables

1:00 PM

MPsABCNamesScore
2.0333John McCaslin - Beth McCaslin Kirkland, WA57.74%
3.60111Barbara Kampe Seattle, WA; Anita Thompson Goldendale, WA65.18%
2.70222Asbjorn Dalan Renton, WA; Michael Perrault Puyallup, WA64.02%
1.1455Jane McClure Carnation, WA; Linda Kitchen North Bend, WA53.17%
1.55443David Gabel - Donna-Faye Madhosingh Vancouver, BC54.76%

Stratified Open Pairs - 39.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
2.4017Stanford Christie Kirkland, WA; David Setterholm Issaquah, WA1078.00
3.5711John Stafford Seattle, WA; Craig Zastera Woodinville, WA1122.50
2.2618Sharon Gaunt Tacoma, WA; Edith DeShaw Seattle, WA1070.00
3.124Christopher Jarvis - Adam Ruprecht Seattle, WA1007.50
2.8614Aidan Ballantyne - Katrin Litwin Burnaby, BC1090.00
16.082Eric Sieg - Ray Miller Seattle, WA1259.50
3.0613Jessie Brunswig Kirkland, WA; Barbara Nist Seatac, WA1112.00
3.6262Maye Jones Minot, ND; Phyllis Sutter West Linn, OR989.50
6.136Connie Marfell Milwaukee, OR; Bjorgvin Kristinsson Minneapolis, MN1159.00
1.648Thomas Rathwell Seattle, WA; Chen Wang Everett, WA975.50
7.3971Shawn Abernethy Seattle, WA; T Brian Zaugg Burien, WA1158.00
2.464James Jones - Paula Jones Newfane, NY966.50
2.5216Ray Loftis Bellevue, WA; Corrine Joinette Edmonds, WA1082.00
2.465Helen Miller - J Penney Lacey, WA990.00
4.759Mary McCune Seattle, WA; Anne La Cour Freeland, WA1140.50
5.542Terrance Chinn Bellevue, WA; Dave Walker Seattle, WA1045.00
7.155Stu Swan - Hadi Allahverdian Portland, OR1165.00
2.1419Norm Bialek - Sharon Bialek Bellevue, WA1067.50
1.615Frank Vlach - Karen Vlach Trophy Club, TX942.00
2.713Jack Hawks Walnut Creek, CA; Cyndi Sauvage Englewood, CO973.00
1.306/7Bill Davis Woodridge, IL; D John Cunningham Lake Forest Pk, WA937.00
9.054Barbara Kolppa Puyallup, WA; Marjorie Blunt Federal Way, WA1174.00
3.4320Louallen Thomassen Hot Springs Vlg, AR; Allan Lazar Seattle, WA1062.00
21.441Christopher Gibson Tigard, OR; Jeffrey Ford Redmond, WA1283.00
3.9010Kim Eng Issaquah, WA; Chris Moore Mountlake Ter, WA1136.00
3.3012Gene Fomin Glacier, WA; Ronald Woodard Olympia, WA1117.00
4.768Dave Grubbs Seattle, WA; Stephen Hosch Olympia, WA1155.00
4.8231William Campbell Mercer Island, WA; Ted Bartunek Kent, WA1016.00
1.306/7Karen Knudson - Eric Knudson Seattle, WA937.00
6.8515Gerry McCully - Rhonda Foster Victoria, BC1083.00
12.063Andrew Sherrill Bellevue, WA; Yayoi French Kirkland, WA1186.50
1.857Allan Karro - Yen Karro Surrey, BC985.00

Stratified Open Swiss Teams (VP) - 22.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
4.48211Glen Scroggins - Stephen Brown Olympia, WA; David Hopkins Shelton, WA; Gary Griesmeyer Tumwater, WA59.00
1.246/7Albert Wilson Jr Brookings, OR; James Smith Mapleton, OR; Chris Pesce - David Taylor Seattle, WA50.00
5.971Vicki Rauscher Shoreline, WA; John Schermer Seattle, WA; Thomas Carmichael Kennesaw, GA; Steve Beatty Mill Creek, WA60.00
3.3632Marv Norden Peachland, BC; Joseph Ulrich Arlington, WA; Glenn Young Seattle, WA; Gary Stephens Whitefish, MT58.00
2.136/73Rosemay Vazeux - Mary Jo Boarman Seattle, WA; Dana Reinhart Lakewood, WA; Vivian Camandona Mill Creek, WA50.00
1.055/6David Hankins Kirkland, WA; Kevin Cline - Theo Korol - Matt Korol Seattle, WA44.00
1.6042Clay Laughary Renton, WA; Lisa Brock - Craig Mills Kirkland, WA; Chien Yuan Chang Bellevue, WA45.00
2.214/5Richard D'Litzenberger Leavenworth, WA; John Cox Saint Maries, ID; Christopher Class - Vern Nunnally Sequim, WA53.00
2.214/5Jules Bue Kent, WA; Ross Willingham Jr Federal Way, WA; Andrea James - Charles James Auburn, WA53.00
1.055/6Michael Walker Vancouver, WA; Darryl Hendershot Thousand Palms, CA; Paul Bartron Tacoma, WA; Joe Collier Federal Way, WA44.00

199er Stratified Pairs - 3.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.611Richard Kennedy - Tony Alberts Seattle, WA65.00%
1.212Tony Marshall Seattle, WA; Brian Turner Bellevue, WA58.00%

(Tue-Sat) Evening Side Game - 6.0 Tables

7:15 PM

MPsABCNamesScore
1.703Glen Neidhardt Lynnwood, WA; Maxine Ogino Seattle, WA55.00%
1.313/4David Gabel - Donna-Faye Madhosingh Vancouver, BC48.33%
3.03111Margaret Gibson Port Moody, BC; Judy Chang Vancouver, BC60.00%
1.313/4Lyn Tierney Federal Way, WA; Yvonne Kirkland Seatac, WA48.33%
1.314John Coone Vernon, BC; Sandra Robson New Westminster, BC53.75%
2.27222Anita Thompson Goldendale, WA; Barbara Kampe Seattle, WA55.42%

(Tue-Sat) Morning Side Game Series - 97.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
4.993/4Genie Reynolds San Francisco, CA60.51%
5.485Valentin Kovachev Las Vegas, NV60.27%
4.556Judy Stilson Everett, WA59.16%
6.741/2Robert Hope Provost, AB64.31%
6.741/2John Coone Vernon, BC64.31%
4.993/4Jeff Reynolds San Francisco, CA60.51%

(Tue-Sat) Afternoon Side Game Series - 163.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
7.167/8Myrtis Holdren Bellevue, WA60.34%
7.661/2Kumud Gokhale Edmonds, WA64.07%
7.167/8Larry Holdren Bellevue, WA60.34%
7.661/2Anant Gokhale Edmonds, WA64.07%
8.153Robert Hope Provost, AB63.55%
5.234Gene Fomin Glacier, WA62.18%
5.525/6John Jensen Maysville, KY61.70%
5.525/6Suanne Blair Morehead, KY61.70%

(Tue-Sat) Evening Side Game Series - 175.0 Tables

Final

MPsRankNamesScore
3.704/5Glen Neidhardt Lynnwood, WA57.79%
4.296James Thompson Seattle, WA57.67%
3.917/8Yoko Reilly Redmond, WA56.80%
8.751Gene Fomin Glacier, WA60.63%
3.917/8Jack Yuan Bellevue, WA56.80%
6.022/3Judy Chang Vancouver, BC59.46%
6.022/3Margaret Gibson Port Moody, BC59.46%
3.704/5Maxine Ogino Seattle, WA57.79%

Open A/X Swiss Teams - 27.0 Tables

10:00 AM

MPsAXNamesScore
31.321Stanley Roberts Kirkland, WA; Sun-O Ho Redmond, WA; David Hildebrand Lake Forest Pk, WA; Ronald Tracy Edmonds, WA103.00
13.763/5Monica Angus West Vancouver, BC; Jack Lee - Rock Shi Yan Richmond, BC; Tao Feng Burnaby, BC89.00
23.492Lea Rogers Spokane, WA; G Gard Hays Veradale, WA; Ron La Cour - Anne La Cour Freeland, WA91.00
6.532Eric Pan - David Yu - Kai Zhou - Yuandong Ren Burnaby, BC69.00
13.763/5Ray Miller Seattle, WA; Dave Westfall Spokane, WA; Stanford Christie Kirkland, WA; Michael Christensen Redmond, WA89.00
8.956Albert Wilson Jr Brookings, OR; James Smith Mapleton, OR; Chris Pesce - David Taylor Seattle, WA84.00
8.701Victor Bremson Seattle, WA; Joel Fuhrman Kirkland, WA; Barbara Higgins Redmond, WA; Alan Tesler Mercer Island, WA71.00
4.893Eric Sieg Seattle, WA; Valliappa Lakshmanan Bellevue, WA; Judy Hess Kirkland, WA; Peiyush Jain Bothell, WA; Arvind Ranasaria Redmond, WA63.00
13.763/5Jim Aitken Bellevue, WA; Gerry Marshall Calgary, AB; Stephen Hosch Olympia, WA; Dave Grubbs Seattle, WA89.00
7.837Kim Eng - David Setterholm Issaquah, WA; Jeffrey Ford Redmond, WA; Ken Christiansen Bothell, WA83.00
3.674Allan Karro Surrey, BC; Chen Wang Everett, WA; Dean Altschuler Bellingham, WA; Lynda Cole Anacortes, WA56.00

0-2000 Swiss Teams - 29.0 Tables

10:00 AM

MPsBCNamesScore
14.1721Joseph Ulrich Arlington, WA; Dex Stuberg - Glenn Young Seattle, WA; Clifford Marx Everett, WA91.00
4.7276John Thomas - Ann Stephens - Shawn Ringwood Seattle, WA; Huang Zeng Bothell, WA79.00
5.4065Thomas Stever Bellevue, WA; Muhunthan Sivapragasam Redmond, WA; Shirley Hayes - Frank Alexandro Kirkland, WA85.00
9.303/42/3Barry Rothstein Long Beach, CA; David Rosenberg Paradise Valley, AZ; Hugh Hendrickson Renton, WA; Bruce McIntyre Coquitlam, BC89.00
9.303/42/3James Dukelow Jr Benton City, WA; Beau Hovda Bothell, WA; James Thompson Seattle, WA; Ann Romeo Sammamish, WA89.00
18.891John Robinson Mill Creek, WA; Rob Thomason - Ken Fox - Maxine Ogino Seattle, WA102.00
6.3054Kamlesh Batra - Shiv Batra - Tim White - Renae Gunstone-White Mercer Island, WA86.00

Gold Rush 0-750 Swiss Teams - 22.0 Tables

10:00 AM

MPs73NamesScore
4.412Fred Parkinson - Lee Parkinson Tacoma, WA; Louis Akerman Tucson, AZ; Linda Akerman Silverdale, WA83.00
5.8811Gene Gousie - Katheryn McMullen Seattle, WA; Sandy Freeling Edmonds, WA; Yen Karro Surrey, BC98.00
2.903/4Glen Scroggins - Stephen Brown Olympia, WA; David Hopkins Shelton, WA; Gary Griesmeyer Tumwater, WA75.00
1.686Susan Cothern Woodinville, WA; Lisa Brock - Craig Mills Kirkland, WA; Ruthann Quinn Seattle, WA71.00
1.863Carroll Vaughan - Russell Vaughan Federal Way, WA; Terrie Gaughran - Wayne Gaughran67.00
1.404Russell Page - Jean-Philipp Weber - Susan M Breiddal Victoria, BC; Ryley Breiddal Vancouver, BC66.00
2.903/42Tony Marshall - Tony Alberts - Richard Kennedy Seattle, WA; Brian Turner Bellevue, WA75.00
1.965Paul Huntress Auburn, WA; Lynne Phillips Sammamish, WA; Paul Evanoff Kent, WA; Leigh Castoldi Renton, WA74.00

Fast Stratified Pairs - 14.5 Tables

6:00 PM

MPsABCNamesScore
2.242George Hubman Palm Desert, CA; Katy Titcomb Seattle, WA234.69
10.9411Cindy Oishi - James Lenobel West Vancouver, BC317.66
8.212McKenzie Myers Seatac, WA; Bryan Delfs Kent, WA311.98
3.136Brad Sands Seattle, WA; James Scavone Bellevue, WA296.25
3.4283Sidney Porter Kirkland, WA; Katherine Enos Bremerton, WA288.48
3.374Helen Miller - J Penney Lacey, WA278.24
6.153John Coone Vernon, BC; Robert Hope Provost, AB310.66
4.6242Karen Westerlund Kirkland, WA; Galen Hesson Shoreline, WA308.82
2.9951Frank Vlach - Karen Vlach Trophy Club, TX267.77
2.747Phyllis Rakevich Tumwater, WA; Ronald Woodard Olympia, WA292.75
3.655Leonard Wisbey Graham, WA; Linda Yount Federal Way, WA302.60