Tampa, FL

District 9 Regional Tournament Overalls

Jun 06, 2016 - Jun 12, 2016

Click here for Masterpoint Winners List
Players

Electronic Devices Only side game - 14.0 Tables

10:00 AM

MPsABCNamesScore
1.8974Virginia Bright Lakeside, MT; Katherine Grant Riverview, FL57.05%
2.501Harry Kaufmann N Redington Bch, FL; Kim Dean Belleair, FL77.35%
2.50211Lee Taylor Pinellas Park, FL; Peter Peng Tierra Verde, FL64.10%
1.354Jane Dulieu - Bob Matthews The Villages, FL53.85%
2.5032John Lahoud - Alice Lahoud The Villages, FL63.68%
1.065Michael Lotti - Sandra Ainsworth The Villages, FL48.50%
2.364Philip Altus - Muriel Altus Tampa, FL63.03%
2.0052Patricia Holmes - John Quinn The Villages, FL56.20%
1.775Frederic Pollack Laval, QC; Sandra Gebhardt The Villages, FL62.18%
1.8163Tony Schmidt - Grace Schmidt Fletcher, NC55.13%
2.0063Sandy Booke - Alex Booke The Villages, FL59.62%
0.766Carol Ketterer - David Harris The Villages, FL48.29%

Charity Open Pairs - 14.5 Tables

2:00 PM

MPsABCNamesScore
1.9342Gloria Baizer Boca Raton, FL; Janet Weins Plantation, FL53.40%
3.084Les Bart - Gloria Bart Bradenton, FL59.39%
1.144Ralph Fortson Tampa, FL; Papineni Rao45.70%
2.315Julian Wernick Birmingham, England; Merrilee McKenna Bradenton, FL57.47%
1.453Fran Hultquist - Anna Smith Auburn, AL47.14%
2.7662Ted Thomas Venice, FL; Sangit Chatterjee Sarasota, FL57.29%
1.165Paul Freiberg - Barbara Wolf Naples, FL53.20%
2.57731Marcia Cohen Tampa, FL; Robert Farber Lutz, FL57.06%
7.291Harriette Buckman University Park, FL; Maureen Donnison63.17%
5.4721Charles Kelly Anniston, AL; Leon Galecki Langston, AL62.27%
4.103Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL; Jim Munday Southaven, MS61.85%

0-20 Relaxed Game - 6.0 Tables

2:00 PM

MPsABCNamesScore
0.9532Dale Zell Tampa, FL; Marilyn Farber Lutz, FL60.83%
0.87432Stephanie Josefsberg Tampa, FL; Betsy Nyes54.17%
1.491Raymond Thornhill - Cynthia Joseph Sarasota, FL72.50%
1.27211Steven Vance - Diane Fitzgibbon Clearwater, FL67.50%

Mon-Tues Bracketed KO 1 - 16.0 Tables

2:00 PM

MPsRankNames
12.643/4Randall Rathjen Saint Augustine, FL; Sarah Jones-Chambers Sun City Center, FL; Trella Bromley - Judith Miller Jacksonville, FL
12.643/4Mary Fischer - Loretta Capwell - Louis Fischer Naples, FL; Carolyn Atkins Marco Island, FL
31.601Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes Charleston, SC; Jeff Meckstroth Clearwater Bch, FL; Eric Rodwell Clearwater, FL; Eddie Wold Houston, TX
22.122Gil Todd - John Eza - Ronald Wallace - Jacob Orlofsky Apollo Beach, FL

Mon-Tues Stratified Swiss Teams - 10.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
3.94321Joyce Lee Palm Harbor, FL; Nancy Alciatore - David Lau Dunedin, FL; Catherine Binder Clearwater, FL110.00
2.9543Charles Kelly Anniston, AL; Leon Galecki Langston, AL; Julian Wernick Birmingham, England; Merrilee McKenna Bradenton, FL100.00
1.613/4Howard Braun Clearwater, FL; Tim Eitel Largo, FL; Herbert Gould St Petersburg, FL; Martin Fleischman Tampa, FL83.00
1.613/4Carolyn Donovan - Linda Elliott - Camille Searcy - Patty Ronning Savannah, GA83.00
2.4542Christine Matus - Pieter Vanbennekom Vero Beach, FL; Marie Lachance Viera, FL; Linda Donahue Melbourne, FL96.00
7.001Samuel Phillips Largo, FL; Matthew Weingarten Safety Harbor, FL; Marjorie Boldus Tarpon Springs, FL; Sally Meckstroth Clearwater Bch, FL158.00
5.2521Sylvia Jackson - Carmon Lee Woodley Niceville, FL; Lorraine Jarboe - Daniel Jarboe Ft Walton Beach, FL112.00

Charity Open Pairs - 9.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
4.1621Fred Tanzer Land O Lakes, FL; Dan Griggs Big Canoe, GA57.14%
3.123Maureen Dennison; Harriette Buckman University Park, FL56.85%
2.7742Maureen Loeb Orlando, FL; Lawrence Derito Jupiter, FL55.65%
2.0941Pratapray Thacker N Palm Beach, FL; Joe Harrison Jupiter, FL52.38%
1.755Linda Miller Ormond Beach, FL; Mara Tuttle Orlando, FL55.36%
1.953Virginia Bright Lakeside, MT; Katherine Grant Riverview, FL54.76%
1.5752Almena Pettit - Julie Weidner Tallahassee, FL52.08%
5.541Robert Dennard Orlando, FL; Bruce Ohmann Flagler Beach, FL70.54%

299er Pairs - 5.5 Tables

10:30 AM

MPs321NamesScore
1.63221John Heaton - Ann Heaton Orlando, FL59.90%
1.1833Florence Gustafson - Al Gustafson Riverview, FL59.38%
0.8944Laurel Everett - John Wilde Tampa, FL56.25%
1.222Vernard Adams - Alice Adams Tampa, FL51.25%
0.923Patricia Lopez - Pamela Rubinstein Tampa, FL46.88%
2.1011Mary Figg Lutz, FL; Harold Soskin Land O Lakes, FL60.94%

Tues-Wed Bracketed KO 1 - 10.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
8.593/4Fred Tanzer Land O Lakes, FL; Dan Griggs Big Canoe, GA; John Rains, III - Susan Taylor Tampa, FL
8.593/4Roy Perry St John's, NL; Barbara Wolf - Paul Freiberg Naples, FL; Barbara Rhoades Wilmington, DE
21.481John Garner Fernandina Bch, FL; Nadine Sabatier Ponte Vedra, FL; Ann Buchholz Ponte Vedra Bch, FL; Lynn Leisy Amelia Island, FL
15.042Jim Russell - Gen Geiger - Terry McHenry Sarasota, FL; Larry Auerbach Bradenton, FL

Tues-Wed Bracketed KO 2 - 16.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
12.301Robert MacDougall - Marylee MacDougall Naples, FL; Paul Michaels - Vicki Mace Bonita Springs, FL
8.612Steven Gerstein - Michael Konicek - Richard Kime - Lawrence Strominger Tampa, FL
4.923/4Sally Bonkoski - Thomas Felton - Annette Grimpe Winter Haven, FL; Anton Dutton Lake Wales, FL
4.923/4Andrew Altman - Charlotte Connelly - Mary Hart Tampa, FL; Joyce Torres Zephyrhills, FL

A/X/Y Open Pairs - 23.0 Tables / Based on 57.0 Tables

3:00 PM

MPsAXYNamesScore
12.374Muriel Altus - Philip Altus Tampa, FL523.74
7.3392Justin Coniglio - Steven Ashe Tampa, FL477.41
4.407Ronda O'Farrell - Marian Howarth Sun City Center, FL485.30
13.1952Pete Matthews Jr Canton, MA; Gary Schwartz Huntsville, AL521.26
29.311Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL; Jim Munday Southaven, MS600.57
5.503Jean Simons Land O Lakes, FL; Joyce Searcy Wesley Chapel, FL474.86
9.8963Adeline Collins Dunedin, FL; Clifford Rhein Palm Harbor, FL516.67
5.3310Bruce Ohmann Flagler Beach, FL; Robert Dennard Orlando, FL492.95
4.124Robert Manz Odessa, FL; Daniel Bowdish Thonotosassa, FL463.02
7.337Gerry Kuttas Ocala, FL; Calvin Rowe Gainesville, FL506.02
5.03116Charles Thornton - Betty Wilton Tampa, FL487.94
3.265Glynford Hatfield - Barry Wilson Miami, FL459.64
7.4284Marilyn Snodell Nokomis, FL; Mary Gerner Sarasota, FL505.93
21.982Les Bart - Gloria Bart Bradenton, FL556.30
2.796Shelley Kempner Millersville, MD; Suzanne Geib Miami, FL459.63
9.77951Connie Queller Hudson, FL; Scott Roland Grand Rapids, MI500.35
17.5931Tsing-Hai Wann Tampa, FL; Kim Dean Belleair, FL545.82
3.918Harriette Buckman University Park, FL; Maureen Dennison483.27

Gold Rush Pairs - 26.0 Tables

3:00 PM

MPs731NamesScore
1.453Diann Mulroy Belleair, FL; Patricia Banfield St Petersburg, FL160.00
2.366Teresa Noa Sarasota, FL; Deanne Spoor Grosse Pt Farms, MI187.00
1.7212/134Elaine Iwinski Safety Harbor, FL; Elizabeth Preast Palm Harbor, FL180.50
0.512Leslie Balis - Gene Balis Tampa, FL166.50
1.967/8Theresa Sokol - Gerald Sokol Land O Lakes, FL186.00
1.2312/13Henry Mattox Clearwater, FL; Janet Ashe Tarpon Springs, FL180.50
0.765Margaret Sarno - Goentje Wright The Villages, FL179.00
2.027/83Charles Pulvino - Carol Pulvino Sarasota, FL186.00
6.2021Elizabeth Goldman - Robert Goldman Sarasota, FL202.50
1.4561Barbara Baker - W Tipton Oldsmar, FL177.50
1.659Cherry McLaughlin Dunedin, FL; David Otteni Largo, FL182.50
4.6532Lorie Heiberger - Glennon McBride Vero Beach, FL191.50
8.271Michelle Crane Pensacola, FL; Mary Cummins Leesburg, FL219.00
3.134/5Julie Weidner - Almena Pettit Tallahassee, FL189.50
1.4410/11John Dunn - Janet Dunn The Villages, FL181.50
3.134/5Marion Winsor - Anita Perrier Sun City Center, FL189.50
1.4410/11Mary Gallagher - Brenda Lord Winter Park, FL181.50

299er Pairs - 4.5 Tables

3:00 PM

MPs321NamesScore
1.302/3Sharon Erickson - Curtis Erickson Tampa, FL57.93%
1.742/311Jack Sieling Pinellas Park, FL; Patricia Lopez Tampa, FL57.93%
1.3142Florence Gustafson - Al Gustafson Riverview, FL55.56%
1.003/42/3Anita Altman - Julie Stein Tampa, FL48.42%
1.003/42/3Susan Wilcox - Jane Williamson Wesley Chapel, FL48.42%
1.971Fran Hultquist - Anna Smith Auburn, AL58.33%

Stratified Swiss Teams - 14.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
4.481Virginia Lifton Naples, FL; Corey Krantz Delray Beach, FL; Betty Sandifer Daytona Beach, FL; Harriet Eaton Morris Ponce Inlet, FL109.00
3.7621Daniel Jarboe - Lorraine Jarboe Ft Walton Beach, FL; Carmon Lee Woodley - Sylvia Jackson Niceville, FL76.00
2.8232Richard Whittington - Michael Warchol - Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen Venice, FL74.00
2.44431Trisha Muniz - Royald Zell Tampa, FL; Howard Braun Clearwater, FL; Tim Eitel Largo, FL70.00
1.034Louis Fischer - Mary Fischer - Loretta Capwell Naples, FL; Carolyn Atkins Marco Island, FL56.00
1.83542David Marks New Port Richey, FL; Mary Ellen Vanzler Spring Hill, FL; Cathy Weber Weeki Wachee, FL; Joan Griffin Bangor, ME68.00
1.195Trella Bromley - Judith Miller Jacksonville, FL; Randall Rathjen Saint Augustine, FL; Sarah Jones-Chambers Sun City Center, FL60.00
1.373Rose Huggard - Flavia Robertson - Gloria Stenzel - Judith Gilman Sun City Center, FL58.00

(Tue-Sat) Evening Fast Pairs Side Game - 5.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.273Judy Earl - Wanda Jacobs Fort Myers, FL47.02%
3.501Rahn Smith Brandon, FL; Sharon Horton Lakeland, FL66.14%
3.0621Paul Gallizzi Tampa, FL; Anastasia Tsavaris St Petersbirg, FL58.86%
2.3032John Garner Fernandina Bch, FL; Nadine Sabatier Ponte Vedra, FL50.70%
2.25431Ann Buchholz Ponte Vedra Bch, FL; Lynn Leisy Amelia Island, FL49.90%
1.6942Pratapray Thacker N Palm Beach, FL; Joe Harrison Jupiter, FL47.80%

299er Pairs - 4.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
1.8411John Heaton - Ann Heaton Orlando, FL60.88%
1.3822Jane Brannan - Janis Hodges Tampa, FL59.26%
1.043Michael Brudny Tampa, FL; David Tutak Clearwater, FL53.01%

Wed-Thu Bracketed KO 1 - 12.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
13.413/4Cathy Weber Weeki Wachee, FL; David Marks New Port Richey, FL; Joan Griffin Bangor, ME; Mary Ellen Vanzler Spring Hill, FL
33.531Charles Kelly Anniston, AL; Leon Galecki Langston, AL; Merrilee McKenna Bradenton, FL; Julian Wernick Birmingham, England
23.472Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes Charleston, SC; Eddie Wold Houston, TX; Jeff Meckstroth Clearwater Bch, FL; Eric Rodwell Clearwater, FL
13.413/4Stephen Wright Edgewater, FL; Mirza Baig Columbia, SC; Deanna Lewis Presque Isle, MI; Keith Holtsclaw Auburndale, FL

Wed-Thu Bracketed KO 2 - 15.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
11.661Michael Lotti - Sandra Ainsworth - Marc Rissman - Alex Birman The Villages, FL
8.162Marie Lachance Viera, FL; Linda Donahue - Carmito Pichardo - Kathleen Pichardo Melbourne, FL
4.663/4Kate Willet - David Lau Dunedin, FL; Martha Core Palm Harbor, FL; Pamela Saari Fort Mill, SC
4.663/4Elaine Jaffe - Peggy Busch - Jan Amara - Paula Hagan Venice, FL

A/X/Y Open Pairs - 22.0 Tables / Based on 59.0 Tables

3:00 PM

MPsAXYNamesScore
4.0284William Schoder Tampa, FL; Grace Cohen Alexandria, VA479.34
6.718Frederic Pollack Laval, QC; Sandra Gebhardt The Villages, FL500.26
22.642Kim Dean Belleair, FL; Dave Anderson Westchase, FL545.21
5.176Mara Tuttle Orlando, FL; Linda Miller Ormond Beach, FL483.50
7.64942Ann Rhode Englewood, FL; Terrance Deag Bradenton, FL497.57
16.983Jim Munday Southaven, MS; Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL542.12
2.885Jacqueline Altschuler - Stuart Altschuler Naples, FL465.94
13.5842Gary Schwartz Huntsville, AL; Pete Matthews Jr Canton, MA537.42
4.537Harriette Buckman University Park, FL; Maureen Dennison483.06
10.065Sharon Anderson - Roger Anderson Eagan, MN535.03
30.19111Masood Kizilbash - Jeff Edelstein Tampa, FL548.19
10.1963Nie Lih Kalat Sarasota, FL; Marvin Darter North Port, FL523.90
5.4910Muriel Altus - Philip Altus Tampa, FL495.21
7.557Robert Dennard Orlando, FL; Bruce Ohmann Flagler Beach, FL516.53
6.041153Glynford Hatfield - Barry Wilson Miami, FL487.33

Gold Rush Pairs - 36.0 Tables

3:00 PM

MPs7BCNamesScore
1.9210Linda Elliott - Patty Ronning Savannah, GA190.07
4.735/621Walter Olander - Zulema Olander Indian Shores, FL195.50
1.661783Elsa Nail - Pamela Folsom Lakeland, FL180.65
3.54113Elaine Iwinski Safety Harbor, FL; Elizabeth Preast Palm Harbor, FL188.50
2.647Joel Von Spreckelsen Land O Lakes, FL; Michael Pratt Lutz, FL192.77
1.9618Carol Weiner - Ying Freedman Palm Bch Gdns, FL180.50
2.66124Patricia Stevens - Eben Stevens Greenville, SC188.39
2.528Patricia Holmes - Janet Gawenda The Villages, FL191.50
1.0511Marina Kotch - Nancy Baer Fort Myers, FL177.50
7.9321Brenda Davis - Kathy Brick The Villages, FL208.00
1.51135Glennon McBride - Lorie Heiberger Vero Beach, FL185.00
2.189Henri Kent Clearwater, FL; Janice Dashler Belleair, FL191.00
1.539/10David Curtis Sarasota, FL; Claudia Latona Osprey, FL178.50
5.953Joyce Thompson - Delores O'Connell Gainesville, FL207.21
1.841462Arlene Lane Clearwater, FL; Matthew Nigro St Petersburg, FL184.00
1.999/10Athena Gordon - Ann Turner Tampa, FL178.50
4.464Clayton Farrar - William George Sebring, FL198.00
1.7515Janet Farrell - Caryl Mackay Leesburg, FL182.93
10.571Janet Matthews - Caroline Davies The Villages, FL208.86
3.275/6Bruce Maier - Judith Duran Tampa, FL195.50
1.58167Sue Hokamp - Mona Karna Sarasota, FL181.64

299er Pairs - 3.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.7111Michael Brudny Tampa, FL; David Tutak Clearwater, FL71.00%
1.2822William Brown - Donna Brown The Villages, FL59.00%

Stratified Swiss Teams - 12.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
3.082Matthew Weingarten Safety Harbor, FL; Sangit Chatterjee Sarasota, FL; Harry Kaufmann N Redington Bch, FL; Ted Thomas Venice, FL97.00
2.313Paul Freiberg - Barbara Wolf Naples, FL; Roy Perry St John's, NL; Barbara Rhoades Wilmington, DE81.00
2.4542Gerry Vaughn Fort Pierce, FL; Ann Taylor Port St Lucie, FL; Richard Bottelli - Ann Bottelli Vero Beach, FL76.00
2.023/41/2Paul Boeggeman - William Fleischman - Suzanne Fleischman - Gerald Robie Leesburg, FL70.00
2.023/41/2Joyce Lee - Isaac Hassan Palm Harbor, FL; Wendy Margraff St Petersburg, FL; Catherine Binder Clearwater, FL70.00
1.303Rose Huggard - Judith Gilman - Flavia Robertson - Gloria Stenzel Sun City Center, FL55.00
4.1111Michael Warchol - Richard Whittington - Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen Venice, FL100.00

(Wed-Sat) Afternoon Side Game - 5.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.753Donna Rodwell Clearwater, FL; Sheila Pies Osprey, FL56.50%
1.57432Michael Williamson Belleair, FL; William Hale Clearwater, FL53.50%
2.8411Maxwell Hughes Vero Beach, FL; Nit Buckhout Palm Harbor, FL62.50%
2.13221John Rains, III - Susan Taylor Tampa, FL61.50%

Wed-Thurs Compact KO 1 - 11.0 Tables

7:30 PM

MPsRankNames
3.543Dan Griggs Big Canoe, GA; Fred Tanzer Land O Lakes, FL; Helena Fine - Louis Trautwein III Naples, FL
2.754Michele Marks Estero, FL; Jon Mercurio Naples, FL; Sharon Crouse Bonita Springs, FL; Patty Duncan Cape Coral, FL
7.861Joel Banks St Petersburg, FL; Tsing-Hai Wann Tampa, FL; Kim Dean Belleair, FL; Harry Kaufmann N Redington Bch, FL
5.502Henry Trautwein - Jo Goodman - Betsy Bunting - Brenda Kefauver Naples, FL

(Tue-Sat) Evening Fast Pairs Side Game - 4.5 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
2.84111Paul Freiberg - Barbara Wolf Naples, FL61.90%
2.13222Elaine Laurence Naples, FL; Margeret Schiller Fort Myers, FL55.56%
1.6033Barbara Westholm - Larry Westholm Pensacola, FL54.17%
1.204Rahn Smith Brandon, FL; Sharon Horton Lakeland, FL53.97%
1.493Joyce Thompson - Delores O'Connell Gainesville, FL48.42%

299er Pairs - 13.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
1.98321Geraldine Hadley - Claudia Tritabaugh Sun City Center, FL59.81%
0.844Janet Rogers - Leslee Deckard Sarasota, FL50.38%
1.49432John Heaton - Ann Heaton Orlando, FL59.28%
0.635Anita Altman - Shirley Entis Tampa, FL49.62%
1.0554Ron Newcomer Land O Lakes, FL; Gaye Little Dade City, FL58.14%
1.113Janis Hodges - Denise Rasmussen Tampa, FL51.55%
0.7865Ted Dicorpo - Josephine Dicorpo Lady Lake, FL57.77%
0.656Patricia Stevens - Eben Stevens Greenville, SC57.51%
3.021Donna Turley Largo, FL; William Havener Indian Shores, FL66.03%
2.4821William Laslo Valrico, FL; Fred Costin Sarasota, FL63.43%

Thursday-Friday KO - 12.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
8.763/4Keith Gellman Fort Lauderdale, FL; Sandra Juhansoo Boca Raton, FL; Mary Lou Moore - Michael Moore Hudson, FL
8.763/4John Bortins - Nancy Benamati Delray Beach, FL; Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg Boca Raton, FL
21.891Virginia Lifton Naples, FL; Corey Krantz - Shannon Cappelletti Delray Beach, FL; Jeff Overby Key West, FL; Betty Sandifer Daytona Beach, FL; Harriet Eaton Morris Ponce Inlet, FL
15.322Trella Bromley - Judith Miller Jacksonville, FL; Roy Perry St John's, NL; Barbara Rhoades Wilmington, DE

Thursday-Friday Bracket II - 14.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
14.201Jo Goodman - Henry Trautwein - Betsy Bunting - Brenda Kefauver Naples, FL
9.942Louis Marks - Mark Bruce Ocala, FL; Barbara Eberlin Dunnellon, FL; Albert Makem Silver Springs, FL
5.683/4Ying Freedman - Carol Weiner - J Sanford Palm Bch Gdns, FL; Michael Schaeffer West Palm Beach, FL
5.683/4Maxwell Hughes Vero Beach, FL; Nit Buckhout Palm Harbor, FL; Janet Weins Plantation, FL; G Baizer Boca Raton, FL

Thursday-Friday Bracket III - 12.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
8.641Rebecca Charles - Athena Gordon - Ann Turner - Arlene Hevia Tampa, FL
6.052Robert MacDougall - Marylee MacDougall Naples, FL; Paul Michaels - Vicki Mace Bonita Springs, FL
3.463/4John Kuyper - Nicholas Pund - William Brown - Donna Brown The Villages, FL
3.463/4M. Clint Doss Toccoa, GA; John Prescott Seneca, SC; Carol Mc Carthy New Smyrna, FL; Connie Lytle Ormond Beach, FL

(Thu-Sat) Morning Side Game - 3.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
2.461Cora Pidcock - Daniel Goodman Clearwater, FL61.50%
1.852Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle Decatur, GA51.50%

Stratified Open Pairs - 35.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
7.58921Joyce Searcy Wesley Chapel, FL; Bruce Maier Tampa, FL797.10
2.8493Sylvia Woodhouse - Frank Woodhouse University Park, FL752.71
11.083Masood Kizilbash - Tsing-Hai Wann Tampa, FL859.02
2.6314Betty Wilton Tampa, FL; William Pollans Lutz, FL769.07
2.225Ken Harris St Pete Beach, FL; Beverly Carr Treasure Island, FL711.93
8.314Pete Matthews Jr Canton, MA; Gary Schwartz Huntsville, AL836.11
2.89156Chuck Wheeler N Fort Myers, FL; Dennis Riddick Cape Coral, FL759.80
19.691Frederic Pollack Laval, QC; Sandra Gebhardt The Villages, FL931.18
6.565Sharon Anderson - Roger Anderson Eagan, MN833.64
2.3612Charles Nemes Longboat Key, FL; Michael Gibson Sarasota, FL725.52
4.4916George Wood Gulfport, FL; Larry Auerbach Bradenton, FL759.55
5.69103Matthew Weingarten Safety Harbor, FL; G Kissel Clearwater, FL793.21
5.636Paul Friedman Gulfport, FL; Peg Waller Edina, MN801.02
2.13104Anthony Pastore Sudbury, MA; Daniel Bowdish Thonotosassa, FL735.35
3.01177Lawrence Strominger - Adel Eryan Tampa, FL758.04
3.5511Larry Westholm - Barbara Westholm Pensacola, FL788.71
10.1171David Tomasini Trilby, FL; Jeff Edelstein Tampa, FL800.48
3.6711Edward Dickman Trinity, FL; Matthew Szynkiewicz New Port Richey, FL732.89
3.791882Glynford Hatfield - Barry Wilson Miami, FL756.21
4.27124Norman Poythress - Raliegh Hackstadt Tampa, FL785.64
4.388Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL; Jim Munday Southaven, MS798.57
1.606Linda Elliott - Patty Ronning Savannah, GA673.61
14.772Jesse Laird Fort Lauderdale, FL; Bernace De Young Miami, FL883.91
4.95135Steven Ashe - Justin Coniglio Tampa, FL778.52

299er Pairs - 6.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.1011William Laslo Valrico, FL; Fred Costin Sarasota, FL71.00%
1.58221Robert Pfeffer Saint Paul, MN; Clifford Shaw Wesley Chapel, FL66.50%
1.183Carolyn Reed - Susan Taylor Tampa, FL57.50%
1.0543Carol Ketterer - Lee Ned The Villages, FL56.50%
0.784Mary Sabatini - Ralph Fortson Tampa, FL48.50%
1.142Michael Barrett - Elaine Barrett Dixie, GA42.50%

Stratified Swiss Teams - 17.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.3133Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen - Richard Whittington - Michael Warchol Venice, FL84.00
1.7344Caroline Davies - Janet Matthews - David Stentz - Greg Saunders The Villages, FL81.00
1.865/65/62/3Michelle Crane Pensacola, FL; Mary Cummins - Janet Farrell - Caryl Mackay Leesburg, FL72.00
1.865/65/62/3Rose Huggard - Judith Gilman - Flavia Robertson - Gloria Stenzel Sun City Center, FL72.00
1.194David Lau - Kate Willet Dunedin, FL; Martha Core Palm Harbor, FL; Pamela Saari Fort Mill, SC67.00
4.1011John Garner Fernandina Bch, FL; Nadine Sabatier Ponte Vedra, FL; Lynn Leisy Amelia Island, FL; Ann Buchholz Ponte Vedra Bch, FL89.00
3.08221Kenneth Peffley - Nancy Peffley Bluffton, SC; Elaine Iwinski Safety Harbor, FL; Claudia Maricle Clearwater, FL85.00

(Wed-Sat) Afternoon Side Game - 3.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.8522William Hale Clearwater, FL; Michael Williamson Belleair, FL58.00%
2.46111James Young Hudson, FL; Yara Barretta Celebration, FL67.00%
1.852Craig Hemphill Jacksonville, FL; Rawy Shediac Englewood, FL61.00%

Thursday-Friday Compact KO - 4.0 Tables

7:30 PM

MPsRankNames
8.001Connie Graunke - Paul Boisvert - Joe Labat Tallahassee, FL; E. Jeanne Kokesh Thomasville, GA

(Tue-Sat) Evening Fast Pairs Side Game - 3.5 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
1.8532Lynn Chapman Jacksonville, FL; Mark Franzoni Jacksonville Bc, FL56.25%
2.6511Paula Gold Chalef Coconut Creek, FL; Resa Becher Aventura, FL62.50%
1.992Rahn Smith Brandon, FL; Sharon Horton Lakeland, FL57.50%

299er Pairs - 4.0 Tables

10:30 AM

MPs321NamesScore
1.142Gene Balis - Leslie Balis Tampa, FL49.07%
1.84111Nancy Schauer - J Williams Jr St Petersburg, FL65.94%
1.3822Sheri Kuhn Oldsmar, FL; John Montgomery Tomball, TX58.79%
1.0433Mary Figg Lutz, FL; Harold Soskin Land O Lakes, FL58.57%

Fri-Sat Bracketed KO 1 - 6.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
26.671James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes Charleston, SC; Eddie Wold Houston, TX; Jeff Meckstroth Clearwater Bch, FL; Eric Rodwell Clearwater, FL
18.672Frederic Pollack Laval, QC; Jeff Koltenuk - Jonathan Williams - Sandra Gebhardt The Villages, FL

Fri-Sat Bracketed KO 2 - 9.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNames
10.591Thomas Margraff - Wendy Margraff St Petersburg, FL; Catherine Binder Clearwater, FL; Joyce Lee Palm Harbor, FL
7.412Fred Tanzer Land O Lakes, FL; Dan Griggs Big Canoe, GA; John Rains, III Tampa, FL; Nellie Lim Temple Terrace, FL
4.243/4Sanford Klein Wimauma, FL; Larry Li Seattle, WA; Deanna Lewis Presque Isle, MI; Keith Holtsclaw Auburndale, FL
4.243/4Carl Croft - Ann Croft Winter Park, FL; Cabot Jaffee - Barbara Jaffee Maitland, FL

(Thu-Sat) Morning Side Game - 54.0 Tables / Based on 6.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
4.901/2Ann Van Dyke Purchase, NY55.31%
2.763/4Kenneth Hardcastle Decatur, GA47.75%
2.763/4Gladys Hardcastle Decatur, GA47.75%
4.901/2Donald Lacey Clearwater, FL55.31%

A/X/Y Open Pairs - 28.0 Tables / Based on 69.0 Tables

3:00 PM

MPsAXYNamesScore
4.061512Marvin Darter - Linda Darter North Port, FL692.74
32.471Jim Munday Southaven, MS; Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL839.80
7.49863Jim Maxwell Venice, FL; Ann Rhode Englewood, FL723.96
24.35211Adel Eryan - Lawrence Strominger Tampa, FL772.18
5.901074Daniel Bowdish Thonotosassa, FL; Michael Vaughn Dade City, FL706.62
6.499Kim Dean - Bud Dean Belleair, FL716.24
18.2632Lorraine Jarboe - Daniel Jarboe Ft Walton Beach, FL750.96
5.541185Katherine Grant Riverview, FL; Virginia Bright Lakeside, MT700.52
13.7043Pete Matthews Jr Canton, MA; Gary Schwartz Huntsville, AL729.04
5.00129Steven Ashe - Jeff Edelstein Tampa, FL699.80
10.8254Andrew Garnett - Charles Gill St Petersburg, FL727.55
4.6413106Julian Wernick Birmingham, England; Isaac Hassan Palm Harbor, FL699.44
2.789Michelle Stencel Tampa, FL; Joyce Torres Zephyrhills, FL684.72
9.286Les Bart Bradenton, FL; Martha Marsh University Park, FL726.62
4.3314117Michael Gibson - Peter Cleaves Sarasota, FL696.58
2.968Robert McEwan Tarpon Springs, FL; Matthew Weingarten Safety Harbor, FL686.52
9.99752Norman Poythress Tampa, FL; William Pollans Lutz, FL725.99

Gold Rush Pairs - 37.5 Tables / Based on 36.0 Tables

3:00 PM

MPs731NamesScore
7.93221Robert Pfeffer Saint Paul, MN; Clifford Shaw Wesley Chapel, FL201.51
1.7513Sheila Naylor - John Quinn The Villages, FL186.00
2.119Bruce Maier - Homer Ballew Tampa, FL189.28
5.9533Patricia Stevens - Eben Stevens Greenville, SC196.88
2.1914Sue Hokamp - Mona Karna Sarasota, FL185.00
4.4644Karl Manderscheid Apollo Beach, FL; Charles Steeg Lakeland, FL195.00
1.3215Judith Kortier Hudson, FL; Janis Foster Spring Hill, FL184.66
10.5711Jacob Orlofsky - Ronald Wallace Apollo Beach, FL207.00
3.52552William Laslo - Joseph Deluca Jr Valrico, FL194.71
1.3216Phil Reilly - Susan Stechschulte Ocala, FL184.43
2.1810Janet Matthews - Caroline Davies The Villages, FL188.87
3.026Phyllis Westerman Fort Myers, FL; Sara Berendt Sanibel, FL194.36
1.4517Cherry McLaughlin Dunedin, FL; David Otteni Largo, FL184.00
1.76117Brenda Pollak - Johanna Hazlett The Villages, FL188.28
2.507/86Yara Barretta Celebration, FL; Terrance Deag Bradenton, FL189.50
1.5418Charles Brunk - Sharron Brunk Apollo Beach, FL183.20
1.6312Charles Pulvino - Carol Pulvino Sarasota, FL186.17
2.507/8Pratapray Thacker N Palm Beach, FL; Joe Harrison Jupiter, FL189.50

Stratified Swiss Teams - 11.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
1.384Carmon Lee Woodley - Sylvia Jackson Niceville, FL; Leon Galecki Langston, AL; Charles Kelly Anniston, AL67.00
3.921Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg Boca Raton, FL; John Bortins - Nancy Benamati Delray Beach, FL94.00
3.27211Charlotte Connelly - Susan Taylor - Riggi Klink - Nancy Schulz Tampa, FL80.00
2.4532Gerald Robie - Suzanne Fleischman Leesburg, FL; Charles Showalter Lady Lake, FL; Paul Matheson The Villages, FL74.00
1.8443John Garner Fernandina Bch, FL; Nadine Sabatier Ponte Vedra, FL; Lynn Leisy Amelia Island, FL; Ann Buchholz Ponte Vedra Bch, FL73.00
1.452Pat McKittrick - Joanne Wharton - William Hale Clearwater, FL; Michael Williamson Belleair, FL64.00

(Wed-Sat) Afternoon Side Game - 3.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
2.4611Glynford Hatfield - Barry Wilson Miami, FL67.70%
1.852Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle Decatur, GA60.50%
1.852George Wood Gulfport, FL; Keith Holtsclaw Auburndale, FL54.50%

(Tue-Sat) Evening Fast Pairs Side Game - 4.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
2.65111Mark Franzoni Jacksonville Bc, FL; Lynn Chapman Jacksonville, FL63.19%
1.99222Lee Taylor Pinellas Park, FL; Peter Peng Tierra Verde, FL60.42%
1.4933Dianne Schupak - Lynn Long Orlando, FL58.33%

299er Pairs - 8.5 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
1.1953Anne Petterson - Kittie Schwichtenberg Oldsmar, FL56.31%
0.744Diane Goldfeder - Sharon Blum Tampa, FL48.73%
0.9853Robert Pfeffer Saint Paul, MN; Clifford Shaw Wesley Chapel, FL51.74%
2.491Susan Taylor - Carolyn Reed Tampa, FL59.62%
2.11211Carol Ann Osiason - Lisbeth Wagner Tampa, FL58.23%
1.5832Marcia Cohen Tampa, FL; Harold Soskin Land O Lakes, FL56.80%
1.054Elizabeth Goldman - Robert Goldman Sarasota, FL56.70%
1.3142Susan Wilcox - Jane Williamson Wesley Chapel, FL53.00%

Bracketed Swiss Teams 1 - 12.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
22.422Joe Angermeier St Petersburg, FL; Adrienne Muslin Tampa, FL; Gretchen Funk - Marianne Timmons Safety Harbor, FL143.00
16.813Kim Dean Belleair, FL; Betty Parker - Freerk Polling Palm Bch Gdns, FL; Harry Kaufmann N Redington Bch, FL126.00
12.614Marshall Hall Boca Raton, FL; Robert Dennard Orlando, FL; Jay Cohodes Sunrise, FL; John Moschella Winter Springs, FL122.00
29.891James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes Charleston, SC; Eddie Wold Houston, TX; Jeff Meckstroth Clearwater Bch, FL; Eric Rodwell Clearwater, FL160.00

Bracketed Swiss Teams 2 - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
10.961James Gordon Nokomis, FL; Michael Warchol - Ted Flach - Carrolena Key Venice, FL135.00
8.222Marjorie Boldus Tarpon Springs, FL; Matthew Weingarten Safety Harbor, FL; Mark Goldschmidt Clearwater, FL; Adeline Collins Dunedin, FL124.00
6.173John Vega Naples, FL; Peter Jargowsky Boca Raton, FL; Scott Roland Grand Rapids, MI; Connie Queller Hudson, FL115.00

Bracketed Swiss Teams 3 - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
9.481Rawy Shediac Englewood, FL; Albert Vaccaro Venice, FL; Nancy Alciatore Dunedin, FL; Karen Kribs Aspen, CO157.00
7.112Craig Abbott - Roberta Shander Sarasota, FL; Elaine McClure - William McClure Longboat Key, FL113.00
5.333E. Jeanne Kokesh Thomasville, GA; Connie Graunke - Joe Labat - Paul Boisvert Tallahassee, FL112.00

Bracketed Swiss Teams 4 - 8.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
5.991Elizabeth Preast - Isaac Hassan Palm Harbor, FL; Betty Hayhurst Parkersburg, WV; Robert Higgins Sun City Center, FL142.00
4.492Judith Kortier Hudson, FL; Janis Foster - Margaret Zielinski Spring Hill, FL; Dottie Maklary Brooksville, FL134.00
3.373Susan McCullough Fort Myers, FL; Paula Babcock Ft Myers Beach, FL; Stephen Wright Edgewater, FL; Mirza Baig Columbia, SC124.00

Bracketed Swiss Teams 5 - 11.0 Tables

10:30 AM

MPsRankNamesScore
5.991Robert MacDougall - Marylee MacDougall Naples, FL; Paul Michaels - Vicki Mace Bonita Springs, FL172.00
4.492Jon Mercurio Naples, FL; Portia Craven Ocala, FL; Gaye Little Dade City, FL; Gloria Nelson Powell, TN120.00
3.373John Teti - Jerry Phillips Tampa, FL; Claudia Maricle Clearwater, FL; Elaine Iwinski Safety Harbor, FL118.00
2.534Michelle Crane Pensacola, FL; Mary Cummins Leesburg, FL; John Wilde - Andrew Altman Tampa, FL110.00

(Thu-Sat) Morning Side Game - 3.0 Tables

10:30 AM

MPsABCNamesScore
2.461Cora Pidcock - Daniel Goodman Clearwater, FL61.50%
1.852Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle Decatur, GA51.50%

Stratified Open Pairs - 19.0 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
5.354Leon Lyday - Ledon Hitch Clearwater, FL525.09
2.966Sangit Chatterjee Sarasota, FL; Marilyn Snodell Nokomis, FL489.49
4.235Les Bart Bradenton, FL; Martha Marsh University Park, FL522.06
2.057Izrail Gorian Port Charlotte, FL; Jim Maxwell Venice, FL476.05
5.2862William Boas Tampa, FL; William Pollans Lutz, FL511.70
12.691Jim Munday Southaven, MS; Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL575.48
3.177Suzan Lordi University Park, FL; Susan Gilbert Sarasota, FL509.55
2.961052Brenda Inman - Paul Inman Lakeland, FL491.18
3.96831Daniel Bowdish Thonotosassa, FL; Edwin Artest Jr Tampa, FL492.75
9.5221Jakob Kristinsson Deerfield Beach, FL; Takeko Toyama Pinecrest, FL555.09
2.173Mark Franzoni Jacksonville Bc, FL; Lynn Chapman Jacksonville, FL458.00
2.9794Colleen Ness - Frances Hammer Tampa, FL491.20
7.143Joel Banks St Petersburg, FL; Tsing-Hai Wann Tampa, FL553.07
1.624Cabot Jaffee Jr Maitland, FL; Robert Sprick Orlando, FL447.61

299er Pairs - 5.5 Tables

3:00 PM

MPsABCNamesScore
0.923Leslie Balis - Gene Balis Tampa, FL52.08%
2.101Elizabeth Goldman - Robert Goldman Sarasota, FL59.90%
1.63211Cynthia Cox - Ronald Cox Wesley Chapel, FL54.38%
1.22322Ruth Giordano - John Giordano Tampa, FL53.13%
0.894Judy Flickinger - Brenda Pollak The Villages, FL52.60%

(Wed-Sat) Afternoon Side Game - 56.0 Tables / Based on 4.0 Tables

3:00 PM

MPsRankNamesScore
4.331/2Barry Wilson Miami, FL60.85%
4.331/2Glynford Hatfield Miami, FL60.85%
3.423/4Michael Williamson Belleair, FL55.75%
3.423/4William Hale Clearwater, FL55.75%

(Tue-Sat) Evening Fast Pairs Side Game - 3.0 Tables

7:30 PM

MPsABCNamesScore
2.461Nathaniel Cook Atlanta, GA; Helena Fine Naples, FL59.00%
1.852Sandra Juhansoo Boca Raton, FL; Keith Gellman Fort Lauderdale, FL57.00%
4.831/2Rahn Smith Brandon, FL61.82%
4.503/4Lynn Chapman Jacksonville, FL59.72%
4.503/4Mark Franzoni Jacksonville Bc, FL59.72%
4.831/2Sharon Horton Lakeland, FL61.82%

A/X/Y Swiss - 38.0 Tables / Based on 86.0 Tables

10:30 AM

MPsAXYNamesScore
12.5952Jack Bonney - Dianne Bonney Venice, FL; Marvin Darter - Linda Darter North Port, FL131.00
4.207Rawy Shediac Englewood, FL; Albert Vaccaro - Ira Zucker Venice, FL; Ann Turner Nokomis, FL98.00
7.996Robert Dennard Orlando, FL; Marshall Hall Boca Raton, FL; Jay Cohodes Sunrise, FL; John Moschella Winter Springs, FL129.00
27.981James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes Charleston, SC; Eddie Wold Houston, TX; Jeff Meckstroth Clearwater Bch, FL; Eric Rodwell Clearwater, FL157.00
8.267/83/4Leon Arndt Apollo Beach, FL; Marian Howarth - Ronda O'Farrell - Mary Rutledge Sun City Center, FL114.00
6.091063Edward Dickman Trinity, FL; Matthew Szynkiewicz New Port Richey, FL; Mary Dzyacky Palm Harbor, FL; Mona Peterson Oldsmar, FL107.00
8.267/83/42Bruce Lang West Palm Beach, FL; Lee Bukstel Boca Raton, FL; Larry Li Seattle, WA; Jimmy Pelham Tampa, FL114.00
20.99211Norman Jacobs - Audrey Jacobs - John Rains, III - Susan Taylor Tampa, FL139.00
4.5684Marilyn Snodell Nokomis, FL; Sangit Chatterjee Sarasota, FL; Virginia Bright Lakeside, MT; Katherine Grant Riverview, FL96.00
5.6095Yee Tar Zee Ruskin, FL; Steven Ashe - Tsing-Hai Wann Tampa, FL; Joel Banks St Petersburg, FL111.00
15.743Marjorie Boldus Tarpon Springs, FL; Matthew Weingarten Safety Harbor, FL; Richard Pavlicek Fort Lauderdale, FL; Jim Munday Southaven, MS135.00
3.615Craig Abbott - Roberta Shander Sarasota, FL; Izrail Gorian Port Charlotte, FL; Jim Maxwell Venice, FL95.00
11.804Freerk Polling - Betty Parker Palm Bch Gdns, FL; Kim Dean - Bud Dean Belleair, FL132.00
3.096Joe Angermeier St Petersburg, FL; Adrienne Muslin Tampa, FL; Leon Galecki Langston, AL; Charles Kelly Anniston, AL92.00

Gold Rush Swiss - 24.0 Tables

10:30 AM

MPs732NamesScore
2.644Jon Mercurio Naples, FL; Gloria Nelson Powell, TN; Michelle Crane Pensacola, FL; Mary Cummins Leesburg, FL113.00
2.722Elsa Nail - Pamela Folsom - Sue Coleman - Patricia Gallman Lakeland, FL102.00
3.6251Ronald Wallace Apollo Beach, FL; Barbara Rein - Judith Gilman - Rose Huggard Sun City Center, FL110.00
2.043Bruce Maier - Michael Scher - Homer Ballew Tampa, FL; Nancy Chango Lutz, FL96.00
1.796Jo Goodman - Henry Trautwein - Betsy Bunting - Brenda Kefauver Naples, FL107.00
1.374/5Robert MacDougall - Marylee MacDougall Naples, FL; Paul Michaels - Vicki Mace Bonita Springs, FL94.00
6.251John Quinn - Patricia Holmes - Janet Matthews - Caroline Davies The Villages, FL159.00
4.692Charles Steeg - Stephen Eddy - Patricia Black Lakeland, FL; Karl Manderscheid Apollo Beach, FL128.00
2.384/51W Tipton - Barbara Baker - Mary Miller Oldsmar, FL; Elizabeth Preast Palm Harbor, FL94.00
3.523Janet Ashe Tarpon Springs, FL; Henry Mattox - Catherine Binder Clearwater, FL; Joyce Lee Palm Harbor, FL119.00
1.792Carol Ketterer - Marilyn Hubbard - Judy Flickinger - Roger Flickinger The Villages, FL76.00