Jul 16, 2017 - Sunday 11:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

16.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.15 Silver 1 89.00 Joseph ErnsthausenSylvania, OH Gene BenedictToledo, OH Gary BrinkerMaumee, OH Kurt DasherPetersburg, MI
5.36 Silver 2 86.00 Jim BachelderColumbus, OH Kenneth EichenbaumPickerington, OH Richard TemkinFarmington, MI Robert BrandowToledo, OH
4.02 Silver 3 1 78.00 Ron WoofterBowling Green, OH Robert MoyersLiberty Center, OH David HolzMaumee, OH Vijaya ShresthaBowling Green, OH
2.81 Silver 4/5 2 72.00 John PhilbrookManchester, MI John AllenTecumseh, MI Eric HolderTemperance, MI Thomas WeeksMaumee, OH
2.70 Silver 4/5 72.00 Michael CraneCanton, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Jerrold GrossmanRochester Hills, MI Debra EavesNorthville, MI
2.57 Silver 3 1 63.00 Susan BowersMaumee, OH Dianne SradejaToledo, OH Bruce PolingMaumee, OH Nanci PolingMaumee, OH
1.93 Silver 4 2 61.00 Diane WellsteinPerrysburg, OH Dolly FlasckToledo, OH Marilyn RinehartHolland, OH Gloria BennettClinton Twp, MI
1.45 Silver 3 54.00 Tyrone LovingLincoln Park, MI Bridget SchipperBirmingham, MI Joel GrossmanBloomfield Hls, MI Marilyn CollinsPalm Harbor, FL

Recaps

Section B

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
15 Joseph Ernsthausen Gene Benedict Gary Brinker Kurt Dasher A 1 - - - - - 89.00 0.00 89.00 7.15 Silver
4 Jim Bachelder Kenneth Eichenbaum Richard Temkin Robert Brandow A 2 - - - - - 86.00 0.00 86.00 5.36 Silver
3 Ron Woofter Robert Moyers David Holz Vijaya Shrestha B 3 1 - - - - 78.00 0.00 78.00 4.02 Silver
1 Michael Crane Sheldon Kirsch Jerrold Grossman Debra Eaves A 4/5 - - - - - 72.00 0.00 72.00 2.70 Silver
6 John Philbrook John Allen Eric Holder Thomas Weeks B 4/5 2 - - - - 72.00 0.00 72.00 2.81 Silver
14 Susan Bowers Dianne Sradeja Bruce Poling Nanci Poling C - 3 1 - - - 63.00 0.00 63.00 2.57 Silver
11 Diane Wellstein Dolly Flasck Marilyn Rinehart Gloria Bennett C - 4 2 - - - 61.00 0.00 61.00 1.93 Silver
10 Ralph Raber James Lefevre Benjamin Beazley Jimmie Edwards B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.90 Silver
7 Woodie Goddard Mary Ann Laritz Carol Macksey Lanny Laritz B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.20 Silver
12 Mona Kaelber S Kolinski Marion Austin Edward Westmeyer A - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.90 Silver
13 Tyrone Loving Bridget Schipper Joel Grossman Marilyn Collins C - - 3 - - - 54.00 0.00 54.00 1.45 Silver
8 Charles Gray Wayne Olsson Charlotte Wade Peter Erdman C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.60 Silver
9 Edward White Martin Hirschman Jonathan Fleischmann Frank Treiber III A - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.30 Silver
16 Barbara Button Victoria Vallone Sally Stevens Erma Hermann C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.30 Silver
2 William Dwyer Jr Lynn Chinella Jill Gilbert Sara Cannon C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.60 Silver
5 Ruth Odenweller John Hoffman Carol Parker David Parker C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.60 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results