Aug 10, 2017 - Thursday 9:00 am

AM Stratified Swiss Teams II Event Summary

Session 2

33.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
15.05 Gold 1 93.00 Beckie StasiShawnee Mission, KS Paul PresslyOlathe, KS Ru Hong TerajewiczNewton, MA Ron AshbacherSaint Louis, MO
11.29 Gold 2 90.00 Cookie HobermanOmaha, NE Minna Lou MercerElkhorn, NE Deana LiddyOmaha, NE Michael EdwardsRock Island, IL Bart BramleyDallas, TX
8.47 Gold 3 84.00 Richard NewellWest Des Moines, IA Toby WhiteDes Moines, IA Sharon AndersonEagan, MN Barbara HellerKnoxville, TN
8.09 Gold 4 1 1 80.00 Martin MuellerOmaha, NE Rodney AndersonOmaha, NE Stephanie HolcombOmaha, NE Larry YargerWest Point, NE
5.02 Gold 5 77.00 Lily ChanColumbia, MO Paul ChanColumbia, MO Ding-Hwa HsiehKirksville, MO Lin-Huan ChenKirksville, MO
4.30 Gold 6 75.00 Loretta RiversMonroe, LA Mike CappellettiDelray Beach, FL Chris ComptonDallas, TX Jay BarronTulsa, OK Thomas PetersGrapeland, TX
5.31 Gold 7/9 2/3 73.00 Mary OseSacramento, CA Ginny CurtisCitrus Heights, CA Teri SmootPlacerville, CA Steve BurnhamRockledge, FL
5.31 Gold 7/9 2/3 73.00 Philip GathPickerington, OH Eileen ErwinColumbus, OH Jack GrierBridgman, MI Alina GrierBridgman, MI
3.37 Gold 7/9 73.00 Marie SmerjacCastle Rock, CO Therese KollerPueblo, CO Darlene AndersonNew Brighton, MN Jeanine HallCottage Grove, MN
3.41 Gold 4 65.00 Louis Trautwein IIINaples, FL Helena FineNaples, FL Junko HemusWindermere, FL Jim MulbrandonOrlando, FL
2.76 Gold 5/7 2 64.00 James BloedornLa Crosse, WI Jeffrey CopseyLa Crosse, WI Daniel ThompsonEgan, SD Byron SolemFlandreau, SD
2.34 Gold 5/7 64.00 Donna LombardiniAlcester, SD Patricia SolickOmaha, NE Robert SolickBerthoud, CO Alaeldin RachidFort Collins, CO Alfred HartmannSioux Falls, SD
2.34 Gold 5/7 64.00 Rita PardenDenver, CO Katie McCoolCastle Rock, CO Wendy LeonardDenver, CO Kathleen PorterAurora, CO
2.07 Gold 3 58.00 Mary VogelChurdan, IA Barbara LillyBoone, IA Carolynn Sue MillerSergeant Blf, IA Audrey ErcoliniSioux City, IA
1.47 Gold|Red 4/5 56.00 Audrey HulseyOmaha, NE Evelyn EstensonNorthfield, MN Mary AlleeUnion, NE Gwen McEvoyBennington, NE
1.39 Gold 4/5 56.00 Paul KleinCedar Rapids, IA Nancy KleinCedar Rapids, IA Rita MillsLittle Canada, MN Kathleen BuraglioOakdale, MN

Recaps

Section I

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
9 Beckie Stasi Paul Pressly Ru Hong Terajewicz Ron Ashbacher A 1 - - - - - 93.00 0.00 93.00 15.05 Gold
15 Cookie Hoberman Minna Lou Mercer Deana Liddy Michael Edwards Bart Bramley A 2 - - - - - 90.00 0.00 90.00 11.29 Gold
25 Richard Newell Toby White Sharon Anderson Barbara Heller A 3 - - - - - 84.00 0.00 84.00 8.47 Gold
13 Martin Mueller Rodney Anderson Stephanie Holcomb Larry Yarger C 4 1 1 - - - 80.00 0.00 80.00 8.09 Gold
7 Lily Chan Paul Chan Ding-Hwa Hsieh Lin-Huan Chen A 5 - - - - - 77.00 0.00 77.00 5.02 Gold
26 Loretta Rivers Mike Cappelletti Chris Compton Jay Barron Thomas Peters A 6 - - - - - 75.00 0.00 75.00 4.30 Gold
19 Philip Gath Eileen Erwin Jack Grier Alina Grier B 7/9 2/3 - - - - 73.00 0.00 73.00 5.31 Gold
22 Marie Smerjac Therese Koller Darlene Anderson Jeanine Hall A 7/9 - - - - - 73.00 0.00 73.00 3.37 Gold
12 Mary Ose Ginny Curtis Teri Smoot Steve Burnham B 7/9 2/3 - - - - 73.00 0.00 73.00 5.31 Gold
8 Thomas Flanders Joseph Pieper Diane Vaughan Worth Vaughan A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.68 Red
10 Louis Trautwein III Helena Fine Junko Hemus Jim Mulbrandon B - 4 - - - - 65.00 0.00 65.00 3.41 Gold
18 Donna Lombardini Patricia Solick Robert Solick Alaeldin Rachid Alfred Hartmann B - 5/7 - - - - 64.00 0.00 64.00 2.34 Gold
23 Rita Parden Katie McCool Wendy Leonard Kathleen Porter B - 5/7 - - - - 64.00 0.00 64.00 2.34 Gold
2 James Bloedorn Jeffrey Copsey Daniel Thompson Byron Solem C - 5/7 2 - - - 64.00 0.00 64.00 2.76 Gold
14 Ray Degeest Daniel Hafner Kenneth Kernen Bobbie Sward B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.84 Red
20 Mary Vogel Barbara Lilly Carolynn Sue Miller Audrey Ercolini C - - 3 - - - 58.00 0.00 58.00 2.07 Gold
29 Bruce Harbour Gil Kreul Ann Parker Ginger Morgan Mark Bumgardner A - - - - - - 57.00 0.00 57.00 1.26 Red
32 Audrey Hulsey Evelyn Estenson Mary Allee Gwen McEvoy C - - 4/5 - - - 56.00 0.00 56.00 1.47 Gold|Red
4 Paul Klein Nancy Klein Rita Mills Kathleen Buraglio C - - 4/5 - - - 56.00 0.00 56.00 1.39 Gold
5 Richard Goll Norma Goll Robert McClendon Carroll Frogge David Braverman A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.05 Red
17 Terrence Ibbs Bruce Burns Shyla McGill Debra Jones B - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.68 Red
16 Lori Moore Mary Allen Ann Schuyler Sandra Stults B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.84 Red
28 Raymond Nix Richard Lanzarone Karen Cox Polly Schoning B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.05 Red
33 Hellar Nakonechny Gloria Woloshyn Audie Brooks Bill Brooks C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.63 Red
21 Daryl Fraley Mary Kocevar Carolyn Potasnik Barbara Stroud C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.84 Red
27 Leon Zaczek Bruce Thiher Paula Cohen Sonja Shiner A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.84 Red
31 Diane Crawford Annabelle Kovar Douglas Murphy Maurie Studin C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.84 Red
11 Wayne Tindall Rene Wallace Joyce Stukenholtz Jackie Burroughs B - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.84 Red
30 Beth McGregor Trudy Owen Mary Ellen Nickodemus Elizabeth Varra B - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.84 Red
6 Iva Nelson Becky Hamilton Valerie McGrath Lois Sperl C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.84 Red
24 Frank Paynter Elizabeth Foster Jo Anne Paynter Judy Williamson C - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.42 Red
1 Lynda Peterson Debra Tvrdik Beverly Walker Joan Levalley B - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.63 Red
3 Kevin Dunn Tim Jones Dorcas Evans Grant La Fleur B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results