May 17, 2017 - Wednesday 10:00 am

Open Swiss Event Summary

Session 2

32.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
14.70 Gold 1 131.00 Jonathan SteinbergToronto, ON Alex HudsonRaleigh, NC Hans JacobsBrighton, ON Henry ShevitzBloomfield Hls, MI
11.03 Gold 2 112.00 John RussellN Barrington, IL Norman CoombsBrookville, IN Richard ChanMarkham, ON John GilbertKitchener, ON
8.27 Gold 3 108.00 Michael CraneCanton, MI Mark BendureGrosse Pointe, MI John KoschikLivonia, MI Jim FatkaGreenville, MI
6.20 Gold 4 102.00 Steven WinokurRochester, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Owen LienOak Park, MI M Mulford-JacobsCincinnati, OH Brenda BryantFerndale, MI
4.90 Gold 5 93.00 Suzanne StevensonBirmingham, MI Sondra SchubinerFranklin, MI Lynne CookRiverview, MI Rose BurkeBloomfield Hls, MI
7.61 Gold 6 1 91.00 Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI Bob RasmussenAnn Arbor, MI Alan CohnWest Bloomfield, MI Grant PetersenTaylor, MI
3.30 Gold 7/9 90.00 Steve O'GuinTaylor, MI Dolores BrightMilford, MI Margaret MooreRoyal Oak, MI Georgene CroninRochester Hills, MI
3.30 Gold 7/9 90.00 Marjorie MichelinLaguna Woods, CA Dwight BenderLondon, ON Ewoud Van GochSt Thomas, ON Ellis FeigenbaumLaguna Woods, CA
3.30 Gold 7/9 90.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Bert NewmanWest Bloomfield, MI Michael CurleyGrand Rapids, MI Robert VartyGrand Rapids, MI
5.71 Gold 2 89.00 John VollmayerRochester Hills, MI Lakshmi VoraBloomfield Hls, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI Larry LewisRochester, MI
3.86 Gold 3/4 1 81.00 Martha ToonAnn Arbor, MI D AbrahamWindsor, ON Barb FerreraDearborn, MI Bob OndoAnn Arbor, MI
3.75 Gold 3/4 81.00 Dan SutherlandNorthville, MI Thom AllenNorthville, MI Gary RobertsonBlenheim, ON Lee EasterbrookChatham, ON
2.90 Gold 5 2 76.00 James McNamaraBrownstown Town, MI James KorteBrownstown, MI Carrie OsborneLivonia, MI Douglas SweederBloomfield, MI
2.17 Gold 6 75.00 Satish ShahSterling Hgts, MI Jerome HasenjagerTroy, MI Larry CohenWest Bloomfield, MI Thomas HuntRochester Hills, MI
2.17 Gold 3 73.00 Nancy SpenceBirmingham, MI Jane RoeserBirmingham, MI Susan MichelottiBirmingham, MI Margie RiedClarkston, MI
1.63 Gold 4 70.00 Robert La CosseFarmington Hls, MI Leslee La CosseFarmington Hls, MI Brad KinsmanNovi, MI Georgene KinsmanNovi, MI

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
24 Jonathan Steinberg Alex Hudson Hans Jacobs Henry Shevitz A 1 - - - - - 131.00 0.00 131.00 14.70 Gold
31 John Russell Norman Coombs Richard Chan John Gilbert A 2 - - - - - 112.00 0.00 112.00 11.03 Gold
17 Michael Crane Mark Bendure John Koschik Jim Fatka A 3 - - - - - 108.00 0.00 108.00 8.27 Gold
13 Steven Winokur William Winokur Owen Lien M Mulford-Jacobs Brenda Bryant A 4 - - - - - 102.00 0.00 102.00 6.20 Gold
10 Suzanne Stevenson Sondra Schubiner Lynne Cook Rose Burke A 5 - - - - - 93.00 0.00 93.00 4.90 Gold
20 Wilbur Argersinger Bob Rasmussen Alan Cohn Grant Petersen B 6 1 - - - - 91.00 0.00 91.00 7.61 Gold
30 Edward White Bert Newman Michael Curley Robert Varty A 7/9 - - - - - 90.00 0.00 90.00 3.30 Gold
8 Steve O'Guin Dolores Bright Margaret Moore Georgene Cronin A 7/9 - - - - - 90.00 0.00 90.00 3.30 Gold
27 Marjorie Michelin Dwight Bender Ewoud Van Goch Ellis Feigenbaum A 7/9 - - - - - 90.00 0.00 90.00 3.30 Gold
22 John Vollmayer Lakshmi Vora Naresh Kapila Larry Lewis B - 2 - - - - 89.00 0.00 89.00 5.71 Gold
5 Martin Hirschman Robert Brent Chuck Burger Suzy Burger A - - - - - - 89.00 0.00 89.00 1.55 Red
3 Richard Temkin Irving Rosenstein Gary Brinker Joseph Ernsthausen A - - - - - - 86.00 0.00 86.00 1.24 Red
7 Michael McDonald Brenda Jaffe Michael Giordano Walter Goldsmith A - - - - - - 83.00 0.00 83.00 1.40 Red
18 Michael D Alioto Frank Sensoli Sheldon Kirsch Morrie Kleinplatz A - - - - - - 83.00 0.00 83.00 1.55 Red
21 Martha Toon D Abraham Barb Ferrera Bob Ondo C - 3/4 1 - - - 81.00 0.00 81.00 3.86 Gold
1 Jack Shartsis Jerrold Grossman Debra Eaves Dennis Kasle A - - - - - - 81.00 0.00 81.00 0.93 Red
4 Dan Sutherland Thom Allen Gary Robertson Lee Easterbrook B - 3/4 - - - - 81.00 0.00 81.00 3.75 Gold
11 James McNamara James Korte Carrie Osborne Douglas Sweeder C - 5 2 - - - 76.00 0.00 76.00 2.90 Gold
6 Satish Shah Jerome Hasenjager Larry Cohen Thomas Hunt B - 6 - - - - 75.00 0.00 75.00 2.17 Gold
16 Judi Amatangelo Kathy Twomey Ginny Poulter Mary Bennett B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.93 Red
25 Jim Koerber Donald Schenk Mary Lou Schaffer Sue Berry B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 1.24 Red
19 Nancy Spence Jane Roeser Susan Michelotti Margie Ried C - - 3 - - - 73.00 0.00 73.00 2.17 Gold
32 Marilyn Nathanson Rita Levin James Smyth Anand Agarwal B - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.24 Red
15 Robert La Cosse Leslee La Cosse Brad Kinsman Georgene Kinsman C - - 4 - - - 70.00 0.00 70.00 1.63 Gold
14 George Pope Hugh Rosenthal Ilene Fowler Lois Beyer C - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.24 Red
2 Deepak Dighe Latika Mangrulkar Larry Freedman Susan Meneilley C - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.93 Red
29 John Pouget Randy Walker James Peresta Stephen Leist C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.62 Red
28 Gary Luoma Ann Haycock Marilyn Crane Suzanne McIlhiny B - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.62 Red
9 David Dursum David Winer Jaime Myers Tom Baer C - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.93 Red
26 Joan Roberts Leona Veldhuis Catherine Curran Teri Ford C - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.93 Red
23 David Boley Ivana Dugal John Abbott Paul Joseph C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.62 Red
12 James Phillips Freda Mills Jean Hornbacher Richard Thompson C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.31 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results