Aug 13, 2016 - Saturday 7:15 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.97 Red 1 74.00 Valentin KovachevLas Vegas, NV Dave SchouweilerBismarck, ND Rumen Trendafilov Vladislav Isporski
3.92 Red 2/3 56.00 Mutian ZhangOmaha, NE Donald SloterCouncil Bluffs, IA Elise ParishOmaha, NE Freda ThornbroughCouncil Bluffs, IA
1.96 Red 2/3 56.00 Geoff HampsonLas Vegas, NV Mike PassellPlano, TX Joe GrueNew York, NY Nanette NolandBaton Rouge, LA Brad MossDenver, CO
3.43 Red 4 1 52.00 E. Steeves SmithMitchell, SD Gerald ThuryDimock, SD Ray DegeestRapid City, SD Daniel HafnerRapid City, SD
1.66 Red 5/6 51.00 Richard NewellWest Des Moines, IA Toby WhiteDes Moines, IA Nancy WittwerFalls City, NE Richard FreedmanUrbandale, IA
1.66 Red 5/6 51.00 Robyn AmisOmaha, NE Barbara ReetzElkhorn, NE Donna GivnerGolden, CO Cheryl GormanOmaha, NE
2.57 Red 2 43.00 Duane HilbersOmaha, NE Matthew CampbellLincoln, NE Barbara HippleLincoln, NE Rick AckermannOmaha, NE
1.93 Red 3 42.00 Marge JonesWausau, WI Norman MarksOakland, CA Norman Marks IIJacksonville, FL Carol KonradNeshkoro, WI
1.45 Red 4 36.00 Connie BarksdaleLincoln, NE Sharon HockemeierEagle, NE Patricia WittmaackLincoln, NE Steve BurnhamSan Jose, CA
1.51 Red 1/2 31.00 Angie DavidsonLawrence, KS Bernean DeeterBandera, TX Marie MaredaWichita, KS Rhonda NorfleetWichita, KS
1.51 Red 1/2 31.00 Daniel StoneMadison, WI Janet StoneMadison, WI Christine PriestMadison, WI Geoffrey PriestMadison, WI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
7 Valentin Kovachev Dave Schouweiler Rumen Trendafilov Vladislav Isporski A 1 - - - - - 74.00 0.00 74.00 5.97 Red
2 Geoff Hampson Mike Passell Joe Grue Nanette Noland Brad Moss A 2/3 - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.96 Red
17 Mutian Zhang Donald Sloter Elise Parish Freda Thornbrough A 2/3 - - - - - 56.00 0.00 56.00 3.92 Red
13 E. Steeves Smith Gerald Thury Ray Degeest Daniel Hafner B 4 1 - - - - 52.00 0.00 52.00 3.43 Red
4 Richard Newell Toby White Nancy Wittwer Richard Freedman A 5/6 - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.66 Red
14 Robyn Amis Barbara Reetz Donna Givner Cheryl Gorman A 5/6 - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.66 Red
22 Louise Clark Steve Clark Owen Lien Zachary Wasserman A - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.50 Red
18 Gary McDole Fred Dischman William Karnaze Jr Fred Lambert A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.75 Red
1 James Thurtell John Schwartz Virginia Noelke Venkatrao Koneru A - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.75 Red
16 Deana Liddy Minna Lou Mercer Steve Garner Cookie Hoberman A - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.50 Red
6 Duane Hilbers Matthew Campbell Barbara Hipple Rick Ackermann B - 2 - - - - 43.00 0.00 43.00 2.57 Red
19 Marge Jones Norman Marks Norman Marks II Carol Konrad B - 3 - - - - 42.00 0.00 42.00 1.93 Red
10 Dave Hoffman Linda James Linda Webb Kerry Brothers A - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
9 Frances Schenk Janice Henderson Dana Hastings Greg Hinze A - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.25 Red
21 Connie Barksdale Sharon Hockemeier Patricia Wittmaack Steve Burnham B - 4 - - - - 36.00 0.00 36.00 1.45 Red
20 Daniel Stone Janet Stone Christine Priest Geoffrey Priest C - - 1/2 - - - 31.00 0.00 31.00 1.51 Red
12 Angie Davidson Bernean Deeter Marie Mareda Rhonda Norfleet C - - 1/2 - - - 31.00 0.00 31.00 1.51 Red
8 Art Clausen Duane Feekin Marlene Clausen Ruth Hanna B - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.25 Red
15 Amanda Olson Regina Konfrst Constance Galanti Wynn Cook B - - - - - - 23.00 0.00 23.00 0.25 Red
3 Mary Wyatt Craig Frerichs Christine Moran Annabelle Kovar C - - - - - - 22.00 0.00 22.00 0.25 Red
5 Fran Smith Cerona Stevens Shirley Mueller Carolyn Carpenter B - - - - - - 19.00 0.00 19.00
11 Diane Crawford Barbara Stone Daniel Otto Ruby James C - - - - - - 8.00 0.00 8.00

Bracket

Bracket available from Fast Results