Jul 10, 2016 - Sunday 10:00 am

A/X/Y Swiss Teams Event Summary

Session 2

27.0 Tables Based on: 61.0

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
24.85 Gold 1 140.00 Adrian DovellGainesville, FL Patricia DovellGainesville, FL John BradyJacksonville, FL John MoschellaWinter Springs, FL
16.31 Gold 2/3 136.00 Rahn SmithBrandon, FL Sharon HortonLakeland, FL Gen GeigerSarasota, FL Terry McHenrySarasota, FL
16.31 Gold 2/3 1 1 136.00 M MelnickHilton Head, SC E MelnickHilton Head, SC Kenneth PowellJacksonville, FL Rosalind PowellJacksonville, FL
10.48 Gold 4 126.00 Barbara FermDallas, TX Jacob MorganMadison, WI Lior UrmanRishon Lezion, Israel Levy SternRehovot, Israel
8.28 Gold 5 123.00 Liane TurnerOrlando, FL David KentLake Mary, FL Eileen EasterlingCasselberry, FL Nancy MitchellJacksonville, FL
7.10 Gold 6 121.00 Diane GraeseLas Vegas, NV Junko HemusWindermere, FL Martin CaleyMontreal, QC James EasterlingCasselberry, FL
7.46 Gold 7 2 110.00 Burt O'DellPonte Vedra, FL Linda O'DellPonte Vedra, FL John CarlsonAtlantic Beach, FL Marilyn CarlsonAtlantic Beach, FL
7.25 Gold 3 2 106.00 Regina SooeyJacksonville, FL Bill PageJacksonville, FL Mark KesslerJacksonville, FL Clive MorganJacksonville, FL
4.19 Gold 4 94.00 Anita RitchinJacksonville, FL Betty MorganSaint Augustine, FL Marlise CusickJacksonville, FL Jack CarterJacksonville, FL
5.43 Gold 5 3 92.00 Ruth WilliamsJacksonville, FL Rochelle SaperstonOrmond Beach, FL Maxine SharpOrmond Beach, FL Doris FairgrieveJacksonville, FL
2.84 Gold 6 89.00 Larry RichCumming, GA Shirley SealsPonte Vedra, FL Anne LandryJacksonville, FL Peggy HigginbothamJacksonville, FL
4.08 Gold 4 88.00 Harrison LubaHilton Head, SC Raymond WiseTampa, FL Pamela GorbicsSt Petersburg, FL Michael VarhalamasPinellas Park, FL
3.22 Gold 5 82.00 Patrick HortonTallahassee, FL William BoyntonTallahassee, FL Bill CubleyBluffton, SC Nancy HaaseBluffton, SC

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
12 Adrian Dovell Patricia Dovell John Brady John Moschella A 1 - - - - - 0.00 140.00 24.85 Gold
4 Rahn Smith Sharon Horton Gen Geiger Terry McHenry A 2/3 - - - - - 0.00 136.00 16.31 Gold
9 M Melnick E Melnick Kenneth Powell Rosalind Powell Y 2/3 1 1 - - - 0.00 136.00 16.31 Gold
7 Barbara Ferm Jacob Morgan Lior Urman Levy Stern A 4 - - - - - 0.00 126.00 10.48 Gold
3 Liane Turner David Kent Eileen Easterling Nancy Mitchell A 5 - - - - - 0.00 123.00 8.28 Gold
6 Diane Graese Junko Hemus Martin Caley James Easterling A 6 - - - - - 0.00 121.00 7.10 Gold
20 Burt O'Dell Linda O'Dell John Carlson Marilyn Carlson X 7 2 - - - - 0.00 110.00 7.46 Gold
27 Regina Sooey Bill Page Mark Kessler Clive Morgan Y - 3 2 - - - 0.00 106.00 7.25 Gold
8 Anita Ritchin Betty Morgan Marlise Cusick Jack Carter X - 4 - - - - 0.00 94.00 4.19 Gold
24 Marshall Hall Corey Krantz Shannon Cappelletti Deanna Lewis A - - - - - - 0.00 94.00 1.26 Red
18 Craig Hemphill Michael Dalton Brian Gunnell Linda Miller A - - - - - - 0.00 93.00 1.26 Red
17 Ruth Williams Rochelle Saperston Maxine Sharp Doris Fairgrieve Y - 5 3 - - - 0.00 92.00 5.43 Gold
19 Larry Rich Shirley Seals Anne Landry Peggy Higginbotham X - 6 - - - - 0.00 89.00 2.84 Gold
21 Harrison Luba Raymond Wise Pamela Gorbics Michael Varhalamas Y - - 4 - - - 0.00 88.00 4.08 Gold
16 Alexander Weiss Fran Weiss Barbara McCallon Dorothy Johnson A - - - - - - 0.00 86.00 1.26 Red
13 Patrick Horton William Boynton Bill Cubley Nancy Haase Y - - 5 - - - 0.00 82.00 3.22 Gold
25 Trella Bromley Thomas Eidson Allyson Wolfe Marie-France Benoit Y - - - - - - 0.00 80.00 1.26 Red
15 John Bortins Nancy Benamati Benjamin Eisenberg Susan Eisenberg X - - - - - - 0.00 80.00 0.84 Red
26 Stephen Wright Lucy Fendig Wendy Margraff Catherine Binder Y - - - - - - 0.00 78.00 1.05 Red
10 Suresh Sane Prasad Krishna Moorthy Randall Rathjen Dattatraya Kale Y - - - - - - 0.00 77.00 0.84 Red
14 Terry Wager Sylvia Caviggia David Wager Karen Oppert Y - - - - - - 0.00 73.00 1.05 Red
5 Joyce Thompson Delores O'Connell Carolyn Brown William Connellan Y - - - - - - 0.00 66.00 0.84 Red
23 Diane Davies Ann Buchholz Lynn Leisy Lynn Smith Y - - - - - - 0.00 64.00 1.05 Red
11 Steve Bonner Nadine Sabatier Nancy Martin Mark Franzoni Y - - - - - - 0.00 60.00 0.84 Red
2 Bob Marett Kay Butters Lee Bradley Judson McCranie Y - - - - - - 0.00 55.00 0.42 Red
22 Ralph Croskey Samuel Jones Mary Ose Teri Smoot Y - - - - - - 0.00 50.00
1 Patt Corbin Victoria Lanier Ellen Flenniken Betty Nielsen Y - - - - - - 0.00 31.00 0.21 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results