Aug 01, 2018 - Wednesday 10:00 am

Wed Daylight A/X/Y (unlimited/6000/4000) Swiss Event Summary

Session 2

15.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
20.40 Gold 1 97.00 John OnstottNew Orleans, LA Magdalena Ticha Richard Ritmeijer James KrekorianPensacola, FL Drew CasenMetarie, LA Bruce FergusonPalm Springs, CA
15.30 Gold 2 1 76.00 Adrienne MuslinTampa, FL Sandra PetersonClearwater, FL Marianne TimmonsSafety Harbor, FL Gretchen FunkSafety Harbor, FL
11.48 Gold 3 71.00 Lou Ann O'RourkeScottsdale, AZ John MohanLas Vegas, NV Jerry ClerkinBloomington, IN Dennis ClerkinBloomington, IN Joshua DonnLas Vegas, NV Ron SmithChicago, IL
9.18 Gold 4 2 1 70.00 Jake WilliamsSan Diego, CA Luke WilliamsSan Diego, CA Emma KolesnikVentura, CA Daniel SonnerRedwood City, CA
6.89 Gold 5 3 2 68.00 Malcolm Todd, JrSandy Springs, GA Tom DrinkardAtlanta, GA Morris WilliamsDunwoody, GA Ernie EayrsDunwoody, GA
5.16 Gold 4 3 66.00 Nathan GindiNew York, NY Omer EkinciAstoria, NY Pinar Ayaz Arda KabacaLondon, ON
3.44 Gold 4 63.00 Stanley LittlefieldMaitland, FL Liga ByrneAustin, TX Gordon Cable JrMonroe Township, NJ Beverly GeurinAustin, TX

Recaps

Section S

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
3 John Onstott Magdalena Ticha Richard Ritmeijer James Krekorian Drew Casen Bruce Ferguson A 1 - - - - - 97.00 0.00 97.00 20.40 Gold
7 Adrienne Muslin Sandra Peterson Marianne Timmons Gretchen Funk X 2 1 - - - - 76.00 0.00 76.00 15.30 Gold
12 Lou Ann O'Rourke John Mohan Jerry Clerkin Dennis Clerkin Joshua Donn Ron Smith A 3 - - - - - 71.00 0.00 71.00 11.48 Gold
13 Jake Williams Luke Williams Emma Kolesnik Daniel Sonner Y 4 2 1 - - - 70.00 0.00 70.00 9.18 Gold
4 Malcolm Todd, Jr Tom Drinkard Morris Williams Ernie Eayrs Y 5 3 2 - - - 68.00 0.00 68.00 6.89 Gold
9 Nathan Gindi Omer Ekinci Pinar Ayaz Arda Kabaca Y - 4 3 - - - 66.00 0.00 66.00 5.16 Gold
1 Stanley Littlefield Liga Byrne Gordon Cable Jr Beverly Geurin Y - - 4 - - - 63.00 0.00 63.00 3.44 Gold
6 J F Lowenstein Eleanor Onstott Wayne Weisler Jacob Karno Y - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.96 Red
11 Kunal Vohra Cooper Smith S Reese Koppel Chuck Wong Y - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.12 Red
5 Jim Stogner Mason Barge Jane Bachman Joan Braender A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.40 Red
14 Michael Flader Jill Flader Joel Kramer Barry Wilderman Y - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.68 Red
2 Chris Moreton Jill Riddle Elsa Clauson Robert Klipstein Y - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.12 Red
15 Jane Melby Jonathan Herman Merrie Edelston Claire Lavery Y - - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.12 Red
8 Philip Duterme Evan Marti Benjamin Eisenberg Susan Eisenberg Y - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.56 Red
10 Will Williams Jack Buchanan Kirk Elyakin Marilyn Elyakin Y - - - - - - 22.00 0.00 22.00

Bracket

Bracket available from Fast Results