Mar 15, 2018 - Thursday 7:30 pm

Evelyn Levitt Side Swiss Teams Event Summary

Session 1

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.19 Red 1 61.00 Patricia CayneBoca Raton, FL Dano De Falco Danny Molenaar Tim VerbeekDrieBergen, Utr, ec Bob Drijver Bart NabTilburg, DK
4.64 Red 2 58.00 Barbara SonsiniWoodside, CA Daniel KorbelLas Vegas, NV Huub BertensBend, OR Curtis CheekLas Vegas, NV Simon De Wijs Bauke Muller
3.05 Red 3/4 55.00 Stefano Tommasini Marcello La Rovere Roberto BarbosaRio de Janeiro,, Br Adriano Rodrigues
3.05 Red 3/4 55.00 Eric LeongOakland, CA Peter Gill Ulf Nilsson Adam StokkaTäbby Stokka Jeremy LewisLexington, NC
1.96 Red 5 54.00 Laurence LebowitzBoston, MA Adam GrossackNewton, MA Lars Arthur Johansen Tor Eivind Grude
4.60 Red 6 1 49.00 Thomas SuterStreet, MD Robert SuterBel Air, MD Mel VolmertSpringfield, MO John SteffanFrisco, CO
3.02 Red 2/3 1 41.00 Jack WillgruberDevon, PA Mike WillgruberKing of Prussia, PA Jeffrey RohrbeckDevon, PA Lou PrimaveraNorristown, PA
3.02 Red 2/3 41.00 Eli ZinnerNipomo, CA Jan Grieff ZinnerNipomo, CA Marvin WeitzenhofferCambria, CA Andy AntipinPhiladelphia, PA
1.94 Red 4 36.00 Ann AtchesonFairfax, VA George ParkinsVienna, VA Hal Jones JrLorton, VA Marvin RainesFort Washington, MD
1.58 Red 5/6 2 34.00 Lewis MaddockHagerstown, MD Ruth Ellen MaddockHagerstown, MD Andrew SwaimBerkeley Spgs, WV Katherine LehmanBerkeley Spgs, WV
1.28 Red 5/6 34.00 Stephen PopeIthaca, NY Ornit GrossmanIthaca, NY Marion RobertsonSan Francisco, CA William SumnerLawrenceville, NJ

Recaps

Section AA

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
12 Patricia Cayne Dano De Falco Danny Molenaar Tim Verbeek Bob Drijver Bart Nab A 1 - - - - - 61.00 0.00 61.00 6.19 Red
5 Barbara Sonsini Daniel Korbel Huub Bertens Curtis Cheek Simon De Wijs Bauke Muller A 2 - - - - - 58.00 0.00 58.00 4.64 Red
1 Stefano Tommasini Marcello La Rovere Roberto Barbosa Adriano Rodrigues A 3/4 - - - - - 55.00 0.00 55.00 3.05 Red
15 Eric Leong Peter Gill Ulf Nilsson Adam Stokka Jeremy Lewis A 3/4 - - - - - 55.00 0.00 55.00 3.05 Red
8 Laurence Lebowitz Adam Grossack Lars Arthur Johansen Tor Eivind Grude A 5 - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.96 Red
4 Thomas Suter Robert Suter Mel Volmert John Steffan B 6 1 - - - - 49.00 0.00 49.00 4.60 Red
3 Terry Richardson Henry Caspar Charlene Sands Virgil Massey A - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.25 Red
16 Eli Zinner Jan Grieff Zinner Marvin Weitzenhoffer Andy Antipin B - 2/3 - - - - 41.00 0.00 41.00 3.02 Red
10 Jack Willgruber Mike Willgruber Jeffrey Rohrbeck Lou Primavera C - 2/3 1 - - - 41.00 0.00 41.00 3.02 Red
13 Ann Atcheson George Parkins Hal Jones Jr Marvin Raines B - 4 - - - - 36.00 0.00 36.00 1.94 Red
6 Stephen Pope Ornit Grossman Marion Robertson William Sumner B - 5/6 - - - - 34.00 0.00 34.00 1.28 Red
17 Lewis Maddock Ruth Ellen Maddock Andrew Swaim Katherine Lehman C - 5/6 2 - - - 34.00 0.00 34.00 1.58 Red
18 Carol Reiss Jan Frey Ann Goldberg Dian Wise B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.50 Red
2 Bonnie Kress Frances Barry Joanna Johnson Polly Arnold B - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.50 Red
19 Sharon May Janet Holmes Keith Ordemann Sara Gainey C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.38 Red
14 Alan Kudisch Jeanne Hanrahan Sylvia Reed Tommie Wilson B - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.50 Red
7 Bill Silky Mary Silky Elaine Fuller Shirley Miller C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.25 Red
9 Danielle Koster Carolyn Carter Arnie Obler Geri Obler C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.25 Red
11 Diane Martini Denise Bolte Peggy Casey Fitzpatrick Robert Hoffman Jr B - - - - - - 15.00 0.00 15.00

Bracket

Bracket available from Fast Results