Nov 02, 2019 - Saturday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.15 Gold 1 96.00 Howard PerlmanFranklin, MI Chuck BurgerWest Bloomfield, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Allan FalkOkemos, MI
7.61 Gold 2 81.00 Hans JacobsBrighton, ON William ArlinghausMeridian, MS John TschollCanton, OH Michael KrautRoyal Oak, MI
6.04 Gold 3 1 79.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Gary TheisWilliamston, MI Katherine JerniganEaton Rapids, MI Robert ChristensenDewitt, MI
4.28 Gold 4 76.00 Robert MendelsonTroy, MI Brenda BryantFerndale, MI Sylvia SummersRidgway, PA Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Linda PerlmanMilan, MI
3.14 Gold 5/6 75.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Martin HirschmanAnn Arbor, MI Robert KatzAnn Arbor, MI Bob WebberWaterford, MI
3.14 Gold 5/6 75.00 Richard TemkinFarmington, MI Dennis KasleBloomfield, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Michael CraneFarmington Hls, MI
4.53 Gold 2 1 60.00 K Van Alstine JrEaton Rapids, MI Freda MillsBloomfld Hills, MI Nancy HouseEast Lansing, MI Sue BerryBath, MI
3.40 Gold 3 2 58.00 Ellen SavageDearborn, MI Marjorie NosalDearborn Hgts, MI Barbara KalnickLake Wales, FL Tyrone LovingLincoln Park, MI
2.55 Gold 4 3 56.00 David ArmstrongAnn Arbor, MI Dan SutherlandNorthville, MI Thom AllenNorthville, MI Klaus BrondumAnn Arbor, MI
2.01 Gold 5 4 54.00 Janet ColtmanCharlevoix, MI Louis SlykerRapid City, MI Josie DohertyBeverly Hills, MI Jill FinkCarbondale, CO

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Howard Perlman Chuck Burger Jonathan Fleischmann Allan Falk A 1 - - - - - 96.00 0.00 96.00 10.15 Gold
15 Hans Jacobs William Arlinghaus John Tscholl Michael Kraut A 2 - - - - - 81.00 0.00 81.00 7.61 Gold
10 Suzanne Baker Gary Theis Katherine Jernigan Robert Christensen B 3 1 - - - - 79.00 0.00 79.00 6.04 Gold
1 Robert Mendelson Brenda Bryant Sylvia Summers Suzy Burger Linda Perlman A 4 - - - - - 76.00 0.00 76.00 4.28 Gold
19 Richard Temkin Dennis Kasle William Winokur Michael Crane A 5/6 - - - - - 75.00 0.00 75.00 3.14 Gold
11 Edward White Martin Hirschman Robert Katz Bob Webber A 5/6 - - - - - 75.00 0.00 75.00 3.14 Gold
3 Susan Parnes Gordon Parnes Jerrold Grossman Jack Shartsis A - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.68 Red
2 K Van Alstine Jr Freda Mills Nancy House Sue Berry C - 2 1 - - - 60.00 0.00 60.00 4.53 Gold
18 Ellen Savage Marjorie Nosal Barbara Kalnick Tyrone Loving C - 3 2 - - - 58.00 0.00 58.00 3.40 Gold
7 David Armstrong Dan Sutherland Thom Allen Klaus Brondum C - 4 3 - - - 56.00 0.00 56.00 2.55 Gold
6 Janet Coltman Louis Slyker Josie Doherty Jill Fink C - 5 4 - - - 54.00 0.00 54.00 2.01 Gold
4 Tengyun Tony Cao Xiaoping Wu Chun Zhou Dennis Potocsky C - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.84 Red
13 Eric Holder Walter Magee Lavisa Gehring Thomas Weeks C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.05 Red
5 Duaine Benard Gary Luoma Barb Ferrera Jane Gardner C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.05 Red
9 Richard Bauman J Morris Swiger Ellen Silverest Martha Toon C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.84 Red
8 Jack Lawrence Penelope Rudolph Rosemary McNair Martha Henkel C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.84 Red
12 David Copi Dianne Arman June Gulich Shirley Lindbery C - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.42 Red
16 Harrison Fletcher Deepak Dighe Naresh Kapila Thomas Ciaramitaro B - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.84 Red
17 Lisa Karam Carrie Osborne Mark Hugger Bob Ondo C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results