Aug 05, 2019 - Monday 2:30 pm

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

15.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
15.40 Gold 1 86.00 Larry SunserSyracuse, NY Meyer KotkinCherry Hill, NJ Alex HudsonRaleigh, NC Jonathan SteinbergToronto, ON
11.55 Gold 2 1 82.00 Lawrence KidderIthaca, NY Courtenay FootmanIthaca, NY Chongmin ZhangGetzville, NY Ying WangRichmond Hill, ON
8.66 Gold 3 81.00 Sam MaitraRochester, NY Daniel BoyeEast Syracuse, NY Douglas RossPittsford, NY Martin HunterMississauga, ON
6.50 Gold 4 73.00 Jack ShinehoftDundas, ON Saleh FetouhBuffalo, NY Donald DalpeFort Myers, FL Thomas AndrewsUtica, NY
5.39 Gold 5 2 1 61.00 Bill HettrickConesus, NY R ClarkDansville, NY Richard FolwellRochester, NY Stephen SnellRochester, NY
4.04 Gold 3 58.00 Mary MillerCanandaigua, NY Lynn AckermanPittsford, NY David WatermanCanandaigua, NY Dick WilsonDelray Beach, FL
3.03 Gold 4 56.00 Richard MarsdenBath, ON Doris WaddellBath, ON Barbara PhillipsCanandaigua, NY Joan RenzoniToronto, ON

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Larry Sunser Meyer Kotkin Alex Hudson Jonathan Steinberg A 1 - - - - - 86.00 0.00 86.00 15.40 Gold
11 Lawrence Kidder Courtenay Footman Chongmin Zhang Ying Wang B 2 1 - - - - 82.00 0.00 82.00 11.55 Gold
4 Sam Maitra Daniel Boye Douglas Ross Martin Hunter A 3 - - - - - 81.00 0.00 81.00 8.66 Gold
13 Jack Shinehoft Saleh Fetouh Donald Dalpe Thomas Andrews A 4 - - - - - 73.00 0.00 73.00 6.50 Gold
5 Bill Hettrick R Clark Richard Folwell Stephen Snell C 5 2 1 - - - 61.00 0.00 61.00 5.39 Gold
8 Mary Miller Lynn Ackerman David Waterman Dick Wilson B - 3 - - - - 58.00 0.00 58.00 4.04 Gold
2 Jerome Weiss Michael Carney Stewart Cramer David Hunt A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.50 Red
12 James Bailey Davis Heussler Linda Burroughsford Paul Cherin A - - - - - - 57.00 0.00 57.00 1.50 Red
15 Richard Marsden Doris Waddell Barbara Phillips Joan Renzoni C - 4 - - - - 56.00 0.00 56.00 3.03 Gold
9 Jonathan Forde Doug Anderson Betty Ann Schmitz Mickey Williams B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.50 Red
6 Graham Holroyd B Gayle Phillips William Foster Gary Gottermeier B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.25 Red
3 Kathleen Landon Sandra Stockton Ivan Montgomery Mary Ann Morrow B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.00 Red
1 Betty Bryan Nancy Trabold Dolores Schwartz Nancy Schwartz Alexander Bealles B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.00 Red
10 John Bava Edward Morgan Dorothy May Ruth Wurster C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.50 Red
7 Gaylia Ohlman Assunta Gerretsen Barbara Zelenka Dan Zelenka C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 1.00 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results