Apr 19, 2019 - Friday 3:15 pm

Open IMP Pairs Recaps

Session


Section
Direction
Filter
Players

Section G - NS

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
3 Greg House Cameron Cotton A 1 - - 4 - - 32.26 0.00 63.40 95.66 34.15 Gold Scores
1 Joe Houde Andrew Loh A 5 - - 3 - - 32.51 0.00 35.63 68.14 11.38 Gold Scores
11 Gale Senter Subba Ravipudi A 9 - - 2 - - 42.00 0.00 11.84 53.84 6.83 Gold Scores
5 Mark Itabashi Suresh Mahajan A 14 - - 1 - - 43.21 0.00 0.84 44.05 4.55 Gold Scores
9 Nick Wiebe Sara Rothmuller A - - - - - - -2.51 0.00 29.85 27.34 2.35 Red Scores
7 George Bessinger Kathee Bessinger A - - - - - - 9.56 0.00 2.76 12.32 0.67 Red Scores
10 Richard Stryker Gene Katz B - - - 5 1 - 16.00 0.00 -20.75 -4.75 2.87 Gold|Red Scores
2 Nancy Alvarado James Gardner C - - - - 2 1 -9.95 0.00 -13.81 -23.76 2.90 Gold|Red Scores
13 Yatindra Sahae Mariko Kakimoto A - - - - - - -21.08 0.00 -7.29 -28.37 Scores
4 Alice Lane Tom Tatham A - - - - - - -27.77 0.00 -22.42 -50.19 Scores
6 Roy Ladd Albert Stock C - - - - - - -27.49 0.00 -23.03 -50.52 0.86 Red Scores
12 Janice Joerger Mike Munson B - - - - - - -20.21 0.00 -30.55 -50.76 Scores
8 Ruth Watkins Arthur Watkins C - - - - - - -16.62 0.00 -44.47 -61.09 Scores

Section G - EW

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
5 Mac Busby Rebecca Rogers A 10 - - 2 - - 19.77 0.00 30.37 50.14 6.21 Gold Scores
6 Alberto Feilhaber Caio Feilhaber C 18 1 1 5 1 1 6.79 0.00 28.34 35.13 10.89 Gold Scores
12 Peter Knee Anant Rathi A - - - 3 - - 19.46 0.00 5.09 24.55 2.85 Red Scores
13 Debbie Gailfus Alan Gailfus A - - - 1 - - 30.87 0.00 -10.83 20.04 3.35 Gold Scores
11 Belton Allen Alana Shapley A - - - 4 - - 8.36 0.00 2.78 11.14 1.84 Red Scores
1 Alex Fowlie Sally Meckstroth A - - - - - - -9.49 0.00 14.71 5.22 1.68 Red Scores
3 Timothy Flaherty Kent Hartman A - - - - - - -1.28 0.00 0.24 -1.04 Scores
8 Donald Garner Margie Lee C - - - - 2 - -9.62 0.00 -11.68 -21.30 1.15 Red Scores
7 Bette Strauch William Grant A - - - - - - 5.05 0.00 -28.78 -23.73 Scores
9 Lynne Feldman Sam Madison-Jammal A - - - - - - -15.08 0.00 -13.64 -28.72 Scores
10 Abdol Samiian Roman Matusik B - - - - - - -27.08 0.00 -25.35 -52.43 Scores
2 Steven Merritt Mary Cotton C - - - - - - -38.67 0.00 -23.92 -62.59 Scores
4 William Thorp Dorothy Conway B - - - - - - -39.03 0.00 -45.37 -84.40 Scores

Section H - NS

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
11 Robert Bass Paul Markarian A 2 - - 3 - - 30.10 0.00 48.93 79.03 25.61 Gold Scores
3 Roger Doughman Jon Wright A 4 - - 4 - - 17.87 0.00 53.24 71.11 14.41 Gold Scores
12 Ron Lien Sherman Gao A 13 - - 2 - - 34.64 0.00 9.66 44.30 4.88 Gold Scores
5 Stephen Goldstein William Rogers A 17 - - 5 - - 15.56 0.00 23.84 39.40 3.79 Gold Scores
7 Phyllis Yates Edward Molloy A - - - - - - -2.21 0.00 30.88 28.67 1.23 Red Scores
9 Leo Bell Steve Reid A - - - 6 - - 12.05 0.00 3.58 15.63 0.58 Red Scores
8 Delene Hoff Stephen Rounds C - 7 4 - 1 1 0.51 0.00 8.49 9.00 2.95 Gold Scores
4 Dan Dayani Bette Cornelius A - - - 1 - - 36.31 0.00 -43.32 -7.01 3.50 Gold Scores
13 Matthew Mallory Shailesh Gupta A - - - - - - -20.92 0.00 12.10 -8.82 Scores
10 James Lasswell Thomas Burgeson C - - - - - - -20.23 0.00 -10.75 -30.98 Scores
1 Nicholas Krall M Ali Mahdavi A - - - - - - -4.05 0.00 -29.99 -34.04 Scores
14 Marcus Evans Frances Every B - - - - - - -43.56 0.00 8.25 -35.31 1.53 Gold Scores
2 C. Valerie Gamio Mark Kennedy B - - - - - - -19.21 0.00 -35.61 -54.82 Scores
6 Paul Dubois John Liebenberg C - - - - 2 - -13.90 0.00 -47.27 -61.17 1.15 Red Scores

Section H - EW

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
9 V Jay Tipton Linda Tipton A 7 - - 3 - - 8.54 0.00 55.55 64.09 8.54 Gold Scores
3 Charles Miner Junko Hemus A 12 - - 4 - - 7.92 0.00 40.27 48.19 5.25 Gold Scores
13 Norman Schwartz Henri Farhi A - - - 2 - - 26.18 0.00 -2.04 24.14 2.45 Red Scores
1 Manu Chaganlal Louis Block C - 3 2 1 1 1 34.38 0.00 -11.06 23.32 6.13 Gold Scores
10 John Peter Lagodimos Kathie Angione B - 5 - - - - -8.15 0.00 23.54 15.39 3.63 Gold Scores
11 Kathleen Byrne David Abelow A - - - - - - -9.95 0.00 20.27 10.32 0.67 Red Scores
6 Ronald Oest Mira Rowe C - 9 6 - - - -23.97 0.00 21.95 -2.02 2.18 Gold Scores
7 Roger Zellmer Murray Warmath A - - - - - - -11.44 0.00 5.06 -6.38 Scores
8 Richard Nelson Patricia Herrera C - - - 6 2 2 6.18 0.00 -13.12 -6.94 2.31 Red Scores
5 Jon Brissman John Grantham A - - - 5 - - 6.97 0.00 -26.27 -19.30 0.70 Red Scores
12 Jennifer Prairie Elaine Chan B - - - - - - -9.31 0.00 -13.94 -23.25 Scores
4 Milton Kalikman Nancy Nakanishi B - - - - 3 - -4.36 0.00 -19.69 -24.05 0.99 Red Scores
14 Dalia Hernandez Roger Liles C - - - - - - -18.26 0.00 -18.27 -36.53 Scores
2 Dawn Lee Brian Masunaga C - - - - - - -27.72 0.00 -27.63 -55.35 Scores

Section I - NS

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
13 Debbie Rosenberg Max Schireson A 11 - - 3 - - 16.64 0.00 33.27 49.91 5.69 Gold Scores
3 Tracey Bauer Steve Ramos Jr A 15 - - 2 - - 23.69 0.00 18.92 42.61 4.27 Gold Scores
7 Robert Morris Dawn Foltz A 16 - - 1 - - 29.62 0.00 12.32 41.94 4.02 Gold Scores
8 Lawrence Sherman Jeremy Fields A 20 - - - - - -17.15 0.00 51.19 34.04 3.35 Gold Scores
11 Linda Gruber Bob Gruber A - - - - - - -0.03 0.00 24.52 24.49 1.68 Red Scores
5 Roger Bates Steven Love A - - - 4 - - 15.44 0.00 -3.88 11.56 1.17 Red Scores
6 Davis Bennett Blake Schwartzbach C - 8 5 5 1 1 0.00 3.71 3.71 2.60 Gold|Red Scores
10 Nancy Spelke Deb Bowyer B - - - - 2 - -15.69 0.00 -15.69 1.07 Red Scores
1 Ronald Resnick Jack Waller A - - - - - - -6.21 0.00 -13.70 -19.91 Scores
9 Rai Osborne Marjorie Michelin A - - - - - - -51.21 0.00 23.35 -27.86 1.17 Red Scores
12 David Lodge Paul Gelb A - - - - - - -17.41 0.00 -11.78 -29.19 Scores
2 Susan Kolson James Kolson C - - - - - - -28.26 0.00 -27.14 -55.40 Scores
4 Marilyn Peters-Dunn Carolyn Casey C - - - - - - -22.33 0.00 -50.11 -72.44 Scores

Section I - EW

Pair Player 1 Player 2 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
Personal
Scores
A B C A B C
3 Freda Anderson Robert Moore A 3 - - 5 - - 24.62 0.00 49.38 74.00 19.21 Gold Scores
5 Steve Gross Ellen Anten A 6 - - 1 - - 52.77 0.00 12.48 65.25 9.76 Gold Scores
9 Steve Bruno Rick Norton Jr A 8 - - 2 - - 44.28 0.00 11.52 55.80 7.59 Gold Scores
12 Luis Gamio-Klapic Moises Ganc Kolodner B 19 2 - - - - -20.18 0.00 54.93 34.75 8.17 Gold Scores
13 Bruce Sherman Alan Rowen A - - - 4 - - 26.46 0.00 -2.26 24.20 1.17 Red Scores
8 Andi Parham Barbara Naschold C - 4 3 - 3 2 -9.77 0.00 27.49 17.72 4.59 Gold Scores
4 David Peim Neal Kleiner B - 6 - - 2 - -3.56 0.00 16.07 12.51 3.11 Gold Scores
11 Samuel Jordan Yoko Jordan A - - - - - - 11.26 0.00 -11.73 -0.47 Scores
2 William Fogel Thomas Theisen C - - - 3 1 1 33.15 0.00 -36.08 -2.93 1.86 Gold Scores
6 Deborah Lackey Judy Davis C - - - - - - -12.21 0.00 -8.88 -21.09 Scores
1 Millie Garrison Debra Cameron A - - - - - - 13.56 0.00 -56.18 -42.62 Scores
7 Christine Barkley Libby Longstreth C - - - - - - -66.23 0.00 7.40 -58.83 0.92 Red Scores
10 Stan Kosowski Celia Lee B - - - - - - -21.26 0.00 -41.56 -62.82 Scores