Apr 28, 2019 - Sunday 10:00 am

Gearhart Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.45 Silver 1 99.00 John AshtonPortland, OR Dennis MetcalfVancouver, WA Irene PickettPortland, OR Randy PickettPortland, OR
7.84 Silver 2 85.00 Connie CoquilletteVancouver, WA Lisa FishmanBeaverton, OR Robert JohnsonBeaverton, OR Sherwin MoscowVancouver, WA
5.88 Silver 3 75.00 Nancy JonskePortland, OR Roger McNayBeaverton, OR Jon BartlettHappy Valley, OR Layne BenbenPortland, OR
4.41 Silver 4 72.00 Gwendolyn GraffNewberg, OR Gerard HalleeHillsboro, OR Alan JohnsonHappy Valley, OR D Bruce GraffNewberg, OR
3.48 Silver 5 71.00 Amy CasanovaPortland, OR Hendrik SharplesBrush Prairie, WA J. Jay RollKelso, WA Dewitt (Hal) Montgomery IIIPortland, OR
2.99 Silver 6 69.00 John SatherRidgefield, WA K BlumenthalPortland, OR Connie MarfellMilwaukee, OR Lynne SchaefferPortland, OR
3.66 Silver 1 66.00 Lucy ThorstensenSeaside, OR Douglas WestLong Beach, WA Jim MillerOlive Branch, MS Rick GardnerArch Cape, OR
2.75 Silver 2 1 62.00 Shawn WarrenBuckeye, AZ Janis TrussellLongview, WA Toni McLeodLongview, WA Rita FontaineLongview, WA
1.80 Silver 3/4 57.00 Ray LoweAstoria, OR Jane LoweAstoria, OR Robert KroningSeaside, OR Susan KroningSeaside, OR
1.80 Silver 3/4 57.00 Sandra BakerSeaside, OR Donald AmendOcean Park, WA Ann Marie GramsonWarrenton, OR Gilbert GramsonWarrenton, OR
1.78 Silver 2 53.00 Roger ThomasWest Linn, OR Jon GassawayBeaverton, OR Nely JohnsonPortland, OR Ryerson SchwarkWest Linn, OR

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
13 John Ashton Dennis Metcalf Irene Pickett Randy Pickett A 1 - - - - - 99.00 0.00 99.00 10.45 Silver
14 Connie Coquillette Lisa Fishman Robert Johnson Sherwin Moscow A 2 - - - - - 85.00 0.00 85.00 7.84 Silver
7 Nancy Jonske Roger McNay Jon Bartlett Layne Benben A 3 - - - - - 75.00 0.00 75.00 5.88 Silver
9 Gwendolyn Graff Gerard Hallee Alan Johnson D Bruce Graff A 4 - - - - - 72.00 0.00 72.00 4.41 Silver
15 Amy Casanova Hendrik Sharples J. Jay Roll Dewitt (Hal) Montgomery III A 5 - - - - - 71.00 0.00 71.00 3.48 Silver
10 John Sather K Blumenthal Connie Marfell Lynne Schaeffer A 6 - - - - - 69.00 0.00 69.00 2.99 Silver
6 Samuel Asai Sylvia Riewerts Peggy Miller Sandra Robson Gene Fomin A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.44 Silver
17 Lucy Thorstensen Douglas West Jim Miller Rick Gardner B - 1 - - - - 66.00 0.00 66.00 3.66 Silver
4 Raj Garg Merlin Vilhauer Richard Carle John Lusky A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.08 Silver
3 Shawn Warren Janis Trussell Toni McLeod Rita Fontaine C - 2 1 - - - 62.00 0.00 62.00 2.75 Silver
19 Sandra Baker Donald Amend Ann Marie Gramson Gilbert Gramson B - 3/4 - - - - 57.00 0.00 57.00 1.80 Silver
5 Ray Lowe Jane Lowe Robert Kroning Susan Kroning B - 3/4 - - - - 57.00 0.00 57.00 1.80 Silver
1 Roger Thomas Jon Gassaway Nely Johnson Ryerson Schwark C - - 2 - - - 53.00 0.00 53.00 1.78 Silver
8 Monica Taylor Lewis Richardson Jr Allyn Washington Sharon Crapko B - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.72 Silver
2 Jon Neimand James Smith Jon Gustafson L Sullivan A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.72 Silver
11 William Julius Rebecca Turnbull Stuart Director George Crawford C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.72 Silver
12 J Greg Fowler Staci Christian David Fulton Toni Heitkamp C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.36 Silver
18 Dwayne Brackhahn James Wheeler Diane Cullen Flo Savage Cynthia Sinn A - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.36 Silver
16 Kathi Marcus Terry Strand Judith Wilkinson Ginny Kopacz C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.54 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results