Mar 01, 2019 - Friday 2:30 pm

Swiss Teams Event Summary

Session 1

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.50 Silver 1 1 1 61.00 Simone ScumpiaAustin, TX David DavisAustin, TX Linda GastonPflugerville, TX W Kenneth DavisAustin, TX
4.13 Silver 2 2 58.00 Dean TruairCedar Park, TX Sanae ZaveloffAustin, TX Mark AndersonCedar Park, TX Robert TylerAustin, TX
3.09 Silver 3 3 50.00 Thomas SmithAustin, TX Sharon DameronCedar Park, TX Stan PushkarskyAustin, TX Anita AlbertAustin, TX
2.32 Silver 4 4 49.00 Thomas ConnollyWilmington, NC Joseph TomlinsonAustin, TX Wynnell NoelkeAustin, TX Lazaro BrenerAustin, TX
1.74 Silver 5 5 47.00 Rebecca ParmentierAustin, TX Kathryn BaileyDripping Spring, TX Julianne McKennaAustin, TX Patricia BerryAustin, TX
1.31 Silver 6 46.00 Jack LacyLago Vista, TX Pat McMullinHouston, TX Tom BreedKingwood, TX Anne LaCourGeorgetown, TX
1.23 Silver 2 45.00 Edward KimRound Rock, TX Susan BreedingAustin, TX Judy DevoreLago Vista, TX Mary BaileyAustin, TX
0.92 Silver 3 44.00 Nell SandersAustin, TX Marilyn SharrattAustin, TX Sally SassenAustin, TX Rachell JacksonAustin, TX

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
1 Simone Scumpia David Davis Linda Gaston W Kenneth Davis C 1 1 1 - - - 61.00 0.00 61.00 5.50 Silver
17 Dean Truair Sanae Zaveloff Mark Anderson Robert Tyler B 2 2 - - - - 58.00 0.00 58.00 4.13 Silver
4 Thomas Smith Sharon Dameron Stan Pushkarsky Anita Albert B 3 3 - - - - 50.00 0.00 50.00 3.09 Silver
13 Thomas Connolly Joseph Tomlinson Wynnell Noelke Lazaro Brener B 4 4 - - - - 49.00 0.00 49.00 2.32 Silver
19 Rebecca Parmentier Kathryn Bailey Julianne McKenna Patricia Berry B 5 5 - - - - 47.00 0.00 47.00 1.74 Silver
16 Jack Lacy Pat McMullin Tom Breed Anne LaCour A 6 - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.31 Silver
11 Edward Kim Susan Breeding Judy Devore Mary Bailey C - - 2 - - - 45.00 0.00 45.00 1.23 Silver
7 Nell Sanders Marilyn Sharratt Sally Sassen Rachell Jackson C - - 3 - - - 44.00 0.00 44.00 0.92 Silver
9 James La Fountain Richard Ware Charlene Sands Virgil Massey A - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.46 Silver
12 Charles Aufill Danna Redford Leona Rieger Shirley Holland B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.58 Silver
3 Michael Rainbird Julie Johnson Marie Russiello Emil Russiello C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.46 Silver
14 Donna Swarthout Dave Swarthout Virginia Noelke Venkatrao Koneru A - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.35 Silver
5 Buddy Ellisor Becky Ellisor Marlene Golden Merry Balis B - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.46 Silver
15 Cynthia Rivet Sue Alt David Goodwin Rose Goodwin C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.46 Silver
18 Patricia Webb Laurene Jacob Michele Abriol Robin Tucker C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.46 Silver
20 Flora Pettit Bobbie Gruhlkey Kathleen Adams Tod Pontius B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.23 Silver
10 Mike Vivian Charlotte Schuepbach Janice Fletcher Jo Ann Robertson B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.23 Silver
6 Ken MacMorran Sharon MacMorran Richard Frankeny Diana Frankeny B - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.23 Silver
8 Paul Putman Meg Putman Amanda Stewart Mary Fanette C - - - - - - 26.00 0.00 26.00
2 Jennifer Stocker Dianne Ebert Liga Byrne Diana Rogers B - - - - - - 20.00 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results