Feb 09, 2019 - Saturday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.63 Silver 1 102.00 Julie ArbitCharlotte, NC Jonathan FleischmannBloomfield, MI Morrie KleinplatzWindsor, ON Robert KatzAnn Arbor, MI
7.22 Silver 2 96.00 Barry LippittSouthfield, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Owen LienOak Park, MI Linda PerlmanMilan, MI
5.42 Silver 3 88.00 Richard TemkinFarmington, MI Myles MaddoxPleasant Ridge, MI Mary SmithHazel Park, MI Irving RosensteinTroy, MI
3.64 Silver 4/5 87.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Gordon ParnesFlint, MI Susan ParnesFlint, MI Martin HirschmanAnn Arbor, MI
3.64 Silver 4/5 87.00 Michael CraneFarmington Hls, MI Bob WebberWaterford, MI Henry ShevitzBloomfield Hls, MI Jerrold GrossmanRochester Hills, MI
2.75 Silver 6 84.00 Steven WinokurRochester, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Ching-Po WangTroy, MI Xingyu ZhangYpsilanti, MI
4.95 Silver 1 80.00 Michael KoscielskiGrosse Pt Woods, MI Raj PatilBloomfield Hls, MI Chun ZhouBloomfield Hls, MI Howard HeckmanRochester Hills, MI
3.71 Silver 2 70.00 Marilyn NathansonFarmington Hls, MI Barb FerreraDearborn, MI Mark HuggerGrand Haven, MI Bob OndoLincoln Park, MI
2.78 Silver 3 68.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Joedy PatrickMason, MI Gary TheisWilliamston, MI Robert ChristensenDewitt, MI
2.17 Silver 4 1 67.00 Richard CantleyBirmingham, MI Dennis WaniolekShelby Township, MI Eva RivalBloomfield Hls, MI Jan RivalBloomfield Hls, MI
1.63 Silver 5/6 2 66.00 Chris BrewerAnn Arbor, MI Martha ToonAnn Arbor, MI D AbrahamWindsor, ON Klaus BrondumAnn Arbor, MI
1.53 Silver 5/6 66.00 Jane GardnerNorthville, MI Lakshmi VoraBloomfield Hls, MI Marilyn CraneLivonia, MI Gary LuomaSouth Lyon, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
3 Julie Arbit Jonathan Fleischmann Morrie Kleinplatz Robert Katz A 1 - - - - - 102.00 0.00 102.00 9.63 Silver
7 Barry Lippitt Daniel Marcus Owen Lien Linda Perlman A 2 - - - - - 96.00 0.00 96.00 7.22 Silver
14 Richard Temkin Myles Maddox Mary Smith Irving Rosenstein A 3 - - - - - 88.00 0.00 88.00 5.42 Silver
16 Edward White Gordon Parnes Susan Parnes Martin Hirschman A 4/5 - - - - - 87.00 0.00 87.00 3.64 Silver
6 Michael Crane Bob Webber Henry Shevitz Jerrold Grossman A 4/5 - - - - - 87.00 0.00 87.00 3.64 Silver
19 Steven Winokur Frank Treiber III Ching-Po Wang Xingyu Zhang A 6 - - - - - 84.00 0.00 84.00 2.75 Silver
20 Michael Koscielski Raj Patil Chun Zhou Howard Heckman B - 1 - - - - 80.00 0.00 80.00 4.95 Silver
5 Marilyn Nathanson Barb Ferrera Mark Hugger Bob Ondo B - 2 - - - - 70.00 0.00 70.00 3.71 Silver
1 Suzanne Baker Joedy Patrick Gary Theis Robert Christensen B - 3 - - - - 68.00 0.00 68.00 2.78 Silver
4 Richard Cantley Dennis Waniolek Eva Rival Jan Rival C - 4 1 - - - 67.00 0.00 67.00 2.17 Silver
2 Chris Brewer Martha Toon D Abraham Klaus Brondum C - 5/6 2 - - - 66.00 0.00 66.00 1.63 Silver
17 Jane Gardner Lakshmi Vora Marilyn Crane Gary Luoma B - 5/6 - - - - 66.00 0.00 66.00 1.53 Silver
13 Satish Shah Mary Bennett Jerome Hasenjager Ross Weinstein B - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.28 Silver
15 Kenneth Geisler Arlene Geisler Philip Smith Susan Woodrow B - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.64 Silver
10 Deepak Dighe Latika Mangrulkar Phyllis Schwikert Arlene Stec B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.64 Silver
18 Edward Becker Jean Becker Stephen Pentescu Pearl Lim C - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.64 Silver
9 Ronna Galin Robert Raf Lynn Root Peter Root B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.80 Silver
11 K Van Alstine Jr Freda Mills Sue Berry Mary Lou Schaffer B - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.96 Silver
8 Manus Nemeth Marsha Leiphart Lynn Martin Carol Burkett C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.64 Silver
12 John Caldwell Carol Kupinski Imogene Pilarski Karen Caldwell C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.80 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results