Feb 08, 2019 - Friday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

17.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.50 Silver 1 56.00 Steven WinokurRochester, MI Julie ArbitCharlotte, NC Robert KatzAnn Arbor, MI Frank Treiber IIIToledo, OH
3.61 Silver 2/3 54.00 Michael CraneFarmington Hls, MI Robert MendelsonTroy, MI Bob WebberWaterford, MI Martin HirschmanAnn Arbor, MI
3.61 Silver 2/3 1 54.00 Duaine BenardRedford, MI Jane GardnerNorthville, MI Gary LuomaSouth Lyon, MI Rosemary BaileyLivonia, MI
2.32 Silver 4 53.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Sandy GollerFarmington, MI Owen LienOak Park, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI
2.27 Silver 5/6 2 1 48.00 David JasperseHolland, MI Carrie OsborneLivonia, MI Beth KordtPlymouth, MI James JasperseColumbus, OH
1.53 Silver 5/6 48.00 Jerrold GrossmanRochester Hills, MI Mary SmithHazel Park, MI Jack ShartsisHuntington Wds, MI Myles MaddoxPleasant Ridge, MI
1.70 Silver 3 46.00 Suzanne McIlhinyDearborn, MI Ann HaycockNovi, MI Marilyn CraneLivonia, MI Clarke CunninghamAnn Arbor, MI
1.28 Silver 4 44.00 Kenneth GeislerClarkston, MI Arlene GeislerClarkston, MI Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI Lynn RootBirmingham, MI
1.16 Silver 2 37.00 Margie RiedClarkston, MI Mark MerrittLake Orion, MI Marcia BoxmanFarmington Hls, MI Judy MintzBloomfield Hls, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
16 Steven Winokur Julie Arbit Robert Katz Frank Treiber III A 1 - - - - - 56.00 0.00 56.00 5.50 Silver
1 Michael Crane Robert Mendelson Bob Webber Martin Hirschman A 2/3 - - - - - 54.00 0.00 54.00 3.61 Silver
6 Duaine Benard Jane Gardner Gary Luoma Rosemary Bailey B 2/3 1 - - - - 54.00 0.00 54.00 3.61 Silver
9 Phyllis Cohn Sandy Goller Owen Lien Jonathan Fleischmann A 4 - - - - - 53.00 0.00 53.00 2.32 Silver
14 Jerrold Grossman Mary Smith Jack Shartsis Myles Maddox A 5/6 - - - - - 48.00 0.00 48.00 1.53 Silver
8 David Jasperse Carrie Osborne Beth Kordt James Jasperse C 5/6 2 1 - - - 48.00 0.00 48.00 2.27 Silver
7 Suzanne McIlhiny Ann Haycock Marilyn Crane Clarke Cunningham B - 3 - - - - 46.00 0.00 46.00 1.70 Silver
15 Kenneth Geisler Arlene Geisler Kathy Twomey Lynn Root B - 4 - - - - 44.00 0.00 44.00 1.28 Silver
3 Gregory Dressler David Aderente Arthur Wasserman Bob Rasmussen B - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.54 Silver
4 Daniel Marcus Michael Giordano Richard Becher Richard Temkin A - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.81 Silver
13 Margie Ried Mark Merritt Marcia Boxman Judy Mintz C - - 2 - - - 37.00 0.00 37.00 1.16 Silver
12 Linda Lutze Martha Toon Renata Wasserman Mary Beebe C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.54 Silver
10 Barb Ferrera Bob Ondo James Walter Marilyn Nathanson B - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.54 Silver
17 C Lynn McGann Patty McCracken Catherine Molloy Patricia Colett C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.27 Silver
5 Carolyn Simmer Richard Menczer Ruth Brownstein Seymour Goodman B - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.27 Silver
2 Manus Nemeth Marsha Leiphart Carol Burkett Lynn Martin C - - - - - - 23.00 0.00 23.00 0.27 Silver
11 James Korte Pamela Radike Mary Jo Campbell Maria Conti C - - - - - - 20.00 0.00 20.00

Bracket

Bracket available from Fast Results