Feb 07, 2019 - Thursday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

14.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.13 Silver 1 58.00 Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI Bob RasmussenAnn Arbor, MI Dennis CarmanPlainwell, MI John KoschikLivonia, MI
3.85 Silver 2 56.00 Rhonda MonroBeverly Hills, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Joe MonroBeverly Hills, MI Song LinRochester Hills, MI
2.89 Silver 3 1 52.00 Carolyn SimmerWest Bloomfield, MI Richard MenczerBloomfield, MI Michael KaleelSterling Hgts, MI John DreifusFarmington, MI
2.16 Silver 4 51.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Cono EmanueleBrownstown Twp, MI Kurt DasherPetersburg, MI
1.62 Silver 5 49.00 Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Robert MendelsonTroy, MI Richard TemkinFarmington, MI Michael CraneFarmington Hls, MI
1.96 Silver 2 42.00 Duaine BenardRedford, MI Tan YangCanton, MI Rosemary BaileyLivonia, MI Louise LessLivonia, MI
1.47 Silver 3 1 37.00 Lois BoothBirmingham, MI Cassandra RodgerTroy, MI Mike RoederTroy, MI David ClevelandBirmingham, MI
1.10 Silver 4 2 36.00 Carrie OsborneLivonia, MI Beth KordtPlymouth, MI David JasperseHolland, MI James JasperseColumbus, OH

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Wilbur Argersinger Bob Rasmussen Dennis Carman John Koschik A 1 - - - - - 58.00 0.00 58.00 5.13 Silver
3 Rhonda Monro Frank Treiber III Joe Monro Song Lin A 2 - - - - - 56.00 0.00 56.00 3.85 Silver
7 Carolyn Simmer Richard Menczer Michael Kaleel John Dreifus B 3 1 - - - - 52.00 0.00 52.00 2.89 Silver
11 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Cono Emanuele Kurt Dasher A 4 - - - - - 51.00 0.00 51.00 2.16 Silver
4 Suzy Burger Robert Mendelson Richard Temkin Michael Crane A 5 - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.62 Silver
1 Duaine Benard Tan Yang Rosemary Bailey Louise Less B - 2 - - - - 42.00 0.00 42.00 1.96 Silver
2 Myles Maddox Mary Smith Jack Shartsis Jerrold Grossman A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.54 Silver
6 Lois Booth Cassandra Rodger Mike Roeder David Cleveland C - 3 1 - - - 37.00 0.00 37.00 1.47 Silver
5 Carrie Osborne Beth Kordt David Jasperse James Jasperse C - 4 2 - - - 36.00 0.00 36.00 1.10 Silver
9 Jane Gardner Gary Luoma Peter Bolgar Joyce Bell B - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.27 Silver
12 Paul Chirgwin Pearl Lim Linda Lutze Mary Beebe C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.54 Silver
10 Kathy Twomey Thomas Ciaramitaro Lakshmi Vora Lynn Root B - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.27 Silver
8 John Abbott Pat Garant Nancy Shulgan D Abraham C - - - - - - 20.00 0.00 20.00
13 Ronald Zurilla George Pope Norman Wechsler Ruthan Brodsky C - - - - - - 15.00 0.00 15.00 0.27 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results