Jan 13, 2019 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

14.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.60 Silver 1 84.00 Brenda FortunateGrand Blanc, MI Edward WhiteGrand Blanc, MI Martin HirschmanAnn Arbor, MI Linda PerlmanMilan, MI
4.95 Silver 2 78.00 Michael CurleyRockford, MI Robert VartyGrand Rapids, MI Catherine GayKalamazoo, MI William NorthropSchoolcraft, MI
3.71 Silver 3 1 75.00 John PhilbrookManchester, MI John AllenTecumseh, MI Eric HolderTemperance, MI Walter MageeManitou Beach, MI
2.78 Silver 4 2 70.00 Joe MountMichigan Center, MI Betty BarcaJackson, MI Phil ReynoldsJackson, MI Susan ParkerJackson, MI
2.20 Silver 5 3 67.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Joedy PatrickMason, MI Robert ChristensenDewitt, MI Gary TheisWilliamston, MI
1.51 Silver 4 63.00 Michael SwiftLansing, MI Katherine JerniganEaton Rapids, MI Diane SchaferLansing, MI Helen Van AmburgEast Lansing, MI
2.02 Silver 1 60.00 Graham PutnamDexter, MI James EganAnn Arbor, MI P Steven DotsonChelsa, MI Donna DotsonChelsa, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
1 Brenda Fortunate Edward White Martin Hirschman Linda Perlman A 1 - - - - - 84.00 0.00 84.00 6.60 Silver
8 Michael Curley Robert Varty Catherine Gay William Northrop A 2 - - - - - 78.00 0.00 78.00 4.95 Silver
13 John Philbrook John Allen Eric Holder Walter Magee B 3 1 - - - - 75.00 0.00 75.00 3.71 Silver
9 Joe Mount Betty Barca Phil Reynolds Susan Parker B 4 2 - - - - 70.00 0.00 70.00 2.78 Silver
2 Suzanne Baker Joedy Patrick Robert Christensen Gary Theis B 5 3 - - - - 67.00 0.00 67.00 2.20 Silver
14 Donald Jones Marian Gilbert Jeanine Dow C Arthur Nevins A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.90 Silver
6 Michael Swift Katherine Jernigan Diane Schafer Helen Van Amburg B - 4 - - - - 63.00 0.00 63.00 1.51 Silver
7 Graham Putnam James Egan P Steven Dotson Donna Dotson C - - 1 - - - 60.00 0.00 60.00 2.02 Silver
4 Irene Mead Linda Hill William Archer Samuel Smith C - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.90 Silver
5 K Van Alstine Jr Mary Lou Schaffer Theresa Bellinger Sue Berry B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.45 Silver
12 Dennis Carman Susan Bailey Carman John Koschik Bob Rasmussen A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.75 Silver
10 Kevin Zhu Robert Houtrow Emily Subers Ruth Subers B - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.75 Silver
3 Kathleen McDevitt Carole Wiseley Mary Sprague Janice Haynes C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.60 Silver
11 Terri Johnson Pearl Lim Evelyn Lynch Beatrice Treleaven C - - - - - - 33.00 0.00 33.00

Bracket

Bracket available from Fast Results