Jan 27, 2019 - Sunday 9:30 am

Sunday A/X/Y Swiss Teams Event Summary

Session 2

33.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
26.61 Gold 1 1 1 144.00 Daniel JarboeFt Walton Beach, FL Lorraine JarboeFt Walton Beach, FL Keith JohnsonDestin, FL Phyllis DaileyDestin, FL
19.96 Gold 2 136.00 Mark JonesBirmingham, AL Thomas TurgeonMemphis, TN Jay SegarraOcean Springs, MS Allan SiebertLittle Rock, AR Doug LeveneBirmingham, AL Jim FosterBirmingham, AL
14.97 Gold 3 133.00 Mike MarlinVersailles, KY Sandra MarlinVersailles, KY Kenton Hayes JrLouisville, KY Brian RossCharlestown, IN
11.23 Gold 4 131.00 John OnstottNew Orleans, LA C ReisBaton Rouge, LA James KrekorianPensacola, FL Drew CasenHenderson, NV Howard Parker IIIClements, CA
8.87 Gold 5 113.00 Steven HuhmanAlpharetta, GA Olin HubertAtlanta, GA Brian MasonCrossville, TN Gerrianne MasonCrossville, TN William ArlinghausAnn Arbor, MI Hans JacobsBrighton, ON
11.98 Gold 6 2 111.00 Sylvia JacksonOklahoma City, OK William HillOklahoma City, OK Karen CouchDestin, FL Lee AndersonShalimar, FL
8.98 Gold 7 3 2 108.00 Dee MillerGrand Rapids, MI Barbara WardropRockford, MI Susan MinderCaledonia, MI Cristi NelsonGrand Rapids, MI
6.74 Gold 8 4 3 107.00 Tom FaulconerEllijay, GA John LightfootSouthampton, ON Virginia BrewerManhattan Beach, CA Betty YoumansWhitesboro, NY
5.32 Gold 5 106.00 Lyn StevensPeterborough, ON Wendy KrauseMarkham, ON Arnold KrauseMarkham, ON Birte AyerPeterborough, ON
4.56 Gold 6 105.00 Thomas SmithPlymouth, MN Rita XistrisPlymouth, MN Richard NordengWaunakee, WI Ann NordengWaunakee, WI
3.99 Gold 7 104.00 David MeyerDestin, FL Marlene MeyerScranton, PA Ronald HemeonSaskatoon, SK Lil HemeonSaskatoon, SK
4.29 Gold 4 100.00 Irby JonesGonzales, LA Martha Jo JonesGonzales, LA Bruno DellameaRichwood, TX Ann HillDaniels, WV
3.39 Gold 5 95.00 Pam SzaboMarietta, GA Betty HerrmanMarietta, GA Janice BrownDunwoody, GA Cynthia BartonMarietta, GA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
6 Daniel Jarboe Lorraine Jarboe Keith Johnson Phyllis Dailey Y 1 1 1 - - - 144.00 0.00 144.00 26.61 Gold
28 Mark Jones Thomas Turgeon Jay Segarra Allan Siebert Doug Levene Jim Foster A 2 - - - - - 136.00 0.00 136.00 19.96 Gold
9 Mike Marlin Sandra Marlin Kenton Hayes Jr Brian Ross A 3 - - - - - 133.00 0.00 133.00 14.97 Gold
1 John Onstott C Reis James Krekorian Drew Casen Howard Parker III A 4 - - - - - 131.00 0.00 131.00 11.23 Gold
30 Steven Huhman Olin Hubert Brian Mason Gerrianne Mason William Arlinghaus Hans Jacobs A 5 - - - - - 113.00 0.00 113.00 8.87 Gold
13 Sylvia Jackson William Hill Karen Couch Lee Anderson X 6 2 - - - - 111.00 0.00 111.00 11.98 Gold
25 Dee Miller Barbara Wardrop Susan Minder Cristi Nelson Y 7 3 2 - - - 108.00 0.00 108.00 8.98 Gold
7 Tom Faulconer John Lightfoot Virginia Brewer Betty Youmans Y 8 4 3 - - - 107.00 0.00 107.00 6.74 Gold
15 Lyn Stevens Wendy Krause Arnold Krause Birte Ayer X - 5 - - - - 106.00 0.00 106.00 5.32 Gold
22 Fran Weiss Alexander Weiss Harriet Eaton Morris Nancy Mitchell A - - - - - - 105.00 0.00 105.00 1.75 Red
2 Thomas Smith Rita Xistris Richard Nordeng Ann Nordeng X - 6 - - - - 105.00 0.00 105.00 4.56 Gold
31 David Meyer Marlene Meyer Ronald Hemeon Lil Hemeon X - 7 - - - - 104.00 0.00 104.00 3.99 Gold
4 Irby Jones Martha Jo Jones Bruno Dellamea Ann Hill Y - - 4 - - - 100.00 0.00 100.00 4.29 Gold
23 Pam Szabo Betty Herrman Janice Brown Cynthia Barton Y - - 5 - - - 95.00 0.00 95.00 3.39 Gold
16 Kay Humphries Hugh Humphries Hugh Miller Catherine Miller X - - - - - - 95.00 0.00 95.00 2.00 Red
26 Nathan Banker Neil Manley Jr Beth Milam James Milam X - - - - - - 93.00 0.00 93.00 1.50 Red
12 Joe Labat Connie Graunke Jim Lyle Jimmy Judkins Y - - - - - - 91.00 0.00 91.00 1.50 Red
24 James Wrench Margaret Smith Lynda Brown Walker Ann Keown Y - - - - - - 86.00 0.00 86.00 1.00 Red
3 Jim Urich Susan Urich Jan Omley Jacqueline Yockey X - - - - - - 85.00 0.00 85.00 1.50 Red
20 Gary Klussman Val Jakubowitch Philip Shafer Larry Kennedy Y - - - - - - 84.00 0.00 84.00 1.50 Red
11 Gayle Marr Donna Rieper Joanne Walker Barbara Stone X - - - - - - 81.00 0.00 81.00 1.50 Red
33 Sandra Garcia Will Sutherland Bobby Henderson Doris Needham Y - - - - - - 79.00 0.00 79.00 1.50 Red
32 Alba Saptel Robert Saptel Felicia Lease Norman Goldman Y - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.00 Red
19 Jeannine Law Barbara Rimiller Pam Ramirez Sue Boyer X - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.00 Red
14 Donald Keyes Terry Henderson Constance Johnston William McCarron Y - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.25 Red
8 Steve Rainey Margaret Joyner Elizabeth Poor Virginia Mitchell Y - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.25 Red
10 James Jones Paula Jones Barbara Scott John Scott Y - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.00 Red
21 Kim Holm Robert Keeney Tamara Holm Dolores O'Boyle Y - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.00 Red
27 Beverly Gebhardt Nell McInnish Joe Koski Mitzi Owen Y - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.50 Red
5 Betty Sue El Gammal Sally Smith Joy McKenzie-Smith Charlotte Rueschenberg X - - - - - - 62.00 0.00 62.00 1.00 Red
17 Audree Newman Jo Watford Frances McCain Billie Brown Y - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.75 Red
29 Roger Zessis Beatrice Bohm Jack Bethany Brenda Bethany Y - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.50 Red
18 Marvin Goembel Mary Gilbertson Jean Carr Paula Hubbard Y - - - - - - 25.00 0.00 25.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results