Nov 10, 2018 - Saturday 2:00 pm

Swiss Teams Event Summary

Session 2

13.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.05 Gold 1 90.00 Gerry MarshallCalgary, AB Hendrik SharplesBrush Prairie, WA Jonathan SteinbergToronto, ON Alex HudsonRaleigh, NC
5.29 Gold 2/3 83.00 Patricia HerreraMexico, DF Martin BlainRancho Mirage, CA Rob RichAsheville, NC Susan SomogyiEncino, CA
5.29 Gold 2/3 83.00 Marjorie MichelinLaguna Woods, CA Enrico PaganiMexico, DF Ellis FeigenbaumLaguna Woods, CA Mauricio SmidHuixquilucan, MX
3.40 Gold 4 79.00 Mike LevineBoca Raton, FL Kay EnfieldSanta Fe, NM Oren KriegelChicago, IL David GraingerEtobicoke, ON Ron SmithChicago, IL
2.68 Gold 5 73.00 Gonzalo HerreraNaucalpan, MX Miguel ReygadasTlalpan, DF Alberto CohenNaucalpah, MX C. Valerie GamioPalos Verdes Pn, CA
4.17 Gold 1 1 60.00 Liz JacobsonLaredo, TX Gerdur KristjansdottirBoulder, CO Barry BerkSan Miguel Alle, GT Colleen BerkSan Miguel Alle, GT
3.13 Gold 2 59.00 Walter FreitagGeorgetown, TX Mickie DamonGeorgetown, TX Jo McDanielGeorgetown, TX Tom BanetGeorgetown, TX
2.35 Gold 3 47.00 Eric EndicottToronto, ON Linda AkazawaToronto, ON Lilian GrantWillowdale, ON John GrantWillowdale, ON

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Gerry Marshall Hendrik Sharples Jonathan Steinberg Alex Hudson A 1 - - - - - 90.00 0.00 90.00 8.05 Gold
7 Marjorie Michelin Enrico Pagani Ellis Feigenbaum Mauricio Smid A 2/3 - - - - - 83.00 0.00 83.00 5.29 Gold
5 Patricia Herrera Martin Blain Rob Rich Susan Somogyi A 2/3 - - - - - 83.00 0.00 83.00 5.29 Gold
2 Mike Levine Kay Enfield Oren Kriegel David Grainger Ron Smith A 4 - - - - - 79.00 0.00 79.00 3.40 Gold
10 Gonzalo Herrera Miguel Reygadas Alberto Cohen C. Valerie Gamio A 5 - - - - - 73.00 0.00 73.00 2.68 Gold
3 Tom Breed James Breihan Marisa Silverman Joe Yassi A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.26 Red
12 Liz Jacobson Gerdur Kristjansdottir Barry Berk Colleen Berk C - 1 1 - - - 60.00 0.00 60.00 4.17 Gold
4 Walter Freitag Mickie Damon Jo McDaniel Tom Banet C - 2 - - - - 59.00 0.00 59.00 3.13 Gold
1 Eric Endicott Linda Akazawa Lilian Grant John Grant B - 3 - - - - 47.00 0.00 47.00 2.35 Gold
9 Mary MacKay Peter Rans Carolyn Wood Graham Waters B - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.42 Red
13 Fred Batten Richard Peacock Lucy Peacock Penelope Rudolph C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.84 Red
11 Carol Weir Diane Livingstone Linda Smith Nancy Spencer C - - - - - - 34.00 0.00 34.00 0.84 Red
8 Monica Taylor Lewis Richardson Jr Kathy Swaine Rand Pinsky B - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results