Oct 25, 2018 - Thursday 9:00 am

AM Stratified Swiss Teams II Event Summary

Session 2

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
11.20 Gold 1 125.00 Mike LevineBoca Raton, FL Eddie WoldHouston, TX Mike PassellPlano, TX Ron SmithChicago, IL Oren KriegelChicago, IL David GraingerEtobicoke, ON
8.40 Gold 2 114.00 Curtis CheekLas Vegas, NV Huub BertensLas Vegas, NV Allan GravesHammonds Plain, NS Reanette FrobouckPittsburgh, PA
6.86 Gold 3 1 101.00 Leon BlackwellEgan, SD Grant BoadwinePreston, MN Jack DuganRapid City, SD Kathleen BlackwellEgan, SD
5.15 Gold 4 2 97.00 Judith StrobushAmery, WI Kay JohnsonMinneapolis, MN Mary ShawFargo, ND Shelly HuseboEden Prairie, MN
3.86 Gold 5 3 96.00 Ellen D'AmatoKansas City, MO Jeanie BrownLake Quivira, KS Victoria BillardKansas City, MO Marilyn HutchersonOverland Park, KS
3.20 Gold 6 4 93.00 Ray DegeestRapid City, SD Daniel HafnerRapid City, SD James BloedornLa Crosse, WI Michael SaegerSaint Paul, MN
2.13 Gold 5/6 85.00 Cerona StevensMarquette, MI Gaylia OhlmanKingston, ON Carolyn WoodCobbs Creek, VA Karen ReeseMarquette, MI
2.13 Gold 5/6 85.00 Marjorie MuellerOkoboji, IA Charlotte LunsfordMilford, IA Lavonne PetersonSpencer, IA Doris HausmannSun Lakes, AZ
2.76 Gold 1 74.00 Susy SmithFort Collins, CO Julie WertzFort Collins, CO Susan FallonEstes Park, CO Lloyd ParkerEstes Park, CO
2.07 Gold 2 68.00 Craig FrerichsLincoln, NE Roswitha FrerichsLincoln, NE Bev McCuneOmaha, NE James KvetenskyOmaha, NE

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
19 Mike Levine Eddie Wold Mike Passell Ron Smith Oren Kriegel David Grainger A 1 - - - - - 125.00 0.00 125.00 11.20 Gold
14 Curtis Cheek Huub Bertens Allan Graves Reanette Frobouck A 2 - - - - - 114.00 0.00 114.00 8.40 Gold
10 Leon Blackwell Grant Boadwine Jack Dugan Kathleen Blackwell B 3 1 - - - - 101.00 0.00 101.00 6.86 Gold
2 Judith Strobush Kay Johnson Mary Shaw Shelly Husebo B 4 2 - - - - 97.00 0.00 97.00 5.15 Gold
15 Ellen D'Amato Jeanie Brown Victoria Billard Marilyn Hutcherson B 5 3 - - - - 96.00 0.00 96.00 3.86 Gold
9 Ray Degeest Daniel Hafner James Bloedorn Michael Saeger B 6 4 - - - - 93.00 0.00 93.00 3.20 Gold
3 Lawrence Gibbons Gregory Jecker Martha Roth Donald Brooker A - - - - - - 87.00 0.00 87.00 1.55 Red
4 Cerona Stevens Gaylia Ohlman Carolyn Wood Karen Reese B - 5/6 - - - - 85.00 0.00 85.00 2.13 Gold
21 Marjorie Mueller Charlotte Lunsford Lavonne Peterson Doris Hausmann B - 5/6 - - - - 85.00 0.00 85.00 2.13 Gold
12 Linda Odette Ann Schuyler Lori Moore Sandra Stults B - - - - - - 84.00 0.00 84.00 1.55 Red
13 Jean Collins Ann Parker Dorothy Hyden Edward Texel B - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.24 Red
5 Susy Smith Julie Wertz Susan Fallon Lloyd Parker C - - 1 - - - 74.00 0.00 74.00 2.76 Gold
16 Robert Reid Bruce Burns Kristine Scheer Terrence Ibbs B - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.24 Red
8 G S Jade Barrett Donna Lombardini Mary Doyle Arjun Singh A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 0.93 Red
20 Lorry Cashatt Linda Cronkleton Genny Cesario Betty Steffek B - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.93 Red
1 Craig Frerichs Roswitha Frerichs Bev McCune James Kvetensky C - - 2 - - - 68.00 0.00 68.00 2.07 Gold
6 Kathleen Zipp Valerie Lager Tamera Mowrey Alice Depue B - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.93 Red
17 Marilyn Hoskins James Milam Sherry Peshek Zehr Patricia Scudder B - - - - - - 67.00 0.00 67.00 0.62 Red
22 Linda Smith Shay Kinney Ray Kinney Reid Sherwin C - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.93 Red
11 Wilt Cooper Marilyn O Neil Scott Kelly Charlie Drotar C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.62 Red
18 Janet Jordan M Howard Kathy Coleman Jean Helmers B - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.93 Red
7 James Schnepf Connie Nelson Susan Knauss Roger Knauss C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.47 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results